1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

خواص جوانه کلم بروکلی در از بین بردن سرطان و عفونت معجزه وار است!

خواص جوانه کلم بروکلی برای بین بردن انواع سرطان ها، بهبود بیماری های مزمن کرونری و مبارزه با التهاب

احتمالاً درباره خواص جوانه کلم بروکلی در درمان و مبارزه با سرطان شنیده اید. این عصاره حتماً از جوانه های سه تا پنج روزه کلم بروکلی باید استخراج شود. برای آشنایی بیشتر با خواص جوانه کلم بروکلی ، این گیاه شگفت انگیز، در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

احتمالاً درباره خواص جوانه کلم بروکلی در درمان و مبارزه با سرطان شنیده اید. این عصاره حتماً از جوانه های سه تا پنج روزه کلم بروکلی باید استخراج شود. برای آشنایی بیشتر با خواص جوانه کلم بروکلی ، این گیاه شگفت انگیز، در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه

خواص جوانه کلم بروکلی

کلم بروکلی، یکی از سبزیجاتی است که دارای مواد مغذی فراوان است. از جمله این مواد مغذی می توان به سولفورافان (Sulforaphane) که خاصیت ضد سرطانی دارد، اشاره کرد. در مورد این ماده ارزشمند، مطالعات زیادی انجام شده است. محققان، به تازگی دریافته اند که جوانه های سه تا پنج روزه کلم بروکلی، بین ده تا صد برابر بیشتر از کلم های بالغ، حاوی سورفورافان هستند.

طبق این مطالعات، تنها یک اونس (۲۸ گرم) جوانه کلم بروکلی، برابر با یک ونیم پوند (۶۷۵ گرم) کلم بروکلی بالغ، سولفورافان دارد.

بیشتر بخوانید: خواص برگ کلم

سولفورافان چیست؟

بسیاری از مردم، عصاره جوانه کلم بروکلی را به خاطر داشتن مقادیر بالای سولفورافان مصرف می کنند. اما واقعاً این ترکیب، خاصیت ضد سرطانی دارد یا خیر؟

سولفورافان، یک ماده مغذی گیاهی، متعلق به گروهی فیتو شیمیایی به نام ایزوتیوسیانات است. بیایید یک قدم به عقب برگردیم تا بیشتر با این ماده شگفت انگیز آشنا شویم.

در گیاهان تیره کلم، ترکیباتی به نام گلوکوزینولات وجود دارد که مسئول ایجاد بوی قوی کلم ها هستند. مثلاً زمانی که کلم را می پزید، این بو به خوبی در فضا بخش می شود. بعضی افراد، این بو را دوست دارند و بعضی دیگر از آن متنفر هستند.

در میان گروه گلوکوزینات ها، ترکیبی به نام گلوکورافانین وجود دارد که پیش ماده ساختن سولفورافان است. پس سولفورافان به صورت آماده در کلم ها وجود ندارد و هنگامی که کلم خرد، جویده و یا آب گیری می شود (در این مواقع، دیواره سلول های گیاهی، شکسته می شود)، تغییر شکل جادویی رخ می دهد و سولفورافان تولید می شود.

گلوکورافانین که آزاد می شود، با آنزیمی به نام میروزیناز واکنش می دهد و سولفورافان را تولید می کند. این همان تغییر شکل جادویی است که درباره آن صحبت کردیم.

در میان همه سبزیجات، کلم بروکلی، غنی ترین منبع گلوکورافانین است و جوانه آن، ده تا صد برابر کلم بروکلی بالغ، حاوی این ماده است. ترکیب جادویی سولفورافان فقط در شکل خام کلم بروکلی به وجود می آید. زیرا آنزیم میروزیناز، با حرارت زیاد تخریب می شود و از بین می رود و بنابراین گلوکورافانین دیگر به سولفورافان تبدیل نمی شود.

بیشتر بخوانید: روش تازه نگه داشتن کلم بروکلی در فریزر

چرا سولفورافان، انقدر شگفت انگیز است؟

سولفورافان، یکی از قوی ترین ترکیبات سم زدا و آنتی اکسیدان است که تاکنون شناخته شده است. مطالعات علمی، نشان داده اند که افزودن سولفورافان به رژیم غذایی افراد، برای بهبود بسیاری از بیماری ها و حتی درمان و پیشگیری از انواع سرطان ها مفید است. سولفورافان به این دلیل است که مقدار آنزیمی پروتئینی به نام Nrf2 را افزایش می دهد. اینکه نحوه عملکرد این آنزیم چگونه است، موضوع بحث ما نیست؛ زیرا بسیار پیچیده و فنی است و ما به سراغ شرح آن نمی رویم. سولفورافان به طور طبیعی باعث تولید آنتی اکسیدان ها و گلوتاتیون در بدن شما می شود.

وظایف کلیدی آنزیم Nrf2 عبارتند از:

 • تعدیل کردن فعالیت های میتوکندری برای افزایش انرژی و پایداری بیشتر
 • فعال سازی دفاع سلولی بدن در برابر بیماری ها
 • مبارزه با استرس های اکسیداتیو
 • حذف سموم مختلف از بدن

این آنزیم با فرایندهای خود، بیماری ها و سرطان ها را حتی قبل از اینکه شروع به رشد و پیشرفت کنند، در مسیر خود متوقف می کند. بیایید به آنچه که واقعاً برای بدن انسان اهمیت دارد، نگاه کنیم.

سولفورافان موجود در جوانه کلم بروکلی، با سرطان و بیماری های مزمن مبارزه می کند.

از خواص جوانه کلم بروکلی  این است که به دلیل وجود سطح بالایی از سولفورافان در آن، ما تمایل داریم که عصاره آن را هر روز بنوشیم.

بیشتر بخوانید: خواص کلم بنفش

خواص جوانه کلم بروکلی در غیر فعال کردن عوامل سرطان زا و مبارزه با سرطان

سولفورافان موجود در عصاره جوانه کلم بروکلی، می تواند سلول های سرطانی را پیدا کند و قبل از اینکه پیشرفت کنند، آن ها را از بین ببرد. برخلاف درمان های متداول دارویی، مواد فیتوشیمیایی مانند سولفورافان، به سلول های سالم بدن آسیبی نمی رسانند. از خواص جوانه کلم بروکلی این است که  آن ها از DNA سلول های شما محافظت کرده و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کنند تا بتواند با انواع بیماری ها بهتر مبارزه کند.

مطالعات اخیر نشان داده اند که سولفورافان با کشتن سلول های سرطانی، به درمان سرطان کمک می کند. انواع این سرطان ها شامل:

 • سرطان سینه
 • سرطان دهان و حلق
 • سرطان ریه
 • سرطان کولون
 • سرطان کولورکتال
 • سرطان پانکراس
 • سرطان مثانه
 • سرطان پوست
 • سرطان پروستات
 • سرطان خون (لوسمی)

طبق مطالعات Johns Hopkins، سولفورافان، رشد سلول های مختلف سرطانی سینه را در انسان متوقف کرده و اجازه نمی دهد سلول های سرطانی به قسمت های دیگری از بدن متاستاز دهند. در واقع اثری شبیه اثر شیمی درمانی بر روی سلول های سرطانی می گذارد.

بیشتر بخوانید: علت سرطان روده بزرگ

سولفورافان، یک ترکیب دتوکسیک است.

سولفورافان، به وسیله فعال کردن سیستم های سم زدا، عمدتاً همان آنزیم های فاز ۲، بدن را از آلودگی ها و سموم هوا، آفت کش ها و فلزات سنگین پاک می کند.

مطالعات نشان می دهند که سولفورافان موجود در جوانه کلم بروکلی، سم زدایی را به روش های مختلفی در بدن انجام می دهد:

 • محافظت از سلول های بدن در برابر ذرات اگزوز ماشین ها، ازن و دود سیگار و همچنین کاهش اثرات آلرژیک آن ها
 • بلوک کردن آسیب رسان های DNA که ناشی از سموم هستند و به DNA متصل می شوند مانند آفلاتوکسین و آرسنیک

سولفورافان، دارای خاصیت ضد ویروسی و ضد انگلی است.

طبق مطالعات انجام شده، جوانه های کلم بروکلی، فعالیت های ضد ویروسی قابل توجهی را علیه ویروس های مختلف انجام می دهند. از جمله:

 • ویروس آنفلوانزا
 • ویروس HIV
 • ویروس Epstein-Bar
 • ویروس هپاتیت C
 • ویروس Helicobacter pylori

ویروس H. pylori، استرس اکسیداتیو را افزایش می دهد. این امر، سبب آسیب دیدن پوشش معده و در نهایت، سرطان معده می شود. عصاره جوانه ی کلم بروکلی، آنزیم Nrf2 را فعال می کند و این آنزیم، می تواند از سلول های پوششی معده در برابر آسیب های اکسیداتیو محافظت کند.

مطالعات انسانی دیگر، نشان داده اند که جوانه های کلم بروکلی، می توانند از کلونیزاسیون ویروس H.pylori جلوگیری کرده، التهاب معده را کاهش دهند و اختلالات گوارشی ناشی از این ویروس را از بین ببرند.

 • توجه: سولفورافان ممکن است برای عفونت های ویروسی مانند Marburg، Dengue و تبخال، موثر نباشد.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی انگل ها

خواص جوانه کلم بروکلی در مبارزه با التهاب

سولفورافان، مبارزه با التهاب را به دو روش زیر انجام می دهد:

 • فعال کردن آنزیم Nrf2 و کاهش التهاب به وسیله این آنزیم
 • غیر فعال کردن پروتئین پیچیده (NF-KB) که القاکننده کلیدی التهاب است.

همانطور که می دانید، التهاب، علت اصلی بروز بسیاری از بیماری های مزمن است. پس با کاهش التهاب، می توانید بسیاری از این بیماری های مزمن را از بین ببرید. از جمله:

 • بیماری های خود ایمنی
 • آرتروز و آرتریت روماتوئید
 • آسم و نقرس
 • بیماری های قلبی
 • دیابت
 • اضطراب و افسردگی
 • اختلالات گوارشی
 • اختلالات پوستی

استرس اکسیداتیو و به دنبال آن، آسیب غضروفی، در بیماران مبتلا به آرتریت مشاهده می شود. مصرف غذاهای غنی از سولفورافان، می تواند التهاب را متوقف کند، از مفاصل و غضروف ها در برابر تخریب محافظت کند و بافت های آسیب دیده را به بازسازی و ترمیم خود تشویق کند.

علائم مرتبط با دیابت را بهبود می بخشد.

سولفورافان موجود در عصاره جوانه کلم بروکلی، می تواند از بروز عوارض مختلف دیابت جلوگیری کند. مطالعات نشان می دهند که این عصاره باعث افزایش آنتی اکسیدان های خون و کلسترول خوب (HDL)،  کاهش استرس اکسیداتیو و تنظیم سطح انسولین خون در افراد دیابتی می شود.

خواص جوانه کلم بروکلی در کاهش خطرات بیماری های قلبی

داشتن رژیم غذایی غنی از سولفورافان، خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را کاهش می دهد. مطالعاتی در این زمینه بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده که نتایج مثبتی به همراه داشته است. از جمله:

 • کاهش سطح کلسترول بد (LDL) و افزایش سطح کلسترول خوب خون (HDL)
 • کاهش فشار خون در هنگام بالا رفتن آن
 • کاهش استرس اکسیداتیو و مرگ سلول های قلبی
 • کاهش آسیب های وارد شده به قلب بعد از انفارکتوس
 • جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود گردش خون
 • کاهش التهاب و جلوگیری از سخت شدن شریان ها (آترواسکلروزیس)
 • کاهش آسیب های ناشی از سکته های مغزی به وسیله ی حفظ یکپارچگی عملکرد دستگاه عصبی پس از سکته مغزی

خواص جوانه کلم بروکلی در محافظت از مغز و بازگرداندن عملکرد شناختی

همانطور که در بالا ذکر شد، سولفورافان می تواند التهاب را کاهش دهد، التهاب های مغز که بسیار خطرناک هستند نیز جزء این دسته هستند و کاهش می یابند.

کمبود و نارسایی در عملکرد Nrf2 در انسان با بیماری های نورودژنراتیو و بیماری های التهابی عصبی مانند آلزایمر، پارکینسون و ALS در ارتباط است. بنابراین با دادن گلوکورافانین و فعال کردن این آنزیم، به درمان این بیماری ها امیدوار می شویم.

در موش های صحرایی که دچار آسیب های مغزی شده بودند، سولفورافان به منظور بهبود عملکرد شناختی و کاهش اختلالات حافظه و مغزی به کار برده شد. مصرف رژیم غذایی غنی از سولفورافان، مانع بروز اختلال در حافظه می شود و بقای عصب های هیپوکمپ را در موش های صحرایی دیابتی افزایش می دهد.

خواص جوانه کلم بروکلی در تقویت استخوان ها و غضروف ها

مطالعات نشان می دهند که سولفورافان موجود در عصاره جوانه کلم بروکلی، برای کاهش تخریب غضروف ها مفید است. همچنین بر متابولیسم استخوان ها نیز اثر می گذارد و از پوکی استخوان ها جلوگیری می کند.

زنان یائسه یا کسانی که تخمدان خود را برداشته اند، استروژن کمی دارند که این امر موجب کاهش تراکم استخوان های آن ها می شود. سولفورافان، باعث تشکیل و افزایش تراکم استخوان ها می شود.

می تواند نشانه های اوتیسم را بهبود بخشد.

در یک کارآزمایی بالینی کوچک، سولفورافان، باعث بهبود رفتار مردان جوان مبتلا به اوتیسم شد. این ترکیب جادویی، ژن هایی را فعال می کند که از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو، التهاب و آسیب DNA محافظت می کنند که همه آن ها با اختلالات طیف اوتیسم، همراه است.

شرکت کنندگانی که روزانه، یک دوز سولفورافان را به مدت ۴ هفته دریافت کردند، بهبود چشم گیری در ارزیابی رفتاری و ارتباطات خود با دیگران نشان دادند. برخی از این تغییرات مثبت، شامل آرامش داشتن، مشغول کاری شدن، داشتن درک بیشتر نسبت به اطراف و نگاه کردن به دیگران و نشان دادن عکس العمل است.

خواص جوانه کلم بروکلی در محافظت از چشم ها

استرس اکسیداتیو به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور، می تواند انواع بیماری های شبکیه چشم انسان را با شتاب در مرگ سلولی گیرنده های نوری آن، تشدید کند. سولفورافان از سلول های شبکیه انسان در برابر آسیب های ناشی از نور UV محافظت می کند.

سولفورافان از سلول های عدسی چشم در برابر استرس های اکسیداتیو محافظت می کند و می تواند به طور بالقوه تشکیل آب مروارید یا کاتاراکت را به تعویق بیاندازد. همچنین ممکن است از بروز عوارض پس از جراحی آب مروارید جلوگیری کند.

 • داستانی درباره ی Rosie Love و دخترش Imogen وجود دارد که می گوید هر دوی آن ها با خوردن عصاره جوانه کلم بروکلی، سرطان خود را شکست دادند و خوب شدند. توصیه می کنیم این داستان را بخوانید.
 • چطور می توانیم عصاره جوانه کلم بروکلی را استخراج نماییم؟

  – خودتان رشد دهید!

  مطالعات بسیار زیادی بر روی خواص جوانه کلم بروکلی و سولفورافان انجام شده است و فهرستی از خواص جوانه کلم بروکلی که صد برابر بیشتر از کلم بالغ، سولفورافان دارد، به دست آمده است. حالا که ما خواص جوانه کلم بروکلی را می دانیم، چگونه می توانیم این عصاره را هر روز برای مصرف روزانه خود استخراج کنیم؟

  – عصاره جوانه کلم بروکلی را می توانید به صورت آماده از بیرون تهیه کنید و بنوشید.

  عواملی وجود دارند که با بهره گیری از آن ها، می توان سولفورافان بیشتری از عصاره جوانه کلم بروکلی دریافت کرد. شرکت هایی وجود دارند که عصاره جوانه کلم بروکلی آماده را تولید می کنند که حاوی ۲۵۰ درصد بیشتر از سولفورافان مورد نیاز روزانه شما است.

نویسنده: فائزه قربانی

منبع: juicing-for-health.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا