علمی

ضربه ی قیچی برگردان شگفت انگیز کریستیانو رونالدو، شاهکاری از نظر علم فیزیک

قیچی برگردان رونالدو

در دقیقه ی ۶۴ بازی با یونتوس در سه شنبه شب همین هفته، کریستیانو رونالدو با پرشی خیره کننده در محوطه جریمه موفق شد بالاتر از سر مدافع حریف توپ را در درون دروازه ی جیان لوئیجی بوفون جا بدهد. نکته ی جالب اما اینجاست که این توپ با ضربه ی قیچی برگردان تبدیل  به گل شد.

۱۲+

در دقیقه ی ۶۴ بازی رِئال مادرید در برابر یونتوس در سه شنبه شب همین هفته، کریستیانو رونالدو با پرشی خیره کننده در محوطه ی جریمه موفق شد بالاتر از سر مدافع حریف توپ را در درون دروازه ی جیان لوئیجی بوفون جا بدهد. نکته ی جالب اما اینجاست که این توپ با ضربه ی قیچی برگردان تبدیل  به گل شد. رونالدو این گل را بهترین گل دوران فوتبالی خود نامید. این حرکت فوق العاده دشوار را به دلایل زیادی می توان یک شاهکار فیزیکی فوق بشری نامید. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

آنچه که حرکت قیچی برگردان را از دیگر حرکات در فوتبال متفاوت می سازد، به خاطر ارتفاع زیاد بدن بازیکن از سطح زمین و زاویه ی رو به بالای آن است. همچنین فاصله ی بیشتری بین پا و توپ برای زدن ضربه وجود دارد که همین امر باعث افزایش شانس بازیکن برای به دست آوردن نیروی حرکت آنی (مومنتوم) بیشتر در هنگام ضربه زدن به توپ می شود. عموما سرعت پا در هنگام زدن ضربه قسمت کلیدی افزایش نیروی اعمال شده به توپ می باشد. در ضربه ی قیچی برگردان، پا برای ضربه زدن به توپ بسیار سریع حرکت می کند که باعث افزایش نیروی اعمالی به توپ شده و آن را با سرعت بیشتر و به مسافت طولانی تری می فرستد. تمامی این موارد به علاوه ی هدف گیری دقیق رونالدو که گوشه ی سمت راست دروازه را هدف گرفته بود باعث شد تا بوفون افسانه ای در برار این ضربه توانایی انجام کوچکترین عکس العملی را نداشته باشد.

در سال ۲۰۰۷، یک اپیزود از برنامه ی علم ورزش شبکه ی FSN محاسبه کرد که یک بازیکن حرفه ای فوتبال دقیقا با چه سرعتی می تواند پایش را در نتیجه ی حرکت های مختلف درگیر در یک ضربه ی قیچی برگردان حرکت دهد. کارشناسان برنامه یکی از آشکارترین متغیرهای درگیر در فیزیک یک ضربه ی قیچی برگردان را اندازه گیری کردند، یعنی سرعت زاویه ای پا، که سرعت پا درحال زدن ضربه را حول بدن انسان اندازه گیری می کند.

ضربه ی قیچی برگردان به پاها و بدن فضای بیشتری برای چرخش داده و درنتیجه باعث افزایش قدرت اعمالی به توپ می شود

ضربه ی قیچی برگردان به پاها و بدن فضای بیشتری برای چرخش داده و درنتیجه باعث افزایش قدرت اعمالی به توپ می شود

 

آن ها توضیح می دهند که پاهای جیسون هرناندز بازیکن لیگ برتر فوتبال امریکا (MLS) که زننده ی ضربه ی قیچی می باشد، مانند حرکت پره های هلیکوپتر در حال چرخش دور محور خاصی است. البته قیدهای فیزیکی بدن هرناندز به او اجازه نمی دهند که پاهایش مثل هلیکوپتر ۳۶۰ درجه بچرخند، ولی اساس کار هر دو یکسان است.

قبل از اندازه گیری سرعت زاویه ای پای هرناندز، آنها با استفاده از یک مهار به منظور حذف اثرات گرانش، او را به سمت بالا چرخانیدند. بدون اینکه جاذبه او را به سمت پایین بکشید، او می توانست محدوده حرکت خود را برای زدن ضربه به حداکثر برساند. با توپی که در بالای سر او قرار داشت، او بدن خود را به سمت بالا تکان داده و با پا به آن ضربه زد. با در نظر گرفتن حرکت پا و همچنین چرخش بدنش، مسیری که پاهای او در حرکت قیچی برگردان طی کرد بسیار بلندتر از همان مسیر درحال زدن ضربه به توپ بر روی زمین بود.

پا را مانند عقربه ی بزرگ یک ساعت دیواری درنظر بگیرید، وقتی توپ را بر روی زمین شوت می کنیم انگار از ساعت ۴ ? به ساعت ۷ ? حرکت می کنیم. در ضربه ی قیچی برگردان اما مسیر بسیار طولانی تر است، مثلا انگار که از ساعت ۴ ?  به ساعت ۱۲ ? حرکت کرده باشیم.

نکته ی شگفت انگیز اینجاست که سرعت زاویه ای پای هرناندز در این آزمایش ۳۰۰ دور بر دقیقه بود، یعنی به اندازه ی سرعت چرخش پره ی یک هلیکوپتر!

به طور خلاصه باید گفت که مسیر حرکت طولانی تر پا در هنگام زدن ضربه ی قیچی برگردان به بدن اجازه ی تولید مومنتوم بیشتری را می دهد و با انتقال این مومنتوم به توپ، در واقع قدرت اعمال شده به توپ در هنگام زدن ضربه افزایش می یابد. البته، توانایی گرفتن نوع هوایی که به بدن شما اجازه ی اجرای حرکتی مانند این را می دهد، موردی است که فقط ورزشکارترین افراد قابل به انجام آن هستند.

ضربه ی رونالدو تماشایی بود

حتی خود رونالدو هم از زدن آن ضربه ی استثنایی به بوفون حیرت زده شده بود. رونالدو بعد بازی گفت: “من ضربه ی دیگری همانند این ضربه ی قیچی برگردان را قبلا هم زده بودم، اما این یکی خارق العاده بود. من تا ارتفاع بسیار بالایی به هوا پریدم و نتیجه ی آن ثبت گلی شد که تا مدت ها در خاطرات باقی می ماند.”

منبع: www.inverse.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا