دسته ها: سینمای ایران

نقد فیلم دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی ، پرسش هایی که بی پاسخ می مانند!

فیلم دارکوب ، سومین ساخته ی سینمایی بهروز شعیبی در مقام کارگردان است. پیش از این، او فیلم های دهلیز و…

فیلم دارکوب ، سومین ساخته ی سینمایی بهروز شعیبی در مقام کارگردان است. پیش از این، او فیلم های دهلیز و سیانور را کارگردانی کرده بود. جدیدترین ساخته او هیچ شباهتی به فیلم پیشین او یعنی سیانور ندارد و بیشتر به سمت و سوی نخستین فیلمش دهلیز می رود. اگر در سیانور ما شاهد فیلمی تاریخی – سیاسی بودیم، در دهلیز و دارکوب نظاره گر مسائل و مشکلات اجتماعی می باشیم. در ادامه با نقد فیلم دارکوب همراه نت نوشت باشید.

نقد فیلم دارکوب ، پرسش هایی که بی پاسخ می مانند!

قبل از شروع نقد فیلم دارکوب باید متذکر شویم که جدیدترین ساخته ی شعیبی به مسئله ی اعتیاد زنان و عواقب و حواشی آن در زندگی پرداخته است. چندی بود موضوع اعتیاد در سینمای ایران توجهش را از دست داده بود، اما در جشنواره ی امسال با دو فیلم مغزهای کوچک زنگ زده به کارگردانی هومن سیدی و دارکوب؛ البته با پرداخت های بسیار متفاوت، بار دیگر مورد توجه قرار گرفت. مسئله ای که متاسفانه در جامعه امروزی رو به افزایش است و مواد مخدر جدیدتر و مضرتری از جمله شیشه نیز به این جمع ناصواب پیوسته است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم دارکوب ساخته‌ی بهروز شعیبی؛ زن، فقر فرهنگی، اعتیاد و مهر مادری

امروزه اعتیاد نه تنها مختص مردان نیست، بلکه دامن گیر زنان و حتا دختران جوان هم شده است. در این جا باید گفت که دارکوب نخستین فیلمی نیست که به اعتیاد زنان پرداخته و خیلی پیش تر از این رخشان بنی اعتماد با فیلم نرگس کاراکتر زن معتاد و ماندگاری را به نام آفاق با هنرمندی تحسین برانگیز فریماه فرجامی خلق کرده بود که یکی از به یاد ماندنی ترین شخصیت های زن در سینمای ایران می باشد. فیلم دیگر او به نام خون بازی نیز روی دیگری از اعتیاد را در دختران جوان به نمایش گذاشته بود. با این حال بهروز شعیبی به مسئله ی مادرانگی هم در جدیدترین ساخته اش توجه نشان داده و موضوع محوری داستان خویش قرار داده است و نباید در نقد فیلم دارکوب این مهم از قلم بیفتد.

با توجه به پیشرفت سیانور نسبت به دهلیز، چه به لحاظ فرم و چه به لحاظ اجرا و خلق فضایی باور پذیر از دهه ۵۰ ایران با استفاده از شیوه ی فیلم برداری نگاتیو و طراحی درست لباس و صحنه و مواردی از این دست، انتظار می رفت که فیلم دارکوب نیز قدمی رو به جلو برای این کارگردان جوان باشد. ولی متاسفانه باید در نقد فیلم دارکوب بگویم که چنین اتفاقی رخ نداده است و حتی نسبت به اولین ساخته اش دهلیز در مرتبه ی پایین تری قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم چهارراه استانبول ساخته‌ی مصطفی کیایی، به نام پلاسکو به کام کلیشه

مهمترین مشکلی که باید در نقد فیلم دارکوب به آن اشاره شود، ضعف شدید در شخصیت پردازی از جمله مهسا، مادر معتادی است که سارا بهرامی ایفاگر نقش اش می باشد. مخاطب تا پایان داستان نمی تواند مادرانگی او را قبول کند. چرا او تازه پس از شش سال به صرافت جستجوی فرزندش افتاده، در این شش سال کجا بوده و چه می کرده؟! اصلا از کجا محل کار شوهر سابقش بهروز (امین حیایی) را یافته؟! و مهم ترین پرسش، مگر مادر، ولو معتاد، نوزادش را در ماشین، میان برف و کولاک رها می کند و فرار می کند؟! و پرسش هایی از این دست که تا انتها نیز بی پاسخ می مانند.

همچنین تحول شخصیتی او از زنی معتاد و عاصی که به هر قیمتی که شده از جمله دعوا در محل کار همسر سابق، ایجاد آشوب در محل زندگی او و… خواستار گرفتن دخترش است، به مادری که برای آینده ی بهتر دخترش از فکر باز پس گیری آن سر باز می زند و آن را به شوهر و همسر تازه اش نیلوفر (مهناز افشار) میسپارد، شکل نگرفته است و منطق روایی ندارد. البته بخشی از ضعف در پردازش این شخصیت با بازی بسیار خوب سارا بهرامی در شمایل چنین زنی پوشیده شده است و آن را به نکته چشم گیر فیلم بدل کرده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم بمب، یک عاشقانه کاری از پیمان معادی , در ستایش عشق و زندگی در زیر بمب باران جنگ

دارکوب نیز از وجود سکانس ها و نماهای اضافی نیز رنج می برد. برای مثال می توان به خفه شدن مهسا به دست تینا (شادی کرم رودی)؛ دوست و هم خانه ی صمیمی اش اشاره کرد. واقعا چه کارکرد دراماتیکی در این صحنه وجود دارد؟! چرا تینا باید مهسا را که نزدیک ترین شخص در زندگی او هست را خفه کند؟! کما اینکه ما پیش تر هم دعوا و یا نکته ای مبنی بر برهم خوردن رابطه این دو نمی بینیم. و یا سکانسی که دو دوست دیگر مهسا به ملاقات نیلوفر و بهروز می آیند و آن ها را از رفتن به دادگاهی که مهسا آنها را فراخوانده منع می کنند چه اطلاع جدیدتری به مخاطب داده می شود؟! ما که پیش تر دیده بودیم برای آن ها احضاریه آمده و آن دو نیز قصد رفتن به این دادگاه را ندارند. همچنین هویت خانه ای که مهسا و دیگر زنان معتاد در آن زندگی می کنند کمی نامشخص است. آن جا صرفا کمپی برای زنان معتاد است و یا با اشاره های ریزی که در فیلم مبنی بر مامانی خواندن زن صاحب خانه و شمایل خانم رئیسی اش و آرایش های غلیظ یکی دیگر از دختران می شود، آن جا را به روسپی سرای بدل کرده است؟! و سوال های دیگری که فیلم برای آنها پاسخی ندارد و مانند دارکوب در سر بیننده صدا می کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم خجالت نکش ساخته‌ی رضا مقصودی؛ یک داستان بی سر و ته

بیشتر بخوانید: نقد فیلم مادر قلب اتمی ساخته‌ی علی احمدزاده؛ رانده شده از بهشت

نقد فیلم دارکوب کاری از بهروز شعیبی

اشتراک گذاری
آرش منادی

آرش منادی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی معماری. علاقمند به سینما و ادبیات. بیشتر از اینکه بخوام فیلم ها رو نقد کنم، دوست دارم تحلیلشون کنم.

مشاهده دیدگاه ها

 • سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم

 • نقد منصفانه ای نیست. جواب بیشتر سوالات شما را من از متن فیلم فهمیدم. البته درست است که با وجود دو سیمرغ انتظار فیلم دلچسب تری را داشتم و الان بعد از دیدن فیلم حس گیجی دارم و نمیدانم چه چیزی خوب است و چه چیزی بد؟ اما با این حال نظر بسیار مساعدتری نسبت به فیلم در مقایسه با شما دارم. بازی ها گیرا و دوست داشتنی و شخصیت ها پرداخت‌شده بودند و در نهایت شما به این نتیجه خوب می رسیدید که اگر امید باشد معتاد میتواند معتاد نباشد.

 • جواب سوالات شما تا حدی پیدا بود مثلا اینکه چرا تینا میخواست مهسا رو خفه کنه؟بعد از حرف زدنش با روزبه مشخص بود که بخاطر وعده ی پول میخواد مهسا رو حذف کنه...اینکه چرا در ماشین بچشو گذاشت چون فکر میکرد بعد از شیر دادن بهش بچه مُرده و از ترس شوهرش فرار کرد و....

آخرین مطالب

 • سینمای جهان

نقد فیلم Replicas ؛ ربات‌هایی از جنس انسان

صحبت از نقد فیلم replicas به فارسی کپی ها، بدل ها و نسخه های جایگزین است، فیلمی جنایی علمی تخیلی… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

روغن سیاه دانه برای لاغری معجزه می کند؛ حتما این معجزه طبیعت را امتحان کنید

روغن سیاه دانه در طب سنتی ایران یکی از داروهای درمان گر چند کاره محسوب می شود. مسکن دردهای عضلانی،… بیشتر بخوانید

19 ساعت قبل
 • سینمای جهان

نقد فیلم Roma ساخته‌ی آلفونسو کوارون؛ انعکاس زندگی در آب

Roma آخرین ساخته ی کوارون که پیش از آن با فیلم قدرتمند Gravity و Harry Potter and the Prisoner of… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
 • تلفن همراه

مشخصات نوکیا ۷٫۱

Nokia 7.1 از پردازنده‌ی Snapdragon 636 استفاده می کند و سیستم عامل آن اندروید ۸٫۱ می باشد، هرچند که می… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • تلویزیون و شبکه خانگی

نقد سریال ممنوعه کاری از امیر پورکیان – بروزرسانی هفتگی

ممنوعه نام سریال تازه ی شبکه نمایش خانگی است که اخبار و حواشی بسیاری را قبل از انتشار خود پشت… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

روغن آفتابگردان برای پوست بی نظیر است، به این چند دلیل قانع کننده!

روغن آفتابگردان برای پوست با توجه به محتوای اسید لینولئیک و ویتامین E بسیار مناسب است.  مانند یک سطح محافظتی… بیشتر بخوانید

2 روز قبل