سینمای جهان

تحلیل فیلم The Lives of Others زندگی دیگران کاری از فلوریان هنکل فون دونرسمارک

فیلم The Lives of Others

فیلم سینمایی The Lives of Others زندگی دیگران اولین فیلم بلند فلوریان هنکل فون دانرزمارک محصول سال ۲۰۰۶ آلمان و با بودجه ی حدود دو میلیون دلار ساخته شو و توانست جایزه‌‌ ی اسکار بهترین فیلم خارجی و ۵۹ جایزه‌ی دیگر را دریافت کند.

فیلم سینمایی The Lives of Others زندگی دیگران اولین فیلم بلند فلوریان هنکل فون دانرزمارک محصول سال ۲۰۰۶ آلمان و با بودجه ی حدود دو میلیون دلار ساخته شد و توانست جایزه‌‌ ی اسکار بهترین فیلم خارجی و ۵۹ جایزه‌ی دیگر را دریافت کند. داستان فیلم The Lives of Others از این قرار است که اولریش موئه، نقش یک بازجو و مأمور شنود اشتازی -پلیس امنیت آلمان شرقی- به نام سروان ویسلر را بازی می‌ کند، او مأمور می‌ شود که فعالیت‌ های نمایشنامه‌ نویسی به نام گئورک درایمن را زیر نظر بگیرد اما در این میان آن چه که اتفاق می افتد این است که …

تحلیل فیلم The Lives of Others زندگی دیگران

گفتنی است که اولریش موئه بعد از جنگ جهانی دوم در آلمان شرقی به دنیا آمد، بعد از اتمام تحصیلات به عنوان یک کارگر ساختمانی و مرزبان دیوار برلین مشغول به کار شد. در دهه ی هفتاد و هشتاد او به تئاتر و سینما روی آورد و به علاوه در زمره ی مخالفان نظام کمونیستی آلمان شرقی هم درآمد. او در زندگی شخصی اش بعد از فرو ریختن دیوار برلین دریافته بود که همسرش در سال های دهه ی ۱۹۸۰ جاسوسی او را می کرده است همسرش مرتب با ماموران اداره ی امنیت ملاقات می کرد و درباره ی موئه که آن زمان یکی از مشهورترین بازیگران آلمان بود به آن ها اطلاعات می داد البته آن زن بعداً موضوع را انکار کرد و گفت اشتازی این پرونده را خودش اختراع کرده است و بعد هم موفق شد حکم دادگاه را برای جلوگیری از انتشار کتابی که به شرح جزئیات این ادعا می پرداخت، بگیرد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Double Life of Veronique اثر کریستف کیشلوفسکی

موئه با چشم هایی بی روح و چهره ایی سرد و یخ زده معجزه می کند و بهترین انتخاب برای این نقش استحاله پذیر است. موئه با حس شنوایی بقیه ی حواسش را هم به زیبایی درگیر می کند. البته بازی سباستین کوخ در نقش داریمن و مارتینا گدک در نقش ماریا نیز ستودنی است.

به گفته ی کارگردان فیلم The Lives of Others اولین و تنها فیلم بلند داستانی است که اجازه ی فیلمبرداری در آرشیو اصلی فرماندهی اشتازی را پیدا کرده است. عوامل فیلم برای رسیدن به جو برلین شرقی، صداها را به صورت دیجیتال ضبط نکردند بلکه از فناوری آنالوگ استفاده کردند تا از آرامش و سکوت کاسته شود. با طراحی صحنه به طرح رنگی مشخصی رسیدند. جمهوری دموکراتیک دنیایی از رنگ ها و اشکال خاص خود را داشت. در آن دوران، سبز از آبی بیشتر بود، نارنجی نیز از قرمز. از مایه های رنگی خاصی از قهوه‌ای، بژ، نارنجی، سبز و خاکستری استفاده کردند تا بتوانند حتی الامکان نشان دهند که زندگی در جمهوری دموکراتیک آلمان چه ظاهری داشته است. خالی بودن نیز از لحاظ زیبایی شناسی یک شرایط خنثی پدید می آورد. خیابان های برلین شرقی تقریباً خالی فیلمبرداری شده اند و در آن سال ها نیز دقیقاً چنین وضعی داشتند. به عنوان مثالی دیگر غذاخوری نشان داده شده در فیلم کمابیش خالی است. 

بیشتر بخوانید: سریال The Handmaid’s Tale بر اساس کتاب داستان ندیمه از مارگارت آتوود

گفتنی است که ایده ی اصلی فیلم The Lives of Others در ذهن دانرزمارک آن هم زمانی که کودک بود شکل گرفت. در زمانی که پدر و مادرش که هر دو متولد آلمان شرقی بودند وقتی از مرز دو آلمان می گذشتند از ترس قالب تهی می کردند و همین ترس جانکاه برای پسرشان کم کم خطوط این فیلم را شکل داد. دیوار برلین دیواری است که داستان های تلخ و شیرین زیادی را از دو سوی خود یعنی آلمان شرقی و غریب به خود دیده است. سوم اکتبر سال ۱۹۹۰ بود که این دیوار فرو ریخت و آلمان یکپارچه شد. این فیلم پل جاسوسان را تداعی می کند این که جاسوسی و استراق سمع چه طور می تواند زندگی آدم ها را تحت شعاع قرار دهد.

نویسنده و کارگردان The Lives of Others در مصاحبه با اشپیگل اعلام کرد: «سینمای آلمان تا کنون مایل بوده جمهوری دموکراتیک آلمان را به عنوان مکانی خنده دار با آدم هایی عجیب و غریب تصویر کند که هیچ چیز در آن جدی نبوده است، اما فیلم من در فضایی بسیار متفاوت و واقعی می گذرد، فضایی پر از ترس و بی اعتمادی.»

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Finding Neverland در جست‌و‌جوی ناکَجا آباد کاری از مارک فورستر

زندگی دیگران – The Lives of Others علاوه بر جشنواره ی فجر دست کم در هجده جشنواره ی بین المللی به نمایش در آمده است، از جمله در مونترال، تورنتو، لوکارنو و لندن. این فیلم که سرشار از عناصر دراماتیکی است، یکی از نامزدهای دریافت جایزه ی بهترین فیلم خارجی زبان در جوایز گلدن گلاب و نامزد یازده جایزه در مراسم اهدای جوایز فیلم آلمان ۲۰۰۶ بوده که هفت جایزه ی بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه را دریافت کرده است.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا