1398-03-04
سینمای ایران

عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی؛ گوشه‌ای از زندگی واقعی افروز اردستانی

معرفی فیلم عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی

عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی، فیلم پر مخاطب جشنواره ی فجر ۱۳۹۶. عرق سرد فیلمی به کارگردانی سهیل بیرقی است که در سال ۱۳۹۶ ساخته شد و در رقابت های جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز حضور دارد. این فیلم دومین فیلم بلند سینمایی سهیل بیرقی است.

فیلم عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی است که در سال ۱۳۹۶ ساخته شد و در رقابت های جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز حضور دارد. این فیلم دومین فیلم بلند سینمایی سهیل بیرقی است. پیش از این او فیلم من را ساخته بود که فضای آن با عرق سرد بسیار متفاوت است. در این فیلم باران کوثری، امیر جدیدی، سحر دولتشاهی، لیلی رشیدی و هدی زین العابدین به ایفای نقش می پردازند. فیلم عرق سرد برگرفته از داستانی واقعی است. ماجرای ممنوع الخروج شدن کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان از طرف همسرش، داستان اصلی عرق سرد است. این اتفاق در سال های اخیر به کرات در ایران افتاده است و تعداد زیادی از ورزشکاران زن ایران ممنوع الخروج شده اند. در ادامه با معرفی و تحلیل فیلم عرق سرد با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم عرق سرد کاری از سهیل بیرقی، زنانی که پیش تر از مردان دویده اند

بیشتر بخوانید: نقد فیلم من کاری از سهیل بیرقی؛ من نه منم،نه من منم

فیلم عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی

قبل از هر چیزی در معرفی و تحلیل فیلم عرق سرد باید گفت این اثر به ماجرایی از زندگی افروز اردستانی می پردازد که اخیرا رسانه ای شد و مورد توجه عموم قرار گرفت. به نظر می رسد سهیل بیرقی قصد داشته تا این قانون را که شوهر می تواند همسرش را بدون هیچ دلیل خاصی ممنوع الخروج کند، به چالش بکشد. این اتفاق به خودی خود می تواند داستانی جذاب برای مخاطب باشد. اما هر اندازه که این جذابیت کار را برای فیلمساز راحت می کند راهی دیگر را سخت می سازد و آن نحوه ی پرداخت به موضوع و حساسیت آن به دلیل واقعی بودنش است. زیرا تمام مدت قرار است که داستان و شخصیت ها با ماجرای واقعی و شخصیت های واقعی مقایسه شوند و این موضوع به نوعی اجتناب نا پذیر است.

اما در واقع فیلمساز مجاز است عصاره ای را از ماجرای واقعی بگیرد و حتی دنیایی دیگر برای فیلم خود بسازد. اما باید در نگاهی به فیلم عرق سرد اعتراف کنیم که این اثر تا جایی که توانسته است به ماجرای واقعی نزدیک شده است. گذشته از داستان و واقعیت، اگر بخواهیم به فیلم عرق سرد به عنوان اثری مستقل و دور از مقایسه نگاه کنیم، می توانیم بگوییم که این فیلم مانند اثری است که برای مورد استفاده قرار گرفتن در راهی و به هدفی خاص ساخته شده است. سوالی که پیش می آید این است که اگر اخیرا این ماجرا برای کاپیتان تیم ملی فوتسال اتفاق نیفتاده بود، باز هم این فیلم جذاب بود؟ یا به صرف رسانه ای شدن آن است که “عرق سرد” مورد استقبال قرار می گیرد؟

بیشتر بخوانید: نقد فیلم خوک کاری از مانی حقیقی، کلاژی یکدست

معرفی فیلم عرق سرد از سهیل بیرقی

پوستر فیلم عرق سرد از سهیل بیرقی

بیشتر بخوانید: نقد فیلم چهارراه استانبول به کارگردانی مصطفی کیایی

این قانون همانطور که در فیلم عرق سرد نیز به آن اشاره می شود تا به حال گریبانگیر بسیاری از زنان ایران بوده است. پس شاید فیلمی که در این باره ساخته می شود باید پرداخت عمیق تری نیز به این موضوع داشته باشد. گرچه “عرق سرد” توانسته با کمک فیلم نامه و بازی بازیگران شکل و شمایل مناسبی به خود بگیرد که آن را در مجموع تبدیل به فیلمی قابل قبول کند. نکته ی جالب دیگری که شاید تامل برانگیز ترین نکته ی آن باشد، شخصیت خانم نوری (سحر دولتشاهی) است. او سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان است و با ممنوع الخروج شدن “افروز” تیم او نیز دچار مشکل می شود ولی او به جای اینکه از بازیکن خود که به دلیل قانونی دست و پاگیر دچار مشکل شده، پشتیبانی کند، مدام برای او مشکل تراشی می کند و با همسر وی به نوعی همدست می شود. اما آیا این اتفاقی است تصادفی؟

به نظر می رسد که این عملکرد شخصیت “نوری” ما به ازا های بسیاری در واقعیت دارد. خانم نوری می تواند نماینده ی خیلی از زنان جامعه ی ما باشد که به گونه ای انگار سر لج با همجنسان خود دارند و مدام در تلاش برای بستن دست و پای آن ها یعنی در حقیقت خودشان هستند. “خانم نوری” در واقع با الگویی بار آمده است که در آن “زن” همواره موجودی گمراه کننده و هم گمراه شده است که به دلیل گناهان خود باید مجازات شود. “خانم نوری” مدام به “افروز” می گوید که حتما عملکردی غیر اخلاقی داشته که شوهرش او را ممنوع الخروج کرده است. نگاه “خانم نوری” و تقابل او با “افروز” شاید یکی از بزرگترین و مهم ترین چالش هایی باشد که در فیلم وجود دارد و می شود درباره ی آن تامل بسیار کرد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم مغزهای کوچک زنگ زده از هومن سیدی

معرفی فیلم عرق سرد از سهیل بیرقی

معرفی فیلم عرق سرد از سهیل بیرقی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا