1398-03-28
سینمای جهان

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

قلمرو حیوانات  Animal kingdom به کارگردانی دیوید میچود david michod، درامی جنایی است که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و یک بار دیگر نظرها را به سینمای جنایی استرالیا جلب کرد. در ادامه همراه باشید با نقد فیلم Animal kingdom.

قلمرو حیوانات Animal kingdom به کارگردانی دیوید میچود David Michod درامی جنایی است که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و یک بار دیگر نظرها را به سینمای جنایی استرالیا جلب کرد. در ادامه با نقد فیلم Animal kingdom همراه نت نوشت باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Ballad of Buster Scruggs اثر برادران کوئن ؛ رکوئیم

در ابتدای بررسی و نقد فیلم Animal kingdom باید اشاره کرد که این فیلم، در ادامه‌ی روند رو به رشد فیلمسازی استرالیا ساخته شده است. بی شک سینمای استرالیا نزدیک به دو دهه است که تمرکزش بر روی ساخت فیلم در ژانرهای جنایی و وحشت است. فیلم هایی که عمومن برگرفته شده از داستان‌های واقعی و بومی این کشور است. مثال بارزش را می‌توانیم در wolf creek, lake mango و فیلم مورد بررسی ما؛ قلمرو حیوانات، ببینیم.

و اما در نقد فیلم animal kingdom اشاره‌ی کوتاهی به داستان فیلم داشته باشیم، داستان از این قرار است که جاش پسر ۱۷ ساله ای است که  مادرش را از دست داده است و از این به بعد باید با مادربزرگش، عمو و پسرعموهایش زندگی کند. خانواده ای که در واقع خلاف کارهای سابقه دارند و یک باند مافیایی هستند و سردسته‌ی این باند، مادربزرگ بی رحم است. نکته‌ی بعد اما این است که پلیس هم حواسش تمام و کمال به این خانواده است و منتظر موقعیتی هست که اندرو، عموی جاش  را دستگیر کند. در نهایت کار به جایی می‌رسد که جاش بین دوراهی لو دادن اندرو به پلیس ها می‌ماند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Zoe به کارگردانی Drake Doremus ؛ آینده نامعلوم بشریت

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

پوستر فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod 

در نقد فیلم Animal kingdom قلمرو حیوانات باید گفت، فیلم از نخستین سکانس، تماشاگر را سرجایش نگه می‌دارد و با خلق ساسپنس ها مخاطب را منتظر می‌گذارد. به جرات می‌توان گفت فضای تیره و تار و آلوده‌ی animal kingdom یکی از بهترین فضاسازی‌های کاملی است که در این ژانر در سینما می‌توان دید، در واقع تک تک عناصر چه فیلمنامه، چه قاب‌های دوربین، چه موسیقی و چه بازی بازیگران، جو خشونت و تبهکاری و تاریک را به بهترین شکل ممکن می‌سازند.

فیلم به خوبی فضای آلوده و آغشته به انواع و اقسام خلاف ها را در  گروهی از اجتماع که خانواده نام دارند، نشان می‌دهد. نکته‌ی بعدی در نقد فیلم Animal kingdom  شخصیت پردازی بسیار درست و حساب شده است. شخصیت پردازی که شبیه به اکثر فیلم‌های استرالیایی دقیق و کامل است. کاراکترهای داستان هر کدام به طور جداگانه پیچیدگی‌های شخصیتی دارند و چند بعدی هستند و ابعاد مختلفشان با جلو رفتن فیلم، کامل تر می‌شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Christopher Robin به کارگردانی Marc Forster ؛ امروز، فردا است

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

در نقد فیلم Animal kingdom  قلمرو حیوانات می‌توان گفت دیوید میچود با ساخت این فیلم، گام بزرگی در سینمای مستقل برداشته است و در واقع این فیلم، اولین فیلم این کارگردان استرالیایی است که خبر از وجود کارگردانی خلاق و  آگاه در سینمای مستقل جهان می‌دهد.

نکته‌ی بعدی که در نقد فیلم Animal kingdom باید اشاره کرد این است که فیلمنامه‌ی این اثر، دقیق و هوشمندانه نوشته شده است و نگاهی دقیق و گسترده به مقوله‌ی خشونت از شکل گیری آن تا بروز آن و در نهایت کارکرد آن در جامعه‌ی مدرن استرالیا دارد. در واقع فیلم قلمرو حیوانات پر است از صحنه‌های خشونت، خونریزی و تکان دهنده ای که مخاطب را اساسن درگیر می‌کند. قلمرو حیوانات به قدری صحنه‌های خشن دارد و دنیای انسانی را دنیای وحشی و حیوانی قلمداد می‌کند که همه چیز را در این جهان ممکن می‌سازد. میچود، در همان شروع فیلم، دوست داشتنی ترین کاراکتر فیلم را می‌کشد، تا مطمئنمان کند در جهان فیلمی که سرشار است از خوی حیوانی و خشونت، انسان بودن کفایت نمی کند و برای زنده ماندن باید بدل شد به حیوانی درنده.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

نکته‌ی دیگری که در نقد فیلم Animal kingdom باید بدان اشاره کرد‌این است که کاراکتر جاش مانند یک ورق سفید است که به این دنیای خشن پرتاب می‌شود و کم کم این ورق سفید،  کدر می‌شود و در واقع اینجاست که با نمونه ای طرفیم که جامعه، کاراکتر را تباه می‌کند. در واقع فساد جامعه به فرد منتقل می‌شود. جاش به اجبار به دنیایی پرت می‌شود که سراسر سیاهی است و می‌فهمد که قانون، دولت و عدالت، اساسن نمی توانند زندگی، آرامش و امنیت او را ضمانت کنند پس در نهایت مجبور است برای حفظ امنیت و آرامش تبدیل یه یکی از  همین بدمن ها شود و اسلحه به دست بگیرد.
در واقع در بررسی و نقد فیلم animal kingdom باید گفت، فیلمنامه را در حالت طرح واره می‌توان بیان سیر بدل شدن جوانی معمولی به یک خلافکار همه فن حریف، دانست و در این بین ضعف و کم و کسری‌های حکومت را در مقابله با خشونت بی حد در جامعه، می‌توان اضافه کرد. اما داستان اصلی حول محور جوان پاک و معصومی می‌چرخد که بدل می‌شود به گرگ زمانه.

در بحث بازیگری در نقد فیلم Animal kingdom باید گفت، با وجود این که فیلم‌ کاراکترهای زیادی دارد و کارگردان حدود ۱۰ کاراکتر اصلی را در کنار خم قرار داده است، به جرات می‌توان گفت بازیگران، همه و همه کار خود را به بهترین حالت ممکن انجام داده اند و به قدر کافی خوش درخشیده اند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The President رئیس جمهور ساخته‌ی محسن مخملباف ؛ جمهوری نگاه

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

نکته‌ی بعدی که در بررسی و نقد فیلم Animal kingdom حائز اهمیت است این است که جدای از مبحث فیلمنامه و محتویی، این فیلم به لحاظ فرمی و تکنیکال هم قابل توجه است، من جمله صدا و تصویر. تدوین فیلم و برش‌های هنرمندانه از دیگر نکات مثبت فیلم  است، نکته‌ی بعد اما موسیقی جذاب و اثرگذار فیلم است که می‌توان گفت نبض تپنده‌ی Animal kingdom  است و انگار سروده‌ی غمناکی است بر قطعیتِ مرگ قانون.

در انتهای نقد فیلم animal kingdom باید گفت این فیلم مجموعه ای است متشکل از  فیلمنامه‌ی قوی، کارگردانی دقیق و هنرمندانه، تصویرهای زیبا، موسیقی جاندار ، بازیگران کار درست و… . قلمرو حیوانات می‌کوشد مرزهای فیلم در ژانر  جنایی و مافیایی را وسعت بخشدو در این کار بسیار هم موفق است. این فیلم با اینکه رنگ و لعاب، زرق و برق و سر و صدای فیلم‌های هالیوودی را ندارد ولی یک اثر ارزشمند و به یاد ماندنی از سینمای مستقل است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم کپی برابر اصل Certified Copy اثر عباس کیارستمی؛ به دنبال باد دویدن

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا