1398-06-30
حیوانات خانگی

سگ قفقازی: آشنایی با نژاد Caucasian و ویژگی آن‌ها!

سگ قفقازی Caucasian

سگ‌های قفقازی با نام Caucasian یک از نژاد‌های قدرتمند در بین سگ‌ها هستند. هر چند که این سگ قفقازی کمتر به عنوان حیوان خانگی استفاده می‌شود ولی ویژگی‌های خاص و جالبی دارد که می‌توانید در این متن از نت نوشت به آن‌ها پی ببرید.

سگ قفقازی Caucasian

ویژگی‌های ظاهری سگ قفقازی

یک سگ قفقازی در واقع شباهت کمی به یک گرگ دارد با این تفاوت که جثه‌اش بسیار بسیار بزرگ تر و قدرتمند تر است. این سگ یک پوشش مو بسیار پر پشت دارد که جهت هوای سرد بسیار مناسب است. گوش هایش به طرفین آویزان است. سر بزرگ و بینی آن رنگی متفاوت از سایر قسمت‌های بدن دارد.

سگ قفقازی چشمانی تقریبا درشت دارد که در عمق صورتش مشاهده می‌شود. دم این سگ سراسر از موهای پرپشت است و پیچ زیبایی به سمت بدنش دارد. پاهای سگ قفقازی سنگین است و از عضلاتی قوی تشکیل شده است. رنگ‌های این نژاد معمولا خاکستری، قهوه‌ای مایل به زرد و حتی گاهی سفید است.

 • قد : ۲۵-۲۸ اینچ
 • وزن : ۹۹-۱۵۴ پوند
 • طول مدت زندگی : ۱۰-۱۲  سال

بیشتر بخوانید: سگ دوبرمن: آشنایی با نژاد Doberman و ویژگی آن‌ها!

این سگ‌ها آموزش پذیر هستند ولی می‌بایست همواره با قلاده جابه جا شوند

سگ قفقازی با چه کسانی راحت است؟

سگ‌های Caucasian نیاز به کسی دارند که روزانه زمانی را به پیاده روی به خصوص یک پیاده روی استقامتی اختصاص دهد. این سگ‌ها آموزش پذیر هستند ولی می‌بایست همواره با قلاده جابه جا شوند. افرادی که دارای خانواده‌ای شلوغ می‌باشند از سگ قفقازی به عنوان یک محافظ دقیق می‌توانند استفاده کنند.

سگ‌های Caucasian را می‌بایست در مکان‌هایی که اطراف خانه است نگهداری کرد تا حس نگهبانی و محافظت آن‌ها به خوبی حفظ شود. معمولا سگ‌های آموزش دیده Caucasian می‌بایست یک رهبر انسان داشته باشند. افرادی که فقط یک سگ همراه می‌خواهند هرگز نباید Caucasian را انتخاب کنند. آن‌ها دوست دارند پشت سر صاحب خود راه بروند و حس مراقبت از صاحبشان را همواره احساس کنند.

بیشتر بخوانید: سگ گلدن رتریور: آشنایی با نژاد Golden Retriever و ویژگی‌های آن‌ها!

یک سگ قفقازی فقط در محیط وسیع و بزرگ راحت زندگی می‌کند. این سگ پیاده روی‌های روزانه را بسیار دوست دارد. سگ‌های نژاد Caucasian از دسته سگ‌هایی هستند که بسیار باهوش بوده و استقلال زیادی دارند. معمولا بهتر است که با قلاده جابه جا شوند اگر به راحتی تربیت می‌شوند ولی استقامت و قدرت این سگ زیاد است.

یک سگ قفقازی فقط در محیط وسیع و بزرگ راحت زندگی می‌کند. این سگ پیاده روی‌های روزانه را بسیار دوست دارد. سگ‌های نژاد Caucasian از دسته سگ‌هایی هستند که بسیار باهوش بوده و استقلال زیادی دارند. معمولا بهتر است که با قلاده جابه جا شوند اگر به راحتی تربیت می‌شوند ولی استقامت و قدرت این سگ زیاد است.

ویژگی‌های رفتاری سگ قفقازی

یک سگ قفقازی فقط در محیط وسیع و بزرگ راحت زندگی می‌کند. این سگ پیاده روی‌های روزانه را بسیار دوست دارد. سگ‌های نژاد Caucasian از دسته سگ‌هایی هستند که بسیار باهوش بوده و استقلال زیادی دارند. معمولا بهتر است که با قلاده جابه جا شوند اگر به راحتی تربیت می‌شوند ولی استقامت و قدرت این سگ زیاد است.

این سگ یک محافظ بسیار خوب است. از ذاتی قوی و شجاع برخوردار است. به طور کلی یک سگ قفقازی از گرایش‌های پرخاشگرایانه و همچنین ذات وحشی برخوردار است تا زمانی که به درستی آموزش نبیند می‌تواند به شدت خطرناک و آسیب رسان باشد. بعد از آموزش دیدن سگ‌های Caucasian یک محافظ خوب برای خانواده یا حتی کودکان به شمار می‌روند ولی هرگز نباید یک سگ قفقازی را با کودکان تنها گذاشت.

معمولا یک سگ Caucasian میانه خوبی با سایر حیوانات خانگی به خصوص سگ‌های دیگر ندارد. از خصوصیات این سگ می‌توان به این موارد اشاره کرد :

 • مستقل
 • قوی
 • بی سر و صدا
 • گرایش وحشیانه و غیر قابل کنترل

روش زندگی سگ قفقازی

یکی از ویژگی‌هایی که می‌توان در سگ قفقازی پیدا کرد این است که داخل خانه بسیار آرام و ساکت هستند در حالی که خارج از آن و در برابر غریبه‌ها بسیار پرخاشگر هستند. به همین دلیل است که می‌بایست صاحبان آن‌ها از قلاده برای جابه جایی اشان استفاده کنند. به طور کلی سگ‌های این نژاد کمتر به عنوان سگ خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشتر جهت حفاظت از اموال مانند ملک‌ها تجاری بسیار بزرگ یا زندان‌های سیاسی و نظامی به کار گرفته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن‌ها!

سگ قفقازی یک نژاد درشت و قوی جثه است که می‌بایست غذاهای کامل و مغذی مصرف کند

شرایط نگهداری سگ قفقازی

برای تغذیه این سگ می‌بایست یک روش کامل و دقیق را انتخاب کنید و این روش را از بدو تولد تا ۶ ماهگی ادامه دهید. زمانی که دامپزشک مطمئن شد که رشد آن کاملا بی عیب و نقص پیش رفته است می‌توانید تغذیه را با متد جدید تغییر دهید.

سگ قفقازی یک نژاد درشت و قوی جثه است که می‌بایست غذاهای کامل و مغذی مصرف کند. سگ‌های Caucasian ناخن‌هایی دارند که بسیار با سرعت رشد می‌کند و برای این منظور می‌بایست مرتبا ناخن هایشان را کنترل کرد و در صورت نیاز کوتاه کرد.

گوش‌های آن‌ها نیز نیاز به کنترل هفتگی دارد تا به عفونت مبتلا نشوند.

بازی‌های مورد علاقه سگ قفقازی

آزمون‌های استقامتی و همچنین ورزش‌های استقامتی یکی از بهترین بازی‌ها و سرگرمی‌ها برای سگ‌های Caucasian است. از آن جایی که نژاد این سگ درشت جثه است بهتر با بازی‌های استقامتی ورزیده شوند.

توله سگ‌ها را می‌توان از ۳ ماهگی آموزش داد. چرا که حالت تهاجمی این نژاد سگ از همان دوره نشان داده می‌شود.

آزمایش‌های مورد نیاز سگ قفقازی

از آن جایی که سگ‌های Caucasian دارای جثه‌ای بزرگ و سنگین هستند ابتلا به مشکلات آرنج در آن‌ها به وفور یافت می‌شود بهتر است از دوران توله سگی آن‌ها را تحت نظارت یک دامپزشک داشته باشیم تا در صورتی که خطر ابتلا به مشکلات مختلف در آن مشاهده شد سریعا به پیشگیری و درمان بپردازیم.

بیشتر بخوانید: سگ اشپیتز: آشنایی با نژاد Spitz و ویژگی آن‌ها!

سگ‌های Caucasian کوهی که سنگین وزن هستند که با نام های  Ovcharka Caucasian و Kawkasky Owtscharka  و همچنین  Kaukasische Schaferhund.شناخته می‌شوند.

طبقه بندی انواع سگ قفقازی

سگ‌های Caucasian بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند دسته بندی می‌شوند. اما در کل این سگ‌ها در دو نژاد طبقه بندی می‌شوند :سگ‌های Caucasian کوهی که سنگین وزن هستند که با نام های  Ovcharka Caucasian و Kawkasky Owtscharka و همچنین  Kaukasische Schaferhund.شناخته می‌شوند. دسته بعدی نیز نژاد استاندارد سگ‌های Caucasian می‌باشند.

بیماری‌های رایج سگ قفقازی

سگ قفقازی نیز مانند سایر نژاد‌های سگ ممکن است دچار یک سری اختلالات بهداشتی شود. بیشترین بیماری‌های مربوط به سگ قفقازی در دوران توله سگی رخ می‌دهد به همین دلیل بهتر است که در همان دوران این سگ مورد بررسی کامل قرار گیرد تا در صورت مشکل از سنین کم تر مورد معالجه قرار گیرد. یکی از بیماری‌های رایج در این نژاد سگ هیپ و دیسپلازی است. مشکلاتی در ناحیه آرنج نیز در این سگ به وفور یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: سگ پیت بول: آشنایی با نژاد Pit bull و ویژگی آن‌ها!

این سگ سالیان درازی جهت حفظ و نگهداری از گله ها، خانه ها، شکارچیان به کار گرفته می‌شده است

تاریخچه سگ قفقازی

این نژاد سگ طبق تحقیقات از کوه‌های قفقاز یا اروپای شرقی آمده اند. البته این سگ را بسیاری از ملل به نام خود اختصاص می‌دهند اما در واقع سگ قفقازی از سرزمین‌هایی مانند ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، ترکیه و همچنین ایران آمده است.

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که سگ قفقازی به عنوان یک همراه با گوسفندان و گله داران مسلمانان آسیا شناخته می‌شده است. قدمت آن در حدود ۶۰۰ سال است. این سگ سالیان درازی جهت حفظ و نگهداری از گله ها، خانه ها، شکارچیان به کار گرفته می‌شده است.

این سگ نخستین بار در اتحادیه جماهیر شوروی در دهه ۱۹۲۰ به عنوان سگ همراه و کاری مورد استفاده قرار گرفت. به دلیل خصلت‌هایی مانند قدرت فیزیکی، استقامت و توانایی تحمل سرما یکی از بهترین نژاد‌های سگ برای کار در شرایط دشوار بوده و هست.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ به آلمان شرقی برده شد تا از آن به عنوان یک سگ گارد مرزی استفاده شود. این سگ در طول دوران دیوار برلین کاربرد‌های بسیاری برای افراد داشت. زمانی که در سال ۱۹۸۹ دیوار برلین فرو ریخت این نژاد سگ توانست ۷ هزار انسان گم شده را پیدا کند. از آن پس نژاد Caucasian در سراسر آلمان به عنوان سگ محافظ خانواده مورد استفاده قرار گرفت.  سگ قفقازی از محبوب ترین سگ‌ها در روسیه است.

بیشتر بخوانید: سگ باکسر: آشنایی با نژاد Boxer و ویژگی آن‌ها!

منابع: + + + +

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  عباس

  23 مرداد 1398 at 0:10

  0

  برای شکار خیلی خفنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا