1398-03-01
سینمای ایران

نقد فیلم به وقت شام از ابراهیم حاتمی کیا، ارتفاع قرمز و مرثیه ای برای پالمیرا

هنرنمایی بابک حمیدیان در فیلم به وقت شام

قبل از نقد فیلم به وقت شام باید بگوییم که این فیلم درباره ی خلبانان ایرانی است که به کمک مردم سوری گرفتار در چنگال داعش می شتابند و بیشتر سکانس های فیلم در درون یک هواپیما می گذرد. از این رو بسیار یادآور فیلم های قدیمی و خوب ابراهیم حاتمی کیا می باشد که بیشتر فیلم، در یک لوکیشن اتفاق می افتد. فیلم هایی چون آژانس شیشه ای و ارتفاع پست از این نمونه ها هستند. 

در جشنواره‌ی سی و ششم فجر که در سال ۱۳۹۶ برگزار شد چند فیلم با موضوع داعش نمایش داده شدند. از جمله فیلم هایی به نام کامیون ساخته کامپوزیا پرتوی، امپراطور جهنم ساخته پرویز شیخ طادی و مستند زنانی با گوشواره‌های باروتی اثر رضا فرهمند و به وقت شام، آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا. دلیل پرداخت سینماگران ایرانی به چنین موضوعی روشن است. به هر حال مسئله‌ی داعش، سال هاست که تیتر یک خبرهای سیاسی می‌باشد و با حملات تروریستی خود، فجایع انسانی بسیاری را در سر تا سر جهان و نه تنها در خاورمیانه، به بار آورده است. در ادامه با نقد فیلم به وقت شام با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم شعله ور به کارگردانی حمید نعمت الله؛ اتفاق‌های تصنعی و آبی بر آتش

قبل از نقد فیلم به وقت شام باید بگوییم که این فیلم درباره‌ی خلبانان ایرانی است که به کمک مردم سوری گرفتار در چنگال داعش می‌شتابند و بیشتر سکانس‌های فیلم در درون یک هواپیما می‌گذرد. از این رو بسیار یادآور فیلم‌های قدیمی و خوب ابراهیم حاتمی کیا می‌باشد که بیشتر فیلم، در یک لوکیشن اتفاق می‌افتد. فیلم هایی چون آژانس شیشه ای و ارتفاع پست از این نمونه‌ها هستند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم مادر قلب اتمی ساخته‌ی علی احمدزاده؛ رانده شده از بهشت

نقد فیلم به وقت شام ، ارتفاع قرمز و مرثیه ای برای پالمیرا

مولفه‌ی آشنای دیگری که البته در فیلم‌های اخیرش بیشتر مثل بادیگارد به چشم می‌خورد، پایان یافتن ماموریت شخصیت اصلی داستان است که درگیر ماجرای تازه ای می‌شود و به رغم مخالفت‌های اطرافیان، این ماموریت تازه را شروع می‌کند و تا انتها آن را به سرانجام می‌رساند و عموما هم در این راه جان خویش را از دست می‌دهد.

در به وقت شام شخصیت علی (بابک حمیدیان) با آنکه ماموریتش پایان یافته است و زنی پا به ماه در ایران دارد و به رغم مخالفت‌های پدر و همسر و مادر همسرش، در کمک به مردم سوری همراه پدرش یونس (هادی حجازی فر) می‌شود. موتیف آشنایی که برای شخصیت اصلی “بادیگارد” با بازی “پرویز پرستویی” و یا دیگر شخصیت‌های آشنای سینمای”حاتمی کیا” رخ می‌دهد.

پوستر فیلم سینمای به وقت شام ساخته ابراهیم حاتمی کیا

پوستر فیلم سینمای به وقت شام ساخته ابراهیم حاتمی کیا

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم به وقت شام کاری از ابراهیم حاتمی کیا

از دیگر ویژگی‌های اصلی فیلم‌های پیشین او، وجود زنان قدرتمندی است که پا به پای مردان و یا حتی فراتر از آن‌ها رفتار می‌کنند. شخصیت ماندگار محبوبه با هنرمندی “آزیتا حاجیان” را در فیلم تحسین برانگیز “روبان قرمز” به یاد بیاوریم که چگونه یک تنه در مقابل دو مرد به نام‌های جمعه (رضا کیانیان) و داوود (پرویز پرستویی) می‌ایستد و از حقوق خود در برابر عشق و خاک مادری اش دفاع می‌کند. در سکانس ماندگار دوئل دو مرد برای عشق به او، حتا اسلحه می‌کشد و آن‌ها را از این امر منع می‌کند. و یا شخصیت قدرتمند نرگس با بازی “لیلا حاتمی” در فیلم “ارتفاع پست” که چگونه با رفتار خویش تمام قد در مقابل رفتار فاجعه برانگیز همسرش قاسم (حمید فرخ نژاد) مبنی بر هواپیما ربایی می‌ایستد و در این راه برای دفاع از دیگر سرنشینان، از کشیدن اسلحه بر خویش ابایی ندارد. تصویری که آن قدر قدرت دارد که حتی به پوستر فیلم بدل می‌شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم خوک کاری از مانی حقیقی، کلاژی یکدست

زن برای “حاتمی کیا” آنقدر مهم بوده که تنها فیلم غیر نظامی و جنگی خود را که “دعوت” نام دارد را درباره‌ی آنان ساخته است و در آن به مسائل گوناگون بارداری شان و نوع نگاه آنها به این موضوع پرداخته است. اما رفته رفته و با طرز نگاه جدید “حاتمی کیا” و بسیار جهت دار به مسائل پیرامونش، زن در آثار اخیر او نیز یا محو و کم رنگ می‌شود مانند “چ” که اصلا شخصیت زن به یادماندنی و قدرتمندی ندارد و یا اگر هم هست، چندان زن مستقل و قوی ظاهر نمی شود و در همان شمایل زن سنتی و کلیشه ای قرار می‌گیرد. مانند شخصیت “مریلا زارعی” در فیلم “بادیگارد”.

در فیلم به وقت شام نیز ما با دو زن مواجه می‌شویم که از قضا قوی هم هستند، اما در جبهه‌ی داعش قرار می‌گیرند و در نتیجه قدرت منفی داستان را دارند. آن‌ها نیز مانند محبوبه و لیلا اسلحه به دست می‌گیرند و حتا “ام سلما” در نماهای پایانی اکتی شبیه به “لیلا حاتمی” در “ارتفاع پست” دارد که اسلحه را روی شقیقه اش می‌گذارد. اما این نما به معنای به بن بست رسیدگی او می‌باشد و نه دفاع از انسانیت و جلوگیری از رخ دادن فاجعه انسانی و بلکه به این دلیل که نمی تواند حمله انتحاری بکند این رفتار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم مغزهای کوچک زنگ زده از هومن سیدی

در فیلم، دو آشوب رخ می‌دهد که شروع کننده‌ی هر دو، زن‌های داستان می‌باشند. اولی آزاد سازی اسرای داعش در هواپیماست که توسط زنی داعشی که به هیات زنی معمولی در آمده و به همراه دیگر مردم سوری سوار هواپیما شده است انجام می‌گیرد. دومی نیز حمله ای انتحاری است که مدیریت آن را زن داعشی دیگری به نام “ام سلما” به عهده گرفته است. این تغییر دیدگاه نسبت به زن، برگرفته از همان نگاهی است که زن را فتانه و شیطان می‌داند و به او به عنوان یک انسان نگاه نمی کند. در حالیکه ما چنین نگاهی را نه تنها در آثار پیشین “حاتمی کیا” نمی دیدم، بلکه همیشه عکس آن را شاهد بودیم. آیا واقعا در چنین داستان مردانه ای، حتما وجود زن، آن هم در چنین شمایلی ضروری بود؟! مگر “ابراهیم حاتمی کیا” قبلا هم در آژانس شیشه ای با محوریت قرار دادن دو شخصیت مرد و حذف زنان، داستان مردانه و البته موفق دیگری را روایت نکرده بود؟! از نگاه محتوایی “حاتمی کیا” که بگذریم، به لحاظ فنی و تکنیک سینمایی مانند کارگردانی، بازیگری، فیلم برداری، تدوین، موسیقی و… نمی توان ایرادات چندانی به آثارش گرفت. چرا که همگی در سطح استاندارد و قابل قبولی قرار دارند. و این نکته باید در نقد فیلم به وقت شام از قلم بیفتد.

نقد فیلم به وقت شام

نقد فیلم به وقت شام

فیلمبرداری و موسیقی که البته سر تا سر فیلم شنیده می‌شود و حجم زیادی را دارد، از نکات مثبت آن می‌باشد و به اثر قدرت بخشیده است. اما نگاهی که او به داعش دارد کمی کاریکاتوری از آب در آمده است. به عنوان مثال می‌توان سکانس سر بریدن اسرا را توسط داعش شاهد گرفت که با رفتار خنده دار و بچگانه‌ی ابوطلحه به عنوان کارگردان این ویدئو‌های ارسالی، بسیار سبک و غیرقابل باور نمایش داده شده است. و یا دعواهای بین خود داعشیان و رفتار ذوق زده و کودکانه شان از پیروزی‌های خود بسیار خام دستانه روایت شده است. همچنین نمایش عریان این مقدار خشونت مانند سر بریدن و … از تاثیرگذاری اثر می‌کاهد و آن را به فیلمی خشن و دل خراش تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم مغزهای کوچک زنگ زده کاری از هومن سیدی ؛ کلی گویی و بی حاصلی

در انتهای نقد فیلم به وقت شام باید متذکر شویم که درست است که داعش مسئله‌ی مهم و جهانی است، اما خودمان آن قدر موضوعات پرداخت نشده داخلی داریم که هر کدام به تنهایی می‌توانند سوژه‌ی یک فیلم سینمایی بشوند. به هر روی در زمانه ای که آثار تاریخی ایران که سند هویت و گذشته امان می‌باشد، یک به یک و البته بدون حمله‌ی داعش رو به نابودی است و چندان کسی هم نه دلش سوخته و نه برایش اهمیتی دارد، “ابراهیم حاتمی کیا” مرثیه ای برای شهر تاریخی پالمیرا در سوریه ساخته است.

نقد فیلم به وقت شام کاری از ابراهیم حاتمی کیا

نقد فیلم به وقت شام کاری از ابراهیم حاتمی کیا

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا