آرت کیوسک

مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل

کریستین بیل Christian Bale بازیگر مطرح و برجسته‌ی بریتانیایی است که به ایفای نقش در آثاری متفاوت از سینمای هنری گرفته تا سینمای تجاری، پرداخته است. یکی از دلایل شهرتِ پابرجایش که خاص خود اوست این است که جزو بازیگران متد است، انتخاب نقش های سخت و تغییر وزن های چشمگیر او در فیلم ها گواه بر این مقوله است. از دیگر دلایل شهرت و ماندگاری بیل، به جرات می‌توان، از ایفای نقش در کاراکتر بروس وین یا همان بتمن، در سه گانه‌ی بتمنِ کریستوفر نولان، نام برد. در ادامه مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل خواهیم داشت.

نقش آفرینی کریستین بیل در فیلم Hostiles
نقش آفرینی کریستین بیل در فیلم Hostiles

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Hostiles ساخته‌ی Scott Cooper ؛ تاریخی از خشم های بی پایان

مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل

کریستین بیل در ژانویه ۱۸۷۴، در ولز، بریتانیا متولد شد. پدر و مادرش هر دو انگلیسی بودند. پدرش مؤسس شرکت، مدیر اقتصادی و استعدادیاب بود و مادرش هم بازیگر سیرک بود.

با مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل در می‌یابیم که بیل دوران کودکی اش را در نقاط مختلفی از جمله ولز، انگلستان، پرتغال و آمریکا گذرانده است و در مدرسه بورنموث تحصیل کرده است و البته در سن ۱۶ سالگی تحصیل را رها کرد. کریستین بیل از ۸ سالگی با بازی در کارهای تبلیغاتی وارد حرفه‌ی بازیگری شد. اولین نقشی که در عرصه‌ی تبلیغات ایفا کرد، در سال ۱۹۸۲ برای یک شرکت تولیدکننده‌ی مواد لطیف‌کننده پارچه بود.

بیشتر بخوانید: کریستوفر نولان ؛ مروری بر فضای آثار نولان

با مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل می‌رسیم به استارت بازیگری او که اولین بار در سال ۱۹۸۶، وقتی ۱۲ سال داشت در فیلم آناستازیا بازی کرد و یک سال بعد در سن ۱۳ سالگی در فیلم میو در سرزمین دوردست به ایفای نقش پرداخت. درست در همین سال بود که برای فیلم empire of the sun امپراطوری خورشید، جلوی دوربین اسپیلبرگ رفت و همان جا بود که نظر و توجه همگان به سویش جلب شد. کریستین بیل در این فیلم نقش پسر انگلیسی را داشت که در زمان جنگ جهانی دوم از پدر و مادرش جدا می‌شود و خود را در اردوگاه ژاپنی ها پیدا می‌کند.

بیل در طول سال های بعد اما در چند فیلم متوسط بازی کرد ولی سرانجام در سال ۲۰۰۰ با بازی در نقش قاتل سریالی به نام پاتریک بیتمن در فیلم american psycho روانی آمریکایی بود که به چهره‌ی مطرحی بدل شد و تعریف و تحسین منتقدین را برانگیخت. نکته‌ی جالبی که در مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل به آن بر می‌خوریم این است که نقش بیل در فیلم روانی امریکایی، در ابتدا قرار بود به لئوناردو دی کاپریو برسد ولی او در نهایت فیلم the beach ساحل، را انتخاب کرد. کریستین بیل، با تحقیق در مورد این کاراکتر و تمرین‌های ورزشی زیاد برای آمادگی بدن، خودش را برای این نقش آماده ساخت. روانی آمریکایی که در سال ۲۰۰۰ در جشنواره‌ی فیلم ساندنس اکران شد در ابتدا خشم راجر ایبرت را برانگیخت و این اثر را پورنوگرافی و منفورترین فیلم ساندنس خواند، ولب در ادامه کارگردان فیلم و بازی بیل را تحسین کرد.

بیشتر بخوانید: ۲۷ حقیقت جالب سینمایی که حتی باور آن ها برای خوره های فیلم هم غیرممکن است!

چهره عجیب کریستین بیل در فیلم machinists
چهره عجیب کریستین بیل در فیلم machinists

نقطه‌ی دیگری که با مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل به آن می‌رسیم این است که بیل در سال ۲۰۰۴ برای ایفای نقش در فیلم روانشناختی machinists ماشینیست، حدود ۲۸ کیلو از وزنش را کم کرد و با این کار به بازیگر متد معروف شد. بازیگر متد در واقع نشات گرفته از همان method acting بازیگری متدی است که لی استراسبرگ برای اولین بار در آمریکا راه اندازی کرد. در واقع در این متد که برگرفته از متد بازیگری استانیسلاوسکی است، بازیگر کاملن خود را به جای کاراکتر داستان می‌گذارد و مدتی با آن زندگی می‌کند. در این روش‌ بازیگر برای مدت زیادی در نقش خود باقی می‌ماند، به طور مثال مقدار زیادی از وزن خود را کم می‌کند یا برعکس وزن خود را زیاد می‌کنند تا برای نقش مورد نظر مناسب باشند.

نقطه اوجی که با مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل می‌توان از آن نام برد، بتمن است. در واقع بیل که تازه فیلم ماشینیست را تمام کرده بود، برای فیلم بتمن به کارگردانی نولان انتخاب شد، ولی از آنجا که به شدت لاغر شده بود و برای نقش بروس وین، باید وزن اضافه می‌کرد، با کمک مربی خصوصی اش، در عرض شش ماه توانست ۴۵ کیلو وزنش را زیاد کند و به ۱۰۰ کیلو برسد تا جایی که نولان اینبار از او خواست که ۹ کیلو از وزنش را کم کند چون زیادی چاق شده است و بیل قبل از شروع فیلمبرداری دوباره ۹ کیلو از وزنش را کم کرد تا بتواند در سال ۲۰۰۵ Batman begins ظاهر شود.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگینامه رایان گاسلینگ ، بهترین بازیگر مرد موزیکال گلدن گلوب برای فیلم لالالند

کریستین بیل در 3 گانه بت من
کریستین بیل در ۳ گانه بت من

بیل در سال های ۲۰۰۵، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ در سه‌گانه‌ی بتمن کریستوفر نولان، در نقش بروس وین بازی کرد و با مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل به جرات می‌توان گفت بهترین و ماندگارترین بتمن تاریخ سینما را برجای گذاشت، بازی که تحسین منتقدین را نیز در پی داشت و بیل را به شهرت جهانی رساند. فیلمی که به فروش بیش از ۲ میلیون دلار رسید و جزو پرفروش ترین و بزرگ ترین فیلم های تاریخ سینما شد.

یک سال بعد اما بیل دوباره جلوی دوربین نولان رفت و در فیلم the prestige حیثیت، ایفای نقش کرد. فیلمی که تمام و کمال حرفه ای بود، از گروه بازیگران حرفه‌ای گرفته تا داستان قوی و گیرا، موسیقی خوب، تصورهای خوب و در نهایت کارگردانی منجسم و خلاقانه‌ی نولان.

در سال ۲۰۰۹ اما در فیلم public enemies دشمن مردم، اثر مایکل مان به ایفای نقش در کنار جانی دپ و ماریان کوتیار پرداخت، فیلمی که تحسین منتقدان را به همراه داشت، و بیل در آن نقش مامور با تجربه‌ی اف بی آی را بازی می‌کند که باید روی پرونده‌ی دیلینجر کار کند. نقشی که کریستین بیل به خوبی از پس آن بر آمد.

بیشتر بخوانید: زندگینامه مارلون براندو ؛ پدرخوانده سینمای جهان

در همین سال اما در قسمت چهارم سری فیلم های ترمیناتور terminator salvation، در نقش جان کانر ظاهر شد. در سال ۲۰۱۰ اما بار دیگر در فیلم fighter مشت زن، در نقش دیکی اکلوند، خوش درخشید و جوایز متعددی را کسب کرد، من جمله جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد. فیلمی که در آن مجبور شد مجددا وزن کم کند.

نکته‌ی بعدی که در بررسی و مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل وجود دارد این است که در سال ۲۰۱۳، اولین نامزدی اسکار برای نقش اول را برای فیلم american hustle حقه بازی آمریکایی به دست آورد فیلمی که با ایمی آدامز، جنیفر لارنس و بردلی کوپر همبازی شد و مجبور شد برای این فیلم، این بار ۲۰ کیلو و زنش را زیاد کند.

کریستین بیل دو سال بعد در فیلم the big short رکورد بزرگ، خوش درخشید و نامزد دریافت جایزه اسکار شد. نکته حائز اهمیتی که در مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل به آن می‌رسیم این است که او علاوه به بازیگری، به صدا پیشگی در چندین انیمیشن معروف من جمله، قلعه متحرک هاولز، howls moving castle به کارگردانی میازاکی، نیز پرداخته است که مورد توجه همگان قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۵، بیل برای دومین بار، بعد از فیلم the new world، جلوی دوربین ترنس مالیک رفت و در فیلم knight of cups نقش انسان سرگشته و سرگردانی را بازی کرد که زندگی مادی اش برایش بی معنا شده است و از هیچ چیز لذت نمی برد. بیل اینبار هم از پس نقشش برآمد در فیلمی که جهان همیشگی مالیک را به تصویر می‌کشید.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگینامه جیمز دین James Dean ، جوانمرگی خوش قیافه

کریستین بیل با گریم اختصاصی در نقش Dick Cheney
کریستین بیل با گریم اختصاصی در نقش Dick Cheney

در انتهای بررسی و مروری بر زندگی و آثار کریستین بیل باید گفت این هنرمند، در آثار دیگری نیز به ایفای نقش پرداخته است و در طول مسیر حرفه ای اش بارها مقابل دوربین کارگردان حرفه ای و مطرح رفته است، از ابتدا که با اسلپیرگ شروع کرد گرفته تا کریستوفر نولان، ترنس مالیک، مایکل مان، دیوید اُ راسل، ریدلی اسکات، اسکات کوپر، براد اندرسون و… . بیل در هر نقشی که بازی کرده به خوبی درخشیده است، چه نقش های مکمل و چه نقش های اصلی. کریستین بیل از معدود بازیگرانی است که به معنای اخص کلمه مفهوم غرقینگی در نقش که از متد بازیگری کنستانتین استانیسلاوسکی گرفته شده است را به مخاطب نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: جذاب ترین بازیگران مرد سینمای دنیا به انتخاب imdb با حضور محمدرضا گلزار، بهرام رادان و شهاب حسینی

ياسمن اسمعيل زادگان

من برای خودم، من برای دیگری، دیگری برای من "میخاییل باختین"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا