دانستنی‌های سلامتی

آنتی اکسیدان : میوه های حاوی آنتی اکسیدان و آنتی اکسیدانهای بسیار قوی که باید استفاده کنید

آنتی اکسیدان : میوه های حاوی آنتی اکسیدان و آنتی اکسیدانهای بسیار قوی که باید استفاده کنید

مزایای سلامتی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار قوی و میوه های حاوی آنتی اکسیدان تقریباً بی پایان است. آنتی اکسیدان ها ترکیبات قدرتمندی هستند که از اکسیداسیون در بدن جلوگیری می کنند و در بعضی از غذاها، گیاهان و میوه ها وجود دارد و شما می توانید همیشه منابع گوناگونی برای تامین این ماده حیاتی داشته باشید.

۱+

مزایای سلامتی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی و میوه های حاوی آنتی اکسیدان تقریباً بی پایان است. آنتی اکسیدان ها ترکیبات قدرتمندی هستند که از اکسیداسیون در بدن جلوگیری می کنند و در بعضی از غذاها، گیاهان و میوه ها وجود دارد و شما می توانید همیشه منابع گوناگونی برای تامین این ماده حیاتی داشته باشید. غذاهای آنتی اکسیدان دار می توانند به کمک مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد، به کاهش علائم پیری و محافظت از بدن در برابر بیماری کمک کنند. اضافه کردن میوه های حاوی آنتی اکسیدان ، سبزیجات، گیاهان و مکمل های دارای آنتی اکسیدان به رژیم غذایی، می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. برای آشنایی بیشتر با آنتی اکسیدانهای بسیار قوی و مکمل ها و میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: مغذی ترین مواد غذایی را بشناسید و سلامتی بدن تان را تضمین کنید

میوه های حاوی آنتی اکسیدان :

توت:

توت ها از بهترین میوه های حاوی آنتی اکسیدان Antioxidant هستند. توت بدن را با اسید آمینه و آنتی اکسیدانهای بسیار قوی آماده می سازد تا به سم زدایی کبد کمک کند، قند خون را تثبیت کند، از سلامت چشم محافظت و با سرطان مبارزه کند. یکی از بهترین منبع آنتی اکسیدانهای بسیار قوی انواع توت بخصوص توت های آبی و بنفش رنگ است. توت سیاه، توت کرن بری cranberries، توت گوجی Goji، توت وحشی، شاه توت و بلوبری به دلیل داشتن آمینواسیدهای خاصی کبد را سم زدایی، سطح قند خون را متعادل ، بینایی را قوی می کند و با سرطان می جنگد. از دیگر خواص توت ها کاهش روند پیری، پیشگیری از ضعف حافظه، و حفاظت فرد در برابر بیماری های قلبی عروقی و کاهش وزن است.

بیشتر بخوانید: خواص توت فرنگی

زغال اخته وحشی:

زغال اخته از میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا است که دارای آنتی اکسیدان هایی است که از قلب محافظت کرده، از آلزایمر ناشی از کهولت سن جلوگیری می کند و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: خواص زغال اخته برای فشار خون و درمان ضعف حافظه و سایر بیماری ها

شکلات تلخ:

فلاونول ها در شکلات تلخ می توانند به طور طبیعی به فشار خون پایین کمک کنند و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند. روزانه مصرف مقدار کمی پودر کاکائو می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کرده و سلامت پوست را افزایش دهد.

گردو

روزی ۲ تا ۳ عدد گردو را هر روز میل کنید و شاهد کاهش سطح کلسترول خون خود باشید. از دیگر فواید این دانه مقوی سلامت پوست است.

کنگر فرنگی:

کنگر از میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا است. آنتی اکسیدان های کنگر فرنگی به سلامت قلب و کبد کمک می کنند.

میوه آقطی (که در مربا به کار می رود):

بیوفلاوونوئیدها در مرکبات، ضمن مبارزه با لکه های ناشی از سالخوردگی و چروکیدگی، به ‌هیدراته شدن و سلامت پوست کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: خواص آقطی سیاه و شربت آقطی در درمان سرماخوردگی

لوبیا قرمز

این نوع لوبیا نیر با کاهش کلسترول خون خطر بیماری های قلبی و در نتیجه سکته را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: چرا لوبیا نفاخ است؟ چگونه لوبیا بخوریم تا نفخ نکنیم؟

کرنبری:

از میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا منحصر به فردی‌ به نام پروآنتوسیانیدین می باشد. این آنتی اکسیدان با جلوگیری از چسبیدن E Coli و دیگر باکتری های مضر به مثانه از UTI پیشگیری می کند.

شاتوت:

آنتی اکسیدان شاتوت به کاهش زوایای شناختی مرتبط با پیری (آلزایمر) کمک می کند.

بیشتر بخوانید: خواص پرتقال : در فصل پرتقال تا می‌توانید از خواص شگفت‌انگیز این سوپرمیوه بهره ببرید!

گشنیز:

حاوی کوئرستین است که دارای خواص ضد التهابی قوی می باشد. آنتی اکسیدان های گشنیز با کاهش استرس ،از بروز سرطان، بیماری های قلبی‌ و آرتریت جلوگیری می کنند.

آنتی اکسیدانهای بسیار قوی :

 1. گل میخک: آنتی اکسیدان گل میخک دارای خواص ضد التهابی قوی می باشد که می تواند به کاهش درد و سیستم ایمنی بدن کمک کند.
 2. دارچین: دارچین نسبت به سایر گیاهان و ادویه ها بیشترین میزان آنتی اکسیدان را دارد. آنتی اکسیدان های دارچین به کاهش روند پیری و مبارزه با بیماری کمک می کنند.
 3. پونه کوهی: پونه کوهی حاوی اسید رزمارینیک و تیمول، ترکیبات قوی آنتی اکسیدانی است که به مبارزه با استرس در بدن کمک می کنند.
 4. زردچوبه : آنتی اکسیدان زردچوبه توانایی خنثی سازی رادیکال های آزاد برای محافظت از بدن در برابر سرطان و بیماری های قلبی را دارد.
 5. کاکائو: کاکائو فعالیت های آنتی اکسیدانی بالاتری را نسبت به چای سبز و شراب قرمز نشان می دهد. حاوی فیتوشیمیایی فنولیک و فلاونوئیدها است که به محافظت از بدن در برابر بیماری کمک می کند.
 6.  زیره: تحقیقات نشان داده است آنتی اکسیدان های زیره سبز که دارای خواص ضد سرطان هستند، برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ مفید می باشند.
 7. جعفری: آنتی اکسیدان های جعفری، از جمله ویتامین A و ویتامین C، با افزایش اثر گلبول های سفید باعث تقویت ایمنی بدن می شوند.
 8. ریحان: تحقیقات نشان داده است آنتی اکسیدان های ریحان می توانند به جلوگیری از بروز انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان پوست، کبد و ریه کمک کنند.
 9. زنجبیل: آنتی اکسیدان های زنجبیل دارای خواص ضد التهابی قوی هستند که به کاهش درد ناشی از شرایط التهابی مثل آرتروز کمک می کنند.
 10.  آویشن: آویشن غلظت بالایی از آنتی اکسیدان را دارا می باشد. آنتی اکسیدان آویشن به سلامت قلب، چشم و پوست کمک می کند.

بیشتر بخوانید: خواص زردچوبه و اکسیر سلامتی به نام کورکومین

مکمل های حاوی آنتی اکسیدان :

 1. گلوتاتیون: گلوتاتیون، مهمترین آنتی اکسیدانهای بسیار قوی موجود در بدن است؛ چون نقشی را در ایجاد آنزیم، فرآیند سم زدایی، هضم چربی و حتی تخریب سلول های سرطانی ایفا می کند.
 2. کورستین: کورستین در انواع سبزیجات و میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا به خصوص توت یافت می شود. کورستین دارای خواص ضد التهابی قوی می باشد؛ که می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، به کاهش خستگی مزمن و درمان آرتروز کمک کند.
 3. لوتئین: لوتئین به خاطر توانایی اش در محافظت از چشم شناخته شده است. رژیم های غذایی با میزان لوتئین بالا برای کاهش میزان سرطان سینه، روده بزرگ، گردن رحم و ریه  موثر هستند.
 4. ویتامین C: ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، این امر به مبارزه با عفونت ها کمک کرده تا بدن از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و حتی سرطان در امان بماند.
 5.  رزوراترول: رزوراترول را می توان در دانه کاکائو، زغال اخته و انگور قرمز یافت. یک آنتی اکسیدان بیوفلاونوئید پلی فونیک است که برای بهبود سلامت قلب و عروق و محافظت از بدن در برابر بیماری عمل می کند.
 6.  آستاکسانتین: Astaxanthin در ماهی قزل آلا و‌ خرچنگ یافت می شود، اما بهترین شکل آن در برخی از انواع جلبک ها وجود دارد. این ماده، سلامت پوست و سطح انرژی را افزایش می دهد. التهاب را کاهش داده و از چشم ها در برابر آسیب محافظت می کند.
 7. سلنیوم: سلنیوم نقش مهمی در سلامت غدد فوق کلیوی و غده تیروئید ایفا می کند. همچنین می تواند از قلب محافظت کرده و علائم آسم را کاهش دهد.
 8. کلروفیل: کلروفیل را می توان در سبزیجات سبز مانند جلبک دریایی اسپیرولینا و آلگا سبز آبی یافت. کلروفیل از روند سم زدایی بدن حمایت می کند.
 9.  اسانس روغن کندر: این اسانس می تواند به صورت موضعی برای ترویج بهبودی استفاده شود. تحقیقات نشان داده است که روغن کندر می تواند به تنظیم عملکرد سلول کمک کرده و حتی ممکن است روند درمان سرطان را سرعت ببخشد.
 10. اسانس روغن اسطوخودوس: این اسانس می تواند به دلیل  آنتی اکسیدانی که دارد، در آروماتراپی استفاده شود. این اسانس التهاب را کاهش داده و به بدن کمک می کند تا آنزیم های آنتی اکسیدانی تولید کند که سیستم ایمنی را تقویت و با عفونت مبارزه کند.
 11.  روغن زیتون : این روغن بر سلامت کلی بدن تاثیر دارد. این روغن با منظم کردن کارکرد سلول ها در بعضی موارد برای درمان سرطان کاربرد دارد

بیشتر بخوانید: چگونه روغن زیتون برای پوست معجزه می کند؟

فواید آنتی اکسیدان :

در مجموع فواید غذاها و میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا را در زیر برایتان خلاصه کرده ایم:

 1. مبارزه با رادیکال های آزاد و کمک به بهبود قلبی و سرطان .
 2. محافظت از چشم
 3. کاهش اثرات پیری بر سلامت پوست
 4. کمک به جلوگیری از سکته مغزی.
 5. آنتی اکسیدانی مانند ویتامین A که شامل ترکیب اسید رتینوئیک است، نقش مهمی در رشد سلول دارد. تحقیقات نشان داده است که اسید رتینوئیک می تواند به جلوگیری از سرطان ریه، پروستات، پستان، تخمدان، مثانه، دهان و پوست کمک کند.
 6. کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر

بیشتر بخوانید: خواص هندوانه : سوپرمیوه‌ای برای جلوگیری از فشار خون ، انواع سکته و سرطان !

۱- از بین بردن رادیکال های آزاد

وجود رادیکال های آزاد در بدن باعث بروز سرطان، بیماری های قلبی، بیماری های التهابی و حتی مزمن و دوره ای می شود. رادیکال های آزاد حتی می توانند بر ژن های بدن تاثیر بگذارند و آن ها را تغیییر دهند. به همین دلیل وجود آنتی اکسیدان ها مانع از تخریب سلول های DNA و آنزیم ساز بدن می شود.

بیشتر بخوانید: خواص دانه پاپایا : دانه‌های این میوه آنقدر ارزشمند است که از نخوردنش پشیمان می‌شوید!

۲- بینایی بهتر

میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا و آنتی اکسیدانهای بسیار قوی مثل ویتامین C، ویتامین E و بتاکاروتن، لوتئین در سبزیجات روشن زرد و نارنجی رنگ سلامت عضو حساسی مثل چشم را به عهده می گیرند. حضور آنتی اکسیدان ها اجازه نمی دهد چشم ها ضعیف شود و بیماری های چشم مثل آب مروارید، آب سیاه حتی در سنین بالا بروز نماید.

۳- راز جوانی

افرادی که از انواع سبزیجات، دانه ها و میوه های حاوی آنتی اکسیدان بالا و غذاهای حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار قوی متنوع استفاده می کنند روند پیری در آن ها به شدت کم شده و معمولا ۱۰ تا ۱۵ سال و گاهی ۲۰ سال جوان تر از سن واقعی خود به نظر می آیند. علت آن هم این است که بدن با مصرف آنتی اکسیدان ها آب رسانی و سم زدایی شده و به دلیل از بین رفتن رادیکال های آزاد چین و چروک به ندرت در پوست امکان ظهور می باید.

بیشتر بخوانید: خواص موز سوپر میوه‌ای شگفت‌انگیز که در حقش کم‌لطفی می‌کنیم

۴- آنتی اکسیدان و پیشگیری از انواع سکته

محققان دریافته اند با مصرف آنتی اکسیدان ها به خوبی می توان از بیماری های قلبی عروقی و انواع سکته پیشگیری کرد. مجله آمریکایی تغذیه مطالعه ای را منتشر کرد که در آن بر تاثیر کاهش ۵۰ درصدی سکته مغزی در نتیجه استفاده از ویتامین C تاکید شد.

بیشتر بخوانید: راه های پیشگیری از سکته قلبی

۵- آنتی اکسیدان های بسیار قوی و پیشگیری از سرطان

استفاده از آنتی اکسیدان ها حتی در افرادی که پیش زمینه ارثی ابتلا به سرطان دارند، ثابت کرده است امکان ابتلا به انواع سرطان در نتیجه از بین رفتن رادیکال های آزاد به میزان زیادی کاهش می یابد. سرطان هایی مثل سرطان های مجاری ادرار، گوارش، پوست، ریه، پستان، تخمدان، پروستات با حضور آنتی اکسیدان ها مجالی برای رشد پیدا نمی کنند.

۶- آنتی اکسیدانهای بسیار قوی و پیشگیری از بیماری های مغزی

یکی از مشکلات بالا رفتن سن، ضعیف شدن عملکردهای شناختی مغز از جمله ضعف حافظه و بروز بیماری هایی مثل آلزایمر و زوال عقل است. به همین دلیل استفاده بیشتر از آنتی اکسیدانهای بسیار قوی و توصیه رژیم هایی مثل رژیم مدیترانه ای یکی از روش های پیشگیری از این بیماری های دردناک و سالم بودن مغز حتی در سنین بالا است.

نویسنده: شادان هاشمی – پوران ریاضی پور

منبع: www.davidwolfe.com

بیشتر بخوانید: خواص آووکادو : سوپر میوه ای که بیماری ها را سر جای خود می نشاند!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا