1398-01-03
حیوانات خانگی

چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

ناخن های کوتاه به حیوان خانگی شما ظاهر آراسته تری می بخشد و همچنین از شکسته شدن آن ها جلوگیری می کند؛ که در صورت شکستگی، درد زیادی به همراه داشته و سبب ایجاد عفونت می شود. ناخن هایی که بسیار بلند شوند، می توانند در راه رفتن سگ شما نیز تاثیر داشته باشند و مشکلات مربوط به استخوان و مفصل را به وجود آورند. از گرفتن ناخن های سگتان نترسید. با داشتن اطلاعات کافی، ناخن ها بدون مشکل و گرفتن وقت زیاد کوتاه می شوند.

کوتاه نگه داشتن ناخن های سگ شما به نظر وظیفه مهمی نیست. اما برعکس؛ یکی از کارهای مهمی است که بر عهده شما می باشد. با نت نوشت همراه باشید تا روش صحیح انجام این کار را بیاموزید و به خوبی دانید که چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

ناخن های کوتاه به حیوان خانگی شما ظاهر آراسته تری می بخشد و همچنین از شکسته شدن آن ها جلوگیری می کند؛ که در صورت شکستگی، درد زیادی به همراه داشته و سبب ایجاد عفونت می شود. از این رو اینکه چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم مسئله بسیار مهمی است. ناخن هایی که بسیار بلند شوند، می توانند در راه رفتن سگ شما نیز تاثیر داشته باشند و مشکلات مربوط به استخوان و مفصل را به وجود آورند. از گرفتن ناخن های سگتان نترسید. با داشتن اطلاعات کافی، ناخن ها بدون مشکل و گرفتن وقت زیاد کوتاه می شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین غذا برای سگ ، مغذی ترین سبزیجات و میوه ها کدامند؟

چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

بخش یک از سه: آماده سازی سگ جهت گرفتن ناخن ها

 1. اولین قدم در پاسخ به سوال چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم این است که یک ناخن گیر انتخاب کنید: شما دو انتخاب دارید. نخستین نمونه از ناخن گیرها، شبیه به قیچی با عملکردی مشابه آن است. تیغه ها را اطراف ناخن قرار داده و هر دو دستگیره را با هم فشار دهید. مدل دیگر آن، مدل گیوتینی است که روی آن حفره ای برای قرار گیری ناخن قرار دارد. وقتی دستگیره آن را فشار بدهید، تیغه دستگاه، بالا رفته و ناخن را قطع می کند.
  ناخن گیر مدل قیچی

  ناخن گیر مدل قیچی – چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

   

  بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم که سگ باردار است؟

 • هر دوی این دستگاه ها به خوبی کار می کنند. اما شاید گرفتن ناخن های نازک و کوتاه از سگ هایی که جثه بزرگ دارند، با ناخن گیرهای گیوتینی کمی سخت باشد.
 1. در ادامه پاسخ به سوال چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم می توانید از دیگر تجهیزات نیز استفاده کنید: پودر منعقد کننده خون را برای مواقع ضروری که به اشتباه ناخن را بسیار کوتاه کردید و سگ شما شروع به خونریزی کرد، در اختیار داشته باشید. این وسایل ضروری را در دسترس داشته باشید و چیزی را به عنوان جایزه در حین گرفتن ناخن ها و بعد از آن به حیوان خانگیتان بدهید تا با شما همکاری کند. این پاداش در دفعات بعد نیز به شما کمک خواهد کرد.
 • حواستان باشد که همیشه از کوتاه کردن بیش از حد ناخن ها اجتناب کنید. حتی کسانی که بسیار در این کار ماهر هستند، بعضی اوقات امکان دارد که ناخن را بیش از حد نزدیک به گوشت کوتاه کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

 1. در زمان مناسب این کار را انجام دهید: عمل گرفتن ناخن ها را زمانی انجام دهید که سگ شما آرام و ریلکس باشد و در مکان راحتی قرار داشته باشد. بهترین موقع، زمانی است که سگ، وعده غذایی خود را خورده باشد و یا در اثر بازی و تمرین کردن، خسته باشد. در این زمان ها، سگ شما تمایلی به پرخاش کردن و تکان خوردن بیش از حد نخواهد داشت.
 2. کاری کنید تا سگتان احساس آرامش کند: با صدایی آرام با سگ خود صحبت کنید. اگر او تمایلی نداشت که با خواست خودش این کار را انجام دهد و مقاومت کرد، به تدریج تلاش کنید که با دست خودتان، پای او را بگیرید و این کار را برایش انجام دهید. چند بار در روز، دقایقی به همراه او بنشینید و به آرامی، پاها و انگشتان او را بگیرید. بعد از چندین بار تکرار این کار که احساس کردید او با شما راحت است و مشکلی ندارد، می توانید ناخن ها را لمس کرده و نسبت به کوتاه کردن آن ها اقدام کنید.
 • در طی این کار، برای تشویق سگ به عمل کوتاه کردن ناخن، مخصوصاً در دفعات بعدی، هدایای کوچکی را به عنوان پاداش به او بدهید.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

بخش دو از سه: گرفتن ناخن های سگ

 1. انتخاب کنید که از کجا می خواهید این کار را شروع کنید: مناطق رگ دار ناخن را شناسایی کنید؛ یعنی نواحی که عصب و یا رگ های خونی از آن می گذرند. از بریدن آن ها خودداری کنید. اگر سگ شما دارای ناخن های سفید، صاف و روشنی است، به راحتی خواهید توانست که مناطق رگ دار را مشاهده کنید. این ناحیه، صورتی رنگ است که از ابتدای ناخن شروع شده و تا قبل از قسمت های انتهایی آن امتداد می باید. اگر ناخن های سگ، تیره و یا به رنگ مشکی باشند، قادر به شناسایی آن نبوده و باید از روش های دیگری استفاده کنید. حتی اگر آن را ببینید، ممکن است مکان اصلی آن با آنچه که مشاهده کردید، فاصله داشته باشد.
  چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم

  انتخاب محل درست گرفتن ناخن – چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

 • همیشه ناخن را به اندازه کمتر از مقداری که مشاهده می کنید، کوتاه کنید. می توانید دفعات بعد، آن مقدار را کوتاه کنید؛ اما اگر ناخن را بیش از حد بچینید، برای حیوان بسیار دردناک بوده و ممکن است خونریزی کند. همچنین او دیگر اجازه نخواهد داد تا بقیه ناخن ها را بگیرید.

بیشتر بخوانید: تربیت سگ ، چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

 1. در ادامه راه حل اینکه چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم با دقت و به آرامی پای سگ را با کف دستتان بگیرید: در حالتی قرار بگیرید که رو به روی سگ بوده و دستتان هم جهت با پنجه های حیوان باشد. انگشتانتان را زیر پنجه هایش قرار داده و شستتان را روی ناخن پنجه ای که می خواهید آن را بگیرید ثابت نگه دارید. این بهترین حالتی است که می توانید برای گرفتن ناخن های پنجه جلو داشته باشید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که بعضی از سگ ها، قلقلکی هستند و ممکن است غیر ارادی تکان بخورند و مانع انجام کارتان شوند.
 1. سگ را به پهلو بخوابانید تا بتوانید ناخن های عقبی او را بگیرید: اگر حیوان خانگی خود را به پهلو بخوابانید؛ می توانید این کار را به آسانی انجام دهید. او را روی یک میز قرار دهید تا دیگر مجبور نباشید خم شوید و یا بخواهید سگ را مهار کنید. آرنجتان را سرتاسر سگ قرار دهید تا روی نواحی پشت حیوان تسلط داشته باشید و بتوانید ناخن های پنجه های عقب را بگیرید.
 • در سگ های کوچک لازم نیست برای مهار کردن، کار زیادی انجام دهید. اما برای سگ هایی با اندازه ای بزرگ تر، باید با بدن خود او را کنترل کنید. اگر سگ بزرگ شما تمایل به ایستادن و از دست شما در رفتن داشت، با دست خود مانع شوید و کاری کنید که بدنش به شما تکیه داشته باشد و آرنجتان را پشت گردنش قرار دهید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

 1. به شکل ناخن سگ توجه کنید: در ادامه پاسخ به سوال چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم گاهی مشاهده می کنید که پایین ناخن، نسبتاً صاف است و قسمت هایی که به نوک نزدیک می شوند، حالت انحنا می گیرند. ناخن گیر را بردارید. نوک ناخن را تا رسیدن به خط قسمت های صاف بگیرید، اما از کوتاه کردن قسمت رگ دار خودداری کنید. دقت داشته باشید که دقیقاً همان جایی که تیغه را قرار میدهید، ببرید. تیغه بعضی از ناخن گیرها طوری قرار گرفته که به خوبی دیده نمی شود و ممکن است کمتر یا بیشتر از چیزی که به نظر می رسد، ناخن را کوتاه کنید.
 • همیشه ناخن را از بالا به پایین بگیرید، نه از کناره ها؛ تا از شکاف خوردن ناخن جلوگیری کنید. همچنین ناخن گیر را در حالت عمودی بگیرید و از کوتاه کردن بیش از حد زوایا و گوشه ها بپرهیزید.
 1. از سر ناخن شروع کنید: در پاسخ به سوال چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم باید بگوییم که ترمیم و کوتاهی ناخن را با قسمت های بسیار نازک بالای ناخن آغاز کنید. به تدریج ناخن را بگیرید تا به اندازه ای که می خواهید کوتاه شود، برسد. یعنی زمانی که به قسمت های بیضی شکل ناخن رسیدید. رسیدن به این قسمت، به معنی لزوم توقف کارتان است؛ زیرا به نواحی رگ دار ناخن نزدیک شده اید.
 • اگر سگ شما دارای بر آمدگی به شکل شاخ کوچک در بالای ناخن است، آن را به همان صورتی که در بالا گفته شد، کوتاه کنید. این ها ناخن هایی هستند که کنار پای حیوان و بالای ناخن قرار گرفته اند. ممکن است نیاز باشد که آن را در فاصله های زمانی کوتاه تری نسبت به ناخن های پنجه بگیرید؛ زیرا آن ها هیچ گونه پوششی در مقابل برخورد و اصابت به اشیاء در هنگام راه رفتن سگ ندارند.

بیشتر بخوانید: نگهداری از ماهی گلی یا گلدفیش برای رسیدن به هفت سین سال آینده!

 1. اگر به اشتباه، قسمت های رگ دار را بریدید، سگتان را آرام کنید و به او قوت قلب دهید: در ادامه پاسخ به سوال چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم اگر قسمت هایی از رگ را بریدید نگران نباشید تصادفاً پیش می آید که این قسمت های حساس را نیز کوتاه کنید. اگر این کار را کردید، به آرامی با سگتان شروع به صحبت کردن کنید. از روش هایی استفاده کنید تا حواس او پرت شده و آرام شود. اگر در هنگام شروع کار، او را در وضعیت و شکل مناسبی قرار داده باشید، در این مواقع نیز کار شما بهتر پیش می رود. سگ را در محلی قرار دهید که بتوانید کنار او بایستید و دستانتان را دور حیوان خانگیتان بگیرید. این کار از پرخاش کردن او بعد از بریده شدن قسمت های رگ دار ناخنش جلوگیری خواهد کرد.
 • اگر سگ شما به هنگام کوتاه کردن ناخن هایش پرخاش می کند و اجازه انجام این کار را به شما نمی دهد، او را نزد یک دامپزشک ببرید تا ناخن هایش را کوتاه کند.

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

 1. ناخن ها را سوهان بزنید: بعد از اینکه ناخن ها را کوتاه کردید، ممکن است قسمت هایی از آن در لبه ها و کناره ها، زبر باشند و تیزی داشته باشند. می توانید از یک سوهان ناخن برای صاف کردن سطح ناخن استفاده کنید.
 • در بعضی از سگ ها، لازم نیست که بعضی از ناخن ها و یا همه آن ها کوتاه شوند. زیرا در فعالیت های روزانه آن ها، این کار خود به خود انجام می شود.
 1. سگ را آرام نگه دارید: حیوان خانگی شما ممکن است در طول این فرآیند پرخاش کند و بپرد. کاری که او از شما انتظار دارد انجام دهید، این است که سریعاً او را آرام کنید.
 • بستگی به سگ شما دارد که چگونه رفتار کند؛ ممکن است بخواهد بعد از کوتاه کردن چند ناخن، اندکی استراحت کند. در دفعات بعدی، تعداد بیشتری از ناخن ها را کوتاه کنید تا در آخر بتوانید همه آن ها را بدون وقفه بگیرید.

بیشتر بخوانید: راهنمای نگهداری بچه خرگوش تازه متولد شده در خانه

قسمت سه از سه: جلوگیری از ایجاد آسیب ها و نحوه برخورد با آن

 1. کنترل داشته باشید: خونسرد و آرام باقی بمانید تا آماده رویارویی با هرگونه آسیب و مشکلی را هنگام کوتاه کردن ناخن ها داشته باشید. اگر به طور تصادفی قسمت رگ دار ناخن را بریدید و ناخن شروع به خون ریزی کرد، اجازه ندهید که سگتان محل را ترک کرده و از شما فرار کند و بدود. این کار درد را بیشتر کرده و بعد ها به ناخن آسیب می رساند. باید بتوانید سگ را کنترل کرده و جلوی خون ریزی را بگیرید.
 2. خون ریزی را متوقف کنید: از پودرهایی که خون را منعقد می کنند و جلوی خون ریزی را می گیرند، بر روی محل جراحت استفاده کنید. پنجه حیوان را نگه دارید و پودر را به قسمت های انتهایی ناخن بزنید و روی آن نگه دارید تا زمانی که خون ریزی بند بیاید. شاید لازم باشد که چندین دقیقه این پودر را روی زخم بگذارید. اما هر چقدر که بتوانید زمان طولانی تری آن را نگه دارید، بهتر می توانید جلوی خون ریزی را بگیرید.

بیشتر بخوانید: بازی با خرگوش در خانه را به ساده‌ترین روش ممکن بیاموزید!

 • اگر پودر منعقد کننده خون نداشتید، می توانید از نشاسته ذرت، آرد و یا حتی یک قالب صابون استفاده کنید.
 1. سگ را آرام نگه دارید: سعی کنید که او را ساکت و آرام نگه دارید. برای ۱۵ دقیقه اجاره ندهید که او راه برود و یا بدود. این کار از خون ریزی دوباره ناخن جلوگیری خواهد کرد و همچنین از آسیب های احتمالی بعدی نیز جلوگیری می کند.
 • سگتان را آرام کنید تا او بتواند دوباره به شما اعتماد کرده و در دفعات بعدی کوتاه کردن ناخن در برابر شما موضع نگیرد.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

 1. به جای کوتاه کردن ناخن، آن ها را سوهان بزنید:این پاسخ برای سوال چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم بسیار کاربردی است, در دفعات بعدی می توانید از سوهان های برقی استفاده کنید که ناخن را به جای کوتاه کردن، سوهان می زند و صاف می کند. همچنین این کار از تیز و لبه دار کردن کناره های ناخن جلوگیری می کند. بعضی از سگ ها بیشتر این کار را می پسندند؛ اما بعضی از آن ها حس لرزش و صدایی را که این دستگاه تولید می کند، دوست ندارند.
 • در هنگام استفاده از این دستگاه، مواظب باشید که فقط آن را روی ناخن به کار ببرید و اجازه تماس با قسمت های دیگر مانند پوست حیوان را ندهید. این کار باعث بروز جراحت و آسیب می شود که درد بسیاری به همراه داشته و همچنین در دفعات بعدی، سگ شما اجازه کوتاه کردن ناخن ها را به شما نخواهد داد. این گونه جراحات، بسیار دیر بهبود پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سگ نژاد داشهوند dachshund

 1. سگ را نزد یک دامپزشک ببرید: اگر در خانه پودر انعقاد خون ندارید و یا احتمال می دهید که نتوانید از پس این کار برآیید، پس سگتان را نزد یک دامپزشک ببرید تا به جای شما این کار را انجام دهد. گرفتن ناخن ها در سگ هایی که ناخن هایشان به رنگ سیاه است، بسیار سخت است. بهترین کار، این است که انجام آن را به عهده کسی بگذارید که تجربه کافی در این زمینه داشته و در صورت بروز مشکل، روش برخورد با آن را بلد باشد.
 • اگر باز هم اصرار به انجام این کار دارید، به کلینیک های دامپزشکی بروید تا از آن ها روش درست کوتاه کردن ناخن های حیوان خانگیتان را بیاموزید.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد ژرمن شپرد و هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم

نحوه درست گرفتن ناخن سگ – چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم

 

نویسنده: زهرا اسلامی

منبع: wikihow.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا