دانستنی‌های سلامتی

خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

محققان بر این باورند که مواد شیمیایی موجود در شوینده های خانگی می­ توانند به اندازه کشیدن سیگار به ریه­ های شما آسیب بزنند. زندگی در یک خانه تمیز ممکن است برای سلامت شما مفید باشد، اما در حقیقت تمیز کردن خانه شما برای رساندن آن به شرایط دلخواه ممکن است برای شما مضر باشد! در ادامه با نکات مهمی از خطر شوینده های شیمیایی همراه نت نوشت باشید.

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

بیشتر بخوانید: خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

خطر شوینده های شیمیایی

بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در بخش انجمن آمریکایی راجع به خطر شوینده های شیمیایی و قفسه سینه ی مجله آمریکایی طب تنفسی و درمان بحرانی، خانم هایی که به عنوان نظافت چی کار کرده اند و یا بیش از اندازه از محصولات مشخصی استفاده کرده اند (به خصوص اسپری های تمیز کننده) کاهش بیشتری در عملکرد ریه را نشان دادند. محققان می گویند که خانم هایی که این شرایط را نداشته اند، به میزان مشابه به بیماری های ریوی دچار نشده اند.

بیشتر بخوانید: مضرات شوینده های شیمیایی را بدانید و تا می توانید از آنها استفاده نکنید!

بیشتر بخوانید: ساخت مایع ظرفشویی طبیعی به آسانی در خانه!

دانشمندان دانشگاه برگن در نروژ داده های مربوط به ۶۲۳۵ شرکت کننده در اجتماع اروپایی بررسی سلامت دستگاه تنفس را تحلیل کردند. شرکت کنندگان، که هنگام نام نویسی میانگین سنی آنها ۳۴ سال بود، بیش از ۲۰ سال مورد مطالعه قرار گرفته بودند.

سرپرست تحقیق اویستن اسوانس، دانشجوی دکترا در گروه علوم بالینی در دانشگاه برگن است. او همچنین متخصص پزشکی ریه و مشاور در بیمارستان دانشگاه هوکند است.

اسوانس بیان می کند: “پیام اصلی این مطالعه این است که در دراز مدت، تمیز کننده های شیمیایی احتمالاً موجب صدمه های قابل توجهی به ریه های شما می شوند.” “این مواد شیمیایی معمولاً غیر ضروری هستند. پارچه های میکروفیبر و آب برای بیشتر مقاصد بیش از اندازه کافی می باشند.”

بیشتر بخوانید: سالم ترین جنس ظرف غذاخوری چیست؟ چینی، شیشه، ملامین یا سفال؟

اسوانس راجع به خطر شوینده های شیمیایی اینگونه توضیح داده است که “ما تلاش زیادی برای جمع آوری داده ها در طول این دو دهه گذشته صورت داده ایم و من فرصتی برای مشاهده و تجزیه و تحلیل برخی از داده های متراکم یافته ام.”

یکی از نقاط ضعف بالقوه مطالعه این بود که شرکت کنندگان مرد اندکی به عنوان نظافتچی حرفه ای در آنجا حاضر بودند.

وی توضیح داد: “با این حال، جمعیت مطالعه از نمونه های جمعیت تصادفی مردان و زنان ایجاد شده بود، بنابراین کار کردن به عنوان یک نظافت چی یک امر ضروری برای شرکت در مطالعه نبود.”

بیشتر بخوانید: هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

مواد شوینده می توانند ظرفیت تنفسی شما را کاهش دهند.
مواد شوینده می توانند ظرفیت تنفسی شما را کاهش دهند.

 

مواد شیمیایی با ریه شما سازگار نیستند!

اسوانس راجع به خطر شوینده های شیمیایی اینگونه بیان می ­کند که شدت تخریب بافت ریه در ابتدا بسیار شگفت­ آور بود.

وی همچنین افزود: “با این حال، هنگامی که شما به استنشاق ذرات کوچکی از شوینده ­های خود، که به منظور تمیز­ کردن کف خانه (نه ریه شما)  بکار می ­روند فکر می­ کنید، آن وقت درک این مطلب خیلی هم تعجب بر­انگیز به نظر نمی ­رسد.”

نویسندگان بر این باورند که کاهش سطح کارایی ریه قابل استناد به آسیبی است که بیشتر مواد شوینده شیمیایی بر موکوس پوشاننده ی مجاری هوایی وارد می­ کنند. افزایش بیش از حد این اتفاق، منجر به تغییرات مداوم در مجاری هوایی و تغییر ساختار این مجاری می شود.

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

دکتر سسیلی اسوانس، پروفسور در مرکز سلامت بین الملل دانشگاه و یک مقاله نویس ارشد اینگونه توضیح می دهد که این مطالعه نشان می دهد که “در حالی که اثرات کوتاه مدت مواد شوینده شیمیایی بر آسم به طور فزاینده ای در حال ثبت است، ما دچار فقدان دانش کافی در رابطه با تاثیر بلند مدت این مواد هستیم.”

“ما از این موضوع بیم داریم که چنین موادی، با آسیب اندک اما پیوسته به مجاری هوایی روز به روز و سال به سال ممکن است منجر به تسریع کاهش عملکرد ریه ها با افزایش سن شود.”

آمار و ارقام چه می گویند؟

محققان راجع به خطر شوینده های شیمیایی به تازگی اعداد و ارقامی را منتشر کرده اند که در آن خانم هایی که کار نظافت منزل را انجام می دهند را با آنهایی که این کار را نمی کنند، مقایسه کرده اند.

در میان یافته ها:

میزان هوایی که یک فرد می تواند به اجبار در طول یک ثانیه بیرون دهد ۳٫۶ میلی لیتر در سال (میلی لیتر در سال) در خانم هایی که کار نظافت را در منزل انجام می دهند و در خانم هایی که به عنوان نظافت چی کار می کنند ۳٫۹ میلی لیتر در سال سریع تر کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار که دانشمندان به شما پیشنهاد می‌دهند!

مقدار کل هوایی که یک نفر می تواند با فشار خارج کند در خانم هایی که کار نظافت را در منزل انجام می دهند ۴٫۳ میلی لیتر در سال و ۷٫۱ میلی لیتر در سال در خانم هایی که به عنوان نظافت چی در جایی کار می کنند سریع تر کاهش می یابد.

محققان راجع به خطر شوینده های شیمیایی افزودند که شتاب کاهش عملکرد ریه در خانم هایی که به عنوان نظافت چی در جایی مشغول کار هستند با استعمال تقریباً مقداری کمتر از ۲۰ پاکت سیگار قابل مقایسه است.

به خوبی ثابت شده است که قرار گرفتن مداوم در معرض محصولات تمیز کننده با شدت بیشتر آسم مرتبط است. یک مطالعه نروژی این یافته را به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این محصولات و تشخیص بیماری مزمن انسداد ریه ارتباط می دهد.

بیشتر بخوانید: سرطان ریه در افراد غیر سیگاری به این دلایل است؛ مهمترین علل ابتلا به سرطان ریه را بشناسید

با توجه به دکتر هارولد نلسون، یک متخصص آلرژی و ایمونولوژی در بهداشت ملی یهودی، تفاوت با این مطالعه “از دست دادن عملکرد ریه است.” است.

نلسون همچنین به مجله Health line اینگونه بیان می کند که این مطالعه تفاوتی میان اسپری های تمیز کننده و سایر محصولات قائل نیست.

وی افزود: “ما باید مراقب باشیم.” “با استفاده از محصولات اسپری مانند، شما در هوا مانند یک اسفنج تنفس می کنید. به یاد داشته باشید استفاده از یک ماسک به هنگام تمیز کردن منزل  از شما در برابر مواد شوینده تا حدودی محافظت خواهد کرد.”

در آخر باید گفت: “شاید مادر بزرگ نظر درستی در رابطه با نظافت توسط سرکه و آب داشت.”

بیشتر بخوانید: نحوه شستن اسباب بازی ؛ روش های ضدعفونی کردن اسباب بازی ها و جلوگیری از بیماری کودکان

 

نویسنده: آرین میرزایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا