1397-11-04
سینمای جهان

نقد فیلم Before Sunset کاری از ریچارد استوارت لینکلیتر، زمانی برای دیدار دوباره

فیلم Before Sunset

Before Sunset پیش از غروب دومین فیلم از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر است که در سال ۲۰۰۴ نه سال پس از پیش از طلوع به روی پرده‌ی سینما رفت و نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم‌نامه نیز شد. زمانی که پیش از طلوع اکران شد همه آن را به عنوان یک اثر عاشقانه پذیرفتند و کسی هرگز فکرش را نمی‌کرد که این شروعی از یک پروژه‌ی طولانی باشد.

فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر  Richard Linklater است که در سال ۲۰۰۴ نه سال پس از پیش از طلوع به روی پرده‌ی سینما رفت و نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم‌نامه نیز شد. زمانی که پیش از طلوع اکران شد همه آن را به عنوان یک اثر عاشقانه پذیرفتند و کسی هرگز فکرش را نمی‌کرد که این شروعی از یک پروژه‌ی طولانی باشد. در ادامه با نقد فیلم Before Sunset با نت نوشت همراه باشید.

نقد فیلم Before Sunset ، زمانی برای دیدار دوباره

پیش از آغاز نقد فیلم Before Sunset باید گفت در قسمت دوم این سه‌گانه با نام فیلم Before Sunset یا “پیش از غروب” جسی برای توضیح و امضای کتابی که نوشته است به فرانسه آمده است. کتاب در واقع بسیار شبیه ماجرایی است که در پیش از طلوع شاهدش بودیم. چنان‌که به ذهن خطور می‌کند شاید ما صرفاً در ذهن جسی نویسنده به تماشای قسمت قبل نشسته‌ایم و حالا زندگی واقعی جسی شروع می‌شود و می‌توانیم با آن آشنا شویم ولی این طور نیست. در مراسم امضای کتاب جسی، سلین، دختری که ۹ سال پیش در ایستگاه قطار به امید دیداری در ۶ ماه بعد رها کرده بود را می‌بیند و همه چیز از سر گرفته می‌شود و شما متوجه می شوید که به درستی در قسمت دوم در پیوند بسیار قوی با قسمت اول کار قرار گرفته‌اید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Boyhood ساخته‌ی ریچارد لینکلیتر؛ مرزهایی بین واقعیت و مستند

پوستر فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر Richard Linklater

پوستر فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر Richard Linklater

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Before Sunrise کاری از ریچارد استوارت لینکلیتر، روایت عقلانی یک ماجرای عاشقانه

جسی و سلین ۶ ماه بعد با یکدیگر دیدار نکردند و حالا ۹ سال بعد یکدیگر را پیدا کرده‌اند و تا زمان پرواز جسی فرصت دارند تا از این دیدار ناگهانی لذت ببرند.

در نقد فیلم Before Sunset “پیش از غروب” باید گفت که ما شاهد همان زوج پیشین هستیم که هر کدام به اندازه‌ی ۹ سال بالغ‌تر شده‌اند و به اندازه ۹ سال تجربیات بیشتری به دست آورده‌اند. مکالمه‌ها به همان شکل روان سابق ادامه پیدا می‌کنند. انگار که واقعاً دو نفر با یکدیگر در حال مکالمه هستند و از همه چیز و همه جا صحبت می‌کنند. کمی تا قسمتی نظریات و باورهای شان تغییر کرده. نکته‌ی جالب درباره‌ی فیلم Before Sunset این است که خود بازیگران دیالوگ‌هایشان را بر اساس کاراکتر نوشته‌اند و شاید همین مسئله باعث شده است که دیالوگ‌ها تا این حد طبیعی جلوه کنند و پخته باشند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Before Midnight کاری از ریچارد لینکلیتر، روایت یک رابطه پس از سال ها

سلین شکسته‌تر شده است و از نظر عاطفی بسیار آسیب‌پذیرتر است. قسمت تلاش برای سیاست‌مدار بودنش در روابط انسانی همچنان همراهش است ولی به نظر ترک برداشته می‌آید. او این بار به صورت عملی برای نجات جهان اطرافش تلاش می‌کند. تلاش او برای درست کردن محیط اطرافش یک تلاش انقلابی نیست بلکه قدم به قدم سعی می‌کند چیزهای کوچک و ساده در جهان را درست کند. باور زن‌سالاری سلین قوت بیشتری نسبت به سابق دارد و گاهی حتی به نظر می‌رسد که این مسئله نمی‌گذارد او با تمام وجود مثل گذشته زندگی را لمس کند.

تحلیل و نقد فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر Richard Linklater

تحلیل و نقد فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر Richard Linklater

در ادامه نقد فیلم Before Sunset می توان گفت سلین با گذشت زمان محتاط‌ تر شده است. به نظر می‌رسد که مثل سابق نیست و از شکست و ضربه خوردن می‌ترسد و به همین دلیل ریسک‌پذیری سابق را ندارد. در قسمت یک سلین یک دختر رها و ساده به نظر می‌رسید ولی گذر ۹ سال این رهایی را از او گرفته و سادگی‌اش را با یک تظاهر به زرنگی که واقعی نیست پوشانده.

بیشتر بخوانید: فیلم Boyhood اثر ریچارد لینکلیتر؛ تو میخوای چی باشی میسون؟

در جسی شروشور جوانی پخته‌تر شده است. او مثل گذشته سر هر چیزی که مخالف تفکرش است موضع نمی‌گیرد. دیگر تلاشی برای اثبات خودش ندارد و به نظر می‌رسد که جایش را در جهان محکم کرده است. هر دو شخصیت ماجرا، سلین از دخترانگی و جسی از پسرانگی، خارج شده و به بلوغ رسیده‌اند. سلین تبدیل به یک زن و جسی تبدیل به یک مرد شده. با همان خصوصیاتی که از یک زن و مرد عادی می‌شناسیم، با همان کیفیت‌های اخلاقی و رفتاری.

در فیلم Before Sunset اینجا بار دیگر شخصیت‌ها عریان، درباره‌ی زندگی‌شان و اتفاقاتی که در آن می افتد و نظری که راجع به آن دارند صحبت می‌کنند و هر چه به پایان نزدیک‌تر می‌شویم حس نزدیکی این دو به یکدیگر بیشتر می‌شود و مکالمه‌شان خلوص بیشتری پیدا می‌کند. این بار باز هم دغدغه‌ی پایان دیدار وجود دارد. این سؤال که آیا این آخرین باری است که این دو یکدیگر را می‌بینند و یا دیدار دیگری هم وجود خواهد داشت. که آیا این دو بالاخره به یک فصل مشترک با یکدیگر می‌رسند یا خیر.

در فیلم Before Sunset نماها طولانی‌تر از فیلم پیشین گرفته شده است و با توجه به دیالوگ محور بودن این فیلم کاری بسیار دشوار بوده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Last Flag Flying اهتزاز آخرین پرچم کاری از ریچارد لینکلیتر

تحلیل و نقد فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر Richard Linklater

تحلیل و نقد فیلم Before Sunset یا پیش از غروب دومین قسمت از سه‌گانه این مجموعه به کارگردانی ریچارد لینکلیتر Richard Linklater

۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. علی پوربافرانی

  علی پوربافرانی

  26 اردیبهشت 1397 at 16:10

  0

  یک بار دیدن این فیلم ابدا کافی نیست!

 2. زهره خانی

  زهره خانی

  26 اردیبهشت 1397 at 22:39

  0

  این فیلم فوق العاده س….تمامش رو با تمام وجودم درک می کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا