دانستنی‌های سلامتی

زمان جراحی قلب بعدازظهر است یا صبح؟

مناسب ترین زمان جراحی قلب

زمان جراحی قلب در بعد از ظهر، اطمینان­ بخش ­تر از جراحی قلب در صبح است. پژوهشگران بر روی ۵۹۶ نفر که جراحی قلب باز جهت جا به ­جایی دریچه­ ی آئورت داشتند، پژوهشی انجام دادند. نصف این تعداد، عمل­شان در صبح و نصف دیگر در بعد از ظهر بود. وضعیت این افراد طی ۱۷ ماه پس از جراحی پیگیری شد.

۰

زمان جراحی قلب در بعد از ظهر، اطمینان­ بخش ­تر از جراحی قلب در صبح است. پژوهشگران بر روی ۵۹۶ نفر که جراحی قلب باز جهت جا به ­جایی دریچه­ ی آئورت داشتند، پژوهشی انجام دادند. نصف این تعداد، عمل­شان در صبح و نصف دیگر در بعد از ظهر بود. وضعیت این افراد طی ۱۷ ماه پس از جراحی پیگیری شد. در ادامه در نت نوشت به این تحقیق در مورد مناسب ترین زمان جراحی قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم

زمان جراحی قلب در صبح یا بعداز ظهر؟

تقریباً تمامی عوارض حین جراحی قلب از قبیل مرگ ناشی از اختلال در سیستم قلبی عروقی، حمله قلبی و نارسایی حاد قلب، در بعد از ظهر کمتر بودند.

این محققان ۸۸ نفر از بیماران را به طور اتفاقی انتخاب کردند که ۴۴ نفرشان در صبح و ۴۴ نفر دیگر در بعد از ظهر عمل جراحی قلب داشتند. در روز دوازدهم روند پیگیری، دریافتند که سطح تروپونین، یک معیار برای اندازه­ گیری مقدار آسیب عضله قلب-به شکل قابل ملاحظه ­ای در بعد از ظهر کمتر بود. این مطالعه درباره مناسب ترین زمان جراحی قلب در نشریه لانست منتشر شده­ است.

بیشتر بخوانید: حمله پانیک (عصبی) چیست؟

مکانیسم ­های ژنتیکی که بافت­ های بدن را در شرایط استرس ­زا محافظت می­ کنند-در همه­ اندام­ های بدن و نه صرفاً قلب – طی صبح و بعد از ظهر متفاوت عمل می­ کنند و نویسندگان این مطلب براین باورند که تغییرات شبانه­ روزی (Circadian Cycle Changes) مسئول یافته ­های آن­ ها می­ باشند.

بارت استائلس، سرپرست نویسندگان این مقاله و استاد فارماکولوژی دانشگاه لیل، خاطر نشان کرد که البته صرفاً به خاطر ساعت­ های شبانه ­روزی، نباید از اقدام هرچه سریع­ تر جراحی قلب باز اجتناب کرد چون­ که می­ تواند نجات­ دهنده­ زندگی بیمار باشد اما ما باید آن­ دسته از بیمارانی که در معرض عوارض زیادی هستند-مانند افراد دیابتی یا سایر بیماری­ های متابولیکی را شناسایی کنیم و عملشان را تا جایی که امکان دارد در بعدازظهر انجام دهیم.

بیشتر بخوانید: تفاوت حمله پانیک و حمله قلبی 

نویسنده: علیرضا وفادار

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا