سینمای جهان

فیلم Dark Phoenix: پایان ضعیف مردان ایکس

Dark Phoenix
۳+

در فیلم Dark Phoenix همانند نسخه‌های قبلی خود، مردان ایکس X-Men با دشمن قدرتمند خود روبرو هستند: البته با این تفاوت اصلی که این بار یکی از خودشان، جین گری. دختری که ظاهراَ در کودکی والدینش را در یک تصادف دلخراش از دست داده و از قدرت خارق العاده‌ای برخوردار است. به دنبال این اتفاق هولناک چارلز اگزویر او را به فرزندخواندگی قبول کرده و به مدرسه‌ای می‌آورد که برای بچه‌های با استعداد ساخته است. حال ۱۶ سال بعد است و … آنچه خواندید خلاصه‌‌ی کوتاهی از فیلم Dark Phoenix به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی سیمون کینگرگ Simon Kinberg بود، برای بررسی و نیم نگاهی به این فیلم با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Dark Phoenix

پایان ضعیف مردان ایکس

زمانی که پروفسور X با بازی جیمز مک آوی به درخواست رئیس‌ جمهور، مردان ایکس  را برای نجات فضانوردان به فضا می‌ فرستد. جین گری با بازی سوفی ترنر Sophie Turner توسط یک نیروی کیهانی مرموز صدمه می‌بیند و در معرض مرگ قرار می‌گیرد. اما او ناگهان تبدیل به موجودی قدرتمند و البته ناپایدار می‌‌شود.

جین قوی تر و خطرناک‌ تر شده و در نتیجه باعث آسیب به اطرافیانش می‌‌شود و دوستانش را مجروح می‌‌کند. در حال حاضر، با فروپاشی خانواده‌‌ی ایکس، نه تنها آن‌ها باید راهی برای متحد کردن خود پیدا کنند بلکه از زمین در برابر گروهی از بیگانگان فضایی با رهبری ووک با بازی جسیکا چستین Jessica Chastain که آرزوهای آن‌ها سوء استفاده از نیروی جین گری است تا با آن بر کهکشان حکومت کنند، دفاع کنند.

در عین حال جین رازی را کشف می‌‌کند که پروفسور X در گذشته‌‌اش مخفی کرده و این کشف باعث می‌شود آسیب روانی دوران کودکی او برگردد و ادامه‌‌ی داستان …

 بیشتر بخوانید: فیلم Lucy ساخته لوک بِسون؛ تراوشات و توانایی‌های شگفت انگیز ذهن بشر

به خاطر دیالوگ‌هایی به‌ شدت خسته کننده، فیلمنامه‌ای دور از انتظار، محتوایی کم مایه و در مجموع عملکرد ضعیفی که داشته لقب بدترین نسخه از این مجموعه را گرفته و سرانجامی ضعیف را برای خود رقم زده است.

به خاطر دیالوگ‌هایی به‌ شدت خسته کننده، فیلمنامه‌ای دور از انتظار، محتوایی کم مایه و در مجموع عملکرد ضعیفی که داشته لقب بدترین نسخه از این مجموعه را گرفته و سرانجامی ضعیف را برای خود رقم زده است.

فیلم Dark Phoenix که با بودجه‌‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شده، آخرین قسمت از مجموعه‌‌ی ۱۲ قسمتی X-Men (با قدمت حدود ۱۹ ساله) است و به خاطر دیالوگ‌هایی به‌ شدت خسته کننده، فیلمنامه‌ای دور از انتظار، محتوایی کم مایه و در مجموع عملکرد ضعیفی که داشته لقب بدترین نسخه از این مجموعه را گرفته و سرانجامی ضعیف را برای خود رقم زده است.

در فیلم Dark Phoenix بازیگرانی چون جیمز مک آوی، مایکل فاسبندر، جنیفر لارنس، نیکلاس هولت، سوفی ترنر، تیر شریدان، الکساندرا شارپ، کدی اسمیت مک فیل، ایوان پترس و جسیکا چاستین و … به ایفای نقش پرداخته اند. تقریباَ همه بازیگران نقش آفرینی ضعیفی را از خود به جای گذاشته اند.

به نظر می‌رسد حضور جنیفر لارنس و مایکل فاسبندر بیشتر به خاطر اسم شناخته‌ شده‌شان است تا چیز دیگری. گفتنی است سوفی ترنر بازیگر نقش اصلی با عنوان جین گری بیشتر به خاطر بازی در گیم اف ترونز شناخته شده بود.

سوفی ترنر بازیگر نقش اصلی جین گری

سوفی ترنر بازیگر نقش اصلی جین گری

در مورد فیلم Dark Phoenix باید بگوییم که این فیلم آغاز کارگردانی کینبرگ است، هر چند او در فرنچایز ایکس من به عنوان نویسنده و تهیه کننده برای سال‌های متمادی حضور داشته است. او از سال ۲۰۱۱ فیلم‌های ایکس من را ساخته و کار نویسندگی The Last Standو Days of Future Past را بر عهده داشته است. گفتنی است اولین تلاش توسط کریس کلرمونت و جان بیرن برای به تصویر کشیدن Dark Phoenix صورت گرفت.

گفتنی است کارگردانی سیمون کینگرگ Simon Kinberg در این فیلم بسیار متزلزل است. بدون شک فیلمی که تا این حد حماسی و بزرگ است نیاز به کارگردانی با تجربه‌ دارد. فیلم بسیار ساده‌لوحانه و سطحی به نظر می‌رسد و نمی‌تواند به انتظاری که برایش تعریف شده بود، دست یابد چرا که کینگرگ نمی‌داند چطور باید از ظرفیتی که در اختیارش قرار داده شده از جمله ستاره‌های درخشان هالیوود بهره ببرد، به بهترین نحو ممکن استفاده کند و به نوعی آن‌ها را تماماَ به ابتذال می‌کشاند.

فیلم از روی کتاب کامیک Dark Phoenix ساخته شده واضح است که به روایت اصلی و شکل داستانی خود وفادار نیست. از معدود نقاط درخشان فیلم موسیقی فیلم است که اثر هانس زیمر است البته که با کارهای درخشان او فاصله دارد اما باز هم قابل قبول است.

 بیشتر بخوانید : ترسناک ترین فیلم‌های ۲۰۱۹

Dark Phoenix

Dark Phoenix

پایان بندی و داستان فیلم طوری روایت می‌شود که با گذشته آثار مردان ایکس در تناقض است و تکلیف خیلی از مسائل پر رنگ در آثار قبلی یا کاراکترهای مهم و محبوب مشخص نمی‌شود. بد نیست خلاصه‌ای از مجموعه ی مردان ایکس و نظر منتقدان را درباره‌‌ی قسمت آخر در ادامه داشته باشیم.

فیلم X-Men محصول سال ۲۰۰۰

یک باند منحصر به فرد از موجودات قدرتمند و تغییر پذیر در دنیایی زندگی می‌کنند که توسط انسان‌ها مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. تحت هدایت رهبرشان پروفسور Charles Xavier، مردان X تلاش می‌کنند برای ایجاد دنیایی که انسان‌ها و تغییر پذیر‌ها بتوانند بطور مسالمت آمیز با هم زندگی کنند. همچنین باید با اهداف براندازی نژاد انسان مبارزه کنند.

فیلم X2: X-Men United محصول سال ۲۰۰۳

داستان فیلم، بلافاصله پس از حوادث قسمت اول آغاز می‌شود. ولورین مرد سر سخت، در پی یافتن گذشته خود است. ماگنتو شیطان صفت در زندان نیمه آهنی خود بسر می‌برد. پروفسور چارلز بزرگترین تله پاتیست جهان نیز مشغول اداره‌‌ی مدرسه‌‌ی ایکس است.

او در این مدرسه به میوتانتهای جوان نحوه ی استفاده ی صلح آمیز از توانایی های خارق العاده شان را آموزش می‌دهد (میتانتها موجودات جهش یافته با تواناییهای خارق العاده هستند) اما ماگنتو بر خلاف وی معتقد است که میوتانتها بخاطر توانایی و دانایی بیشتر بایستی بر انسان ها و جهان حکومت کنند.

در همین هنگام موضوع میوتانتها تبدیل به یک بحث سیاسی حساس در میان انسان ها شده است. در این زمان حادثه ی سوءقصد به جان رئیس جمهور پیش می‌آید که توسط یک میوتانت مرموز به اسم خزنده شب انجام می‌شود. رئیس جمهور جان سالم بدر می‌برد اما موج مبارزه با میوتانتها در سطح کشور به راه می‌افتد.

پروفسور چارلز برای پی بردن به راز ترور و جلوگیری از آغاز جنگ، استورم و دکتر جین گری را روانه می‌کند. در این هنگام نیروهای نظامی به رهبری ژنرال استرایکر به مدرسه ی ایکس حمله کرده و میوتانتها را بازداشت و محاصره می‌کنند. این در حالیست که در واقع استرایکر همان کسی است که در پشت ماجرای ترور بوده و این نقشه را برای نابودی میوتانتها طرح کرده است.

فیلم X-Men: The Last Stand  محصول سال ۲۰۰۶

تعدادی از دانشمندان راهی را کشف می‌کنند که با آن بتوان ژن میوتانتها را نابود کرد و بنابراین قدرت‌های آن‌ها را از بین برده و آن ها را تبدیل به انسان های عادی کرد. با پخش این خبر، برخی میوتانتها از این کشف تازه استقبال می‌کنند اما برخی دیگر به رهبری مگنتو معتقدند که انسان ها قصد دارند به این طریق میوتانتها را نابود سازند.

پروفسور چارلز و افراد ایکس نیز در تلاشند تا با این دو گروه مذاکره کنند اما مگنتو تصمیم دارد ارتشی از میوتانتها را جمع کرده و به جنگ انسانها برود. از سوی دیگر جین گری نیز در قالب شخصیت جدید و قدرتمندی به اسم ققنوس از دنیای مردگان بازگشته و به گروه مگنتو می‌پیوندد و ولرین، استورم، بیست و انجل نیز در تلاش برای متوقف ساختن او و گروه مگنتو هستند …

فیلم X-Men Origins: Wolverine محصول سال ۲۰۰۹

این فیلم بر اساس ابر قهرمان کمیک ولورین می‌باشد که در ۲۸ آوریل ۲۰۰۹ در هلند و در ۱ مه ۲۰۰۹ در سراسر جهان اکران یافت. کارگردان این فیلم Gavin Hood گوین هود و بازیگر اصلی‌آن Hugh Jackman  هیو جکمن می‌باشد. این فیلم از سری مردان ایکس است.

فیلم X-Men: First Class محصول ۲۰۱۱

قبل از اینکه Charles Xavier و Erik Lensherr به نام‌های Professor X و Magneto دست یابند، آن‌ها دو مرد جوانی بودند که قدرت خودشان را برای اولین بار کشف کردند. قبل از اینکه آن‌ها دشمن یکدیگر شوند دوستان نزدیکی به هم بودند و با هم کار می‌کردند تا از بزرگترین خطر جهان که تا به حال شناخته شده است جلوگیری کنند.

در این فرایند بود که شکافی بزرگ میان رابطه ی دوستی این دو ایجاد شد و باعث بوجود آمدن جنگ ابدی میان خاندان Magneto و مردان Professor X شد.

امتیاز رسانه ها به فیلم ۲۰۱۹ Dark Phoenix

Weekly (امتیاز ۷.۵ از ۱۰)

برای فیلمی که قرار است آخرین اثر در کل فرنچایز باشد، ققنوس سیاه گویی که به کل نقطه‌ی اوج و پایانی ندارد و در انتها هم تا حدی ناامید کننده است.

جیم وجودا – IGN (امتیاز ۶.۳ از ۱۰)

ققنوس سیاه هم در نهایت یک برداشت اشتباه و غلط دیگر از حماسه‌ی کلاسیک دنیای کامیک‌های مارول است، البته این دفعه بدون داستان‌های فرعی‌تر اثری مثل آخرین مقاومت (The Last Stand). البته نیمه‌ی دوم به شدت نامتوازن اثر و همچنین یک سری شخصیت منفی‌های درست شکل نگرفته را هم به آن اضافه کنید تا بفهمید ققنوس سیاه این روند اخیر فیلم‌های سری مردان ایکس بر روی پرده‌ی سینما را در پایین‌ترین حالت به پایان می‌برد.

جانی الکسینکی – New York Post (امتیاز ۶.۳ از ۱۰)

ققنوس سیاه حتی در سطح فرنچایزی که درباره‌ی جهش‌ یافته‌های نایاب با توانایی خواندن ذهن افراد و شلیک لیزر با چشم‌هایشان است، فیلمی غیر قابل باور است. البته بد نیست، اما دیوانه‌وار است.

یان فریر – Empire (امتیاز ۶ از ۱۰)

ققنوس سیاه از آخرین مقاومت و آپوکالیپس (X-Men: Apocalypse) بهتر است اما به هیچ وجه نمی‌تواند به حد و اندازه‌های X-Men 2 برسد. فیلم وقتی در بهترین حالت خود قرار دارد که قهرمان‌هایش در مرکزیت و محوریت اثر اند. اگر این اثر قرار است پایان این فرنچایز کنونی باشد، باید گفت با فیلمی مستحکم طرف هستیم، نه اثری بزرگ و آینده‌نگر.

بازی سوفی ترنر در فیلم Dark Phoenix

بازی سوفی ترنر در فیلم Dark Phoenix

راجر مور – Movie Nation (امتیاز ۵ از ۱۰)

به نظر می‌رسد که کل تلاش ساخت اثر از همان ابتدا با خستگی مفرط سازندگان از مفاهیم آن روبه‌رو بوده است – مثل اینکه آیا انسان‌ها در نهایت جهش‌یافته‌ها را قبول می‌کنند یا نه.

ویلیام بیبیانی – The Wrap (امتیاز ۴.۹ از ۱۰)

ققنوس سیاه صرفاَ یک فیلم ابر قهرمانی متوسط و صد البته کاملاَ نا امیدکننده است که داستانی تکراری، بازیگرانی سردرگم، یک سری سکانس اکشن باحال و جذاب و کلی فرصت از دست رفته دارد.

رودریگو پرز – The Playlist (امتیاز ۴.۲ از ۱۰)

دیالوگ‌های بد و تصنعی، فیلم‌نامه‌ی پر از حفره، انگیزه‌های تحمیلی شخصیت‌ها، لحظات بامزه‌ای که قصد فیلم نبوده است و در نهایت هم لباس‌های مضحک بازیگران این اطمینان را به ما خواهند داد که «ققنوس سیاه» در تاریخ فیلم‌های متوسط جایگاه اختصاصی خودش را خواهد داشت.

Dark Phoenix

Dark Phoenix

مت سینگر – ScreenCrush (امتیاز ۴ از ۱۰)

کل فیلم بر روی شخصیت جین گری تمرکز دارد، شخصیتی که به سختی می‌شناسیمش (نسخه‌ی سوفی ترنر این شخصیت که در فیلم «مردان ایکس: آپوکالیپس» کمی با او آشنا شدیم) و ارتباط او با تیمی از قهرمانان که عملا ندیدیمشان.

پیتر بردشا – The Guardian (امتیاز ۴ از ۱۰)

هدف یک ققنوس، چه سیاه و چه هر چیز دیگری، این است که از شعله‌ها دوباره برمی‌خیزد. اما این‌ها شعله‌هایی هستند که این فرنچایز را در خود سوزاندند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا