دانستنی‌های سلامتی

توانایی محاسبه زمان رسیدن به مقصد و ارتباط آن با سلامتی جسمی افراد!

برای بیشتر ناراحتی های روحی و جسمی وقتی به پزشک مراجعه می کنید بی بروبرگرد پیاده روی را توصیه می کند. ولی متاسفانه شرایط خاص زندگی امروزه باعث می شود که صبح ها به سرعت آماده شویم و با یک وسیله نقلیه خصوصی یا عمومی خود را به محل کار و درس برسانیم. تقریبا بیشتر ما فرصتی برای ورزش پیدا نمی کنیم. علاوه بر اضافه وزن بخصوص در ناحیه شکم بیشتر ما دچار افزایش چربی و قند خون می شویم. کسلی و بی حوصلگی نیز از دیگر عوارض ورزش نکردن است. در نت نوشت امروز از تحقیق جالبی بخوانید که ترانسپورت متریکا نام دارد یعنی : دانش رفت و آمد یا حمل و نقل و زمان رسیدن به مقصد .

ترانسپورت متریکا یا توانایی محاسبه دقیق زمان رسیدن به مقصد چیست؟

این علم نشان می دهد که بیشتر مردم اغلب در مورد زمان و محاسبه زمان رسیدن به مقصد اشتباه می کنند. این اشتباه بیشتر هنگامی رخ می دهد که قصد دارند خودرو خود را نزدیک محل کار پارک کنند. ترانسپورت متریکا به معنای دانش رفت و آمد و توانایی تخمین و محاسبه نسبتا دقیق زمان برای رسیدن به مقصد است.

با تحقیق بسیار جالبی که انجام شد علت را می فهمیم. در این تحقیق یک مدرسه، کارکنان، دانش آموزان و آموزگاران آن مورد بررسی قرار گرفت. از همه افراد خواسته شد تا به صورت آنلاین پرسشنامه ای را در باره تناسب اندام، سلامتی، نحوه پارک کردن اتومبیل، توانایی پیاده روی یا دوچرخه سواری، و تخمین زمان رسیدن  را به هر طریقی که خود را به مدرسه می رسانند به دقت پاسخ دهند. از میان ۵۰۵ نفر فقط عده انگشت شماری برای رسیدن به مدرسه از دوچرخه استفاده می کردند یا پیاده می آمدند. وقتی زمان تقریبی آن ها با زمان بندی در نقشه گوگل به صورت پیاده یا با دوچرخه مقایسه شد، ۹۰ درصد افراد ۱۰ دقیقه از زمان واقعی نقشه گوگل زمان را بیشتر محاسبه کرده بودند.  فقط کسانی که دوچرخه روی یا پیاده روی می کردند تخمین زمانی آن ها نزدیک به زمان داده شده در نقشه گوگل بود.

بیشترین اشتباه را کسانی داشتند که برای گرفتن جای پارک زودتر از خانه خارج می شدند. البته کسانی که محل زندگی شان به مدرسه نزدیک بود تخمین زمانی شان تقریبا درست بود هر چند از اتومبیل استفاده می کردند. تحقیقات نشان داد افرادی که ورزش نمی کنند برای رسیدن به مکان خاصی همیشه زمان رسیدن به مقصد بیشتری را حدس می زنند.

توصیه محققان چیست؟

پروفسور ملیسا بوپ Melissa Bupp متخصص حرکت شناسی یا کینزیولوژی kinesiology  دستیار ارشد تیم تحقیق می گوید هر چند تحقیق محدود به یک مدرسه خاص بود و مواردی مثل زمان دوش گرفتن، صبحانه و آماده شدن برای رفتن به مدرسه در تحقیق در نظر گرفته نشده است ولی او شخصا از همه افراد می خواهد که برای یک بار هم شده پیاده یا با دوچرخه به محل کار بروند.

توصیه گروه تحقیق پیاده روی یک روز تعطیل از خانه تا محل کار است تا علاوه بر زمان بندی و برنامه ریزی، شخص بتواند گاهی با دوچرخه و یا پیاده روی به محل کار خود رفت و آمد کند. به این ترتیب شاید از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کنیم.  چرا که عدم توانایی در تشخیص زمان برای کارهای فردی به این معنی است که از نظر بدنی تناسب اندام نداریم.

اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید حداقل مقداری از مسیر را پیاده روی کنید. چنانچه محل زندگی تان شهرهای کوچک است تقریبا برای هر کاری می توانید از دوچرخه استفاده کنید یا با پیاده روی هم ورزش کنید هم به کارهای تان برسید.

گوگل مپ خیلی خوب مسیرهای پیاده روی، دوچرخه سواری و زمان تقریبی رسیدن به‌ آن ها را به شما گزارش می دهد.

منبع:

nytimes.com

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا