1397-11-27
دانستنی‌های سلامتی

تاثیر بیهوشی بر هوش و مغز کودک

تاثیر بیهوشی بر هوش کودکان

تحقیقات نشانگر آن است کودکانی که زیر ۳ سالگی تحت عمل جراحی قرار دارند تغییراتی در هوش آن ها بوجود می آید که بر یادگیری و رفتار آن ها تاثیر می گذارد.

مطالعات علمی و بالینی بر روی تاثیر بیهوشی بر هوش کودک ثابت کرده است بیهوشی قبل از سه سالگی تاثیر چندانی در افت هوش کودک ندارد. البته در صورتی که کودک به دفعات تحت عمل جراحی با بیهوشی قرار گیرد در بزرگسالی فعالیت های موتوری مغز دچار اشکال شده، فرد در رفتار و یادگیری دچار مشکل خواهد شد.

تحقیق تاثیر بیهوشی بر هوش کودک را در نت نوشت امروز بخوانید.

تاثیر بیهوشی بر هوش و مغز کودک

کلینیک مخصوص کودکان مایو Mayo Clinic در مینه سوتای آمریکا به رهبری دکتر دیوید وارنر Dr. David Warner متخصص کودکان تحقیق تاثیر بیهوشی بر هوش کودک را بعهده گرفت.

در این تحقیق ۸۰ درصد کودکان زیر سه سال که با بیهوشی کامل تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند تغییراتی در میزان هوش آن ها بوجود نیامد. در سال ۲۰۱۶ اداره غذا و داروی آمریکا اعلام کرد بیهوشی های مکرر قبل از سه سالگی منجر به ایجاد تغییراتی در مغز می شود. این گفته که بر اساس مطالعات روی حیوانات عنوان شده بود محققان را بر آن داشت تا تاثیر بیهوشی بر هوش را در انسان بررسی کنند.

به همین منظور ۱۰۰۰ کودک متولد شده بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۷ در این تحقیق بررسی شدند. ۲۰۰ کودک ۲ تا ۳ بار، ۳۸۰ کودک یک بار بیهوشی گرفته بودند و بقیه حدود ۴۰۰ کودک هیچ گونه جراحی و بیهوشی نداشتند. جراحی های گوش، بینی و گلو از جراحی های رایج بود.

کودکان ۸ تا ۱۲ ساله و نوجوانان ۱۵ تا ۲۰ ساله نیز بررسی شدند. هر سه گروه ضریب هوشی و کارکرد مغزی یکسانی داشتند. ولی مشاهده شد کودکانی که زیر ۳ سالگی بیهوشی دریافت کرده اند حافظه ای ضعیف تر و رفتارهای خارج از کنترل داشتند. در کودکانی که تا ۳ سالگی دو بار یا بیشتر بیهوشی گرفته بودند حتی مشکلاتی  در کنترل رفتار ارادی مثل گرفتن مداد، سرعت و میزان یادگیری و مشکل در خواندن مشاهده شد. والدین این کودکان اظهار کردند که یادگیری کودکان ضعیف است  و قادر به کنترل بعضی از رفتارهای آن ها نیستند.

نتیجه این تحقیق در مجله پزشکی Journal Anesthesiology به چاپ رسید و گروه تحقیق تاکید کرد علاوه بر بیهوشی باید نحوه جراحی را مورد بررسی قرار داد. مطالعات بیشتری در این مورد در حال انجام است تا در کودکانی که عمل جراحی به ناگزیر باید انجام شود با راهکارهایی بتوانند مانع از کاهش هوش، مشکل در یادگیری و ناهنجاری های  رفتاری شان شوند.

منبع:

WebMD

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا