سینمای جهان

فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

فیلم Dark water

فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس، بازسازی یکی دیگر از فیلم های ناکاتای ژاپنی توسط والتر سالس مکزیکی درباره ی مادری است که برای نجات جان فرزندش خودش را فدا می کند و مادرخوانده ی روح دختربچه ای می شود.

۰

فیلم Dark water آب تیره ساخته‌ی والتر سالس Walter Salles بازسازی یکی دیگر از فیلم‌های ناکاتای ژاپنی توسط والتر سالس مکزیکی درباره‌ی مادری است که برای نجات جان فرزندش خودش را فدا می‌کند و مادرخوانده‌ی روح دختربچه‌ای می‌شود. در ادامه با تحلیل و بررسی فیلم Dark water با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Dark water آب تیره، بسیار حرفه‌ای و سرگرم کننده است و آنهایی را که فیلم اصلی را ندیده اند راضی نگه می‌دارد. فیلم برگرفته از کتابِ کوچی سوزوکی Koji Suzuki رمان نویس ژاپنی که لقب استیون کینگ ژاپن را به او داده اند. هم فیلم Dark water آب تیره و هم سری فیلم‌های حلقه از روی آثار او ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Bullhead کله شق به کارگردانی میشاییل راسکام

فیلم Dark water آب تیره ساخته‌ی والتر سالس

سوزوکی معتقد است فیلم‌های ترسناک ژاپنی با این تاثیر تمام می‌شوند که ارواح عمدتن باقی می‌مانند و دلیلش این است که ژاپنی‌ها ارواح را واقعا دشمنان خویش نمی‌دانند، بلکه آن‌ها را موجوداتی می‌دانند که در دنیا در کنار ما وجود دارند و این حقیقتی بدیهی است که در سکانس پایانی و خوفناک و تاثیرگذار فیلم به وضوح مشخص است، در جایی که دختر بعد از سال‌ها به خانه‌ی قدیمی می‌رود، همان خانه‌ای که مادرش را از او گرفت، و با روح مادرش مواجه می‌شود. سکانس پایانی با این جمله تمام می‌شود: مادرم تمام آن مدت آنجا بود و از من حمایت می‌کرد.

در بازسازی شاهکار ناکاتا به کارگردانی سالس، این موخره در برگردانش از میان رفته است و از آنجا که داستان به طور کاملن ظریفی برای مخاطبان غربی از نو گفته شده، فقط پژواک‌هایی از آن به جا مانده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Chernobyl Diaries خاطرات چرنوبیل ساخته‌ی برادلی پارکر

پوستر فیلم Dark water آب تیره ساخته‌ی والتر سالس

پوستر فیلم Dark water آب تیره ساخته‌ی والتر سالس

در نسخه‌ی آمریکایی فیلم Dark water آب تیره، سالس مثل فیلم ناکاتا داستان مادری را روایت می‌کند که به تازگی از همسرش جدا شده است و دختر خردسالش را نگه می‌دارد و مجبور است در یک آپارتمان مخروبه با دخترش زندگی کند. ولی در این خانه‌ی جدید دو مشکل اساسی وجود دارد: رطوبتی روی سقف که مدام نشت می‌کند و بیشتر و بیشتر می‌شود و صداهایی که از طبقه‌ی بالایی می‌آید، طبقه‌ای که در واقع خالی از سکنه است.

هم نسخه‌ی ژاپنی و هم آمریکایی فیلم Dark water آب تیره حول محور پدیده‌های فراطبیعی می‌گردند با این حال رویکردهای متفاوت آن دو در برابر این مقوله یا نوع مزاحمت ارواح در زمینه‌ی اختلاف میان فرهنگ‌هایی است که برآمده از آن هستند. فیلم سالس آخرین فیلم در میان فیلم‌های هالیوودی است که کوشیده اند موج نوی سینمای ژاپن، هنگ کنگ و کره‌ی جنوبی را به سوی تماشاگران متعارف انگلیسی زبان بکشانند.

بیشتر بخوانید: ۲۷ حقیقت جالب سینمایی که حتی باور آن‌ها برای خوره‌های فیلم هم غیرممکن است!

هنرنمایی Jennifer Connelly در فیلم Dark water

هنرنمایی Jennifer Connelly در فیلم Dark water

فیلم Dark water آب تیره به لحاظ هنری هم در قیاس با برگردان گور وربینسکی از حلقه و هم در قیاس با بازسازی توخالی تاکاشی شیمیزو از کینه، در گروه متفاوتی قرار می‌گیرد.
سالس درباره‌ی فیلم می‌گوید: پدیده‌های فراطبیعی بخش عمده‌ای از فرهنگ ژاپنی هستند. طوری که آنها آن جور که ما این پدیده‌ها را زیر سوال می‌بریم در آن‌ها چون و چرایی نمی‌کنند. این پدیده‌ها بخشی از دنیای آن هاست، نه چیزی که مثل ما هرازگاه با آن مواجه شوند.

از نکات مثبت فیلم می‌توان به استفاده از بازیگری توانا Jennifer Connelly اشاره کرد. نکته‌ی خوب دیگر، انسجام فیلم نامه است. فیلم نامه روان است و به جز چند فلش بک کوتاه به زندگی گذشته زن با ریتمی ثابت پیش می‌رود و این به کارگردان کمک می‌کند در طول فیلم فضا را از دست ندهد. فیلم سالس دچار غرقینگی در جذابیت‌های بصری و جلوه‌های ویژه نشد و برای سینما به عنوان وسیله‌ای برای تفکر و شناخت زوایای پیچیده‌ی انسان، ارزش قائل می‌شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Silence of the Lambs سکوت بره‌ها کاری از جاناتان دمی

فیلم Dark water آب تیره به ما چیزی بسیار فراتر از سلسله صحنه‌های کریه و تهوع آور بی ارزش را نشان می‌دهد. در این فیلم ترس از هیولا، جن یا موجودات فضایی وجود ندارد. بلکه ترس از رانده شدن و صدمه دیدن توسط عزیزترین عضو خانواده است. پایان فیلم هم کاملن مناسب است. فیلم پایانی بیش از اندازه مثبت گرایانه و سطحی ندارد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا