ادبیات جهان

و حتی یک کلمه هم نگفت اثری چند بعدی از هاینریش بُل

هاینریش بُل Heinrich Böll را در ایران بیشتر به خاطر کتاب عقاید یک دلقک می‌شناسند اما او کتاب‌های زیادی دارد که هر کدام به نوبه‌‌ی خود بی نظیرند. یکی از این کتاب‌ها رمان و حتی یک کلمه هم نگفت And Never Said a Word است.

این رمان پس از جنگ، از ۴ آوریل سال ۱۹۵۳ میلادی، به صورت پاورقی در روزنامه‌ی فرانکفورتر آلگماینه منتشر شد. هاینریش بُل نویسنده‌‌ی رمان و حتی یک کلمه هم نگفت در این داستان به تبحری مثال زدنی دست یافته است. در ادامه با نت نوشت همراه شوید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] رمان عقاید یک دلقک اثر هاینریش بل

هانریش بُل
هانریش بُل

و حتی یک کلمه هم نگفت اثری چند بعدی از هاینریش بُل

رمان و حتی یک کلمه هم نگفت یکی از آثاری است که اروپای پس از جنگ را با کیفیتی بسیار هنرمندانه توصیف می‌کند. نقدهایی که بلافاصله پس از انتشار این کتاب به رشته‌‌ی تحریر درآمد، به ده‌ها عنوان رسید و بسیار فراتر از مرزهای آلمان رفت؛ خوانندگانش در فرانسه، ایتالیا، آمریکا، سوئد و بسیاری کشورهای دیگر آن را به عنوان رمانی ارزنده ستودند.

Heinrich Böll در زمان انتشار این رمان ناشناس و نویسنده‌ایی تازه کار نبود. او در آن زمان سی و شش سال داشت و چند کتاب از او به چاپ رسیده بود.

معمایی بودنی که روح را نوازش می‌کند و از ادبیات پلیسی و ماجراجویانه به دور است. رمان «و حتی یک کلمه هم نگفت» با ترجمه حسین افشار
معمایی بودنی که روح را نوازش می‌کند و از ادبیات پلیسی و ماجراجویانه به دور است. رمان «و حتی یک کلمه هم نگفت» با ترجمه حسین افشار

این رمان داستان زن و شوهر جوان فقیری است که عاشق هم هستند. مرد که نمی‌تواند فضای خفقان آور فقر را در خانه تحمل کند، همسر و فرزندان خود را ترک می‌کند اما همسرش را که عمیقاً دوست دارد، بیرون از خانه ملاقات می‌کند و ادامه‌‌ی ماجرا … . اولین سطح این رمان معمایی بودن آن است.

معمایی بودنی که روح را نوازش می‌کند و از ادبیات پلیسی و ماجراجویانه به دور است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] نان سال‌های جوانی نوشته هاینریش بُل، داغِ جنگ!

هاینریش بل در مصاحبه ایی اعتراف می‌کند که پیش از هر چیز در دنیا، دو موضوع مورد علاقه‌اش بوده است: عشق و مذهب. همه‌‌ی آثار او این دو نکته را گواهی می‌دهد.
هاینریش بل در مصاحبه‌ایی اعتراف می‌کند که پیش از هر چیز در دنیا، دو موضوع مورد علاقه‌اش بوده است: عشق و مذهب. همه‌‌ی آثار او این دو نکته را گواهی می‌دهد.

حتی از دیدگاه ابتدایی ترین و فرعی ترین مسئله‌‌ی هر رمانی در این سطح، این اثر از موفقیت نادری برخوردار است که از مهارتی بزرگ در نوشتن آن و تدابیری حتی تکنیکی نشات گرفته است. همین بس که خواننده از سوی مرد و زن داستان در تکاپوی وصال عاشقانه شرکت می‌کند.

این داستان به سرگذشتی عاشقانه تبدیل می‌شود که یکی از ناب ترین و اعجاب انگیز ترین رمان هایی را رقم می‌زند که دوران پس از جنگ به خود دیده است.

هانس ورنر ریشتر نویسنده آلمانی آن را «بهترین کتاب پس از جنگ جهانی دوم» دانست.
هانس ورنر ریشتر نویسنده آلمانی آن را «بهترین کتاب پس از جنگ جهانی دوم» دانست.

هاینریش بل در مصاحبه‌ایی اعتراف می‌کند که پیش از هر چیز در دنیا، دو موضوع مورد علاقه‌اش بوده است: عشق و مذهب. همه‌‌ی آثار او این دو نکته را گواهی می‌دهد. این عشق که با شدیدترین فقرها در زندگی روزمره همراه است و از جذابیت‌های فراوانی برخوردار، عشقی است در قالب زندگی زناشویی.

گفتنی است مذهب برای بل هرگز به طور ناب مذهب آیین و مراسم نیست. مذهب برای او سیاست است و سیاست هم برایش تقریباً مترادف با طنز است. کسی که رمان و حتی یک کلمه هم نگفت را با چنین عینکی بخواند، بهتر آن را می‌تواند دریابد.

بیشتر بخوانید: کتاب علیه تفسیر نوشته‌ی سوزان سانتاگ

و حتی یک کلمه هم نگفت (به آلمانی: Und sagte kein einziges Wort) رمانی اثر هاینریش بل است که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد.
و حتی یک کلمه هم نگفت (به آلمانی: Und sagte kein einziges Wort) رمانی اثر هاینریش بل است که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد.

بخشی از رمان:

او را به دقت نگاه کردم، کسی را که بیش از هر انسان دیگری در دنیا به او وابسته هستم؛ نه فقط به این دلیل که ده سال طولانی بدون انقطاع با او خوابیده‌ام، غذا خورده‌ام و حرف زده‌ام، بل به دلایل دیگری که بیشتر از خوابیدن آدم‌ها با یکدیگر اهمیت دارد؛ لحظاتی بوده است که با هم دعوا کرده ایم.

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا