سینمای ایران

معرفی فیلم چهارراه استانبول ساخته‌ی مصطفی کیایی، به نام پلاسکو به کام کلیشه

معرفی فیلم چهارراه استانبول

تحلیل فیلم چهارراه استانبول ساخته‌ی مصطفی کیایی، به نام پلاسکو به کام کلیشه ! چهارراه استانبول جدیدترین فیلم مصطفی کیایی است. نویسنده‌ی فیلمنامه هم خود اوست. سال گذشته در صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه ساعت هشت صبح ساختمان پلاسکوی تهران دچار آتش سوزی شد و در حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صبح فرو ریخت.

چهارراه استانبول جدیدترین فیلم مصطفی کیایی است. نویسنده‌ی فیلمنامه هم خود اوست. سال گذشته در صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه ساعت هشت صبح ساختمان پلاسکوی تهران دچار آتش سوزی شد و در حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صبح فرو ریخت. حالا بعد از گذشت یکسال این حادثه دستمایه‌ی ساختن فیلمی به نام چهار راه استانبول شده است. فیلمی که در ابتدا نامش پلاسکو بود و بعد به نام فعلیش تغییر یافت. در ادامه با معرفی فیلم چهارراه استانبول با نت نوشت همراه باشید.

معرفی فیلم چهارراه استانبول ؛ به نام پلاسکو به کام کلیشه

زوج احد و بهمن با بازی بهرام رادان در نقش بهمن و محسن کیایی در نقش احد نقش های اصلی را برعهده دارند. بهمن و احد که در کار تجارت پوشاک هستند ورشکست شده‌اند و برای خلاصی از این وضعیت به دنبال راه های مختلف هستند و در نهایت این ماجراها با حادثه‌ی آتش سوزی ساختمان پلاسکو که محل کار احد است گره می‌خورد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم بمب، یک عاشقانه کاری از پیمان معادی

در معرفی فیلم چهارراه استانبول باید گفت این تنها فیلم داستانی است که در یکسال بعد از این حادثه‌ی دردناک در مورد این واقعه است. و شاید از این لحاظ بسیار کنجکاو کننده باشد. فیلمی که از ابتدا با شنیدن نام و سوژه‌ی فیلم به نظر می‌رسید که به این حادثه و حاشیه‌هایش پرداخته باشد. اما پلاسکو در این فیلم تنها محل اتفاق افتادن یک یا چند گره داستانی است. و این حادثه نقش چندانی در این فیلم ندارد. در صورتی که این اتفاق و حاشیه‌هایش پتانسیل این را داشت که فیلم بطور کامل در مورد آن باشد. بعنوان مثال در مورد وجوهی از حادثه که هیچوقت دیده نشد.

اما کیایی به بهانه‌ی حادثه‌ی پلاسکو تنها دیالوگ هایی در باب قاچاق، مشکلات اقتصادی در دهان شخصیت‌ها گذاشته است. دیالوگ ها به شدت شعاری و به شکل پند و اندرز هستند. و از حادثه‌ی پلاسکو چیزی بیشتر از آنچه در شبکه‌های مختلف خبری نشان داده شده بود به تصویر نکشیده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم چهارراه استانبول به کارگردانی مصطفی کیایی

برای معرفی فیلم چهارراه استانبول باید گفت با وجود اینکه کیایی سعی کرده است پیشینه‌ای از شخصیت‌ها ارائه کند اما شخصیت‌پردازی همچنان ضعیف است. و شخصیت‌ها به شدت سطحی هستند. شاید همین عدم شخصیت‌پردازی مناسب باعث شده است که بازی بهرام رادان و محسن کیایی که زوج اصلی فیلم هستند چنگی به دل نمی‌زند.

در قسمت هایی که فیلم به آتش سوزی پلاسکو می‌رسد مهدی پاکدل در نقش سرپرست آتش‌نشان ها سعی کرده است هیجان و التهاب یک آتش نشان را در آن لحظات سخت و نفس‌گیر به تصویر بکشد. که البته با توجه به اینکه ابعاد این حادثه به خوبی در این فیلم به تصویر کشیده نشده است بازی‌اش متناسب با ریتم و اندازه‌ی اتفاق نیست. و باورپذیری و همذات پنداری کمی هم که بدست ‌می‌آورد به دلیل تصاویر دردناک ماجرای پلاسکو است که هنوز در حافظه‌ی مردم باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم لاتاری ساخته‌ی محمدحسین مهدویان ترویج خشم و توهین به ایران

از سایر بازیگران چهارراه استانبول می‌توان به مسعود کرامتی، رعنا آزادی‌ور، ماهور الوند، سحر دولتشاهی اشاره کرد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا