حیوانات خانگی

ناخن سگ: چگونه ناخن سگ را کوتاه و مرتب کنیم؟

شاید کوتاه نگه داشتن ناخن سگ به نظر شما وظیفه مهمی نیست. اما برعکس؛ یکی از کارهای مهمی است که بر عهده شما می‌باشد. با نت نوشت همراه باشید تا روش صحیح انجام این کار را بیاموزید و به خوبی دانید که چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

ناخن‌های کوتاه به حیوان خانگی شما ظاهر آراسته تری می‌بخشد و همچنین از شکسته شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند؛ که در صورت شکستگی، درد زیادی به همراه داشته و سبب ایجاد عفونت می‌شود.

چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

ناخن هایی که بسیار بلند شوند، می‌توانند در راه رفتن سگ شما نیز تاثیر داشته باشند و مشکلات مربوط به استخوان و مفصل را به وجود آورند. از گرفتن ناخن‌های سگتان نترسید. با داشتن اطلاعات کافی، ناخن‌ها بدون مشکل و گرفتن وقت زیاد کوتاه می‌شوند.

آماده سازی سگ جهت گرفتن ناخن ها

انتخاب ناخن گیر

اولین قدم این است که یک ناخن گیر انتخاب کنید: شما دو انتخاب دارید. نخستین نمونه از ناخن گیرها، شبیه به قیچی با عملکردی مشابه آن است.

تیغه‌ها را اطراف ناخن قرار داده و هر دو دستگیره را با هم فشار دهید. مدل دیگر آن، مدل گیوتینی است که روی آن حفره‌ای برای قرار گیری ناخن قرار دارد. وقتی دستگیره آن را فشار بدهید، تیغه دستگاه، بالا رفته و ناخن را قطع می‌کند.

هر دوی این دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کنند. اما شاید گرفتن ناخن‌های نازک و کوتاه از سگ هایی که جثه بزرگ دارند، با ناخن گیرهای گیوتینی کمی سخت باشد.

بیشتر بخوانید: بارداری سگ: چگونه بفهمیم که سگ باردار است؟

ناخن گیر مدل قیچی برای گرفتن ناخن سگ
ناخن گیر مدل قیچی برای گرفتن ناخن سگ

سایر تجهیزات برای کوتاه کردن ناخن سگ

برای کوتاه کردن ناخن سگ از دیگر تجهیزات نیز استفاده کنید: پودر منعقد کننده خون را برای مواقع ضروری که به اشتباه ناخن را بسیار کوتاه کردید و سگ شما شروع به خونریزی کرد، در اختیار داشته باشید.

این وسایل ضروری را در دسترس داشته باشید و چیزی را به عنوان جایزه در حین گرفتن ناخن‌ها و بعد از آن به حیوان خانگیتان بدهید تا با شما همکاری کند. این پاداش در دفعات بعد نیز به شما کمک خواهد کرد.

حواستان باشد که همیشه از کوتاه کردن بیش از حد ناخن‌ها اجتناب کنید. حتی کسانی که بسیار در این کار ماهر هستند، بعضی اوقات امکان دارد که ناخن را بیش از حد نزدیک به گوشت کوتاه کنند.

زمان مناسب برای کوتاه کردن ناخن سگ

در زمان مناسب این کار را انجام دهید: عمل گرفتن ناخن‌ها را زمانی انجام دهید که سگ شما آرام و ریلکس باشد و در مکان راحتی قرار داشته باشد. بهترین موقع، زمانی است که سگ، وعده غذایی خود را خورده باشد و یا در اثر بازی و تمرین کردن، خسته باشد. در این زمان ها، سگ شما تمایلی به پرخاش کردن و تکان خوردن بیش از حد نخواهد داشت.

سگ باید احساس آرامش کند

کاری کنید تا سگتان احساس آرامش کند: با صدایی آرام با سگ خود صحبت کنی. اگر او تمایلی نداشت که با خواست خودش این کار را انجام دهد و مقاومت کرد، به تدریج تلاش کنید که با دست خودتان، پای او را بگیرید و این کار را برایش انجام دهید.

چند بار در روز، دقایقی به همراه او بنشینید و به آرامی، پاها و انگشتان او را بگیرید. بعد از چندین بار تکرار این کار که احساس کردید او با شما راحت است و مشکلی ندارد، می‌توانید ناخن‌ها را لمس کرده و نسبت به کوتاه کردن آن‌ها اقدام کنید.

در طی این کار، برای تشویق سگ به عمل کوتاه کردن ناخن، مخصوصاً در دفعات بعدی، هدایای کوچکی را به عنوان پاداش به او بدهید.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

گرفتن و کوتاه کردن ناخن سگ

مکان شروع کار مهم است!

انتخاب کنید که از کجا می‌خواهید این کار را شروع کنید: مناطق رگ دار ناخن را شناسایی کنید؛ یعنی نواحی که عصب و یا رگ‌های خونی از آن می‌گذرند. از بریدن آن‌ها خودداری کنید.

اگر سگ شما دارای ناخن‌های سفید، صاف و روشنی است، به راحتی خواهید توانست که مناطق رگ دار را مشاهده کنید. این ناحیه، صورتی رنگ است که از ابتدای ناخن شروع شده و تا قبل از قسمت‌های انتهایی آن امتداد می‌باید.

اگر ناخن‌های سگ، تیره و یا به رنگ مشکی باشند، قادر به شناسایی آن نبوده و باید از روش‌های دیگری استفاده کنید. حتی اگر آن را ببینید، ممکن است مکان اصلی آن با آنچه که مشاهده کردید، فاصله داشته باشد.

همیشه ناخن را به اندازه کمتر از مقداری که مشاهده می‌کنید، کوتاه کنید. می‌توانید دفعات بعد، آن مقدار را کوتاه کنید؛ اما اگر ناخن را بیش از حد بچینید، برای حیوان بسیار دردناک بوده و ممکن است خونریزی کند. همچنین او دیگر اجازه نخواهد داد تا بقیه ناخن‌ها را بگیرید.

انتخاب محل درست گرفتن جهت کوتاه کردن ناخن سگ
انتخاب محل درست گرفتن جهت کوتاه کردن ناخن سگ

[su_label type=”important”]ییشتر بخوانید:[/su_label] بازی با سگ: چطور با سگ خود اصولی بازی کنیم؟

پای سگ را در کف دستتان بگیرید

با دقت و به آرامی پای سگ را با کف دستتان بگیرید: در حالتی قرار بگیرید که رو به روی سگ بوده و دستتان هم جهت با پنجه‌های حیوان باشد. انگشتانتان را زیر پنجه هایش قرار داده و شستتان را روی ناخن پنجه‌ای که می‌خواهید آن را بگیرید ثابت نگه دارید. این بهترین حالتی است که می‌توانید برای گرفتن ناخن‌های پنجه جلو داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید که بعضی از سگ ها، قلقلکی هستند و ممکن است غیر ارادی تکان بخورند و مانع انجام کارتان شوند.

سگ را به پهلو بخوابانید

سگ را به پهلو بخوابانید تا بتوانید ناخن‌های عقبی او را بگیرید: اگر حیوان خانگی خود را به پهلو بخوابانید؛ می‌توانید این کار را به آسانی انجام دهید. او را روی یک میز قرار دهید تا دیگر مجبور نباشید خم شوید و یا بخواهید سگ را مهار کنید. آرنجتان را سرتاسر سگ قرار دهید تا روی نواحی پشت حیوان تسلط داشته باشید و بتوانید ناخن‌های پنجه‌های عقب را بگیرید.

در سگ‌های کوچک لازم نیست برای مهار کردن، کار زیادی انجام دهید. اما برای سگ هایی با اندازه‌ای بزرگ تر، باید با بدن خود او را کنترل کنید. اگر سگ بزرگ شما تمایل به ایستادن و از دست شما در رفتن داشت، با دست خود مانع شوید و کاری کنید که بدنش به شما تکیه داشته باشد و آرنجتان را پشت گردنش قرار دهید.

بیشتر بخوانید: غذای سگ: هر آنچه باید راجع به تغذیه سگ بدانیم!

به شکل ناخن سگ توجه کنید

گاهی مشاهده می‌کنید که پایین ناخن، نسبتاً صاف است و قسمت هایی که به نوک نزدیک می‌شوند، حالت انحنا می‌گیرند. ناخن گیر را بردارید. نوک ناخن را تا رسیدن به خط قسمت‌های صاف بگیرید، اما از کوتاه کردن قسمت رگ دار خودداری کنید.

دقت داشته باشید که دقیقاً همان جایی که تیغه را قرار میدهید، ببرید. تیغه بعضی از ناخن گیرها طوری قرار گرفته که به خوبی دیده نمی‌شود و ممکن است کمتر یا بیشتر از چیزی که به نظر می‌رسد، ناخن را کوتاه کنید.

همیشه ناخن را از بالا به پایین بگیرید، نه از کناره ها؛ تا از شکاف خوردن ناخن جلوگیری کنید. همچنین ناخن گیر را در حالت عمودی بگیرید و از کوتاه کردن بیش از حد زوایا و گوشه‌ها بپرهیزید.

از سر ناخن شروع کنید

ترمیم و کوتاهی ناخن را با قسمت‌های بسیار نازک بالای ناخن آغاز کنید. به تدریج ناخن را بگیرید تا به اندازه‌ای که می‌خواهید کوتاه شود، برسد. یعنی زمانی که به قسمت‌های بیضی شکل ناخن رسیدید. رسیدن به این قسمت، به معنی لزوم توقف کارتان است؛ زیرا به نواحی رگ دار ناخن نزدیک شده اید.

اگر سگ شما دارای بر آمدگی به شکل شاخ کوچک در بالای ناخن است، آن را به همان صورتی که در بالا گفته شد، کوتاه کنید. این‌ها ناخن هایی هستند که کنار پای حیوان و بالای ناخن قرار گرفته اند.

ممکن است نیاز باشد که آن را در فاصله‌های زمانی کوتاه تری نسبت به ناخن‌های پنجه بگیرید؛ زیرا آن‌ها هیچ گونه پوششی در مقابل برخورد و اصابت به اشیاء در هنگام راه رفتن سگ ندارند.

اگر به اشتباه، قسمت‌های رگ دار را بریدید، سگتان را آرام کنید و به او قوت قلب دهید

اگر قسمت‌هایی از رگ را بریدید نگران نباشید تصادفاً پیش می‌آید که این قسمت‌های حساس را نیز کوتاه کنید. اگر این کار را کردید، به آرامی با سگتان شروع به صحبت کردن کنید.

از روش‌هایی استفاده کنید تا حواس او پرت شده و آرام شود. اگر در هنگام شروع کار، او را در وضعیت و شکل مناسبی قرار داده باشید، در این مواقع نیز کار شما بهتر پیش می‌رود.

سگ را در محلی قرار دهید که بتوانید کنار او بایستید و دستانتان را دور حیوان خانگیتان بگیرید. این کار از پرخاش کردن او بعد از بریده شدن قسمت‌های رگ دار ناخنش جلوگیری خواهد کرد.

اگر سگ شما به هنگام کوتاه کردن ناخن هایش پرخاش می‌کند و اجازه انجام این کار را به شما نمی‌دهد، او را نزد یک دامپزشک ببرید تا ناخن هایش را کوتاه کند.

ناخن‌ها را سوهان بزنید

بعد از اینکه ناخن‌ها را کوتاه کردید، ممکن است قسمت هایی از آن در لبه‌ها و کناره ها، زبر باشند و تیزی داشته باشند. می‌توانید از یک سوهان ناخن برای صاف کردن سطح ناخن استفاده کنید.

در بعضی از سگ ها، لازم نیست که بعضی از ناخن‌ها و یا همه آن‌ها کوتاه شوند. زیرا در فعالیت‌های روزانه آن ها، این کار خود به خود انجام می‌شود.

سگ را آرام نگه دارید

حیوان خانگی شما ممکن است در طول این فرآیند پرخاش کند و بپرد. کاری که او از شما انتظار دارد انجام دهید، این است که سریعاً او را آرام کنید.

بستگی به سگ شما دارد که چگونه رفتار کند

ممکن است بخواهد بعد از کوتاه کردن چند ناخن، اندکی استراحت کند. در دفعات بعدی، تعداد بیشتری از ناخن‌ها را کوتاه کنید تا در آخر بتوانید همه آن‌ها را بدون وقفه بگیرید.

جلوگیری از ایجاد آسیب در ناخن سگ و نحوه برخورد با آن

کنترل داشته باشید

خونسرد و آرام باقی بمانید تا آماده رویارویی با هرگونه آسیب و مشکلی را هنگام کوتاه کردن ناخن‌ها داشته باشید. اگر به طور تصادفی قسمت رگ دار ناخن را بریدید و ناخن شروع به خون ریزی کرد، اجازه ندهید که سگتان محل را ترک کرده و از شما فرار کند و بدود. این کار درد را بیشتر کرده و بعد‌ها به ناخن آسیب می‌رساند. باید بتوانید سگ را کنترل کرده و جلوی خون ریزی را بگیرید.

خون ریزی را متوقف کنید

از پودرهایی که خون را منعقد می‌کنند و جلوی خون ریزی را می‌گیرند، بر روی محل جراحت استفاده کنید. پنجه حیوان را نگه دارید و پودر را به قسمت‌های انتهایی ناخن بزنید و روی آن نگه دارید تا زمانی که خون ریزی بند بیاید. شاید لازم باشد که چندین دقیقه این پودر را روی زخم بگذارید. اما هر چقدر که بتوانید زمان طولانی تری آن را نگه دارید، بهتر می‌توانید جلوی خون ریزی را بگیرید.

اگر پودر منعقد کننده خون نداشتید، می‌توانید از نشاسته ذرت، آرد و یا حتی یک قالب صابون استفاده کنید.

سگ را آرام نگه دارید

سعی کنید که او را ساکت و آرام نگه دارید. برای ۱۵ دقیقه اجاره ندهید که او راه برود و یا بدود. این کار از خون ریزی دوباره ناخن جلوگیری خواهد کرد و همچنین از آسیب‌های احتمالی بعدی نیز جلوگیری می‌کند.

سگتان را آرام کنید تا او بتواند دوباره به شما اعتماد کرده و در دفعات بعدی کوتاه کردن ناخن در برابر شما موضع نگیرد.

به جای کوتاه کردن ناخن، آن‌ها را سوهان بزنید

در دفعات بعدی می‌توانید از سوهان‌های برقی استفاده کنید که ناخن را به جای کوتاه کردن، سوهان می‌زند و صاف می‌کند.

همچنین این کار از تیز و لبه دار کردن کناره‌های ناخن جلوگیری می‌کند. بعضی از سگ‌ها بیشتر این کار را می‌پسندند؛ اما بعضی از آن‌ها حس لرزش و صدایی را که این دستگاه تولید می‌کند، دوست ندارند.

در هنگام استفاده از این دستگاه، مواظب باشید که فقط آن را روی ناخن به کار ببرید و اجازه تماس با قسمت‌های دیگر مانند پوست حیوان را ندهید. این کار باعث بروز جراحت و آسیب می‌شود که درد بسیاری به همراه داشته و همچنین در دفعات بعدی، سگ شما اجازه کوتاه کردن ناخن‌ها را به شما نخواهد داد. این گونه جراحات، بسیار دیر بهبود پیدا می‌کنند.

سگ را نزد یک دامپزشک ببرید

اگر در خانه پودر انعقاد خون ندارید و یا احتمال می‌دهید که نتوانید از پس این کار برآیید، پس سگتان را نزد یک دامپزشک ببرید تا به جای شما این کار را انجام دهد.

گرفتن ناخن‌ها در سگ هایی که ناخن هایشان به رنگ سیاه است، بسیار سخت است. بهترین کار، این است که انجام آن را به عهده کسی بگذارید که تجربه کافی در این زمینه داشته و در صورت بروز مشکل، روش برخورد با آن را بلد باشد.

اگر باز هم اصرار به انجام این کار دارید، به کلینیک‌های دامپزشکی بروید تا از آن‌ها روش درست کوتاه کردن ناخن‌های حیوان خانگیتان را بیاموزید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] بیماری های سگ: رایج‌ترین بیماری سگ‌ها همراه با روش‌های درمان

روش صحیح کوتاه کردن ناخن سگ
روش صحیح کوتاه کردن ناخن سگ

نویسنده: زهرا اسلامی

منبع: +

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا