اخبار تکنولوژی

نگاهی به پردازنده های جدید اینتل! پردازنده شش هسته ای تلفن همراه

پردازنده های جدید اینتل

پردازنده های نسل هشتم اینتل در اواخر سال ۲۰۱۷ معرفی و با تعدادی نسبتاً محدود به بازار عرضه شدند. این تراشه ها به عنوان جانشین پردازنده های رده بالای نسل هفتم اینتل در نظر گرفته شده بودند. در کنار این مورد، اینتل تصمیم دارد تا اولین پردازنده شش هسته ای تلفن همراه را به زودی به بازار عرضه کند.

۱+

پردازنده های نسل هشتم اینتل در اواخر سال ۲۰۱۷ معرفی و با تعدادی نسبتاً محدود به بازار عرضه شدند. این تراشه ها به عنوان جانشین پردازنده های رده بالای نسل هفتم اینتل در نظر گرفته شده بودند. در کنار این مورد، اینتل تصمیم دارد تا اولین پردازنده شش هسته ای تلفن همراه را به زودی به بازار عرضه کند.

تراشه های Core i9 شش هسته ای به لپتاپ ها می‌آیند.

پردازنده های نسل هشتم تا حدود زیادی دنباله روی نسل پیش از خود بودند. همچنین تعداد هسته پردازنده های جدید سری U از دو به چهار افزایش یافته است. این مهم به آن معناست که قدرت پردازنده های جدید سری U به اندازه نسل هفتم پردازنده های سری H قابل توجه بوده و میتوانند در لپتاپ های گیم و ایستگاه های تلفن همراه مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین کسانی که مدت زمان زیادی را برای به روز رسانی سیستم خود به انتظار نشسته بودند، قادر خواهند بود با این دو هسته اضافی، با خیالی آسوده تر تصمیم خود را عملی کنند.

پردازنده های جدید اینتل

پردازنده های جدید اینتل

پردازنده Core i9-8950HK را باید پرچمدار پردازنده های اینتل بدانیم. این تراشه نه تنها در میان اولین تراشه های شش هسته ای برای استفاده در تلفن همراه جای میگیرد، بلکه اولین پردازنده Core i9 برای یک لپتاپ است. حداکثر فرکانسی معادل ۴٫۸ گیگاهرتز برای این تراشه هنگام استفاده در تلفن همراه در نظر گرفته شده است.

اینتل تصمیم گرفته است تا تعداد هسته های پردازنده های ضعیف تر را نیز به شش افزایش دهد. Core i7-8750H یکی از تراشه هایی است که باید منتظر تماشای عملکرد آن باشیم، چراکه به صورت استاندارد در اکثر لپتاپ های رده بالا گیمینگ استفاده میشود.

پردازنده هایی چون Core i5-8400H و ۸۳۰۰H تنها از چهار هسته بهره میبرند و در لپتاپ های رده پایین گیمینگ همچون سری G شرکت Dell مورد استفاده قرار میگیرند.

اینتل میگوید که عملکرد این پردازنده های جدید در مقایسه با پردازنده های نسل هفتم سری H 29 درصد بهبود داشته است. علاوه بر این، پردازنده های جدید از سیستم Optane پشتیبانی میکنند و همچنین با “Wireless-AC اینتل و ظرفیتی در حد گیگابیت” و “USB 3.1” نسل دو یکپارچه شده‌اند.

پردازنده های سری U اینتل

پردازنده های جدید اینتل

پردازنده های جدید اینتل

اینتل در حال افزودن خصوصیاتی جدید به خط اصلی سری U میباشد. این پردازنده ها که اکثر آنها از چهار هسته بهره میبرند، از نظر سخت افزاری متفاوت از نسل قبل میباشند چرا که از گرافیک Iris Plus اینتل پشتیبانی خواهند کرد. همچنین از نظر توانایی با بهبود همراه بوده و توان آنها از ۱۵ وات به ۲۸ وات افزایش یافته است.

چنین پردازنده هایی در لپتاپ های بسیاری استفاده نمیشوند، اما با این حال از سوی اپل در مدل محبوب مک بوک پرو ۱۳ اینچی استفاده شده است.

خط دسکتاپ نیز گسترش داشته است…

علاوه بر پردازنده های جدید تلفن همراه، اینتل تراشه هایی جدید را برای دسکتاپ در نظر گرفته است. اکثر این پردازنده ها قدرت زیادی نداشته و بنابراین انتظار میرود در دسکتاپ های all-in-one ظاهر گردند.

پردازنده های جدید اینتل

پردازنده های جدید اینتل

پردازنده جدید Core i3-8300 با فرکانس ۳٫۷ گیگاهرتز و قیمت ۱۳۸ دلاری میتواند گزینه ای خوب برای کسانی باشد که خواهان یک سیستم مقرون به صرفه برای گیمینگ هستند.

فناوری ذخیره سازی Optane

فناوری ذخیره سازی Optane اینتل بخش مهمی از این پردازنده ها میباشد. تمام این پردازنده ها از حافظه Optane پشتیبانی میکنند و اینتل قطعه ای جدید با نام “Intel Core +” را عرضه خواهد کرد. “+” برای هسته هایی به کار میرود که با “Optane” جفت شده‌اند. اینتل میگوید این نام تجاری جدید با نشان مشخص آبی خود، بر روی لپتاپ ها و دسکتاپ هایی که به صورت پیشفرض و از کارخانه تولیدی پشتیبانی از “Optane” برای آن در نظر گرفته شده نقش خواهد بست. Optane همچنین با درایو هارد دیسک به خصوص هنگامی که از نوع SSD باشد، ارتباط خوبی را برقرار خواهد کرد. اینتل میگوید قرار گرفتن این قطعات در کنار یکدیگر سبب میشود تا سرعت بارگذاری بازی ها و رسانه به ترتیب ۴٫۷ و ۱٫۷ برابر سریعتر از حالتی باشد که سیستم تنها از هارد دیسک بهره میبرد. استفاده از این موارد در کنار یکدیگر در لپ تاپ های گیمینگ پیشرفته که هم نیاز به سرعت و هم فضای ذخیره سازی دارند میتواند بازخورد خوبی را داشته باشد.

پچ امنیتی

در حالی که اینتل ادعاهای بزرگی را در مورد عملکرد سخت افزاری پردازنده های جدید خود به زبان آورده، ممکن است در رابطه با امنیت آنها نگران باشید. این شرکت میگوید تمام پردازنده ها برای رفع معایب “پچ” خواهند شد تا بتوانند از پس کنترل Meltdown و Spectre بربیایند.

علیرغم چنین تفسیری، این مورد تنها یک پچ بوده و نه یک تغییر معماری. اینتل میگوید تمام ادعاهایی که در رابطه با پردازنده های جدید خود به زبان آورده است، بر اساس بررسی آنها پس از پچ امنیتی میباشد.

منبع: www.digitaltrends.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا