علمی

همه چیز راجع به بلوتوث ۵ ، بررسی تفاوت ها ویژگی ها و اهمیت های این نسخه از بلوتوث

بلوتوث 5

اسمارت فون های جدید و دیگر وسیله ها، از  iPhone 8 و iPhone X گرفته تا  Samsung Galaxy S9، در لیست مشخصات خود پشتیبانی از فناوری بلوتوث ۵ را تبلیغ می کنند. در این جا به بررسی جدیدترین نسخه ی بلوتوث می پردازیم. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

۰

اسمارت فون های جدید و دیگر وسیله ها، از  iPhone 8 و iPhone X گرفته تا  Samsung Galaxy S9، در لیست مشخصات خود پشتیبانی از فناوری بلوتوث ۵ را تبلیغ می کنند. در این جا به بررسی جدیدترین نسخه ی بلوتوث می پردازیم. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

بلوتوث ۵ چیست؟

بلوتوث ۵ آخرین نسخه ی استاندارد ارتباط بی سیم بلوتوث می باشد که از آن معمولا در ارتباط بی سیم هدفون ها و دیگر سخت افزارهای صوتی استفاده می شود. از بلوتوث همچنین در کیبوردهای بی سیم، موس و کنترلرهای بازی نیز استفاده می شود. یکی دیگر از موارد استفاده ی مهم بلوتوث برای ایجاد ارتباط بین وسایل خانگی هوشمند مختلف و دستگاه های (Internet of Things (IoT می باشد.

معرفی نسخه ی جدید بلوتوث به معنی بهبود در عملکرد آن می باشد، اما فقط هنگامی که به وسیله ی دستگاه های مطابق با نسخه ی جدید مورد استفاده قرار بگیرد این تفاوت ها قابل مشاهده خواهند بود. به عبارت دیگر اگر شما از نسخه ی بلوتوث ۵ برای برقراری ارتباط با لوازمی که برای نسخه های قدیمی بلوتوث طراحی شده اند استفاده کنید هیچ بهبودی را در عملکرد آن ها مشاهده نمی کنید. بلوتوث با نسخه های قبلی خود سازگار است، بنابراین شما می توانید از دستگاه دارای بلوتوث نسخه ی ۴٫۲ و دستگاه های قدیمی تر خود با گوشی دارای بلوتوث ۵ بدون مشکل استفاده کنید و وقتی که لوازم جانبی جدید با تکنولوژی بلوتوث ۵ خریداری کردید، به لطف استفاده از گوشی دارای بلوتوث ۵ شاهد بهبود عملکرد در ارتباط مورد نظر خواهید بود.

بلوتوث کم مصرف برای هدفون های وایرلس

بلوتوث کم مصرف برای هدفون های وایرلس

آن چه که مهم است، تمام بهبودهای انجام شده برای بلوتوث برای مشخصات بلوتوث کم مصرف است، که قبلا با بلوتوث ۴ معرفی شده است، نه با بلوتوث های قدیمی که مصرف انرژی بالایی داشتند. بلوتوث کم مصرف برای کاهش مصرف نیرو در وسایل جانبی طراحی شده است. این نسخه ی بلوتوث اساسا برای اقلامی مانند ساعت ها، beacon ها و دیگر وسایل کم مصرف طراحی شده است، اما دارای محدودیت هایی جدی نیز می باشد. برای مثال، هدفون ها ی بی سیم قابلیت برقراری ارتباط از طریق بلوتوث کم مصرف را ندارند، به طوری که آنها مجبوند از استاندارد بلوتوث کلاسیک قدرتمندتر استفاده کنند. با بلوتوث ۵، تمامی دستگاه های صوتی از طریق بلوتوث کم مصرف ارتباط برقرار می کنند، که به معنی کاهش مصرف انرژی و عمر بیشتر باتری می باشد. وسایل بیشتری در آینده قادر به برقراری ارتباط از طریق بلوتوث کم مصرف خواهند بود.

قابل ذکر است که ایرپادهای اپل دارای بلوتوث ۵ نیستند! آن ها از بلوتوث ۴٫۲ و چیپ مخصوص w1 اپل برای بهبود ارتباطات استفاده می کنند. در اندروید، بلوتوث ۵ کمک می کند که هدفدن های بلوتوثی درست همان چیزی باشند که شما دوست دارید از آن استفاده کنید!

صدای دوگانه (Dual Audio)

بلوتوث ۵ یک ویژگی جالب جدید را اضافه کرده است که به وسیله ی آن می توانید صدا را در دو دستگاه متصل به طور همزمان پخش کنید. به عبارت دیگر، شما می تونید دو هدفون بلوتوث را همزمان pair کرده و به طور همزمان صدا را  در هر دو پخش کنید. یا می توانید حتی به طور همزمان دو صدای متفاوت را در دو دستگاه متفاوت پخش کنید به طوری که دو شخص می تونند هر کدام آهنگ مورد علاقه ی خودشان را گوش بدهند، در حالی که هر دو به یک گوشی موبایل متصل هستند!

این ویژگی به نام صدای دوگانه در Samsung Galaxy S8 شناخته می شود. فقط کافی است دو دستگاه بلوتوثی را به گوشی همراه خود متصل کنید و ویژگی صدای دوگانه را فعال کنید، حال همه چیز آماده است! اگرچه این ویژگی نمی تواند مختص سامسونگ باشد، این ویژگی بلوتوث ۵ است و امیدواریم که برندهای مختلف آن را در دستگاه هایشان به کار ببندند.

سرعت، فاصله و توان بیشتر

سرعت، فاصله و توان بیشتر

از بهبودهای اساسی بلوتوث ۵ می توان به سرعت بالاتر و رنج وسیع تر آن اشاره کرد. به عبارت دیگر، این نسخه ی بلوتوث سریع تر از نسخه های قبلی است و در بعد مسافتی طولانی تری جواب می دهد.

official Bluetooth marketing material از تشکیلات استاندارد بلوتوث در تبلیغات خود اعلام کرد که این نسخه ی جدید ۲ برابر سریع تر، فاصله ۴ برابر بیشتر و ۸ برابر توانایی ارسال پیام بیشتری نسبت به نسخه ی قبلی بلوتوث را دارا می باشد. دوباره می گویم، این بهبودها بر بلوتوث کم مصرف اعمال می شوند، مطمئنا دستگاه هایی که می توانند در هنگام صرفه جویی در مصرف انرژی از آنها بهره مند شوند.

با بلوتوث ۵، دستگاه ها می توانند از سرعت انتقال دیتا بالغ بر ۲Mbps بهره ببرند که دوبرابر آن چیزی است که بلوتوث ۴٫۲ ساپورت می کرد. دستگاه ها همچنین می توانند تا مسافت ۸۰۰ فوت یا ۲۴۰ متر ارتباط خود را از طریق بلوتوث ۵ برقرار کنند که چهار برابر مسافت قبلی تحت پوشش بلوتوث ۴٫۲ می باشد. نسخه ی ۴٫۲ تا فاصله ی ۲۰۰ فوت یا ۶۰ متر کار می کرد. اگرچه باید دقت داشت که همانند امواج wi-fi، دیوارها و دیگر موانع باعث ضعیف شدن سیگنال می شوند.

aptX compression standard قول کیفیت صدای CD  را با سرعت کمتر از ۱Mbps داده است، بنابراین ۲Mbps باید حتی کیفیت بهتری را عرضه کند.

از نظر فنی، دستگاه ها می توانند بین سرعت بیشتر یا فاصله ی طولانی تر یکی را انتخاب کنند. آن افزایش دو برابر سرعت که قبلا گفتیم وقتی مفید است که در رنج کوتاه عمل کند و اطلاعات را به عقب و جلو بفرستد. افزایش فاصله برای beacon های بلوتوث و دیگر دستگاه هایی که فقط نیاز به ارسال مقدار کمی از داده ها را دارند یا می توانند داده ها را به آرامی ارسال کنند، اما نیاز دارند که در فواصل طولانی تر ارتباط برقرار کنند می تواند مطلوب باشد.

دستگاه ها می توانند انتخاب کنند که کدام مهم تر است، سرعت یا فاصله؟ برای مثال هدفون ها ی بی سیم می توانند از افزایش سرعت برای پخش صوت با bitrate  (نرخ بیت) بالاتر استفاده کنند، حال آن که سنسورهای وایرلس و دستگاه های اسمارت هوم (smarthome) که فقط نیاز به گزارش اطلاعات وضعیت دارند می توانند افزایش فاصله را برای ارتباط از راه دورتر انتخاب کنند.

اگر شما نیاز به اطلاعات فنی تری دارید می توانید به the official Bluetooth 5.0 specifications online مراجعه فرمایید. برای مشاهده ی دقیق تفاوت های بین بلوتوث ۴٫۲ و ۵ می توانید به  Android Authority سری بزنید.

بلوتوث ۵ کی در دسترس خواهد بود؟

همین امروز می توانید دستگاه هایی که از بلوتوث ۵ پشتسبانی می کنند را از بازار خریداری کنید! دستگاه هایی نظیر  iPhone 8 و ۸ پلاس، iPhone X،  Samsung Galaxy S8 و گوشی های اندرویدی در آینده دارای این فناوری خواهند بود. شما همچنین نیاز به دستگاه های جانبی دارای بلوتوث ۵ دارید که اگرچه هنوز خیلی گسترده نیستند اما سازنده ها قول فراگیری این تکنولوژی را در دستگاه های خود در طی سال ۲۰۱۸ داده اند.

چون بلوتوث با نسخه های قدیمی نیز سازگار است (backwards compatible)، بلوتوث ۵ شما و دستگاه های قدیمی تر نیز می توانند با هم کار کنند. این امر چیزی شبیه به ارتقای wi-fi به نسخه های جدیدتر و سریع تر می باشد. وقتی شما یک روتر جدید و سریعتر wi-fi را خریداری می کنید، مجبورید که تمام دستگاه های خود را upgrade کنید. اما دستگاه های قدمی تر شما هنوز هم می توانند به روتر جدید وصل شوند، هرچند سرعت آن ها کمتر از سرعتی است که روتر جدید ساپورت می کند.

اگر شما از گوشی اندروید با بلوتوث ۵ و هدفون های دارای بلوتوث ۵ استفاده کنید، احتمالا تجربه ی بهتری در گوش دادن به موسیقی نسبت به نسخه های قدیمی تر استاندارد بلوتوث خواهید داشت.

استفاده کنندگان iPhone به لطف چیپ W1 می توانند تجربه ی لذت بخشی با ایرپادهای اپل یا هدفون های بیت (Beat) داشته باشند. اگر از هدفون های بلوتوث ۵ ثالث به جای هدفون های اپل با چیپ W1 استفاده کنید بلوتوث ۵ حتی باید باعث بهبود عملکرد هدفون های وایرلس بر روی iPhone شود.

اگرچه ما پیشنهاد نمیکنیم که هر چیز کوچکی را در منزل خود به جایگزین دارای بلوتوث ۵ ارتقا دهید! مثلا اگر لپ تاپ شما دارای بلوتوث ۵ باشد، شما با ارتقای موس لپ تاپ خود به یک موس دارای بلوتوث ۵ بهبود خاصی در وضع موجود ایجاد نکرده اید! البته کم کم بلوتوث ۵ راه خود را در میان تمام لوازم جانبی دارای بلوتوث باز می کند و باعث می شود که این تکنولوژی جالب مورد اعتمادترشده و از نظر مصرف انرژی بهبود یابد.

منبع: www.howtogeek.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا