علمی

اخترفیزیکدانان معتقدند جستجوی ماهواره های فضایی به ما در یافتن بیگانگان کمک می کند!

کشف حیات فرازمینی کار آسانی نیست. مگر اینکه بیگانگان خود را به سراغ ما بیایند، همانطور که در فیلم سینمایی روز استقلال نمایش داده شده است، که البته ممکن است عاقبت خوشی برای زمینی ها نداشته باشد. دانشمندان در جستجوی حیات هوشمند، در ابتدا به دنبال کشف سیاره هایی مانند زمین با امکان حفظ حیات در منظومه های دیگر می باشند. Hector Socas-Navarro اخترفیزیکدان مستقر در انستیتو Astrophysics در جزایر قناری اسپانیا ایده دیگری دارد، او به دنبال جستجوی ماهواره های فضایی است. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

اخترفیزیکدانان معتقدند جستجوی ماهواره های فضایی به ما در یافتن بیگانگان کمک می کند!
سیاره های یافته شده شبیه زمین – پروژه کپلر ناسا  

Socas-Navarro در گفتگو با Digital Trends گفته است: “مشکل اصلی در جستجوی هوش فرازمینی این است که ما نمی دانیم باید به دنبال چه چیزی بگردیم. دانشمندان به یافتن “نشانه های تکنولوژیکی” در سیارات دیگر بسیار علاقه مند می باشند، چیزهایی که ممکن است در سیارات دیگر کشف کنیم و نشان دهنده حضور یک تمدن هوشمند باشد.”

همانطور که او اشاره می کند، پاسخ به این سوال دشوار است. تلاش های پیشین برای پیدا کردن «نشانه های تکنولوژیک» بر تکنولوژی هایی متمرکز شده اند که فقط ممکن است در پیشرفته ترین تمدن ها وجود داشته باشد (نظیر نیروی بین ستاره ای براساس پاد ماده) یا مواردی که عملا قابل کشف نیستند (مانند گرمای جهانی در سایر سیارات) و یا دانشمندان با گسیل امواج رادیویی قصد داشتند به پیشرفتی دست یابند که تاکنون بی نتیجه بوده است.

اخترفیزیکدانان معتقدند جستجوی ماهواره های فضایی به ما در یافتن بیگانگان کمک می کند!

رویکرد Socas-Navarro به گونه دیگری است. او به دنبال کشف تمدن هایی شبیه به ما است، با همان تکنولوژی که ما در اختیار داریم. این موضوع شامل جستجوی ماهواره های فضایی در مدار ژئوسَنکرون (geosynchronous؛ مدارهایی که سرعت زاویه‌ایِ چرخش ماهواره‌ها بر روی این مدارها برابر با سرعت چرخش زمین است) سیاره های دیگر می باشد، جایی به نام کمربند کلارک، کمربند نازکی با قطر بسیار دقیق که برای قرارگیری ماهواره های ارتباطی و مخابراتی بسیار مطلوب است.

اخترفیزیکدانان معتقدند جستجوی ماهواره های فضایی به ما در یافتن بیگانگان کمک می کند!
کمربند کلارک

Socas-Navarro می افزاید: “در شرایط خاص، یک کمربند کلارک با ماهواره های پر تعداد می تواند در سیاره هایی که حول ستاره های دیگر می گردند، با تلسکوپ های فعلی قابل تشخیص باشد. در مقابل، کمربند کلارک سیاره ما ممکن است در آینده از سوی برخی از سیاره هایی که ممکن است تکنولوژی داشته باشند، شناسایی شود.

امروزه ماهواره های موجود در این مدار نسبت به دهه های گذشته رشد زیادی داشته است. اگر این نرخ رشد همچنان ادامه داشته باشد، در سال ۲۲۰۰ سیاره ما توسط تلسکوپ هایی مشابه خودمان در سیاره های دیگر قابل شناسایی خواهد بود. این چیزی است که باید در در حال حاضر در مباحثی همچون اینکه آیا ما باید سیگنال هایی را به فضا ارسال کنیم، در نظر گرفته شود. ”

اخترفیزیکدانان معتقدند جستجوی ماهواره های فضایی به ما در یافتن بیگانگان کمک می کند!
ماهواره های موجود در تصویری از کمربند کلارک زمین

Socas-Navarro پیشنهاد می کند، تلاش های ما برای پیدا کردن زندگی فرازمینی باید شامل تکنولوژی های آموزش دیده ای برای جستجوی این حلقه های قابل تشخیص از ماهواره ها باشد.

Socas-Navarro می گوید: نکته مفیدی که در مورد این نشانه های تکنولوژیکی وجود دارد این است که انجام آن ها با تلسکوپ های کنونی امکان پذیر است و هزینه اضافی ایجاد نمی کند. ما در حال حاضر از پروژه ها، تلسکوپ ها و ماهواره هایی برای جست وجوی سیاره های فراخورشیدی و مدارهای آنها، برخوردار هستیم. حال تنها باید این ابزارها برای جستجوی ماهواره ها در کمربندهای کلارک سیارات دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: digitaltrends

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا