1397-12-29
سینمای جهان

نقد فیلم قوی سیاه black swan کاری از دارن آرنوفسکی

نقد فیلم قوی سیاه black swan

دارن آرنوفسکی کارگردان، تهیه کننده و نویسنده ی مشهور آمریکایی است. در این مطلب به نقد فیلم قوی سیاه که اثر این کارگردان است می پردازیم. از آثار دارن آنوفسکی می توان به فیلم های پی، مرثیه ای برای یک رویا، چشمه، کشتی گیر، نوح و مادر اشاره کرد

دارن آرنوفسکی کارگردان، تهیه کننده و نویسنده ی مشهور آمریکایی است. در این مطلب به نقد فیلم قوی سیاه black swan می پردازیم. از آثار دارن آرنوفسکی می توان به فیلم های پی، مرثیه ای برای یک رویا، چشمه، کشتی گیر، نوح و مادر اشاره کرد. در نقد فیلم قوی سیاه black swan باید بگوییم که از ابتدای فیلم مخاطب با یک شخصیت روبرو می شود. شخصیتی به نام نینا (ناتالی پورتمن) نقش اصلی را در این فیلم بازی می کند. داستان در بستر اجرای باله ای شکل می گیرد که نینا می خواهد در آن ایفای نقش کند. شاید در نظر اول برای خلاصه کردن فیلم قوی سیاه بتوان گفت که این فیلم ماجرای سختی و مشقت هنرمندی در راه گرفتن نقش دلخواهش است. اما این شاید سطحی ترین نگاه به فیلمی چند لایه و چند بعدی مانند فیلم قوی سیاه است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Mother! از درن آرنوفسکی ۲۰۱۷

نقد فیلم قوی سیاه black swan

در نقد فیلم قوی سیاه black swan می توان گفت که این فیلم در ابتدا دختری کمال طلب را که در ضمن شخصیتی وابسته دارد را نشان می دهد. این شخصیت در طول صد و هشت دقیقه ی فیلم چنان تغییری می کند که شاید کمتر کارگردانی بتواند این تغییر را شدنی  طبیعی جلوه دهد. نینا (ناتالی پورتمن) تا سن ۲۸ سالگی که سن شخصیت در فیلم است، با مادرش در یک خانه زندگی می کند. این موضوع که در فرهنگ و اجتماع ما خیلی طبیعی هم هست در فیلمی آمریکایی قرار است نشان داده شود که موضوعی غیر طبیعی است. زیرا در جامعه ای مثل آمریکا جوانان پس از رسیدن به سن قانونی از خانه ی پدر و مادر می روند و مستقل می شوند. پس در همین جا یکی از مشخصه های شخصیت اصلی به مخاطب معرفی می شود. اما این تازه اول ماجراست. نینا شخصیتی است که در مبحث روانشناسی به آن بسیار پرداخته شده است اما نمود آن در فیلمی با ساخت و ساز و فضای سازی آرنوفسکی آن را تبدیل به یک اثر محبوب در تاریخ سینمای جهان می کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم A Ghost Story ساخته‌ی David Lawery

نینا دختری که به اصطلاح “بچه ی خانه” است. او از هر لحاظ تایید خانواده و جامعه را به نوعی دریافت می کند. نظم داستان آنجایی به هم می خورد که نینا می خواهد نقش را در اجرای تئاتر باله بدست بیاورد. استاد او به نوعی با یادآوری اینکه همیشه کامل و بی نقص بودن مزیت نیست او را تحقیر می کند. نینا از این قسمت در داستان شروع به تغییر می کند. نینا تا این لحظه حتی به درستی بدن خود را نمی شناسد. او در تمام عمر امیال و در واقع نیمی از وجود خود را سرکوب کرده است. او متوجه می شود که کامل و بی نقص بودن نه تنها همیشه کافی نیست بلکه ممکن است در جاهایی از زندگی این بی نقصی خود، نقص به حساب بیاید. شاید یکی از مهم ترین نکته های فیلم در همین نقطه باشد. زمانی که دختری غریبه درست در تضاد با شخصیت و تربیت نینا از راه می رسد او با آمدنش دنیای ذهنی نینا را به طور کامل دگرگون می کند. نینا دیگر تنها به دنبال گرفتن نقش نیست، او به دنبال نیمه ی دیگر وجودش می گردد. این نیمه در واقع همان قسمتی است که اجتماع و به ویژه مادرش به نوعی آن را نابود کرده اند. در روند داستان و در قالب همان نمایش باله، بالاخره نینا از معصومیت کودکانه در می آید و با جنبه های دیگر زندگی آشنا می شود که بسیاری از آن ها گرچه نکوهیده هستند اما سبب می شوند تا نینا در نهایت خودش دست به انتخاب بزند و واقعیت زندگی را با تمام خوبی ها و بدی هایش انتخاب کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های تابستان ۲۰۱۸ از نظر منتقدان

در نقد فیلم قوی سیاه black swan شاید این نکته بسیار حائز اهمیت است که این فیلم تمام وجوه روانی شخصیت ها و اتفاقات را چنان روایت می کند که قادر است تا مدت ها در ذهن مخاطب بماند و در ذهن تجزیه و تحلیل شود. اقبال این فیلم در بین مخاطبان ایرانی نیز بسیار بوده است و شاید یکی از دلایل مهم این اتفاق، نزدیک بودن تربیت های ایرانی به نوع تربیت شخصیت اصلی داستان است. در حقیقت آرنوفسکی با طرح داستانی ساده، مسائلی بسیار پیچیده را مطرح می کند. نینا توانایی آن را دارد که مخاطب خود را در تمام لحظات داستان حتی جاهایی که دچار اشتباه می شود و حتی با قساوت کاری را انجام می دهد، با خود همراه کند. این تا جایی ادامه می یابد که در پایان داستان با تشویق تماشاگران اجرای باله، مخاطب نیز نینا را تشویق می کند و شاید نفس راحتی هم بکشد انگار که تمام ماجراها را مخاطب هم همراه نینا پشت سر گذاشته است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Allied ساخته رابرت زمکیس

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Darkest Hour ساخته‌ی جو رایت

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Wind River ساخته ی تیلور شرایدن، زخم هائی که هرگز التیام نمی یابند

نقد فیلم قوی سیاه black swan کاری از دارن آرنوفسکی

نقد فیلم قوی سیاه black swan کاری از دارن آرنوفسکی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا