سینمای جهان

بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که لئوناردو دی کاپریو را نشناسد. حتی آن‌ها که خیلی مخاطب حرفه‌ای سینما نیستند هم او را تا حدی می‌شناسند. بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو موضوع جدیدی نمی‌تواند باشد. اما برای بسیاری از افراد علاقمند به سینما و بازیگران مهم، دانستن درباره بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو می‌تواند جذاب باشد.

بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو

Leonardo DiCaprio روز بیستم آبان ماه ، یازده نوامبر سال ۱۹۷۴ در شهر لس آنجلس به دنیا آمد. شاید بسیاری از ما فکر کنیم که این کالیفرنیایی چطور دارای نامی ایتالیایی دارد. درست است او اجدادی آلمانی و ایتالیایی دارد که البته بیشتر آلمانی به حساب می‌آید. دی کاپریو فعالیت هنری خود را مثل بسیاری از بازیگران دیگر از تلویزیون آغاز کرد. او از سال ۱۹۸۹ در نقش‌های مختلفی ایفای نقش کرد اما در واقع با فیلم تایتانیک تبدیل به ستاره‌ای جهانی شد. می‌توان گفت که دی کاپریو از سال ۹۷ میلادی دارای کارنامه‌ای قابل تامل است. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو بیندازیم. بهترین فیلم‌ها در واقع منظور مهم ترین آثاری است که او در آن ایفای نقش کرده است.

فیلم تایتانیک که اگر از بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو نباشد قطعا از محبوب ترین‌های آن‌ها است
فیلم تایتانیک که اگر از بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو نباشد قطعا از محبوب ترین‌های آن‌ها است

تایتانیک TITANIC

فیلم تایتانیک که اگر از بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو نباشد قطعا از محبوب ترین‌های آن‌ها است، سومین فیلم تاریخ سینما به لحاظ فروش است. تایتانیک سال ۱۹۹۷ به کارگردانی جیمز کامرون James Cameron ساخته شد. ماجرای فیلم از یک واقعه فاجعه بار برداشت شده است.

عشقی پرحرارات بین دو جوان که به هر لحاظ از یکدیگر دور هستند، می‌توانست این واقعه را از آن چه که اتفاق افتاده دراماتیک تر سازد. دی کاپریوی جوان با ظاهری دلچسب و دختری زیبا و جذاب در مقابل آن، منجر به ترکیبی به یادماندنی شد. جک (دی کاپریو) و رز(کیت وینسلت) تا مدتی بعد از جهانی شدن فیلم تایتانیک به نام جک و رز در کشور ما شناخته می‌شدند.

تایتانیک علی رغم تمام کاستی‌ها و نقدهایی که بر آن رفته است، در واقع درامی سه ساعته است که به راحتی مخاطب خود را بر سر جایش به مدت ۱۹۵ دقیقه نگه می‌دارد و سرانجام او از این که این مدت را چشم به فیلم دوخته ناراحت نیست. می‌توان گفت دی کاپریو با بازی در فیلم تایتانیک، زندگی حرفه‌ای خود را به شکلی رویایی آغاز کرد. تایتانیک ۱۱ جایزه‌ی اسکار را از آن خود کرد.

بیشتر بخوانید: فیلم تایتانیک ساخته‌ی جیمز کامرون؛ فراتر از یک فیلم

این فیلم یک کمدی شخصیت است که نگاهی نقادانه به همه چیز دارد.
این فیلم یک کمدی شخصیت است که نگاهی نقادانه به همه چیز دارد.

اگه می‌تونی منو بگیر Catch Me if You Can

این فیلم را کارگردان مشهور، استیون اسپیلبرگ در سال ۲۰۰۲ ساخته است. اگه می‌تونی منو بگیر فیلمی که به عقیده‌ی بسیاری از بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو به حساب می‌آید. در این کمدی سیاه، دی کاپریو نقش فرانک آباگنیل را بازی می‌کند این شخصیت کسی است که از ۱۶ تا ۱۹ سالگی با تقلب و کلک مشاغل گوناگونی را تجربه می‌کند و صاحب پول هنگفتی می‌شود. این فیلم یک کمدی شخصیت است که نگاهی نقادانه به همه چیز دارد. اگه می‌تونی منو بگیر با اقتباس از شخصیتی واقعی با بازی درخشان دی کاپریو توانست علاقمندان زیادی پیدا کند.

این فیلم چهل و دومین فیلمی است که اسپیلبرگ در کارنامه‌ی خود دارد. می‌توان گفت که شخصیت فرانک آباگنیل به خودی خود جذابیت کافی را برای تبدیل به درام شدن داشته است اما قطعا کارگردانی مثل اسپیلبرگ بوده که در نهایت توانسته فیلمی با ضرباهنگ متناسب با شخصیت از کار دربیاورد.

این فیلم به مدت دو ساعت و بیست دقیقه با ریتمی جلو می‌رود که لحظه‌ای مخاطب خود را خسته نمی‌کند. او همزمان که با شخصیت داستان همگام شده، نگاه نقادانه‌ی مولف را درک می‌کند و بسیاری از نکات را بی آن که بخواهد مدت‌ها فکر کند یا با کسی بحث کند به راحتی در خلال فیلم لمس می‌کند. در اگه می‌تونی منو بگیر بازیگران دیگری چون تام هنکس و ناتالی بای بازی می‌کنند.

بازی دی کاپریو در فیلم دار و دسته‌ی نیویورکی Gangs of New York
بازی دی کاپریو در فیلم دار و دسته‌ی نیویورکی Gangs of New York

دار و دسته‌ی نیویورکی Gangs of New York

دارو دسته‌ی نیویورکی را بسیاری از صاحب نظران در دنیا یکی از بهترین فیلم های لئوناردو دیکاپریو می‌دانند که در او ایفای نقش کرده است. فیلمساز این اثر مارتین اسکورسیزی است که آن را در سال ۲۰۰۲ ساخته است. دارودسته‌ی نیویورکی جوایز بسیاری گرفت که چهار عدد از آن‌ها از طرف اسکار به آن اهدا شد.

این فیلم یکی از فیلم‌هایی است که علاوه بر شخصیت پردازی و روانکاوی آن ها، نگاهی جامعه شناسانه نیز دارد. نگاه این فیلم از فرد به جامعه و محیطش و بالعکس تغییر می‌کند. این بدین معناس است که دارودسته‌ی نیویورکی مانند دیگر آثار اسکورسیزی نکاهی چند بعدی و جامع به مسائل انسانی مانند انتقام، وجدان، فردیت، اجتماع و … دارد.

ماجرای فیلم در سال ۱۸۴۸ اتفاق می‌افتد. اما در واقع پیش داستان آن از مدتی قبل تر اتفاق افتاده است. پسر یک کشیش از اروپا به آمریکا می‌آید تا انتقام خون پدرش را بگیرد و … در این فیلم بازیگران دیگری چون دی لوئیس و کامرون دیاز بازی می‌کنند.

بسیاری از مخاطبین و منتقدین این فیلم را  تحسین و بسیاری نیز مورد انتقاد قرار دادند. بازخورد طرفداران جک و رز به این دلیل منفی بود که درست خلاف تایتانیک که همه‌ی اتفاقات چر از شور و حرارت بود در جاده‌ی انقلابی همه چیز به آرامی و به شکلی درونی اتفاق می‌افتد
بسیاری از مخاطبین و منتقدین این فیلم را  تحسین و بسیاری نیز مورد انتقاد قرار دادند. بازخورد طرفداران جک و رز به این دلیل منفی بود که درست خلاف تایتانیک که همه‌ی اتفاقات چر از شور و حرارت بود در جاده‌ی انقلابی همه چیز به آرامی و به شکلی درونی اتفاق می‌افتد

جاده انقلابی Revolutionary Road

جاده انقلابی فیلمی از سام مندز است که در سال ۲۰۰۸ مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. پیش از اکران این فیلم هم حدس زده می‌شد که استقبال آن به دلیل تکرار زوج تایتانیک یعنی دی کاپریو و کیت وینسلت موجب بازخورد مثبتی از طرف تماشاگران و دوستداران سینمای هالیوود شود.

این اتفاق افتاد اما بازخوردها بسیار متفاوت بود. بسیاری از مخاطبین و منتقدین این فیلم را  تحسین و بسیاری نیز مورد انتقاد قرار دادند. بازخورد طرفداران جک و رز به این دلیل منفی بود که درست خلاف تایتانیک که همه‌ی اتفاقات پر از شور و حرارت بود در جاده‌ی انقلابی همه چیز به آرامی و به شکلی درونی اتفاق می‌افتد. جاده  انقلابی ماجرای زوجی است که علی رغم آنچه که خوشبخت به نظر می‌رسند در درون و زندگی بیرونی آن‌ها اتفاقاتی در حال رخ دادن است و… این فیلم نیز جوایزی معتبر را از آن خود کرد که جایزه‌ی بهترین نقش اصلی رن از گلدن گلوب یکی از آن‌ها است.

بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو
بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو

جزیره شاتر Shutter Island

جزیره شاتر یکی از محبوب ترین آثاری است که لئوناردو دی کاپریو در آن بازی کرده است. فیلم جزیره شاتر را سال ۲۰۱۰ میلادی مارتین اسکورسیزی کارگردانی کرده است. این فیلم نیز اقتباسی از یک داستان به همین نام است.

ماجرای جزیره‌ی شاتر روایت سفر دو مارشال به جزیره‌ای است که در آن فردی که دچار اختلالات شدید روانی است را تحت تعقیب قرار داده اند. داستان این درام در واقع پیچیده است اما روایت آن چنان روان و ساذه است که به راحتی هر مخاطبی آن را دنبال می‌کند و بدون مقاوت و خستگی پایش به عمق ماجرا باز می‌شود. بازیگران دیگر جزیره شاتر عبارتند از: بن کینگزلی، میشل ویلیام، مارک روفالو و…

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] فیلم Shutter Island اثر مارتین اسکورسیزی؛ بلندتر از فانوس دریایی، تنهاتر از دانه‌های برف

 لئوناردو دی کاپریو در فیلم Django Unchained
لئوناردو دی کاپریو در فیلم Django Unchained

جانگوی آزاد شده Django Unchained

وقتی یکی از بازیگران اصلی فیلم دی کاپریو و کارگردان فیلم تارانتینو باشد، حتما این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های لئوناردو د کاپریو به اعتقاد بسیاری است. تارانتینو یکی از فیلمسازانی است که خیلی بی پرده از خشونت می‌سازد. خشونت در آثار تارانتینو به شکل فیلم‌های اکشن و یا ابرقهرمانی نیست بلکه خشونتی عریان است که قبح آن ریخته نمی‌شود.

در فیلم جانگو نیز تارانتینو خشونت زیادی را نمایش می‌دهد که مخاطب با دیدن ارتکاب آدمیزاد به این حجم از وحشیگری به نوعی از خود و دیگر آدمیان ناامید می‌شود. سینمای تارانتینو انسان را با تمام غرایز رام شده و نشده‌اش بی آن که جامعه از پس سانسور آن برآمده باشد نشان می‌دهد.

جانگو اثری وسترن است با داستانی که می‌تواند کلاسیک تلقی شود اما ساز و کار فیلم به گونه‌ای است که نمی‌توان آن را در قالب یک وسترن کلاسیک آورد. داستان این فیلم ماجرای یک برده‌ای است که آزاد شده و می‌خواهد همسر خود را از چنگال یک برده دار دربیاورد. در جانگو بازیگرانی چون ساموئل جکسون و جیمی فوکس بازی می‌کنند.

بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو
بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو

گرگ وال استریت The Wolf of Wall Street

گرگ وال استریت نیز یکی از کارهای تحسین شده‌ی فیلمساز مطرح، مارتین اسکرسیزی است. این فیلم را اسکورسیزی در سال ۲۰۱۳ ساخته است که تبدیل به پرفروش ترین فیلم وی نیز شد. داستان این فیلم نیز از زندگینامه  شخصی حقیقی اقتباس شده است.

داستان از این قرار است که دلالی نیویورکی وارد بازار بورس می‌شود اما با بد شانسی بزرگی روبرو می‌شود اما …. . اسکورسیزی می‌توانسته شخصیت‌های بسیاری را از بازار وال استریت که به خود به خود دارای موقعیت‌ها و داستان‌های بسیاری است انتخاب کند اما این شخصیت دارای زندگینامه‌ای است که به واقع دراماتیک بوده و اسکورسیزی دراماتیک بودن آن را انگار با پوست و استخوان لمس کرده است.

این اثر با دیگر آثار اسکورسیزی از بسیاری جهات کاملا متفاوت استو بسیاری از طرفداران سینمای او زمانی که با گرگ وال استریت مواجه شدند جا خوردند. اما در نهایت او به شکلی فیلم را از کار در می‌آورد که نه تنها نا امید کننده نیست بلکه بسیار هم قابل تامل است.

گتسبی بزرگ یکی از مهم ترین داستان‌ها در دنیای ادبیات است که بارها توسط افراد مختلف در رسانه‌های مختلف مورد اقتباس قرار گرفته است.
گتسبی بزرگ یکی از مهم ترین داستان‌ها در دنیای ادبیات است که بارها توسط افراد مختلف در رسانه‌های مختلف مورد اقتباس قرار گرفته است.

گتسبی بزرگ The Great Gatsby

گتسبی بزرگ به از بهترین فیلم‌های لئوناردو دی کاپریو به زعم بسیاری از سینما دوستان و مخاطبان جدی ادبیات است. گتسبی بزرگ یکی از مهم ترین داستان‌ها در دنیای ادبیات است که بارها توسط افراد مختلف در رسانه‌های مختلف مورد اقتباس قرار گرفته است.

پس این داستان آشنا تنها با نام خود بسیاری را به سینماها کشانده است. بز لرمن فیلم گتسبی بزرگ را در سال ۲۰۱۳ ساخت که این فیلم مانند تقریبا تمام فیلم‌هایی که از آثار ادبی بزرگ اقتباس می‌شوند مورد انتقادات فراوان قرار گرفت.

فیلمساز در ساخت این اثر کاملا به اثر مبدا وفادار بوده و به نظر می‌رسد که تلاش کرده تا روح اثر را از رمان به مدیوم درام انتقال دهد. اما این اتفاق به زعم اغلب منتقدان و همچنین مخاطبان نیفتاده است. شاید آنچه که مانع از انتقال حال و هوای واقعی داستان می‌شود، توجه به جزییات و بازنمایی اغراق گونه  صحنه‌هایی است که پیش از این نیز در آثار این فیلمساز دیده شده است.

بازگشته The Revenant
بازگشته The Revenant

بازگشته The Revenant

فیلم بازگشته را آلخاندرو اینیاریتو در سال ۲۰۱۵ ساخته است. لئوناردو دی کاپریو در این فیلم نقش اصلی را بر عهده دارد. ماجرای فیلم بازگشته داستان به شکار رفتن یک اکیپ شکارچی ۴۲ نفره است. در این شکار به دلیل دزدیه شدن یک دختر سرخپوست، سرخپوست‌ها به شکارچیان سفید پورست یورش می‌برند و …. . بازگشته در واقع اثری اقتباسی است که رمانی به نام بازگشت: یک رمان درباره انتقام برداشت شده است.

این فیلم علی رغم برداشت‌های طولانی مدت و پر از جزییات، چنان بحران را به تصویر می‌کشد که به هیچ عنوان بیننده  خود را دچار ملال نمی‌کند. این جزییات چنان در رستم فیلم و متن آن به خوبی چیده شده اند که در جاهایی می‌توانند حتی جلب توجه نیز نکنند. در بازگشته بازیگران مطرح دیگری چون تام هاردی و دامنل گلیسون نیز ایفای نقش کرده اند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] فیلم The Revenant ساخته‌ی آلخاندرو گونزالس اینیاریتو 

روزی روزگاری در هالیوود نیز یکی از بهترین فیلم‌های لئوناردو دیکاپریو است که کارگردانی آن بر عهده‌ی کوئنتین تارانتینو بوده است.
روزی روزگاری در هالیوود نیز یکی از بهترین فیلم‌های لئوناردو دیکاپریو است که کارگردانی آن بر عهده‌ی کوئنتین تارانتینو بوده است.

روزی روزگاری در هالیوود Once Upon a Time in Hollywood

روزی روزگاری در هالیوود نیز یکی از بهترین فیلم‌های لئوناردو دیکاپریو است که کارگردانی آن بر عهده‌ی کوئنتین تارانتینو بوده است. این فیلم بازتاب‌های مثبت فراوانی داشته اما با توجه به آنکه روزی روزگاری در هالیوود در سال ۲۰۱۹ ساخته شده و هنوز بسیاری از مخاطبان سینما این فیلم را ندیده اند، آمار دقیق بازخورد آن را نمی‌توان دریافت. نظرهای بسیاری پیرامون تاره ترین اثر تارانتینو توسط منتقدین مطرح شده که بسیاری از آن‌ها مثبت بوده اند. داستان این فیلم که یک کمدی درام است ماجرای زندگی یک بازیگر است که دیگر ستاره نیست، او یک دوست دارد که همراه با او … در این فیلم برد پیت، مارگو رابی، کرت راسل … بازی کرده اند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

صدف پیکامی

صدف پیکامی متولد 1365 تهران دارای دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس تئاتر(ادبیات نمایشی)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا