1398-04-29
روانشناسی و موفقیت

آموزش زبان بدن body language ! زبان بدن را رمز گشایی کنید

آموزش زبان بدن

شناختن نشانه‌های غیر کلامی و آموزش زبان بدن که باید به دنبال آن‌ ها باشید، برای موفقیت در محل کار بسیار مهم است. فهم اشتباه می ‌تواند فاجعه آفرین باشد. سوء تفاهمات در جلسات، رویداد های رایج در دفتر کاری هستند و می توانند باعث خستگی مشتری شما شوند یا باعث شوند شما فرصتی بالقوه را از دست بدهید.

هنگامی که صحبت از ارتباطات می ‌شود، با نسلی نوین از افراد رو به رو می شویم. اختراع فناوری های هوشمند طی دو دهه گذشته به ما یک چیز فوق العاده داده است؛ آن هم ارتباطات فوری می باشد. ما ارتباط بر‌قرار می‌کنیم، چت می‌کنیم و در شبکه‌های اجتماعی هستیم و تمام این کار‌ها را با فشار دادن دکمه شکلک انجام می‌دهیم. مقیاس و میزان کارایی در ارتباطات مدرن، ذهنیت فراوانی نیاز دارد.
درحقیقت، تحقیقات نشان می ‌دهند که نسل جدید، بیش‌ تر از این که با افراد واقعی ارتباط برقرار کنند، با تلفن ‌های هوشمند خود در ارتباطند. پس کاملاً امکان پذیر است که فناوری ‌های “ارتباطی” ارتباطات ما را بدتر کنند. این مطلب در نت نوشت به آموزش زبان بدن می پردازد.

آموزش زبان بدن و رمز گشایی مهارت های غیر کلامی

آموزش زبان بدن

شناختن نشانه‌های غیر کلامی و آموزش زبان بدن که باید به دنبال آن‌ ها باشید، برای موفقیت در محل کار بسیار مهم است. فهم اشتباه می ‌تواند فاجعه آفرین باشد. سوء تفاهمات در جلسات، رویداد های رایج در دفتر کاری هستند و می توانند باعث خستگی مشتری شما شوند، همکار شما را آزار دهند، رئیس شما را خنثی کنند، یا باعث شوند شما فرصتی بالقوه را از دست بدهید.

بنابراین در یک تعامل رو در رو، چگونه می ‌دانید که آیا مخاطب به آن چه که می گویید، گوش می‌ کند؟ تحقیقات در خصوص ارتباطات، علم مدیریت و روانشناسی می گویند که نشانه ‌های واضحی وجود دارد. شما باید این علائم را بشناسید و از مزایای آن ‌ها استفاده کنید. این، به شما کمک خواهد کرد تا عملکرد روانی خود را به حداکثر برسانید.

چگونه متوجه شویم که آیا کسی به صحبت ما گوش می‌ دهد و دقت می ‌کند یا خیر؟

سناریوی مقابل را تصور کنید: شما یک تازه کار هستید که پتانسیل قوی دارد. جلسه ای دارید که ملاقات نهایی شما با تیم سرمایه گذاران است و برای شما مشخص می کند  که بعد از آن، می ‌توانید در این کار بمانید یا نه. شما معتقدید که برخی از سرمایه گذاران، از این کار استقبال نکرده‌اند. اما مطمئن نیستید. باید بدانید که کدام یک از آن‌ ها در هیئت مدیره هستند و بیش‌ تر اکراه دارند. چگونه می ‌فهمید که روند بررسی شما برای فهم این موضوع، درست است؟

بدن و صورت یک فرد، هنگامی که واقعاً به آن چه که به او می ‌گوییم، مشتاق است، سیگنال‌های ظریفی (اغلب ناخودآگاه) را را نشان می‌دهد. انسان‌ها گیج کننده هستند. ما، خودمان را سانسور می ‌کنیم و نیت‌های واقعی ‌مان را پنهان می‌ کنیم. اهمیت این امر، به ویژه در زمینه های تجاری، شامل مذاکرات بیشتر است.

در چنین لحظاتی، نشانه‌های غیر کلامی و جود دارند که احساسات واقعی یک فرد را مشخص می‌ کنند. شما باید به آن ‌ها توجه کنید. در این جا، به چیزی می پردازیم که باید به دنبال آن باشیم.

توجه به سیگنال های مثبت با آموزش زبان بدن

افراد از طریق نشانه ‌ها، کمی از احساسات مثبت خود را نشان می‌دهند. این نشانه ها شامل لبخند دوشن (عبارتی که برای لبخند واقعی شناخته می شود) و لبخند غیر دوشن یا لبخند “جعلی” می باشند.
دوشن، لبخندی است که ۱۷ عضله صورت، از جمله آن‌ هایی را که در اطراف چشم هستند (به نام obicularis oculi)، فعال می ‌کند. این کار، باعث می ‌شود که اطراف چشم‌ ها چین بخورد و اثر “smizing” را به وجود می ‌آورد؛ زمانی که انسان، با چشم خود لبخند می‌زند. علاوه بر این، اگر آن‌ها با چشم کاملا باز سخنرانی شما را گوش دهند، رضایت خود را نشان می‌دهند. این حرکات، بسیار ظریف هستند و microexpressions نامیده می‌شوند.

بدن های خمیده

نشانه بدن های خمیده در زبان بدن

نشانه بدن های خمیده در زبان بدن

افراد در این حالت، بدن خود را متناسب با سمتی که نشسته‌اند یا ایستاده‌اند، خم می کنند. این خمیدگی، طیف گسترده‌ای دارد. دو سیستم انگیزشی وجو د دارد که تفکر و رفتار و انگیزه را هدایت می کنند. هر دو ی این سیستم ‌های روان شناختی، می ‌توانند در حالت‌های ذاتی (یعنی وضعیت و حرکات بدن) منعکس شوند. انگیزه، رویکردی از یک حالت اشتها آور است که در آن، مغز، سیگنال‌ها را برای برخورد با پاداش بالقوه، می ‌فرستد. در حالی که اجتناب از انگیزه، یک حالت مهاری است که در آن، مغز، سیگنال ‌ها را برای جلوگیری از دست دادن احتمالی پاداش، می ‌فرستد.

در طول مدت داشتن انگیزه، بدن به سمت چیز هایی که به طور بالقوه پاداش می ‌دهند، تکیه می‌ کند؛ یعنی شما و پیام شما. این نشانه ای ظریف و واضح است از این که شما سیستم پاداش انگیزشی را در مغز شخص ایجاد می ‌کنید. اگر آن‌ ها، خود را به سمت قفسه سینه شان خم کنند، نشان دهنده حالت اجتناب می باشد که به معنای مخالفت است.

افرادی که با آن ها مذاکره می کنید، توجه را درصورت و بدن خود نشان می‌دهند. آن ‌ها به وضعیت خود توجه خواهند کرد؛ صاف نشستن، عقب دادن شانه‌ها و این که در صندلی خود غرق نشوند. همچنین زمانی که صحبت می‌کنند، بیش‌ تر متحرک هستند. آن‌ ها، همچنین افراد زیادی را نشان می دهند. در این روش، مغز می ‌گوید: “اطلاعات را تا آنجا که ممکن است، در نظر بگیر.”

آن ‌ها هم چنین ممکن است یک نشانه خفیف داشته باشند که به وسیله فعال شدن آن، ماهیچه ابرو، چین می خورد و به نام عضله چین خورده شناخته می شود. این آخرین نکته، حیرت انگیز است. می ‌توان هر دو حالت خشم و توجه را کنترل کرد. تضادی برای خشم، می ‌تواند خواسته شما را برخلاف مسیری که آن را دور می کند، به شما برساند.

پس از آن، مهم‌ ترین چیز، گشتن به ترکیبی از نشانه ‌های خاص، علاوه بر چین خوردن عضلات است. دردنیای تحقیقات زبان بدن، اغلب اظهار می شود که: ” نشانه غیر کلامی، یک جزیره است.” تفسیرچین خوردن به عنوان یک نشانه مستقل، می ‌تواند مشکل ساز باشد.

موارد زیر را در هنگام آموزش زبان بدن نظر بگیرید:

سناریوی ۱: سرتکان دادن + لبخند حقیقی = توجه مثبت؛ که شما، این را می‌خواهید.
سناریوی ۲: سر بی حرکت + چشمک زدن = توجه منفی؛ که شما نمی‌خواهید.

مهم نیست که فن آوری ما پیشرفته است. ارتباطات رو در رو، همیشه در برابر شما خواهند بود. اما مطمئناً همه این پیشرفت ‌ها، چشم گیر هستند.

بنابراین، مطمئن شوید که این مهارت‌های رمز گشایی غیر رسمی را تمرین می ‌کنید تا بدانید که در گفتگو با یک فرد، آیا او در حال توجه است یا خیر. با گذشت زمان، شما به زبان بدن و مهارت‌های مکالمه، مسلط می ‌شوید. فقط مطمئن شوید که تلفن همراه خود را کنار می ‌گذارید.

 

 

نویسنده: مهسا دهنوی

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    محیا

    20 اسفند 1397 at 11:09

    0

    ممنونم بابت نکات خیلی خوبی که اشاره کردید عالی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا