دانستنی‌های سلامتی

آیا ممکن است هم چاق باشید و هم قلب سالمی داشته باشید؟

چاق باشید و بیماری قلبی

محققان دریافتند که چاقی، خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا را افزایش می دهد و هر چه بیشتر چربی دور کمر تجمع کند و چاق باشید ، این خطر افزایش بیشتری می یابد. افراد چاق نسبت به آن هایی که زندگی طولانی مدت دارند، زودتر به مشکلات متعدد دچار می شوند.

یک مطالعه جدید در بریتانیا، با بررسی روی حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر از افرادی که ادعا می کنند چاقی، لزوماً خطر مشکلات قلبی را افزایش نمی دهد، نتایج جالبی را نشان داد. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا به شما بگوییم که اگر چاق باشید چه خطراتی سلامتی شما را تهدید می کند!

آیا ممکن است هم چاق باشید و هم قلب سالمی داشته باشید؟

محققان دریافتند که چاقی، خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا را افزایش می دهد و هر چه بیشتر چربی دور کمر تجمع کند و هرچه بیشتر چاق باشید ، این خطر افزایش بیشتری می یابد.

دکتر استاماتینا ایلیودرومیتی، پژوهشگر ارشد و مدرس بالینی زنان و زایمان در دانشگاه گلاسگو در اسکاتلند، گفت: “هرچه چربی کل یا چربی دور شکم افزایش یابد و چاق باشید ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی در افراد بدون سابقه بیماری افزایش می یابد؛ درست برخلاف آنچه که عامه مردم فکر می کنند.”

ایلیودرومیتی همچنین افزود: “هر قدر شاخص توده بدنی خاص (BMI) شما در حد تعادلش باشد، موجب افزایش سلامت شما می شود. و توجه به این نکته الزامی است که کاهش وزن هیچ عیبی ندارد.”

در این مطالعه، محققان دریافتند افراد دارای BMI بین ۲۲ تا ۲۳ کمترین میزان خطر را برای ابتلا به بیماری های قلبی داشته اند. BMI یک مقیاس اندازه گیری بر پایه وزن و قد است.  در صورت افزایش BMI به بیش از ۲۲، این خطرها برای حتی افراد دارای میزان وزن متعادل، ۱۳ درصد افزایش می یابد.

علاوه بر این، یافته ها حاکی از آن است که برای زنان با ابعاد کمر ۲۹ اینچ و مردان با ابعاد ۳۲ اینچ، هر ۵ اینچ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را ۱۶ درصد افزایش می دهد.

ایلیودرومیتی گفت: “همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی به علت افزایش درصد چربی بدن و نسبت کمر به ران و کمر به قد دیده شد. این مقیاس ها راه هایی قابل اعتماد برای اندازه گیری مقدار چربی که فرد حمل می کند، می باشند.”

یکی از متخصصان شیوه زندگی گفت: “این آخرین تحقیق، می بایست به هر گونه بحثی پایان دهد.”

دکتر دیوید کاتز، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری ییل-گریفین در دربی کان، گفت: “محدودیتی برای تعداد میخ های لازم جهت مهر و موم کردن تابوت پارادوکس چاقی وجود دارد. ظهور این پارادوکس به دلیل ارتباط شناخته شده موجود میان بیماری های جدی و کاهش وزن است. اما در واقعیت، پارادوکس چاقی وجود ندارد.”

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که اضافه وزن و چاقی به طور مطمئن خطرات سلامتی بیشتری را در طول زمان منجر می شود.

به عنوان مثال، مطالعه ای در شماره ۲۸ فوریه مجله JAMA Cardiology نشان داد: این یک افسانه است که افراد مبتلا به بیماری قلبی که اضافه وزن دارند یا دچار چاقی می باشند، طولانی تر از افرادی که وزن معمولی دارند عمر کنند.

محققان دریافتند که افراد چاق نسبت به آن هایی که زندگی طولانی مدت دارند، زودتر به مشکلات متعدد دچار می شوند. آن ها بیشتر عمر خود را با بیماری های قلبی سپری می کنند و حقیقتاً زندگی کوتاهی را تجربه می کنند.

این گزارش در تاریخ ۱۶ مارس در مجله قلب اروپا منتشر شد.

 

 

 

 

نویسنده: آرین میرزایی

 

منبع: www.webmd.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا