1398-01-31
دانستنی‌های سلامتی

طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه

پرورش جوانه کلم بروکلی

به خاطر خواص جوانه کلم بروکلی بهتر است طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه را بیاموزید تا همیشه این ماده غذایی ارزشمند را در دسترس داشته باشید. کلم ها به خصوص کلم بروکلی یکی از مواد غذایی بسیار مغذی است که معمولا در برنامه های غذایی تمام کشورها دیده می شود.

به خاطر خواص جوانه کلم بروکلی بهتر است طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه را بیاموزید تا همیشه این ماده غذایی ارزشمند را در دسترس داشته باشید. کلم ها به خصوص کلم بروکلی یکی از مواد غذایی بسیار مغذی است که معمولا در برنامه های غذایی تمام کشورها دیده می شود. سولفورفان از عناصری است که در کلم بروکلی یافت می شود و دقیقا همین ماده است که خاصیت ویژه این کلم را به وجود می آورد. شاید شما هم دوست داشته باشید همان طور که سبزی خوردن در منزل خود کشت می کنید، جوانه کلم بروکلی را نیز خودتان پرورش دهید تا همیشه به صورت تازه در دسترس داشته باشید و از خواص آن بهره مند شوید. نت نوشت این بار شما را با خاصیت های ویژه این کلم آشنا می کند و طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه را نیز به شما می آموزد.

بیشتر بخوانید: خواص جوانه کلم بروکلی

بروکلی را خام بخورید

کلم بروکلی سر شار از سولفورفان است که یک نسخه سلامتی برای بدن انسان به شمار می رود. از خواص این ماده برای بدن می توان به محافظت در برابر انواع سرطان، افزایش کارایی مغز، افزایش گلوتاتیون و سم زدایی طبیعی اشاره کرد. جوانه کلم بروکلی بسیار بیشتر از کلم رسیده و بالغ، سولفورفان دارند. این ماده برای افرادی که دچار مشکلات تیروئید هستند نیز بسیار بسیار مفید است. علاوه بر آن سبزیجات کریستالی دارای مزایای زیادی هستند که مطالعات نشان داده است خوردن آن ها چند مرتبه در هفته می تواند تا میزان ۳۰ % از سرطان پیشگیری کند. جوانه های ۳ الی ۴ روزه بروکلی ۱۰۰% سرشار از سولفورفان هستند. علاوه بر آن بروکلی را بهتر است به صورت خام مصرف کرده چرا که میزان سولفورفان بعد از پخته شدن تقریبا از بین می رود و بهترین حالت مصرف سولفورفان جوانه های بروکلی است که در روزهای سوم یا چهارم رشد آن به بهترین میزان خود می رسد.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت سبزی خوردن در گلدان یا باغچه

طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه

طرز تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه

جوانه های بروکلی یکی از راحت ترین سبزیجات است که می توانید در منزل کوچک خود نیز آن ها را کاشته و در نخستین روزهای جوانه زدن به دلیل بالا بودن سولفورفان مصرف کنید.

برخی از سبزیجات هستند که بهتر است آن ها را در منزل پرورش داد و به صورت تازه مصرف کرد و برخی نیز دقیقا برعکس. به دلیل آن که رشد آن ها نیازمند مکان بزرگ و شرایط دشوار است، نگهداری و پرورش آن ها در منزل به صرفه نخواهد بود. سبزیجاتی مانند کلم، کرفس، رازیانه و . . . در لیست این سبزیجات قرار ندارند. اما جوانه کلم بروکلی یکی از راحت ترین سبزیجات است که می توانید در منزل کوچک خود نیز آن ها را کاشته و در نخستین روزهای جوانه زدن به دلیل بالا بودن سولفورفان مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: خواص برگ کلم

طریقه کاشت جوانه کلم بروکلی

برای  تهیه جوانه کلم بروکلی در خانه ابتدا تخم کلم بروکلی را تهیه کنید و در یک کاسه کوچک ریخته و مقداری آب روی آن بریزید تا حدی که آب روی تخم ها را بگیرد. یک حبه یخ درشت در کاسه ریخته و روی کاسه یک شیشه که بتواند تمام سطح تخم را بپوشاند قرار دهید. این بسته را برای ۸ الی ۱۲ ساعت در یک محل گرم و تاریک قرار دهید. بعد از مشاهده می کنید که دانه ها شروع به جوانه زدن می کنند. بعد از این مدت آب داخل ظرف را کشیده و تخم ها را با آب شیرین بشوئید و داخل یک سبد ریخته تا به طور کامل آب داخل آن از بین برود. سپس به حالت اولیه برگردانید و شیشه را در یک محل گرم نگه دارید. بوته ها شروع به رشد می کنند. شما در طی روز ۲ الی ۳ مرتبه درب شیشه را باز کرده و کمی جوانه های رشد کرده را آب بدهید . توجه کنید زمانی که بوته ها رشد چشم گیری پیدا کردند نور خورشید بسیار مهم است. می بایست در معرض نور خورشید حتی به صورت کم قرار بگیرند. این فرآیند بعد از جوانه زدن در حدود یک هفته طول می کشد پس از آن جوانه ها به دست می آیند و شما می توانید جوانه کلم بروکلی را جدا کرده و در یخچال نگهداری کنید و میل کنید.

بیشتر بخوانید: روش تازه نگه داشتن کلم بروکلی در فریزر

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    دکتر زارع

    29 فروردین 1397 at 11:31

    2+

    خیلی بد توضیح دادین توضیحتون واقعن چی بگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا