دانستنی‌های سلامتی

رابطه شوره سر و ریزش مو ! آیا شوره سر باعث ریزش مو می شود؟

رابطه شوره سر و ریزش مو آیا شوره سر باعث ریزش مو می شود؟

رابطه شوره سر و ریزش مو این است که شوره سری که از بین نمی رود و خارش های متعدد پوست سر می توانند باعث از دست دادن موها شوند. از طرف دیگر داروهایی که برای پر شدن و رویش مجدد مو تجویز می شوند، ممکن است در مرحله اول، شوره بر روی سر به وجود آورند.

۴+

رابطه شوره سر و ریزش مو این است که شوره سری که از بین نمی رود و خارش های متعدد پوست سر می توانند باعث از دست دادن موها شوند. از طرف دیگر داروهایی که برای پر شدن و رویش مجدد مو تجویز می شوند، ممکن است در مرحله اول، شوره بر روی سر به وجود آورند. حل کردن مشکل شوره ها می تواند در کم شدن ریزش مو نیز به شما کمک کند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا رابطه شوره سر و ریزش مو را بدانید و ریشه این مشکل را پیدا کنید. شوره سر حتی در صورت نداشتن ریزش مو هم به اندازه کافی ناخوشایند است. اما اگر شوره باعث ریزش مو شود، چطور؟ البته باید در نظر گرفت که شاید دلیل اصلی آن نباشد. اگر می خواهید از پس شوره سر و ریزش مو بر بیایید، می توانید از درمان شوره سر همچون درمان با آب پیاز، سیر، علف لیمو و روغن درخت چای استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خواص برگ زیتون برای درمان طبیعی ریزش مو شگفت آور است

شوره چیست؟

۵۰ درصد از مردم دنیا درگیر شوره مو هستند، بنابراین شما در این مشکل تنها نیستید. ممکن است بنا به  وضعیت پوست، سر شما شوره بزند و پوسته پوسته شود. در این حالت اصلاً سر را نخارانید و بگذارید به همان حالت بماند. همچنین امکان دارد به دلیل داشتن پوست خشک، شوره به وجود بیاید. ممکن است در یک سری از مردم پوست سر قرمز و ملتهب شود. خوشبختانه شوره واگیردار نیست؛ اما بعضی ها به دلیل اینکه شاید در نظر دیگران شلخته و کثیف دیده شوند، خجالت می کشند.

شوره به این دلایل ظاهر می شود:

  • زیاد شدن سطح چربی پوست (آماس پوست در بزرگسالان)
  • هر نوع عفونت قارچی و آلودگی مانند tinea capitis
  • اگزما
  • آلرژی و حساسیت به مواد آرایشی مو مانند ژل، موس، رنگ و اسپری های مو
  • شرایط خاص پوستی مانند psoriasis

استرس و در معرض هوای سرد بودن، وضعیت شوره ها را بدتر می کند. همچنین بیماری قارچی باعث می شود شوره ها در پوست سر افزایش پیدا کند و در نتیجه، سلول های مرده در سطح پوست بیشتر شوند. به علاوه ممکن است شما دیگر شرایط مانند کم شدن حجم مو، نازک شدن مو، کم شدن میزان رشد مو، توقف رشد مو در یک سری از نقاط سر و حتی طاسی را تجربه کنید. البته تمامی این ها دلایل زیادی دارند که ممکن است به شوره ارتباطی داشته و یا نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: شامپو برای پسوریازیس : بهترین شامپوها و شوینده ها برای پوست مبتلا به پسوریازیس

رابطه شوره سر و ریزش مو : شوره به طور غیر مستقیم سبب ریزش مو می شود.

شوره سر به تنهایی نمی تواند باعث ریزش مو شود. همچنین مصرف یک سری داروها موجب ریزش مو می شوند. برای مثال telogen effluvium. همچنین داشتن استرس، مشکلی است که باعث کم شدن حجم و نازک شدن مو در یک سری از نقاط می شود. شوره، با خارش پوست سر هم در ارتباط است که تاثیرات مخربی بر روی رویش مو می گذارد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی شکستگی مو و راه حل هایی برای کاهش شکنندگی مو

رابطه شوره سر و ریزش مو : شوره سر مزمن و غیرقابل درمان نیز باعث ریزش مو می شود.

خارش های مستمر و مزمن پوست سر، ممکن است باعث ریزش موی بیشتر شوند. حتی می توانند باعث کاهش حجم مو شوند. پس اگر مشکل شوره سر مزمن برای مدتی طولانی و همچنین خارش سر دارید، موهای شما نیز شروع به ریزش خواهند کرد. تحقیقات اثبات کرده اند که میزان ریزش مو در پوست سری که شوره دارد، بیشتر از پوست سر معمولی است.

بیشتر بخوانید: آموزش اصلاح موی سر با تیغ در خانه بدون هزینه آرایشگاه!

رابطه شوره سر و ریزش مو : خاراندن سر، ریشه موها را سست می کند.

خاراندن پوست سری که پر از شوره است، باعث ریزش شدید مو می شود. شما ناخواسته باعث می شوید ریشه موها از جا کنده شوند. خشکی پوست باعث می شود مو به درستی تغذیه نشود. زیرا چربی سر، به پوسته های سر می چسبند و باعث کاهش رسیدن مواد غذایی به موها می شوند.

بیشتر بخوانید: رفع وزی مو : موی وزوزی و خشک و شکننده را اینگونه صاف و نرم کنید!

رابطه شوره سر و ریزش مو : استفاده مداوم از شامپوهای ضد قارچ باعث آسیب رسیدن به موها و شکستگی آن ها می شود.

شما ممکن است از شامپوهای ضد قارچ و یا انواع شامپوهای دیگر، چندین بار در هفته برای مبارزه با شوره سر استفاده کنید. اما این شامپوها باعث می شوند پس از مدتی، موها خشک و وز شوند و از آن بدتر، به پوشش پوست سر آسیب می رسانند. همچنین بر کیفیت مو و شکل ظاهری آن نیز اثر گذار می باشند؛ شانه کردن موها سخت می شود و در نتیجه، موها دائماً می شکنند. این ها دلایلی هستند که به خطر آن ها، ریزش موها بیشتر می شوند. نرم نگه داشتن سطح پوست سر و پوشش مناسب برای ساقه های مو می توانند در حل این مشکل کمک کننده باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش شستن مو و نکات کلیدی آن که بیشتر ما نمی‌دانیم!

رابطه شوره سر و ریزش مو : داروهای تجویز شده برای ریزش مو باعث گسترش بیشتر شوره می شوند.

نکته جالب اینکه: بر عکس، ممکن است ریزش موها نیز بر اثر شوره ایجاد شده باشند. اگر ریزش مو را به وسیله داروی درمان کنید، دلیلی برای ایجاد شوره سر خواهید داشت.

داروهای ضد ریزش مو مانند Minoxidil، که یکی از داروهای رایج برای افزایش رشد مو می باشد، دارای یک سری عوارض جانبی مانند خارش پوست سر و آماس پوست است. همچنین ممکن است سبب خشکی پوست نیز بشود. به همین دلیل، افرادی که از این درمان ها استفاده می کنند، دچار شوره سر و یا خشکی شدید پوست مرتبط با شوره می شوند. تحقیقاتی در حال انجام است تا راهی پیدا شود که به صورت همز

مان ترکیبی از  Minoxidil برای رشد مو و دارویی ضد قارچ مثل Ketoconazole  بسازند تا هر دو مشکل، یک جا حل شود. اما تا آن زمان، بهتر است جایگزینی برای Monxidil جهت مراقبت از مو بیابید.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین e برای موی سر : این ویتامین حلال مشکلات موهای آسیب دیده است!

درمان شوره سر به شیوه های طبیعی می تواند از شدت ریزش موها بکاهد.

شوره با خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن سر مرتبط است. شما می توانید با مرطوب و نرم نگهداشتن پوست سر، وضعیت موها را بهتر کرده و از خارش های مزمن جلوگیری کنید. همچنین این کار از ریشه تا قسمت های انتهایی مو را تغذیه خواهد کرد. یکی از روش های مفید در این زمینه، استفاده از درمان های طبیعی است تا هم شوره ها کنترل شوند و هم ریزش مو کاهش پیدا کند. این راه حل ها را در ادامه بخوانید:

  • آب پیاز خام به عنوان ضد قارچ طبیعی و به عنوان یک درمان موثر برای شوره سر عمل می کند. همچنین برای درمان alopecia areata که باعث ریزش موها می شود نیز کارآمد است.
  • خمیر یا ژل سیر؛ مالیدن آن به پوست سر، یکی دیگر از درمان هایی است که هم برای شوره و هم برای ریزش مو توصیه می شود.
  • روغن علف لیمو، یک نیروبخش قوی برای موها می باشد که شوره سر را از بین می برد.

به خاطر داشته باشید که در صورت مواجه شدن با شوره یا ریزش مو، اهمیت دادن به سلامت پوست سر و مراقبت از آن، یکی از راه هایی است که  به وسیله آن می توان ریزش مو را کنترل کرد.

بیشتر بخوانید: موهایتان را به این ۱۰ ماسک موی طبیعی خانگی بسپارید! ضرر نمی‌کنید

ممکن است ریزش موها دلایل دیگری داشته باشند.

اما اگر شوره سر شما هیچ ارتباطی در به وجود آمدن ریزش موها نداشته باشند چطور؟ دیگر دلایلی که سبب از دست رفتن موها می شوند، چیست؟ ریزش مو بنا به دلایل دیگری همانند استرس و اضطراب، کم بودن مواد مغذی در بدن، تیروئید و وضعیت هورمون ها ایجاد می شود. درمان به وسیله مواد شیمیایی، می تواند باعث کم شدن حجم موها شود. به کار بردن مواد و روش های شیمیایی و مصنوعی روی موها مانند استفاده از وسایل گرمایشی یا رنگ کردن بیش از حد، ریزش مو را به همراه دارند. کشیدن بیش از حد موها جهت فر کردن و آرایش آن نیز سبب ریزش مو می شود که این مورد حتی به طاسی نیز می انجامد.

پس اگر شوره سر و ریزش مو ،زندگی را برای شما دشوار نموده است، بهتر است زودتر دست به کار شوید و با توجه به راهنمایی های ارائه شده، متوجه شوید که دلیل اصلی آن چیست و آیا ریزش موی شما با شوره در ارتباط است یا به دلایل دیگری ایجاد شده است. به کار بردن راه حل های طبیعی و خانگی می توانند عوارض جانبی ناشی از داروها را کم کنند. پس از به کار بردن این راه ها و داشتن موهایی پر پشت و زیبا و بدون شوره، متوجه خواهید شد که این کارها ارزش انجام دادن را داشته اند.

بیشتر بخوانید: درمان ریزش مو در یک روز با یک دستورالعمل شگفت انگیز!

بیشتر بخوانید: تاثیر سرکه سیب بر مو

بیشتر بخوانید: رشد سریع مو با یک تونیک خانگی

نویسنده: زهرا اسلامی

منبع: www.curejoy.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا