1397-11-26
سینمای جهان

معرفی فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

نگاهی به فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس، بازسازی یکی دیگر از فیلم های ناکاتای ژاپنی توسط والتر سالس مکزیکی درباره ی مادری است که برای نجات جان فرزندش خودش را فدا می کند و مادرخوانده ی روح دختربچه ای می شود.

فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس، بازسازی یکی دیگر از فیلم های ناکاتای ژاپنی توسط والتر سالس مکزیکی درباره ی مادری است که برای نجات جان فرزندش خودش را فدا می کند و مادرخوانده ی روح دختربچه ای می شود.

فیلم Dark water آب تیره، بسیار حرفه ای و سرگرم کننده است و آنهایی را که فیلم اصلی را ندیده اند راضی نگه می دارد. فیلم برگرفته از کتابِ کوچی سوزوکی، رمان نویس ژاپنی که لقب استیون کینگ ژاپن را به او داده اند. هم فیلم Dark water آب تیره و هم سری فیلم های حلقه از روی آثار او ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Bullhead کله شق به کارگردانی میشاییل راسکام

معرفی فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

سوزوکی معتقد است فیلم های ترسناک ژاپنی با این تاثیر تمام می شوند که ارواح عمدتن باقی می مانند و دلیلش این است که ژاپنی ها ارواح را واقعا دشمنان خویش نمی دانند، بلکه آن ها را موجوداتی می دانند که در دنیا در کنار ما وجود دارند و این حقیقتی بدیهی است که در سکانس پایانی و خوفناک و تاثیرگذار فیلم به وضوح مشخص است، در جایی که دختر بعد از سال ها به خانه ی قدیمی می رود، همان خانه ای که مادرش را از او گرفت، و با روح مادرش مواجه می شود. سکانس پایانی با این جمله تمام می شود: مادرم تمام آن مدت آنجا بود و از من حمایت می کرد.
در بازسازی شاهکار ناکاتا به کارگردانی سالس، این موخره در برگردانش از میان رفته است و از آنجا که داستان به طور کاملن ظریفی برای مخاطبان غربی از نو گفته شده، فقط پژواک هایی از آن به جا مانده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Chernobyl Diaries خاطرات چرنوبیل ساخته ی برادلی پارکر

معرفی فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

معرفی فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

در نسخه ی آمریکایی فیلم Dark water آب تیره، سالس مثل فیلم ناکاتا داستان مادری را روایت می کند که به تازگی از همسرش جدا شده است و دختر خردسالش را نگه می دارد و مجبور است در یک آپارتمان مخروبه با دخترش زندگی کند. ولی در این خانه ی جدید دو مشکل اساسی وجود دارد: رطوبتی روی سقف که مدام نشت می کند و بیشتر و بیشتر می شود و صداهایی که از طبقه ی بالایی می آید، طبقه ای که در واقع خالی از سکنه است.

هم نسخه ی ژاپنی و هم آمریکایی فیلم Dark water آب تیره حول محور پدیده های فراطبیعی می گردند با این حال رویکردهای متفاوت آن دو در برابر این مقوله یا نوع مزاحمت ارواح در زمینه ی اختلاف میان فرهنگ هایی است که برآمده از آن هستند. فیلم سالس آخرین فیلم در میان فیلم های هالیوودی است که کوشیده اند موج نوی سینمای ژاپن، هنگ کنگ و کره ی جنوبی را به سوی تماشاگران متعارف انگلیسی زبان بکشانند.

بیشتر بخوانید: ۲۷ حقیقت جالب سینمایی که حتی باور آن ها برای خوره های فیلم هم غیرممکن است!

فیلم Dark water آب تیره به لحاظ هنری هم در قیاس با برگردان گور وربینسکی از حلقه و هم در قیاس با بازسازی توخالی تاکاشی شیمیزو از کینه، در گروه متفاوتی قرار می گیرد.
سالس درباره ی فیلم می گوید: پدیده های فراطبیعی بخش عمده ای از فرهنگ ژاپنی هستند. طوری که آنها آن جور که ما این پدیده ها را زیر سوال می بریم در آن ها چون و چرایی نمی کنند. این پدیده ها بخشی از دنیای آن هاست، نه چیزی که مثل ما هرازگاه با آن مواجه شوند.

از نکات مثبت فیلم می توان به استفاده از بازیگری توانا(جنیفر کانلی) اشاره کرد. نکته ی خوب دیگر، انسجام فیلم نامه است. فیلم نامه روان است و به جز چند فلش بک کوتاه به زندگی گذشته زن با ریتمی ثابت پیش می رود و این به کارگردان کمک می کند در طول فیلم فضا را از دست ندهد. فیلم سالس دچار غرقینگی در جذابیت های بصری و جلوه های ویژه نشد و برای سینما به عنوان وسیله ای برای تفکر و شناخت زوایای پیچیده ی انسان، ارزش قائل می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Silence of the Lambs سکوت بره ها کاری از جاناتان دمی

فیلم Dark water آب تیره به ما چیزی بسیار فراتر از سلسله صحنه های کریه و تهوع آور بی ارزش را نشان می دهد. در این فیلم ترس از هیولا، جن یا موجودات فضایی وجود ندارد. بلکه ترس از رانده شدن و صدمه دیدن توسط عزیزترین عضو خانواده است. پایان فیلم هم کاملن مناسب است. فیلم پایانی بیش از اندازه مثبت گرایانه و سطحی ندارد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا