سینمای جهان

فیلم Ben is back ساخته‌ی Lucas Hedges؛ بازگشت پر دردسر بن

فیلم Ben is back به کارگردانی Lucas Hedges محصول آمریکا ۲۰۱۸ در ژانر درام خانوادگی اجتماعی چندی پیش اکران شد. در این اثر  Julia Roberts، Lucas Hedges و Courtney B. Vance به ایفای نقش پرداخته اند. در ادامه با نقد و تحلیل فیلم Ben is back با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Ben is back ساخته‌ی Lucas Hedges

هالی با بازی خیره کننده‌‌ی جولیا رابرتز Julia Roberts در تلاش و تقلای دائمی است تا پسرش بن برنز را از دام منحوس اعتیاد برهاند. بن به شکل ناگهانی برای تعطیلات کریسمس از کمپ ترک اعتیاد به خانه بازگشته است. او در گذشته دردسرهایی را برای خانواده‌اش به وجود آورده این در حالی است که به مرور متوجه می‌شویم او هنوز هم دردسر ساز است و …

آنچه خواندید خلاصه‌‌ی کوتاهی از فیلم Ben is back به کارگردانی Lucas Hedges بود. فیلمی محصول آمریکا ۲۰۱۸ در ژانر درام خانوادگی اجتماعی که چندی پیش اکران شد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

 

نگاهی به فیلم Ben is back را با اشاره‌‌ی کوتاهی به پدر و پسر هجز آغاز می‌کنیم: بازیگر نقش بن برنز، پیتر هجز فرزند لوکاس هجز است که به خوبی توانسته از اجرای نقش بن بربیاید. کسی که از ۲۰۰۷ فعالیتش را در این عرصه آغاز کرده و تا به حال در فیلم های قضیه‌‌ی صفر، پسر پاک شد، هتل بزرگ بوداپست، منچستر کنار دریا (نامزد دریافت جایزه‌‌ی اسکار)، لیدی برد، سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری و … به ایفای نقش پرداخته است.

نگاه کارگردان به طور واضح در فیلم Ben is back به بحران خانمان سوز اعتیاد است.
نگاه کارگردان به طور واضح در فیلم Ben is back به بحران خانمان سوز اعتیاد است.

پیتز هجز Peter Hedges که سازنده‌‌ی فیلم‌هایی نظیر What’s Eating Gilbert Grape چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد و About a Boy درباره‌‌ی یک پسر (نامزد دریافت جایزه‌‌ی اسکار)، تکه‌های آوریل، دن در زندگی واقعی است، این بار فیلمنامه‌ای از خودش را جلوی دوربین برده است. گفتنی است پیتر هجز از تهیه‌کنندگان فیلم Ben is back نیز بوده است. در کنار او نینا جاکوبسن، تدی شوارزمن و برد سیمسون نیز از دیگر تهیه کنندگان این فیلم بوده اند.

نگاه کارگردان به طور واضح در فیلم Ben is back به بحران خانمان سوز اعتیاد است. او ۲۴ ساعت بی وقفه را بدون بازگشت به گذشته روایت می‌کند. بن در حال ترک اعتیاد است و به خانواده‌اش این طور می‌گوید که پزشک معالج او با یک سفر کوتاه به خانه در ایام تعطیلات موافقت کرده و گفته است که اگر مدتی دور از شرایط درمان در کنار خانواده‌اش باشد، می‌تواند به درمان سریع تر او کمک کند و برایش مفید خواهد بود. در این میان هیچ کس جز مادرش به گرمی از او استقبال نمی‌کند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] رستگاری در شاوشنگ ساخته‌ی فرانک دارابونت

هنرنمایی Julia Roberts در فیلم Ben Is Back
هنرنمایی Julia Roberts در فیلم Ben Is Back

پیتر هجز از آنجا که قصد ندارد در این فیلم صرفاَ در یک درام خانوادگی بماند، بالا و پایین‌های داستانش را بیشتر می‌کند به همین دلیل مخاطب با یک ریتم یکنواخت در فیلم Ben is back مواجه نیست. پیتر هجز احساس رازآلودی پیرامون شخصیت بن ایجاد کرده است که حداقل تا نیمه‌ی ابتدایی اثر بسیار موفق و کارا است.

او آدم اسرار آمیزی است و ما فقط چیزهای محدودی درباره‌ی گذشته‌ی او می‌دانیم. اگر چه اما یک مسئله روشن است؛ اعتیادش باعث شده تا او کارهای ویرانگری انجام دهد و هنوز هم مقدار زیادی بی‌اعتمادی در اطراف او وجود دارد به شکلی که هیچ کس به او اعتماد ندارد، نه خانواده، نه دوستان و نه همسایه ها. حتی مادرش هم در باور او به ترک اعتیاد دچار تردید است.

هنرنمایی Lucas Hedges در فیلم Ben Is Back
هنرنمایی Lucas Hedges در فیلم Ben Is Back

به عنوان یک بیننده، ما نیز مطمئن نیستیم که آیا او واقعا خالصانه و بی‌ریا پشیمان و درباره‌ی بازپروری خود جدی است و یا این که این‌ها همه صرفاَ بخشی از نقشه‌ای است که در طی آن او بتواند از خانواده‌ش پول، مواد یا هر چیزی دیگری بگیرد. بدون شک این میزان تاثیرگذاری را مدیون بازی خوب لوکاس هجز با آن چهره‌‌ی قربانی که در خیلی از صحنه‌ها حرص مخاطب را در می‌آورد، هستیم.

درباره‌‌ی بازیگران فیلم Ben is back باید بگوییم که جولیا رابرتز در نقش مادر بن بازی قابل تاملی را ارائه می‌دهد. او با احساس تعهد مادرانه‌‌ی خود نسبت به پسر معتادش که بدون اجازه از حضور در کمپ ترک اعتیاد انصراف داده است چشمان مخاطب را خیره می‌کند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] فیلم Parasite پارازیت ساخته‌ی بونگ جو هو؛ یک قدم تا بیداری…

ایوای دختر هالی با بازی Kathryn Newton نیز موفق شده عملکرد بسیار خوبی را در تلفیق احساسات یک دختر نوجوان داشته باشد
ایوای دختر هالی با بازی Kathryn Newton نیز موفق شده عملکرد بسیار خوبی را در تلفیق احساسات یک دختر نوجوان داشته باشد

به شکلی که می‌توان گفت او با حضورش در این فیلم یکی از قدرتمندانه ترین نقش آفرینی هایش در طول دوران کاری خود را به جای گذاشته است. او تلاش می‌کند تا با تمام گوشت و پوست و استخوان خود باور کند که بن حقیقت را به او می‌گوید. او پس از مدتی در می‌یابد که اشتباه کرده و تلاش می‌کند تا به پسرش کمک کند.

همسر هالی نیل با بازی Courtney B. Vance سیاه پوستی است که با بی اعتمادی و نگرانی به ماجرای بازگشت بن نگاه می‌کند. در این میان رنگین پوست بودن او و فرزندان دوقلوی او و هالی نکته‌ای قابل تامل است.

پوستر فیلم Ben is back
پوستر فیلم Ben is back

در یکی از دیالوگ‌های فیلم شاهد هستیم که گفته می‌شود بن اگر سیاه پوست بود الان پشت میله‌های زندان بود. این خود گویای بیان تبعیض نژادی میان سفید و سیاه بعد از تمام این سال هاست.

ایوای دختر هالی با بازی Kathryn Newton نیز موفق شده عملکرد بسیار خوبی را در تلفیق احساسات یک دختر نوجوان داشته باشد که هم برادر بزرگ‌ترش را دوست دارد و هم از او دلخور است. بن و ایوای فرزندان هالی از ازدواج اول او هستند.

بیشتر بخوانید: فیلم A Quiet Place ساخته جان کرازینسکی؛ اگر می‌خواهی زنده بمانی ساکت باش!

فیلم بدون تردید رسالت اجتماعی‌اش را با وجود کم و کاست هایش انجام داده است آن هم در جامعه‌ای که مصرف مواد مخدر بیش از پیش تابوی خود را از دست داده است و به معضلی لاینحل بدل گشته است.
فیلم بدون تردید رسالت اجتماعی‌اش را با وجود کم و کاست هایش انجام داده است آن هم در جامعه‌ای که مصرف مواد مخدر بیش از پیش تابوی خود را از دست داده است و به معضلی لاینحل بدل گشته است.

فیلم Ben is back بدون تردید رسالت اجتماعی‌اش را با وجود کم و کاست هایش انجام داده است آن هم در جامعه‌ای که مصرف مواد مخدر بیش از پیش تابوی خود را از دست داده است و به معضلی لاینحل بدل گشته است.

این فیلم فارغ از زمان و مکان در تقبیح اعتیاد است. اعتیادی که این روزها دامن گیر بسیاری از جوانان ایرانی هم شده است. با تمام آنچه گفته شد به دلیل بازی خیره کننده‌‌ی بن و هالی تماشای فیلم Ben is back را از دست ندهید.

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا