دانستنی‌های سلامتی

عواملی مهم برای افزایش شانس دو قلو زایی

افزایش شانس دو قلو زایی

نت نوشت به بررسی عواملی برای افزایش شانس دو قلو زایی که ممکن است کمک کند تا دو قلو باردار شوید پرداخته است و برای شما این مقاله را تهیه کرده تا افرادی که دوست دارند آن را امتحان کنند و موفق شوند

۲+

افراد بسیاری هستند که به داشتن فرزندان دوقلو بسیار علاقمندند و عواملی برای افزایش شانس دو قلو زایی دخیل اند. از هر هزار تولد یک تولد نوزادان دوقلو هستند. دوقلو ها زندگی جالب و جذابی دارند که برای والدین نیز بسیار دوست داشتنی خواهد بود. اما این شانس نصیب هر پدر و مادری نمی شود. نت نوشت به بررسی عواملی برای افزایش شانس دو قلو زایی که ممکن است کمک کند تا دو قلو باردار شوید پرداخته است و برای شما این مقاله را تهیه کرده تا افرادی که دوست دارند آن را امتحان کنند و موفق شوند.

افزایش شانس دو قلو زایی

عوامل بسیاری هستند که کمک به افزایش شانس دو قلو زایی می کنند ولی باز هم هیچ تضمینی برای این اتفاق وجود ندارد. حتی اگر شما فرزند دوقلو داشته باشید ممکن است دوقلوی شما از نوع غیر یکسان باشند. چرا که از هر ۱۰۰۰ تولد یک تولد دوقلوی همسان رخ می دهد. این اتفاق کاملا تصادفی است. ژن هایی که به صورت کاملا یکسان هستند نتیجه لقاح دو اسپرم در یک تخمک می باشند که در یک زمان لقاح را شکل می دهند و این اتفاق نادر آرزوی بسیاری از مادر و پدران است که در ادامه به بررسی عوامل افزایش شانس دو قلو زایی می پردازیم.

تاریخچه خانوادگی دوقلو ها

افزایش شانس دو قلو زایی

حاملگی هایی که منجر به تولد دوقلو های پسر است بیشتر به علت کیفیت بالای اسپرم می باشد.

بیشتر افرادی که دوقلو به دنیا می آورند دارای یک تاریخچه خانوادگی می باشند که در سابقه آن ها مشاهده می شود. این سابقه یا از طرف مادر یا از طرف پدر می تواند تاثیر گذار باشد. عوامل ژنتیکی مانند hyperovulation در این روند بسیار تاثیر گذار است. در موقعیت هایی مانند hyperovulation تخمک گذاری به صورتی انجام می شود که بیش از یک تخمک آزاد می شود که ۲۹ % شانس دوقلویی را افزایش می دهد. این ژن ها سبب تولید هورمون تحریک کننده فولیکول  (FSH) شده و تخمک بیش از یک عدد تولید می شود. البته مطالعات در این زمینه نشان می دهد که حاملگی هایی که منجر به تولد دوقلو های پسر است بیشتر به علت کیفیت بالای اسپرم می باشد.

قومیت و نژاد

بعضی از نژاد ها احتمال دوقلویی را افزایش می دهند. با توجه به تحقیقات پزشکان و محققان در ایالت متحده امریکا و همچینین افریقا، بیشترین تعداد دوقلو در این دو ایالت رخ می دهد. تعداد آن ها معمولا از هر ۱۰۰۰ زایمان ۳۷ زایمان دوقلو است. البته امریکای لاتین و همچنین اسپانیا این آمار کاهش پیدا می کند. بنابراین می توان گفت که نژاد و قومیت در برخی از کشورها بیشتر از دیگر کشورها می باشد.

مادران بالای ۳۵ سال و افزایش شانس دو قلو زایی

داده های پزشکی و محققان نشان می دهد که تنها ۲ % از زنان زیر ۲۵ سال دوقلو به دنیا می آورند در حالی که ۵ % از زنان بالای ۳۵ تا ۳۹ سال شانس دوقلو باردار شدن را دارند. به همین دلیل است که می توان گفت یکی از عوامل افزایش شانس دو قلو زایی سن مادر است. این سن هورمون تحریک کننده فولیکول بیشتر تولید می شود و به این صورت چندین تخمک در طی دوره قاعدگی آزاد شده و شانس بارداری دوقلویی را افزایش می دهد.

مادران قد بلند

افزایش شانس دو قلو زایی

مادران قد بلند شانس دوقلو زایی بیشتری دارند

مادران قد بلند شانس دوقلو زایی بیشتری دارند. متخصصین زنان و زایمان اعلام کرده اند که بالای ۱۶۰ سانتی متر قد دارند بیشتر احتمال دارد که فرزند دوقلو به دنیا آورند. چرا که یکی از فاکتورهای رشد مانند انسولین IGF با هورمون رشد انسان تحریک شده و به نوبه خود بر روی تخمک گذاری تاثیر مستقیم دارد. افراد قد بلند میزان بالاتری IGF در بدن خود دارند و این یکی از عوامل دوقلو زایی است.

در نظر گرفتن BMI مادر

مادران چاق مشکلات بسیاری برای فرزند دار شدن خواهند داشت. اما یک شانس برای این مادران وجود دارد و آن شانس دوقلو باردار شدن این مادران است. مادرانی که BMI بیش از ۳۰ دارند احتمال باروری به صورت دوقلو را بیشتر خواهند داشت و البته احتمال به دنیای آوردن پسر در این مادران بیشتر است.

قرص های پیشگیری از بارداری

از دیگر عوامل موثر در افزایش شانس دو قلو زایی ، روش های کنترل تولید هورمونی است که در طی سال های اخیر بسیار رایج شده است. قرص هایی که به کنترل قاعدگی و تنظیم هورمون ها می پردازد از دسته داروهایی است که ممکن است استفاده شود که بعد از قطع مصرف شانس بیشتری برای آزاد شدن چند تخمک در طی دوران تخمک گذاری پیش می آید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا