دانستنی‌های سلامتی

مصرف قهوه در دوران بارداری باعث چاق شدن کودک می شود!

مصرف قهوه در دوران بارداری

هر چند نظرات مختلفی در مورد مصرف قهوه در دوران بارداری ارائه می شود ولی تحقیق جدید حاکی از ارتباط مستقیم بین چاقی کودک و مصرف کافئین در طول دوران بارداری است.

زنان باردار در مورد خوردن هر نوع نوشیدنی و غذا باید با احتیاط رفتار کنند. قهوه و نوشیدنی های کافئین دار از جمله این موارد است. مصرف قهوه در دوران بارداری توصیه نمی شود. زنان باردار قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار ننوشند و غذاهای حاوی کافئین نخورند.

علت عدم مصرف قهوه در دوران بارداری را در نت نوشت امروز بخوانید.

تاثیر کافئین بر جنین

تحقیقات نشان داده است زنانی که در دوران بارداری در حد اعتدال کافئین مصرف می کنند تا ۸ سالگی کودکانشان چند کیلو اضافه وزن دارد. در مورد زنانی که زیاد قهوه می نوشند یا از نوشیدنی های حاوی کافئین زیاد مصرف می کنند کودکان ۶۶ درصد در بزرگسالی در معرض اضافه وزن و چاقی هستند. به همین دلیل به زنان توصیه می شود حتی الامکان کافئین مصرف نکنند یا میزان آن را فقط به ۲۰۰ میلیگرم در روز محدود نمایند که حدود دو تا سه فنجان قهوه غلیظ است.

هرچند عوامل دیگری مثل تغذیه مادر و ژنتیک بر چاقی و اضافه وزن تاثیر دارد معهذا متخصصان توصیه می کنند زنان باردار مواظب مصرف کافئین باشند. زنان باردار باید بدانند که بجز قهوه چه غذاهایی حاوی کافئین است تا با مصرف بیش از حد به خود و جنین آسیب نزنند.

میزان مصرف قهوه در دوران بارداری

این تحقیق در مورد عدم مصرف قهوه در دوران بارداری که توسط موسسه بهداشت عمومی نروژ انجام شد حدود ۰۰۰ر۵۱ مادر و کودک را طی ۸ سال مورد بررسی قرار داد. وزن کودکان نشان می داد که عدم مصرف قهوه در دوران بارداری مادر باعث افزایش وزن ۱۵ درصدی کودکان می شود. هر چه مصرف کافئین در دوران بارداری بیشتر باشد، خطر چاقی کودک بیشتر و بیشتر می شود. اضافه وزن نه تنها در کودکی یعنی بین ۳ تا ۵ سالگی حتی در ۸ سالگی هم مشاهده شد. در واقع هر چه مادر کافئین بیشتری مصرف کند کودک با بزرگتر شدن اضافه وزن بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال یک کودک ۳ یا ۵ ساله ممکن است نیم کیلو اضافه وزن داشته باشد. ولی همین کودک در ۸ سالگی حداقل یک کیلو اضافه وزن را خواهد داشت.

به همین دلیل گروه تحقیق تاکید می کند بهتر است مادران در طی دوران بارداری کافئین مصرف نکنند. برای تعیین شاخص و سلامت بیشتر کودک آن ها ۰ تا ۴۰ میلیگرم را کافئین کم، ۵۰ تا ۱۹۹ میلیگرم را متوسط و ۲۰۰ تا ۲۹۹ را زیاد اعلام کرده اند. عدد ۳۰۰ میلیگرم و بیشتر از نظر تیم تحقیق بسیار زیاد بوده و خطرناک است.

نظر دیگر متخصصان

دکتر میچل روسلین Dr. Mitchell Roslin جراح از بیمارستان لینوکس هیل نیویورک با این ادعا مخالف است و اعتقاد دارد کافئین برای زنان باردار خوب نیست. فقط همین. او اعتقاد دارد بیشتر مصرف شکر یا شیرینی همراه با قهوه یا کافئین  عامل چاقی است. او معتقد است باید تاثیر مصرف کافئین و شیرینی را جدای از یکدیگر مورد بررسی قرار داد.

این تحقیق که چند روز پیش در مجله پزشکی Journal BMJ open  منتشر شد بحث های زیادی را بین متخصصان برانگیخته است. ولی آن چه همه متفق القول بر آن باور دارند عدم عدم مصرف قهوه در دوران بارداری و نوشیدنی و غذاهای کافئین دار در طول دوران بارداری است.

منبع:

WebMD.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا