تکنولوژی

پتنت های آئودی شاسی بلند کروک را هدف گرفته اند!

پتنت های آئودی شاسی بلند کروک را هدف گرفته اند! اگرچه ایده شاسی بلند کروک چیز جدیدی نیست و پیشتر کمپانی های لندرور و چندی دیگر این ایده را عملی ساختند، به نظر می رسد آئودی نیز قصد داشته چنین محصولی را در آینده نزدیک عملی سازد.

۱+

اگرچه ایده شاسی بلند کروک چیز جدیدی نیست و پیشتر کمپانی های لندرور و چندی دیگر این ایده را عملی ساختند، به نظر می رسد آئودی نیز قصد داشته چنین محصولی را در آینده نزدیک عملی سازد. در سال ۲۰۰۷ شرکت آئودی شاسی بلند کانسپت کروک Cross Cabriolet Concept Quattro Concept را معرفی کرده که ساختاری مشابه مورانو کروک داشته و به بازار عرضه نشد.

آئودی قصد داشته رقیب سرسخت رنجروور اووک کروک را هدف قرار دهد و محصولی قابل توجه و لوکس معرفی کند. تاکنون شرکت ها به ایده شاسی بلند کروک چراغ سبزی نشان ندادند و هیچ یک ایده ای برای ساخت آن ندارند، اما آئودی با عملی سازی و تولید چنین مدلی احتمالا سایر کمپانی ها را برای تولید چنین مدلی ترغیب می سازند. پتنت آشکار شده خودرویی شاسی بلند با سقف تاشو را نشان داده و به نظر می رسد سقفی که آئودی می خواهد روی محصول خود جای دهد متفاوت از سایر SUVهای کروک تاکنون معرفی شده است.

اینکه آئودی می خواهد محصولی توسعه دهد به عنوان شاسی بلند کروک امر دور از انتظاری نبود و امید می رفت شرکت ها همانند رقبا دست به کار شوند و محصولی را توسعه دهند. به گزارش Autoguide، مکانیزم باز و بسته شدن سقف محصول آئودی کمی عجیب بوده و تاکنون در هیچ خودروی شاسی بلندی مشاهده نشده است. یکی از نکته های جالب توجه انعطاف پذیری ستون A و B بوده که اولین بار آئودی به استفاده از آن می پردازد. سقف به سه قسمت تقسیم شده و بیشتر سقف های کروک نیز دو قسمتی هستند و به نوعی آئودی برای نخستین بار می خواهد این موضوع را عملی سازد که تاکنون مشاهده نشد. سقف پشت صندلی های عقب جای می گیرد و اجازه می دهد تا هنگام روز آفتابی بتوان چنین سقفی را مورد استفاده قرار داد.

آئودی

پتنت ها عمدتا پروژه عملی کمپانی ها نیستند و در این میان ممکن است آئودی چنین طرحی را به ثبت رسانده باشد اما قرار نیست بزودی شاهد آن باشیم. بیشتر پتنت ها در طول مدت زمان طولانی عملی می شوند و برخی نیز با گذشت مدت زمان کوتاهی نیز به واقعیت تبدیل می شوند. آئودی در پتنت خود می گوید:

از آنجایی که ستون های کناری و عقب در حالت بستن سقف هستند، چنین وسیله نقلیه ظرفیت حمل بهتری در مقایسه با وسایل نقلیه پیشین دارد.

این طرح بسیار ابتدایی بوده و تنها نمونه اولیه ایده آئودی را نشان می دهد از این رو تا نهایی شدن آن فاصله بسیاری باقی مانده است. یکی از نکات جالب سقف سه قسمتی بودن است که در آن سقف وسط و عقب جدای از یکدیگر بوده و هنگام تا شدن بدون اتصال به یکدیگر بسته یا باز می شوند. چنین سقفی کاهش وزن خودرو را به دنبال داشته از این رو دشوار است تا بتوان اظهار نظری داشت.

اگر آئودی چنین فناوری را عملی سازد احتمالا Q8 در اولویت قرار گیرد و یک اتومبیل لوکس با سقف تاشو یا همان کروک باشد. امروزه برخی شاسی بلندها چنین سقفی دارند اما نمی توان دقیقا زمان از راه رسیدن چنین شاسی بلندها را مشخص کرد. از این رو تنها باید منتظر ماند تا مشخص شود آلمانی ها چه برنامه ای در سر دارند.

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا