دانستنی‌های سلامتی

چگونه نوازش کودکان توسط والدین موجب شکل گیری پیوند عاطفی اولیه می‌‌شود؟

تاثیر مثبت ارتباط پوستی بین والدین و نوزاد

نوازش قدرت التیام بخشی دارد – حتی در افراد بالغ هنگام استرس یا بیماری یک نوازش تسلی بخش، موجب بهبود حال فرد می‌ شود. در مورد نوزادان، حس نوازش برای بقای آن‌ ها ضروری است. نوازش اولین واسطه‌ ای است که از طریق آن، نوزاد با شما ارتباط برقرار می‌ کند و در عین حال شما با او پیوند برقرار کرده و حس امنیت و راحتی را در او بر‌می‌ انگیزید.

۰

نوازش قدرت التیام بخشی دارد – حتی در افراد بالغ هنگام استرس یا بیماری یک نوازش تسلی بخش، موجب بهبود حال فرد می‌ شود. در مورد نوزادان، حس نوازش برای بقای آن‌ ها ضروری است. نوازش اولین واسطه‌ ای است که از طریق آن، نوزاد با شما ارتباط برقرار می‌ کند و در عین حال شما با او پیوند برقرار کرده و حس امنیت و راحتی را در او بر‌می‌ انگیزید. با دریافت نوازش محبت‌آمیز، نوزاد به شما به عنوان محافظ و مراقب اعتماد می‌ کند و این امر موجب شکل گیری پیوند عاطفی میان کودک و والدین می‌ شود. هنگامی که کودک گریان را بغل می‌ کنید، متوجه می‌ شود که شما نیازها و احساسات او را درک می‌ کنید. بدین ترتیب کودکتان به شما وابستگی پیدا می‌ کند.

 

تاثیر مثبت ارتباط پوستی بین والدین و نوزاد

تاثیر مثبت ارتباط پوستی بین والدین و نوزاد

چگونه تماس پوستی به کودکتان کمک می‌ کند؟

دقیقاً پس از تولد، نوزاد را روی سینه‌ی مادر می‌گذارند تا از تماس پوستی کامل اطمینان حاصل کنند. این مسئله به آن‌ها کمک می‌کند تا پس از روند مخاطره آمیز خروج از رحم، آرامش خود را بازیابند. نوزادان در صورت تماس با مادر و نوازش بهتر می‌توانند با دنیای خارج از رحم سازگاری پیدا کنند. آزمایشی به منظور بررسی اثرات مثبت تماس پوستی پس از تولد صورت گرفت. سه گروه نوزاد تمام مدت به منظور تحقیق در میزان سازگاری در ۷۵ دقیقه‌ی ابتدایی پس از تولد مورد مطالعه قرار گرفتند. نوزادان گروه اول تماس پوستی مناسبی برقرار کردند. نوزادان گروه دوم، در قنداق و کنار مادر و نوزادان گروه سوم، در قنداق پیچیده ولی جدا از مادر گذاشته شدند. شاخص‌هایی مانند دمای پوست، PH ، قند خون، ضربان قلب، تنفس و تعداد گریه‌های نوزادهای هر گروه مقایسه شد. محققین دریافتند که نوزادانی که از مادرشان جدا شده بودند، دمای بدنشان متغیر بود. قند خون نوزادانی که با مادر تماس پوستی برقرار کرده بودند از سایرین بالاتر بود و بعد از آن‌ها نوزادانی که در کنار مادر قرار داده شده بودند بالاترین میزان قند خون را داشتند. کمترین میزان قند خون در نوزادانی دیده شد که از مادرشان جدا شده بودند. این نوزادان در مقایسه با نوزادان سایر گروه‌ها دفعات بیشتری گریه می‌کردند.

این آزمایش تنها ۷۵ دقیقه به طول انجامید اما نتایج آن به وضوح اهمیت تماس پوستی با مادر درست پس از تولد را که به تطابق و سازگاری کودک با دنیای خارج کمک کرده و از آن‌ها در برابر هیپوترمی و قند خون پایین محافظت می‌کند، نشان داد.

نوازش نه تنها به نوزادان، بلکه به والدین هم در برقراری یک پیوند قوی با آن‌ها کمک می‌کند. پیوندی فیزیکی که هنگام تولد و شیردهی میان مادر و نوزاد ایجاد می‌شود ادامه یافته و منجر به ارتباط قوی‌تری می‌شود. نوازش توسط مادر در حالی که بر اثر هورمون‌هایش تشدیدی ناگهانی در احساسات و عواطفش حس می‌کند، می‌تواند برای کودک مهیج باشد و مادر این احساسات را به شکل عشق و محبت به نوزاد انتقال می‌دهد.

نوازش برای پدران چه مزیتی در پی دارد؟

برخلاف مادران که بلافاصله بعد از آگاهی از بارداری با جنین ارتباط برقرار می‌کنند، این احساسات در پدران تا زمان تولد ظاهر نمی‌شود. نوازش به نخستین راه برای برقراری ارتباط با نوزاد تبدیل می‌شود. در آغوش گرفتن، بوسیدن، خواباندن یا نوازش کردن نوزاد، به طور طبیعی نقطه‌ی آغاز ایجاد پیوند با نوزاد است. ماساژ کودک، یکی دیگر از راه‌های برقراری پیوند پدران با نوزاد از طریق لمس است. ایجاد پیوند یک روند تدریجی است و به مرور زمان نمود پیدا می‌کند. ارتباط برقرار کردن از طریق نوازش، راهی تدریجی است که والدین می‌توانند رابطه‌ی خود با کودک را بر اساس آن پایه‌ گذاری کرده و پیوندی ناگسستنی را به وجود آورند.

 

 

نویسنده: ملیکا رضایی

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا