1398-01-01
دانستنی‌های سلامتی

پاکسازی هوای خانه با روش های اصولی! کیفیت هوای خانه بسیار بدتر از هوای بیرون است!

پاکسازی هوای خانه

با وجود شهرهای بزرگ و آلودگی هایی فراوانی که از ماشین آلات و صنایع مختلف تولید می شود پاکسازی هوای خانه کمترین کاری است که می توانیم برای سلامتی انجام دهیم.

با وجود شهرهای بزرگ و آلودگی هایی فراوانی که از ماشین آلات و صنایع مختلف تولید می شود پاکسازی هوای خانه کمترین کاری است که می توانیم برای سلامتی انجام دهیم. استفاده از فیلترهای هوای خانگی، گیاهانی که هوا را پاکسازی می کنند و دیگر راه کارها تا حدودی می تواند در پاکسازی هوای خانه کمک کننده باشد. این که هوای آلوده در منزل چگونه تولید می شود و چگونه پاکسازی هوای خانه امکان دارد موضوع امروز نت نوشت است.

کم و کیف هوای منزل

پاکسازی هوای خانه

کیفیت هوا در داخل منازل بسیار بدتر از هوا در فضای باز است

طبیعی ترین و ارزان ترین راه برای تمیز نگه داشتن محیط داخلی به خصوص منازل پاکسازی هوای خانه به روش های خانگی است. به دلیل استفاده از مواد شیمیایی جهت نظافت و مواد خام گازی در ساختمان ها و مبلمان و دیگر وسایل به صورت کلی تمامی مکان های سر بسته دچار نوعی آلودگی هوا می باشند که نیازمند یک فیلتر کننده هوا می باشند.

کیفیت هوا در داخل منازل بسیار بدتر از هوا در فضای باز است. چرا که مواد گازی یا محصولات شوینده و بهداشتی گازهایی تولید می کنند که در فضای منزل باقی می مانند و کیفیت هوای منزل را به شدت از بین می برند و از آن جایی که گاهی به دلیل سرما و یا گرما ناچار به بسته نگه داشتن پنجره ها هستیم هوای آلوده داخل خانه باقی می ماند. برخی از منابع رایج آلودگی هوا در داخل ساختمان ها و منازل این موارد است :  لوازم چوبی به خصوص مبلمان ساخته شده از چوب فشرده، دود سیگار حتی مقداری که با لباس شخصی وارد خانه شده باشد، مصالح ساختمانی از جمله کفپوش ها، فرش های شسته شده، دئودورانت ها و شوینده های خانگی.

گازهای شیمیایی داخل منزل

یک سری گاز های شیمیایی وجود دارند که در آلودگی های هوا مشاهده شده اند و در بیشتر منازل مورد استنشاق قرار می گیرند. آلاینده های بیولوژیکی، فرمالدئید، سرب، دی اکسید نیتروژن، آفت کش ها، رادون و . . . تمامی این موارد با تنفس وارد ریه های ما شده و در کل بدن به گردش در می آیند. این مسئله نه تنها برای بزرگسالان به خصوص برای نوزادان و کودکان بسیار خطرناک و نگران کننده به نظر می رسد.

علائم آلودگی هوای منزل

با توجه به تحقیقات آژانس حفاظت محیط زیست (EPA)، آلودگی هوا در منازل می تواند علائمی را بر روی بدن انسان نشان دهد از جمله این نشانه ها خارش و تحریکات چشم و بینی و گلو، سردرد، سرگیجه و خستگی می باشد. حتی علائم آسم طولانی مدت نیز می تواند از نشانه های آلوده بودن هوای منزل باشد که پس از مدتی منجر به بیماری های تنفسی، بیماری های قلبی و حتی سرطان می شود. تحقیقات نشان داده است که بیماری هایی مانند تشخیص زود هنگام آسم، آلرژی و Asperger ممکن است سر منشائی مربوط به آلودگی های هوای منزل داشته باشند. بسیاری از بیماری های نوزادان مانند خستگی، سرگیجه و بسیاری از بیماری های ناشناخته از همین مشکل سرچشمه می گیرد.

 پاکسازی هوای خانه و کاهش آلودگی های خانه

اگر چه پاکسازی هوای خانه کار دشواری است اما چندین راه کار وجود دارد که می تواند مانع پخش آلودگی از منابع اصلی در منازل شود.

می توانید برای پاکسازی هوای خانه میزان آلاینده های داخلی را در خانه به کمترین میزان برسانید به نحوی که تنها یک مکان برای نظافت وسایل منزل داشته باشید و تمام قسمت های خانه را با شوینده های شیمیایی تمیز نکنید.

از محصولات مراقبت شخصی، خوشبو کننده ها کمتر استفاده کنید. مبلمان و تشک های قدیمی را با مواد شوینده ای که کمتر سمی هستند بشوئید.

از گیاهانی که می توانند در پاکسازی هوای خانه کمک کنند استفاده کنید. این راه کار بسیار ساده و آسان و البته مقرون به صرفه است. گیاهانی مانند بامبو، آلوئه ورا، اسطوخودوس، لاله و . . . به شما در پاکسازی هوای منزل کمک خواهند کرد.

استفاده از یون های منفی را فراموش نکنید. بسیاری از سموم که هوا را آلوده می کنند به صورت خودکار شارژ می شوند شما می توانید به کمک روشن کردن شمع یا سنگ نمک هوای منزل را تصفیه کنید.

تهویه آشپزخانه و سرویس های بهداشتی بسیار مهم هستند و شما می توانید بهترین آن ها را برای منزل خود انتخاب کنید. فیلترهای شارژی گزینه خوبی برای پاکسازی هوای خانه و اتاق ها هستند. در طی روز یک الی دو مرتبه پنجره ها را به طور کامل باز کنید تا هوای خانه کاملا تعویض شود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا