تلفن همراه

بهترین ویژگی های اندروید ۹ در آخرین نسخه از محبوبترین سیستم عامل دنیا چه خبر است؟

سال ۲۰۱۸، سال ورود اندروید P به دنیای تکنولوژی است. نسخه جدید اندروید با تغییرات بسیاری وارد خواهد شد که باعث می شود اندروید کارایی بالاتر و استفاده ی راحت تری داشته باشد و کار توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن های جدید آسان تر شود. ما برای شما لیستی از بهترین ویژگی های جدید اندروید را بیان خواهیم کرد تا شما در صورت دریافت آپدیت ورژن جدید اندروید بر روی گوشی خود یا خرید گوشی موبایلی که دارای اندروید P می باشد با آن ها آشنایی داشته باشید. در ادامه با مرور بهترین ویژگی های اندروید ۹ با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بروزرسانی اندروید P : این گوشی ها آپدیت اندروید P را دریافت می کنند

ویژگی های اندروید ۹

پشتیبانی از Notch

پشتیبانی از Notch
پشتیبانی از Notch

حالا که بسیاری از موبایل های جدید دارای Notch در بالای صفحه نمایش خود می باشند، اندروید هم دارای ابزارهایی در این زمینه است که توسعه دهندگان می توانند پیرامون آن ها مانور دهند. چه Notch را دوست داشته باشید و چه آن را دوست نداشته باشید، بهتر است که سیستم عامل گوشی شما از آن پشتیبانی کند تا حداقل Notch برای گوشی شما بی فایده نباشد.

بیشتر بخوانید: ترفند اندروید ۹ : با این ۹ ویژگی مخفی اندروید P آشنا شوید!

اولین نکته ای که در بررسی ویژگی های اندروید ۹ متوجه آن می شوید این است که ساعت در بالا در قسمت چپ قرار گرفته است، بنابراین تقارن در دو طرف Notch برقرار خواهد شد. توسعه دهندگان همچنین قادر به تغییر ارتفاع نوار وضعیت به طور اتوماتیک بسته به اندازه ی Notch در هر گوشی می باشند این کار باعث حذف letterbox effect می شود. اگر اپلیکیشنی برای صفحه نمایش فول اسکرین طراحی شده باشد، توسعه دهندگان می توانند ناحیه ای که Notch در آن قرار گرفته را تعریف کنند تا هیچ قسمت مهمی از برنامه ی مورد نظر در آن قسمت قرار نگیرد.

توسعه دهندگانی که گوشی دارای Notch ندارند تا برای این منظور بتوانند اپلیکیشن خود را با آن تست کنند، می توانند با ابزار های توسعه دهنده ی اندروید (Android’s developer tools) این کار را شبیه سازی کنند.

بیشتر بخوانید: اندروید ۹ (Pie) با این ویژگی ها صورت رسمی معرفی شد!

پشتیبانی از HDR و HEIF

از دیگر ویژگی های اندروید ۹ می توان به این مورد اشاره کرد که این نسخه از اندروید شامل پشتیبانی بومی برای پروفایل HDR VP9 است. این بدان معنی است که فیلم های HDR که از پروفایل استفاده می کنند را می توان با هر دستگاه پخش رسانه ای (media player) دید. قبلا، اپ media player نیاز داشت تا از پروفایل HDR پشتیبانی کند تا بتواند محتوا را به طور صحیح در یک صفحه نمایش HDR نمایش دهد.

بیشتر بخوانید: مروری بر امکانات ورژن بتای اندروید P ، هوشمندتر و ساده‌تر!

اندروید P همچنین از فرمت فشرده سازی تصویر HEIF هم پشتیبانی می کند. HEIF برای فرمت تصویر با کارایی بالا استفاده می شود و تصاویر با استفاده از آن می توانند دو برابر داده ها را با استفاده از یک فایل اندازه یکسان به عنوان یک تصویر JPEG ذخیره کنند، یعنی تصاویر نمایش داده شده کیفیت بالاتری خواهند داشت.

این تغییرات مهم تر از آن چیزی هستند که به نظر می رسد. HDR VP9 و HEIF در حال معروف شدن هستند و اگر گوشی شما از آن ها پشتیبانی نکند قادر به نمایش هیچ کدام نخواهید بود. مهمتر از همه، شما نمی دانید چرا هیچ چیزی نمایش داده نمی شود و گوشی شما نیاز به عیب یابی (troubleshoot) پیدا می کند. بنابراین باید به خاطر پشتیبانی از این دو فرمت بسیار خوشحال باشیم.

بیشتر بخوانید: بررسی امکانات اندروید P نسخه توسعه دهندگان! گوگل تغییراتی جالب را انجام داده است!

ناوبری داخلی

در ادامه ویژگی های اندروید ۹ باید گفت این نسخه پشتیبانی از پروتکل Wi-Fi IEEE 802.11mc، که همچنین به عنوان (RTT WiFi (Round Trip Time شناخته می شود را مطرح کرده است.

پشتیبانی از WiFi RTT بدین معنا می باشد که اسمارت فون شما می تواند از سیگنال وای فای (وقتی بر روی شبکه ای پشتیبانی شده باشد) برای سرویس های لوکیشن (location services) استفاده کند. RTT دقیق است و می تواند گوشی شما را در هر مکان با دقت ۱-۲ متر محل یابی کند، در نتیجه دقیق تر از سیگنال GPS است که از آن استفاده می کنید.

اگرچه وقتی شما برای اولین بار این موضوع را می شنوید فکر می کنید که این تکنولوژی باید ناوبری نوبت به نوبت داخلی باشد، اما این پروتکل همچنین می تواند برای چیزهایی مانند کمک به پیدا کردن یک توالت با ارسال زنگ هشدار استفاده شود یا چندین نفری که بر روی شبکه ی وای فای دارای پشتیبانی RTT هستند می توانند مکان همدیگر را ردیابی کنند.

بیشتر بخوانید: آپدیت اندروید P به این گوشی ها خواهد رسید!

Multi-camera API

دوربین دوگانه ی S9 پلاس
دوربین دوگانه ی S9 پلاس

API برای رابط برنامه نویسی اپلیکیشن کاربرد دارد و این بدان معنی است که برای دستگاه های دارای دو دوربین، هر دو دوربین توسط ابزارهای دوربین اندروید استاندارد که توسعه دهندگان از آن ها استفاده می کنند پشتیبانی می شوند. پس هر اپ دوربینی می تواند از دوربین های دوتایی پشتیبانی کند و شما مجبور به استفاده از اپ خاصی برای اسمارت فون خود نمی باشید.

در ادامه مرور ویژگی های اندروید ۹ باید گفت این API ها همان طور که به خوبی تمامی عملکردهای کنونی دوربین ها را به همراه دارند، شامل ویژگی هایی نظیر زوم کردن، پرتره/بوکه، و ۳D stereo vision هم می شوند. در نتیجه این امر به توسعه دهندگان کمک می کند تا اپ هایشان به خوبی بر روی گوشی های دارای ۲ دوربین کار کند و به آن ها اجازه دهد تا فقط با ساخت یک نسخه، بتوانند آن اپ را بر روی هر اسمارت فونی اجرا کنند. این بدین معناست که می توانید برنامه ی مورد علاقه خود را بسیار سریعتر به روز رسانی کنید تا گوشی دارای دو دوربین شما را پشتیبانی کند.

بیشتر بخوانید: اندروید ۹ (Pie) با این ویژگی ها صورت رسمی معرفی شد!

بیشتر بخوانید: بهترین اپ های ژست حرکتی اندروید برای رسیدن به ژست iPhone X در سال ۲۰۱۸

بهبود در نوتیفیکیشن ها

ناتیفیکیشن های دارای "اطلاعات مفید"
ناتیفیکیشن های دارای “اطلاعات مفید”

اندروید P از ناتیفیکیشن های دارای “اطلاعات مفید” بیشتر پشتیبانی می کند. شما قادر به دیدن یک preview از هر تصویر ضمیمه شده ای خواهید بود، پیام های کمتری را در یک مکالمه می بینید و می توانید از پاسخ های هوشمند دستیار گوگل از notification shade استفاده کنید.

در بررسی ویژگی های اندروید ۹ ما در هر آپدیت جدیدی از اندروید شاهد بهبود نوتیفیکیشن ها بوده ایم. این موضوع قابل درک است، زیرا نوتیفیکیشن های اندروید یکی از نقاط قوت آن هستند و تاثیر آن ها را بر روی دیگر سیستم عامل ها، چه در گوشی ها و چه در کامپیوتر ها می توان دید.

با هر دسته ای از ویژگی های جدید که روبه رو می شویم، باید صبر کنیم تا توسعه دهندگان این ویژگی ها را درون برنامه های خود هم قرار دهند. بنابراین برای گرفتن ویژگی های جدید باید منتظر انتشار به روز رسانی ها باشیم. ناتیفیکیشن های اندروید P هم از این قاعده مستثنی نیستند.

بیشتر بخوانید: تغییرات ظاهری اندروید P آخرین نسخه اندروید به زودی رونمایی می شود!!

دکمه ی چرخش صفحه

اندروید P دارای راهکار جدیدی برای کنترل چرخش صفحه می باشد، یک راهکار عالی! شما می توانید تنظیمات چرخش صفحه ی خود را قفل کنید و صرف نظر از نحوه ی قرار گرفتن گوشی، صفحه نمایش همواره در حالت عمودی باقی می ماند. دکمه ای نیز در نوار سیستم تعبیه شده است که با زدن آن می توان تنظیمات چرخش صفحه را در حالت دلخواه قرار داد. این ویژگی جدید برای کسانی که در بستر خواب خود با گوشی مطلب می خوانند بسیار مفید خواهد بود.

تغییرات در Launcher گوگل

تنظیمات اندروید P
تنظیمات اندروید P

در ادامه مرور ویژگی های اندروید ۹ باید گفت اندروید P تغییراتی هم در رابط کاربری گوگل برای پیکسل وجود دارد. این تغییرات می توانند درون رابط کاربری توسط شرکت های دیگر گنجانیده شوند اما این کار نیاز نیست زیرا آن ها بخشی از سیستم هسته ی اندروید نیستند. در گوشی های پیکسل ما چیزهایی نظیر یک ویجت slider  جدید volume در گوشه به جای قسمت بالایی دیدیم، منوی تنظیمات رنگارنگ و زیبا بود و یک طرح تجدید نظر شده برای تنظیمات سریع (Quick settings) وجود داشت.

بعضی از این ویژگی ها هم اکنون در گوشی های کمپانی هایی نظیر سامسونگ و LG وجود دارند. برای بقیه اما، اگر برای آن ها پشتیبانی در اندروید اضافه شود، می توانند به سادگی شامل این ویژگی ها شوند.

بیشتر بخوانید: تبدیل گوشی به موس یا کیبورد ، توانایی جالب اندروید P 

همواره نیاز به پشتیبانی توسعه دهندگان وجود دارد

اگرچه هرسال شاهد نسخه ی جدیدی از اندروید می باشیم، اما برای همه ی نسخه های اندروید تا به امروز یک چیز مشترک بوده است، همه ی آن ها نیاز به پشتیبانی توسعه دهندگان برای گنجاندن ویژگی های جدید در برنامه هایشان داشته اند. خب همین امر کمی نا امید کننده است، زیرا رسیدن آپدیت جدید برای اکثر گوشی ها کمی زمان می برد. توسعه دهندگان مجبور هستند زمان را اولویت بندی کنند، و وقتی که بیشتر گوشی ها از نسخه ی قدیمی تر اندروید پشتیبانی می کنند، پس حق تقدم در به روز رسانی با آن هاست. هر گونه تغییری که ویژگی های جدید را معرفی می کند باید با سازگاری معکوس نوشته شود تا کاربر تجربه ضعیفی در استفاده از آن نداشته باشد.

به خاطر دلایلی که در مرور ویژگی های اندروید ۹ ذکر کردیم، خیلی از برنامه های مورد علاقه ی شما مدتی زمان می برند تا به روز رسانی شوند. البته این صبر ارزش خود را دارد، زیرا ممکن است برنامه ای با باگ های فراوان منتشر شود و میلیون ها کاربر را به دردسر بیندازد. سرانجام، اکثر اپ های معروف به روز رسانی جدیدی که از ویژگی های جدید اندروید پشتیبانی می کند را دریافت خواهند کرد و همه از این اتفاق راضی خواهند بود!

بیشتر بخوانید: ردیابی گوشی اندروید , چگونه گوشی اندروید گم شده خود را پیدا کنیم؟

منبع: www.androidcentral.com

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا