دسته ها: ادبیات جهان

تحلیل رمان عقاید یک دلقک اثر هاینریش بل

رمان عقاید یک دلقک اثری مشهور از نویسنده ی بنام آلمانی، هاینریش بل است. این رمان در ایران توسط محمد…

اشتراک گذاری

رمان عقاید یک دلقک اثری مشهور از نویسنده ی بنام آلمانی، هاینریش بل است. این رمان در ایران توسط محمد اسماعیل ‌زاده و شریف لنکرانی به فارسی ترجمه شده است. ماجرای رمان عقاید یک دلقک روایت داستان زندگی دلقکی است که معشوقه اش او را ترک کرده است. دلقک به خوردن الکل روی آورده است. او در تنهایی خود زندگی گذشته و حال خود را روایت می کند. در ادامه با تحلیل رمان عقاید یک دلقک با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد رمان نان سال های جوانی نوشته هاینریش بُل، داغِ جنگ!

تحلیل رمان عقاید یک دلقک

در تحلیل رمان عقاید یک دلقک می توان گفت که هاینریش بل با جهان بینی وسیع و همچنین شخصیت پردازی عمیق در این اثر، ادبیات آلمان را دچار تحول کرده است. عقاید یک دلقک به شکل اول شخص توسط شخصیت اصلی رمان، هانس شینر روایت می شود. او که در زندگی عاطفی و کاری خودش سیر نزولی را طی می کند، در گذشته و حال خود به نوعی واکاوی انجام می دهد. در این واکاوی ما با جنبه های مختلف شخصیت اصلی و همچنین شرایط اجتماعی سیاسی جامعه آشنا می شویم و در جریان آن قرار می گیریم.

تحلیل رمان عقاید یک دلقک اثر هاینریش بل

بیشتر بخوانید: رمان و حتی یک کلمه هم نگفت اثری چند بعدی از هاینریش بُل

در تحلیل عقاید یک دلقک می توان گفت که این داستان به علاوه ی تمام وجوه خود دارای یک نوع صداقت است. شخصیت اصلی داستان تمام اتفاقات و پیشامدهای زندگی خود را به گونه ای ناب و بدون سانسور، آنطور که انسان تنها ممکن است با خودش صحبت کند، روایت می کند. او تنها در چند جای داستان با شخص دیگری از جمله پدرش گفتگو می کند. در تحلیل عقاید یک دلقک می شود گفت که هانس شینر بدون آن که عقایدش را در بوق و کرنا کند و یا مانیفستی ارائه کند، به همه چیز در زمانه ی خودش اعتراض و حتی حمله می کند. او سرمایه داری، کمونیسم، نازی ها و بسیاری از عادات و مناسبات انسان ها را زیر سوال می برد. او بیش از هر چیز قوانین مذهب کاتولیک را به چالش می کشد. او مدت ها با زنی که عاشقش بوده زندگی می کرده است اما قوانین کاتولیکی با قدرت خود توانسته تا زندگی عاشقانه ی این زوج را نیز تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت به عقیده ی شخصیت اصلی آن را برهم بزند.

ممکن است که حملات هانس شینر به هر چیز در اطراف خود مخاطب خود را دچار نوعی دلزدگی و حتی گیجی کند اما سوال اینجاست که این گیج شدن و به فکر فرو بردن مخاطب توسط نویسنده عمدی بوده است یا خیر. در تحلیل عقاید یک دلقک این موضوع هم می تواند نقطه ی قوت رمان محسوب شود و هم نقطه ضعف آن. این موضوع بیشتر به دیدگاه خواننده و یا تحلیلگر رمان بستگی دارد. اگر مخاطب یا خواننده تنها تمایل دارد قصه ای را بشنود و درگیر آن شود ممکن است در میانه ی کتاب دچار اندکی ملال شود اما اگر مخاطب با دید تحلیلی تر به اثر نگاه کند می تواند اثر را قابل تامل تر و تاویل پذیر تر نیز ببیند.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان خاطرات روسپیان سودازده من نوشته گابریل گارسیا مارکز

در تحلیل عقاید یک دلقک باید به این نکته توجه داشت که هاینریش بل به هیچ عنوان قصد ندارد تا دیدگاه های خود و حرف هایش را در دهان شخصیت اصلی رمانش قرار دهد. او با طرح یک موقعیت و خلق یک شخصیت، تضاد و تعارض هایی را پدید می آورد که با شرح و بسط آن ها هیچ احتیاجی به زیاده گویی و مانیفست دادن وجود ندارد. عقاید یک دلقک مورد اقتباس سینمایی نیز قرار گرفته است.

نام فیلمی که با اقتباس از رمان عقاید یک دلقک ساخته شده است، عقاید یک دلقک (فیلم ۱۹۷۶) است. این فیلم به کارگردانی وویکش یاسنی ساخته شده است. گفتنی است که هاینریش بل از نویسندگانی است که جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرده است. یکی از ناشران عقاید یک دلقک در ایران نشر چشمه است که این کتاب را سی و هفت با تجدید چاپ و روانه ی بازار کرده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان همنام نوشته‌ی جومپا لاهیری، انتظار ابدی و تحمل باری همیشگی، و ناخوشی مداوم

صدف پیکامی

صدف پیکامی متولد 1365 تهران دارای دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس تئاتر(ادبیات نمایشی)

نویسنده
برچسب ها: ادبیات آلمانتیتر یک ادبیاتجایزه نوبلرمانرمان خارجیسردبیرعقاید یک دلقکنشر چشمههاینریش بل

آخرین مطالب

  • ادبیات ایران

تحلیل رمان سمفونی مردگان اثر عباس معروفی

"سمفونی مردگان" رمانی به قلم "عباس معروفی" نویسنده برجسته ی ایرانی است. "معروفی" تحصیلات خود را در رشته هنرهای دراماتیک… بیشتر بخوانید

10 دقیقه قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم Burning سوختن ساخته‌ی لی چانگ دونگ با داستانی از هاروکی موراکامی

سوختن مانند Poetry دیگر ساخته ی لی چانگ دونگ از پیرنگی متفاوت و مهیج بهره می برد که به خوبی… بیشتر بخوانید

28 دقیقه قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

خواص پرتقال : در فصل پرتقال تا می‌توانید از خواص شگفت‌انگیز این سوپرمیوه بهره ببرید!

در فصل پرتقال تا می‌توانید از خواص شگفت‌انگیز این سوپرمیوه بهره ببرید! پرتقال تنها میوه ای برای پذیرایی نیست. خواص… بیشتر بخوانید

1 ساعت قبل
  • علمی

انواع یکای زلزله ؛ صحیح ترین روش تشخیص بزرگای زلزله چیست ؟

آیا ریشتر یکای صحیحی برای سنجش خطر و مقیاس آسیب زلزله است؟ آیا تخریب سازه نشانه ای بر ضعف سازه… بیشتر بخوانید

1 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

راه های کاهش کلسترول خون با دارو و بدون استفاده از داروهای خطرناک

استاتین ها داروهایی هستند که به راحتی در دسترس افراد مبتلا به کلسترول بالا قرار می گیرند غافل از اینکه… بیشتر بخوانید

2 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا و آنتی اکسیدانهای بسیار قوی که باید هر روز استفاده کنید

مزایای سلامتی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار قوی و میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا تقریباً بی پایان است. آنتی… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل