روانشناسی و موفقیت

بهترین سن یادگیری زبان دوم

همه می دانند که بچه ها سریع تر از بزرگسالان زبان را یاد می گیرند. تقریبا در دو تا سه سالگی ناگهان کودک زبان باز می کند. در واقع مغز آمادگی پذیرش زبان آموزی را دارد و پیش از صحبت کردن آموزش زبان با گوش دادن آغاز شده است. ولی همیشه برای والدین این سوال مهم مطرح است: چه زمانی بهترین سن یادگیری زبان دوم بوده و مناسب ترین زمان برای کودکان است؟ در نت نوشت امروز پاسخ را بیابید.

بچه ها و یادگیری زبان دوم

مغز انسان در طول قرن ها برای یادگیری زبان برنامه ریزی شده است. پیش از این تصور می شد بهترین سن یادگیری زبان دوم درتس مثل زبان مادری قبل از هفت سالگی است و بعد از آن جذب واژه های جدید مشکل تر و مشکل تر می شود.

طی تحقیقی که بر روی ۰۰۰ر۶۷ شرکت کننده انجام گرفت مشخص شد پنجره مغز انسان خیلی بزرگتر از چیزی است که تاکنون فرض می شود. با این تحقیق جدید مشخص شد حتی در ۱۷ سالگی به خوبی می توان زبان دیگری را به آسانی فرا گرفت. به همین دلیل کلاس های زبان دوره دبیرستان کلاس های مفیدی است که باید بهترین بهره را از آن گرفت.

بیشتر بخوانید: زندگی خوب ؛ راه‌ها و سبک زندگی شاد که حتما باید امتحان کنید!

بهترین سن یادگیری زبان دوم

محققان دوره «دوره طلایی» یا critical period یا بهترین سن یادگیری زبان دوم را که پیش از این قبل از ۷ ساگی تصور می شد دوره نوجوانی می دانند. چرا نگرش به سن یادگیری زبان تغییر کرد؟ محققان در تحقیق اخیر تعداد افراد بیشتری را مورد بررسی قرار دادند. در واقع به لطف اینترنت افراد شرکت کننده در این تحقیق طیف وسیع تری داشت. نکته دوم مهم در این تحقیق سن متفاوت افراد شرکت کننده در تحقیق بود که امکان بررسی یادگیری واژه ها و دستور زبان را در سنین مختلف برای محققان بهتر فراهم می کرد.

به همین دلیل محققان به این نتیجه رسیدند که در دوران نوجوانی بچه ها بهتر زبان دوم را یاد می گیرند. هر چند تا قبل از ۷ سالگی کودک زمان بیشتری در اختیار دارد تا روی یادگیری زبان دوم تمرکز کند ولی این به این معنا نیست که نوجوانان نسبت به کودکان زیر هفت سال زبان دوم را دیرتر می آموزند.

گفتنی است تحقیق آنقدر گسترده بود که توجه همگان را به ایده جدید در مورد یادگیری زبان دوم جلب کند.

بیشتر بخوانید: بهبود مهارت مطالعه و راه‌های افزایش درک مطلب

بهترین روش یادگیری زبان دوم

تا اینجای کار بهترین سن یادگیری زبان دوم را طبق تحقیقات جدید برای شما متذکر شدیم در ادامه باید بگوییم که بهترین روش برای یادگیری زبان دوم آموزش همراه با بازی است. بازی با کلمات، استفاده از بازی های آنلاین، و سی دی های آموزشی دارای بازی چیزی بود که تمام شرکت کنندگان موافق آن بودند.

با این روش نیازی به آموزش دستور زبان یا گرامر به طور مستقیم که همیشه برای همه خسته کننده است، نخواهد بود. بعد از هر بازی با چند تست کوتاه به تدریج شخص واژه های بیشتر را یاد خواهد گرفت و آموزش گرامر به طور غیر مستقیم خواهد بود که خسته کننده هم نیست.

علت تاکید پژوهش جدید در مورد یادگیری زبان دوم در دوره نوجوانی چند نکته مهم است:

  • : در ۱۷ سالگی مغز کاملا آماده است تا مطالب را با سرعت زیاد یاد بگیرد.
  • در این سن نوجوان هم سریع یاد می گیرد و هم آن چه را که یاد گرفته است به خوبی به یاد می آورد.
  • ذهن فعال نوجوان در این سن قادر است ارتباط دقیق و معناداری بین یادگیری و یادآوری برقرار کند.
  • در این سن زندگی نوجوان هدفمند می شود و برای موفقیت آینده اش برنامه و انگیزه دارد.

فقط یک نکته می ماند. درست است که نوجوان در این سن بهتر زبان دوم را یاد می گیرد ولی لهجه یا اکسنت به دلیل شکل گیری حنجره چندان نزدیک به لهجه اصلی نخواهد بود. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم حنجره تا ۱۲ سالگی قدرت انعطاف پذیری زیادی دارد. اگر کودک تا این سن بتواند همزمان دو تا سه زبان را یاد بگیرد هر چند یک زبان، زبان مسلط در مغز او خواهد بود، ولی لهجه او به افرادی که به عنوان مثال زبان انگلیسی زبان مادریشان است نزدیک تر خواهد بود. بعد از ۱۲ سالگی حنجره با آواهای زبان مادری شکل گرفته است و مشکل تر می تواتد خود را با صداهای جدید انطباق دهد. به همین دلیل بعد از ۱۲ سالگی شاید نوجوان زبان دوم را خوب یاد بگیرد ولی همیشه آن را با لهجه زبان مادری صحبت خواهد کرد.

هر چند یادگیری متوقف نمی شود. به هر حال دیر رسیدن بهتر  از هرگز نرسیدن است.

منبع: curiosity

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا