روانشناسی و موفقیت

اعتیاد به گوشی را با راهکارهایی ساده ولی فوق العاده ترک کنید

اعتیاد به گوشی
۲۹+

حتما شما هم دچار اعتیاد به گوشی شده اید که به نظرتان وقتش رسیده است که کمی از گوشی موبایل خود فاصله بگیرید و در طی روز زمان کمتری را سرگرم آن باشید. هر فرد به دلایلی شخصی ممکن است که تمایل به قطع اعتیاد به موبایل داشته باشد که بی شک به سلامت جسم و روان خود کمک بسیار بزرگی خواهد کرد.

اگر شما هم این تصمیم را گرفته اید باید بسیار بسیار خوشحال باشید که در حال فاصله گرفتن از نور آبی موبایل تان هستید.

مشکلات بسیاری از این نور آبی ممکن است برای شما پیش آید. اما این که چگونه ساعات کمتری را با گوشی موبایل تان همراه باشید کار ساده‌ای نیست.

شما می‌بایست راه‌های ترک اعتیاد به گوشی را به خوبی بیاموزید و بدانید در غیر این صورت بعد از مدتی بیشتر از سابق به گوشی خود حس وابستگی پیدا خواهید کرد.

ما در نت نوشت چند راه کار مفید برایتان داریم.

ترک اعتیاد به گوشی

کار با موبایل بعد از مدتی به اعتیاد منجر خواهد شد

کار با موبایل بعد از مدتی به اعتیاد منجر خواهد شد

بسیاری از ما می‌دانیم که استفاده بیش از حد از و اعتیاد به موبایل علاوه بر مشکلات جسمی می‌تواند عامل مشکلات رفتاری در خانواده‌ها نیز شود.

با توجه به آمار به دست آمده نزدیک به پنج میلیون کاربر روزانه چهار ساعت در روز را با تلفن همراه خود صحبت می‌کنند.

البته این آمار کمی تکان دهنده است اما خطرناک تر از آن استفاده از برنامه‌های کاربردی موبایل است که حس وابستگی بیشتری را ایجاد می‌کنند.

اشخاص بسیاری به لحاظ جنبه مفید و سرگرمی موبایل می‌خواهند که مرزهای بیشتری را به کمک آن رد کنند که متاسفانه بعد از مدتی کار با موبایل تبدیل به یک عادت، تغییر رفتار یا بهتر بگوییم یک اعتیاد می‌شود که برای خود و خانواده شان درد سر ساز خواهد بود.

با این که این افراد معمولا جنبه مثبت تلفن را هدف خود قرار داده اند ولی باز هم به نتیجه منفی دست پیدا خواهند کرد.

برخی از عادات کلیدی و یا رفتارهای کلیشه ای  که می‌تواند منجر به عادت ناپسند استفاده بیش از حد از و اعتیاد به گوشی شود را اینجا برایتان آورده ایم.

برای زندگی زمان صرف کنید

اعتیاد به موبایل

قوانین ساده در عین حال کارآمد برای خودتان وضع کنید. مثلا به پیاده روی بروید و تلفن همراه نبرید، به جای چک کردن ایمیل در طول سفر از پنجره اتومبیل مناظر را نگاه کنید

بسیاری از مردم به بهانه لذت بردن از زندگی زمان بسیاری را در گوشی موبایل شان صرف می‌کنند در صورتی که معمولا در این زمان‌ها شما در حال وقت گذرانی هستید و کمتر از زندگی بهره مند می‌شوید.

همان مدت زمان را می‌توانید در امور بسیار لذت بخش صرف کنید به اموری که فکر می‌کنید در زندگی شما وجود دارد و برایتان خوشایند است بپردازید یا حداقل این که زمان بیشتری را به زندگی خارج از موبایل بپردازید حتی اگر از آن موضوع لذت نمی‌برید از گوشی خود فاصله بگیرید.

بهای اعتیاد به گوشی را بدانید

زندگی همان مسئله‌ای است که شما می‌بایست به آن توجه کنید. زندگی شما مهم ترین مسئله‌ای است که برای شما حائز اهمیت و البته ارزش است.

تا به حال هیچ دقت کرده اید برنامه‌های طراحی شده برای موبایل از شما به عنوان یک کاربر یا بهتر بگویم به عنوان یک اسکناس استفاده می‌کنند.

در بیشتر برنامه‌های کاربردی موبایل شما در حال تبلیغ برای دیگر مشتریان هستید این امر به صورت مستقیم یا معمولا غیر مستقیم اتفاق می‌افتد و این شما هستید که تصمیم می‌گیرد نقطه توجه خود را به چه مسئله‌ای معطوف کنید و به چه مسئله‌ای بها بدهید.

برای موفقیت خود گام بردارید

محرک‌های بسیاری در زندگی هست که موفقیت را به شما یاد آوری می‌کند. یک کتاب کنار میز یا تخت خود قرار دهید کمی بیشتر کتاب بخوانید.

اگر هدف شما رژیم غذایی است لیست رژیم خود را یادداشت کنید و وقتتان را روی آن تمرکز کنید.

اگر به دنبال رسیدن به یک هدف هستید در مورد آن فکر کنید یا یادداشت برداری داشته باشید تا تمامی این لحظاتی که بدون موبایل سپری می‌کنید را برای رسیدن به موفقیت و هدف خود به جلو پیش رفته باشید.

برای ترک اعتیاد به گوشی، موبایل را دور کنید

لطفا برای موبایل تان یک ایستگاه مشخص کنید که حتما دور از تخت خواب و یا میز کارتان باشد.

این کار به شما کمک می‌کند زمانی به دیگر کارها مشغول هستید موبایل را کنار گذاشته و به سراغش نروید. حتی برای شارژ کردن نیز موبایل را در ایستگاه بگذارید و در کنار خودتان نگذارید.

ساعت زنگ دار کنار تخت بگذارید تا به بهانه زنگ موبایل آن را هنگام خواب نزدیک تان نگذارید.

گوشی را خلوت کنید

برای ترک اعتیاد به گوشی کمی از برنامه‌های کاربردی موبایلتان را کم کنید.

لطفا چند رسانه اجتماعی در تلفن همراه خود نداشته باشید. یک مرورگر برای موبایل کافیست. اعلان‌های غیر ضروری را خاموش کنید.

تا جایی که امکانش هست پیام‌های متنی، تماس‌های غیر ضروری و تقویم و . . . را نگاه نکنید. می‌توانید یک سری قوانین برای خود و خانواده تان تنظیم کنید تا هنگام ضرورت به موبایل خود رجوع کنید.

هنگام غذا خوردن هرگز موبایلتان را در سر میز شام نیاورید.

برای ترک اعتیاد به گوشی یاد آور نصب کنید

یک نوار یا یک برچسب به روی موبایل خود بزنید و سرعت خود را هنگام کنترل کردن بالا ببرید تا زمان که برای بررسی کوتاه موبایلتان اقدام می‌کنید کمتر از چند دقیقه آن یادآور شما را خسته کند

یک نوار یا یک برچسب به روی موبایل خود بزنید و سرعت خود را هنگام کنترل کردن بالا ببرید تا زمان که برای بررسی کوتاه موبایلتان اقدام می‌کنید کمتر از چند دقیقه آن یادآور شما را خسته کند

برای بسیاری از ما پیش آمده که به قصد این که “فقط می‌خواهم موبایلم را بررسی کنم” گوشی را برداشته ایم سپس ۲۰ دقیقه در تلفن همراه خود مشغول کنترل کردن پیام‌ها و . . . بوده ایم.

می توانید برای این که این اتفاق رخ ندهد یک نوار یا یک برچسب به روی موبایل خود بزنید و سرعت خود را هنگام کنترل کردن بالا ببرید تا زمان که برای بررسی کوتاه موبایلتان اقدام می‌کنید کمتر از چند دقیقه آن یادآور شما را خسته کند و مجبور شوید موبایل را کنار بگذارید.

به بدنتان احترام بگذارید

لطفا یک مرتبه وقتی چند دقیقه‌ای در موبایل خود سرگرم شده اید به بدن خود دقت کنید !!!

وضعیت سر و گردن و دست‌ها و بی شک کمر و مهره‌های ستون فقرات در بدترین وضعیت است. در این لحظات شما در حال نابود کردن بدنتان هستید.

کمی بیشتر به بدنتان احترام بگذارید و برای سلامتی خود تلاش کنید.

قوانین وضع شده برای ترک اعتیاد به گوشی را مدام تمرین کنید

قوانین ساده در عین حال کارآمد برای خودتان و برای ترک اعتیاد به موبایل وضع کنید.

مثلا به پیاده روی بروید و تلفن همراه نبرید، به جای چک کردن ایمیل در طول سفر از پنجره اتومبیل مناظر را نگاه کنید و . . .

ممکن است دفعات نخست کمی دچار خشم یا احساس ضعف کنید اصلا نگران نباشید شما قرار نیست چیزی را از دست بدهید فقط می‌خواهید از زندگی بیشتر لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: اعتیاد به فضای مجازی: چگونه اعتیاد به موبایل و شبکه های اجتماعی را ترک کنیم؟

چند برنامه کاربردی برای ترک اعتیاد به گوشی

اگر شما احساس می‌کنید که اعتیاد به تلفن همراه پیدا کرده اید و مانند بسیاری از افراد نگران مقدار زمان صرف شده در گوشی خود هستید باید بگوییم که خوشبختانه برنامه‌های بسیار عالی وجود دارد که به شما در صرفه جویی زمان کمک می‌کند.

۱- freedom

پس از مک، Freedom اکنون برای iPhone و iPad در دسترس است. Freedom اجازه می‌دهد تا شما یک بلک لیست و برنامه زمانبندی شده از اپ هایی که ممکن است بیشتر حواس شما را پرت کنند تهیه کنید.

از آنجایی که Freedom هم برای iOS و هم برای مک موجود است، شما می‌توانید به آسانی یک بلک لیست سفارشی برای همه دستگاه هایتان تهیه کنید. در حالی که Freedom یک ورژن آزمایشی رایگان عرضه کرده است، اشتراک ماهانه، ۷ دلار در ماه یا ۲۹ دلار برای سال، برای دسترسی به تمام ویژگی‌های آن لازم است.

Freedom اجازه می‌دهد تا شما یک بلک لیست و برنامه زمانبندی شده از اپ هایی که ممکن است بیشتر حواس شما را پرت کنند تهیه کنید.

Freedom اجازه می‌دهد تا شما یک بلک لیست و برنامه زمانبندی شده از اپ هایی که ممکن است بیشتر حواس شما را پرت کنند تهیه کنید.

دانلود Freedom برای iOS

۲-In Moment

اگر چه اپ In Moment از نظر ظاهری زیبایی چندانی ندارد ولی این اپ مورد علاقه کاربرانی است که می‌خواهند استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنند و اعتیاد به تلفن همراه را کنار بگذارند.

این اپ اطلاعات حضور شما در رسانه‌های اجتماعی را بر حسب تاریخ ردیابی و فراهم می‌کند.

علاوه بر این به شما می‌گوید که چقدر زمان صرف اینستاگرام یا توییتر می‌کنید، In Moment به شما اجازه می‌دهد محدودیت هایی را در استفاده روزانه از رسانه‌های اجتماعی برای خود اعمال کنید. اشتراک ماهانه In Moment از ۱۰ دلار آغاز می‌شود و به صورت خودکار از طریق فروشگاه App صورت می‌گیرد.

In Moment اطلاعات حضور شما در رسانه‌های اجتماعی را بر حسب تاریخ ردیابی و فراهم می‌کند و به ترک اعتیاد به گوشی کمک شایانی خواهد کرد.

In Moment اطلاعات حضور شما در رسانه‌های اجتماعی را بر حسب تاریخ ردیابی و فراهم می‌کند و به ترک اعتیاد به گوشی کمک شایانی خواهد کرد.

دانلود In Moment برای آیفون

۳- Space

Space کمی با اپ‌های دیگر در لیست امروز ما تفاوت دارد. با این اپ شما می‌توانید میزان استفاده از گوشی خود را بصورت روزانه، هفتگی یا ماهانه مشاهده کنید.

وقتی که Space را نصب می‌کنید باید یک پرسشنامه کوتاه راجع به عادات استفاده از موبایل خود پر کنید. سپس اپ در صورت بیشتر استفاده کردن از گوشی به شما پیغام می‌دهد و در صورتی که به اهداف روزانه خود برسید به شما جایزه می‌دهد

وقتی که Space را نصب می‌کنید باید یک پرسشنامه کوتاه راجع به عادات استفاده از موبایل خود پر کنید

وقتی که Space را نصب می‌کنید باید یک پرسشنامه کوتاه راجع به عادات استفاده از موبایل خود پر کنید

دانلود Space برای آیفون 

دانلود Space  برای اندروید

۴- App Detox

AppDetox به شما کمک می‌کند زمان استفاده از موبایل خود را کاهش دهید. با این اپ شما می‌توانید به راحتی مقرراتی برای محدود کردن دسترسی به برنامه‌های موبایل خود ایجاد کنید.

هر زمانی که شما یکی از مقررات را نقض کنید، AppDetox به شما پیغام می‌دهد. و اپ می‌تواند گزارشی از تمام پیغام‌های رد شده به شما بدهد. از این رو بعضی از کاربران از AppDetox جهت کنترل فرزندان خود استفاده می‌کنند.

با این اپ شما می‌توانید به راحتی مقرراتی برای محدود کردن دسترسی به برنامه‌های موبایل خود ایجاد کنید و اعتیاد به گوشی را ترک کنید.

با این اپ شما می‌توانید به راحتی مقرراتی برای محدود کردن دسترسی به برنامه‌های موبایل خود ایجاد کنید و اعتیاد به گوشی را ترک کنید.

برنامه Detox یکی از چند برنامه ای  است که گزینه “Forever” را برای برنامه هایی که نمی‌توانند از گوشی شما حذف شوند، فراهم می‌کند.

دانلود App Detox جهت اندروید

۵- Off the Grid

این اپ مناسب کسانی است که واقعاً نمی‌توانند از گوشی خود دست بردارند. Off the Grid به طور کامل تلفن شما را بعد از مدت زمان تعیین شده قفل می‌کند و برای فعال کردن آن باید هزینه پرداخت کنید.

اگر هم منتظر تماس‌های مهمی هستید می‌توانید در لیست Grid وارد کنید تا آنها را از دست ندهید و یا می‌توانید تنظیم کنید بطور خودکار برای تماس گیرنده پیغامی فرستاده شود.

 Off the Grid

Off the Grid

دانلود  Off the Grid برای آندروید

۶-AntiSocial

آخرین اپ از لیست امروز ما AntiSocial می‌باشد که یکی از مشهورترین برنامه‌های کاهش زمان مصرف و درمان اعتیاد به تلفن همراه موجود در اندروید است.

علاوه بر اینکه بسیاری از ویژگی‌های استاندارد مانند محدودیت‌های زمان استفاده و مسدود سازی اپ‌ها را فراهم می‌کند، فوت و فن‌های جالبی نیز دارد.

با AntiSocial می‌توانید میزان استفاده از گوشی را با افراد دیگر در سن و جنسیت خود مقایسه کنید، بنابراین اگر شما از دستگاه خود بیش از همتایان خود استفاده می‌کنید، به فکر چاره باشید.

با AntiSocial می‌توانید میزان استفاده از گوشی را با افراد دیگر در سن و جنسیت خود مقایسه کنید،

با AntiSocial می‌توانید میزان استفاده از گوشی را با افراد دیگر در سن و جنسیت خود مقایسه کنید،

دانلود AntiSocial برای آندروید

یک وسیله جالب برای ترک اعتیاد به گوشی موبایل

کلمنز شلینگر طراح اتریشی، وسیله‌ای را ساخته است که ممکن است به کمک شما بیاید.

این وسیله یک قطعه پلاستیکی است که به شکل یک گوشی هوشمند میباشد و تعدادی مهره سنگی نیز در دل آن جای گرفته است. به لطف پلاستیک سنگین acetal استفاده شده در آن، وزن نهایی این وسیله همچون یک گوشی همراه شده است.

این وسیله جالب که هیچ گونه مدار سلیکونی، قطعه الکتریکی و محافظ صفحه نمایش Gorilla Glass در آن استفاده نشده است، می‌تواند شما را در ترک اعتیاد به گوشی یاری کند. شما می‌توانید مهره‌ها را به صورت عمودی یا افقی کشیده، یا همچون هنگامی که دست به بزرگنمایی یا کوچک نمایی یک تصویر می‌زنید آنها را به حرکت درآورید.

بیشتر بخوانید: ترک عادت: چگونه عادات بد را با عادات خوب جایگزین کنیم؟

منبع + + +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا