1398-03-01
روانشناسی و موفقیت

تاثیر شیر مادر بر هوش کودک چقدر است؟

تاثیر شیر مادر بر هوش کودک

تاثیر شیر مادر بر هوش کودک چقدر است ؟ نکته جالب توجهی که محققان به تازگی کشف کرده اند این است: هوش کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود در ۱۶ سالگی به اوج خود می رسد. هر چند عوامل دیگری نیز در هوش و ادامه آن پس از ۱۶ سالگی موثر است.

مطالعات درباره تاثیر شیر مادر بر هوش کودک پیش از این نشان داده بود تغذیه با شیر مادر باعث افزایش بهره هوشی فرزند می شود که در بزرگسالی حدود ۳۰ سالگی خود را نشان می دهد. ولی بررسی های اخیر حاکی از آن است که تاثیر شیر مادر بر هوش کودک زودتر یعنی حدود ۱۶ سالگی بروز می کند و برای عدم توقف بهره هوشی باید فاکتورهای دیگری نیز وجود داشته باشد. نتیجه این تحقیق در مورد تاثیر شیر مادر بر هوش کودک را در نت نوشت امروز بخوانید.

بیشتر بخوانید: آیا هوش بچه های امروزی واقعا بیشتر است؟

بیشتر بخوانید: فواید شیردهی برای مادر : چرا بدن مادران بعد از شیردهی سالم تر می‌شود؟

تاثیر شیر مادر بر هوش کودک

تحقیق بر روی حدود ۰۰۰ر۱۴ نفر کودک با تولد آن ها و بررسی دقیق تغذیه با شیر مادر آغاز شد. در طی سال اول هر مادر ۶ بار به وسیله متخصص کودکان ویزیت می شد تا در مورد تغذیه مادر راهنمایی و مراحل رشد بررسی شود.

این تحقیق درباره تاثیر شیر مادر بر هوش کودک توسط مرکز PLOS Medicine بلاروس انجام شد. وقتی کودکان به سن نوجوانی یعنی ۱۶ سالگی رسیدند از آن ها تست هوشی انجام گرفت که شامل بهره هوشی، توانایی کلامی، حافظه غیرکلامی، شناخت از واژه ها، توانایی انجام کارها، هوش دیداری – فضایی، فرآیند اطلاعات، سرعت فرآیند اطلاعات و مهارت های موتوری مغز بود. مقایسه نتایج تست با کودکانی که با شیر مادر تغذیه نشده بودند نشان داد که گروه تحت بررسی در صحبت کردن یعنی شناخت از کلمات و به کاربردن درست واژه ها توانایی بیشتری داشتند.

بیشتر بخوانید: افزایش هوش و حافظه با ۲ راه ساده

یکی از پروفسورهای دانشگاه مک گیل مونترال به نام  Seungmi Yang که در تحقیق حضور داشت این طور توضیح می دهد: «اگر مادر می خواهد هوش فرزندش بیشتر باشد بهترین زمان سال های اول تولد است که شیردهی مادر عملکردهای شناختی مغز را تقویت می کند. هر چند عوامل دیگری مثل فواصل بین بارداری، سن مناسب، تغذیه مادر، تربیت. تحصیلات والدین هم بر بهره هوشی کودک تاثیر گذار است.»

نتیجه تحقیق نشان داد فرزندانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در بزرگسالی هوش بیشتری دارند. ولی عوامل دیگری را هم همان طور که پروفسور یانگ می گوید همراه با تغذیه با شیر مادر باید در نظر گرفت. کتاب خواندن، بازی های جسمی و فکری، نوع تربیت، سطح فرهنگ خانواده از این عوامل است که باعث می شود هوش فرزند در ۱۶ سالگی نسبت به بقیه همسالانش بیشتر باشد. نکته قابل توجه این که پس از بلوغ در صورتی که فرزند در نتیجه تربیت به مطالعه و تفکر عادت نکرده باشد رشد هوشی او متوقف می شود و پس از آن تغییری در بهره هوشی اش داده نمی شود. این تحقیق نشان می دهد هوش فاکتوری است که قابلیت تربیت و حتی افزایش تا سال های بعد در زندگی دارد.

بیشتر بخوانید: نشانه های افراد باهوش

بیشتر بخوانید: خواص شیر بادام : شیر پرخاصیت و مقدس قرون وسطی را امتحان کنید

بیشتر بخوانید: باید و نبایدهای شیردهی و فواید شیر مادر که هر مادری باید بدانید

بیشتر بخوانید: شیر نخورید ! شیر پاستوریزه باعث استحکام استخوان ها نخواهد شد !

بیشتر بخوانید: تربیت کودکان باهوش

منبع: nytimes.com

۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. Avatar

  قبضینو

  7 خرداد 1397 at 18:41

  0

  بسیار عالی. این پست رو برای همسرم فرستادم:)
  نکات کاربردی را مطرح کرده اید.

  • پوران ریاضی پور

   پوران ریاضی پور

   8 خرداد 1397 at 12:58

   0

   ممنون از اظهار نظر شما. خوشحالیم که مطلب مفید فایده بوده است. بااحترام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا