شبکه‌های اجتماعی

چرا دندانپزشکان به دیجیتال‌مارکتینگ نیاز دارند؟

آیا تا‌به‌حال به این فکر کرده‌اید که کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی چگونه بیماران جدید خود را جذب می‌کنند؟ اگر به‌عنوان دندانپزشک هنوز هم از روش‎های سنتی برای جذب مشتری استفاده می‎کنید، کم‌کم باید نگران کسب‌وکارتان باشید. گزارش‌ها نشان می‌دهد که کلینیک‎ها و مطب‎های دندانپزشکی‌ای که از روش‌های تبلیغاتی قدیمی برای جذب مشتری استفاده می‎کنند، با کاهش جذب بیمار جدید همراه بوده‌اند. به این دلیل که روش‌های قدیمی دیگر مانند گذشته مؤثر نیستند.

امروزه حداقل ۸۵درصد افراد از اینترنت برای پیدا‌کردن کسب‎وکارهای محلی خود استفاده می‎کنند. دندانپزشکی هم از این قضیه مستثنا نیست و بیشتر افراد به‌صورت آنلاین کلینیک‎های دندانپزشکی را جست‌وجو می‎کنند. به‌هر‌حال اگر تا به امروز از روش‎های سنتی برای توسعۀ کسب‌وکارتان استفاده می‌کردید، بهتر است نگرش خود را عوض کنید و مسیر جدیدی را در پیش بگیرید.

دیجیتال‌مارکتینگ برای دندانپزشکان فقط به‌معنی جذب مخاطب در طیف گسترده نیست، بلکه می‌تواند پیغام درستی را از یک برند به هر فرد انتقال دهد. شما در بازاریابی سنتی نمی‌توانید هیچ روش تبلیغاتی‌ای را پیدا کنید که بتواند مشتری‌های خاصی را هدف قرار دهد. اما در دیجیتال‌مارکتینگ به‌راحتی می‌توانید با شناسایی مشتری‎های خاص، پیغام‌های خاصی را به آن‎ها منتقل کنید.

ما در این مطلب نگاهی به مزایای دیجیتال‌مارکتینگ برای دندانپزشکان می‌اندازیم تا شما بهتر متوجه شوید که چرا این روش بازاریابی برای ادامه‎ و توسعۀ کسب‌وکار شما ضروری است.

چرا دندانپزشکان به دیجیتال‌مارکتینگ نیاز دارند؟
چرا دندانپزشکان به دیجیتال‌مارکتینگ نیاز دارند؟

دیجیتال‌مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی بازدهی سریع‌تری دارد

اگر شما بودجۀ خاصی را برای بازاریابی در نظر گرفته‌اید، باید تلاش کنید که بیشترین تعداد بیمار را با آن جذب کنید. درست است که روش‌های بازاریابی سنتی مثل رادیو، تلویزیون و روزنامه‎های محلی می‌توانند باعث شناخت برند شما در میان مردم شوند، اما نمی‌توانند تأثیر سریع‌ و مثبتی روی درآمد شما بگذارند و این یکی از مشکلات مهم تبلیغات آفلاین است.

در روش بازاریابی سنتی، شما تبلیغات خود را به هزاران نفر نمایش می‌دهید، اما مسلماً تعداد بسیار کمی از آن‌ها در همان لحظه به شما و خدماتتان نیاز دارند. به این ترتیب سرمایه‌گذاری شما ممکن است به شناخت بیشتر برندتان منجر شود، نه جذب مشتری جدید.

در رایج‌ترین نوع دیجیتال‌مارکتینگ، یعنی تبلیغات موتورهای جست‌وجو، شما هزینه پرداخت می‌کنید تا مشتری مناسب را در زمان مناسب جذب کنید. شما با کمک کلیدواژه‎های خاصی همچون «دندانپزشکی در تهران» می‌توانید بیماران خاص را هدف قرار دهید و جذب کنید. چون مطمئن هستید که فردی که چنین کلیدواژه‌ای را جست‌وجو می‎کند، دنبال کلینیک دندانپزشکی مشابه با کلینیک شماست. در این روش بازاریابی که روی مخاطبان خاصی سرمایه‎گذاری می‎کند، احتمال اینکه آن‏ها به بیماران جدید شما تبدیل شوند، بسیار بیشتر است. در مقایسه با بازاریابی سنتی و آفلاین، دیجیتال‌مارکتینگ تأثیر بسزایی در افزایش درآمد و بازگشت سرمایه‌تان دارد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] ۹ پادکست بازاریابی محتوا: آموزش و رشد در مسیر محتوا

بازاریابی سنتی: بدون هدف و با حداقل برقراری ارتباط با مخاطب

واقعیت این است که تبلیغات آفلاین و سنتی بدون هدف هستند و ارتباط کمی با مخاطب برقرار می‎کنند. یکی دیگر از معایب این نوع تبلیغات این است که شما نمی‎توانید پیامتان را برای مخاطبانتان سفارشی‌سازی کنید. برای مثال، هنگامی که در رادیو تبلیغ می‎کنید، با تمامی مخاطبان زیر روبه‌رو هستید:

 • افرادی که بیمار نیستند و فعلاً نیازی به دندانپزشک ندارند؛
 • افرادی که هنوز بیمار نیستند، اما در فکر مراجعه به دندانپزشک هستند؛
 • افرادی که به‌طور منظم به دندانپزشکی شما مراجعه می‌کنند؛
 • افرادی که به دیگر دندانپزشکان مراجعه می‌کنند؛
 • افرادی که قبلاً از بیماران خودتان بوده‌اند، ولی مدتی است که مراجعه نکرده‌اند.

انواع مختلف مخاطب با نیازهای متفاوت وجود دارد و تبلیغات آفلاین این امکان را به شما نمی‎دهد که برای هر مخاطب پیام خاص خودش را منتقل کنید. با استفاده از تبلیغات آفلاین همۀ افراد پیام یکسانی را دریافت می‏کنند که گاهی هیچ ربطی به فرد ندارد و روی او هیچ تأثیری نمی‎گذارد.

بازاریابی دیجیتالی: هدف دقیق با برقراری حداکثر ارتباط با مخاطب

بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می‎دهد که بیماران بالقوۀ فعلی یا سابقتان را با پیام‎های عالی در زمان مناسب هدف قرار دهید. از شیوه‎های تبلیغاتی رایج دیجیتال می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما می‌توانید از تبلیغات پرداخت به ازای کلیک در موتورهای جست‌وجو و دایرکتوری کسب‌وکارها برای جذب بیمارانی که به دنبال دندانپزشک در شهرشان هستند، استفاده کنید.
 • شما می‎توانید از تبلیغات نمایشی در وب‌سایت‎های محلی‎ برای شناخت بیشتر برندتان استفاده کنید. تبلیغات نمایشی می‌تواند شامل متن، لوگوها، تصاویر، نقشۀ مکان‌ها و دیگر آیتم‌های مشابه ‌باشد.
 • سوشیال مدیا مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از دیگر روش‌های تبلیغاتی مرسوم است که می‌تواند به جذب مخاطبان شما کمک زیادی بکند. شما می‌توانید با به‌اشتراک‌گذاری نکاتی دربارۀ سلامت و بهداشت دهان و دندان در ذهن مخاطبانتان بمانید.
 • ایمیل‌مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی روش مؤثر دیگری برای جذب بیماران است و شما به کمک آن می‌توانید بیمارانتان را از خدمات جدید خود باخبر سازید و زمان‎ چکاب‌هایشان را یادآوری کنید.
 • همین‌طور می‎توانید با کمک اتوماسیون بازاریابی، پیام‎های مخصوصی را به بیماران خود ارسال کنید یا به آن‎ها یادآوری کنید که چکاب دندانپزشکی خود را فراموش کرده‌اند.
 • ازآنجاکه بازاریابی دیجیتالی به شما این امکان را می‌دهد که پیام‎های مختلفی را به افراد مختلفی بفرستید، درنتیجه پیام‎های شما مرتبط با شخص بوده و می‌تواند به برقراری ارتباط فرد با شما کمک بسیاری کند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] دوره‌های آموزشی رایگان Content Marketing

دیجیتال‌مارکتینگ باعث گسترش کسب‌و‌کارتان در درازمدت شده و به ایجاد برند معتبر کمک می‎کند

همان‌طور‌که در بالا نیز اشاره کردیم هنگامی که شما در رادیو تبلیغ می‎کنید، با گروه‎های مختلفی از مردم روبه‌رو هستید. در بین این گروه‎ها برخی از آن‎ها علاقه‌مند به دریافت خدمات دندانپزشکی هستند، اما هنوز دربارۀ مراجعه به دندانپزشک تصمیمی نگرفته‌اند. این افراد معمولاً به دنبال راه‌هایی برای سفید‌کردن یا مرتب‌کردن دندان‎ها یا بهداشت صحیح دهان و دندان مثل نحوۀ صحیح مسواک‌زدن و کشیدن نخ دندان هستند. یا ممکن است برخی از آن‎ها که دندان مصنوعی دارند، دوست داشته باشند اطلاعاتی دربارۀ ایمپلنت کامل فک بدانند. معمولاً بیشتر این افراد به‌صورت آنلاین پاسخ پرسش‎های‌ خود را در گوگل جست‌وجو می‎کنند. البته این افراد فعلاً فقط دربارۀ نیازشان تحقیق می‎کنند و هنوز برای مراجعه به دندانپزشک آماده نیستند.

شما می‎توانید با تولید محتواهای ارزشمند در وبلاگ وبسایتتان، افرادی که به‌صورت آنلاین دربارۀ اطلاعات دندانپزشکی جست‌وجو می‎کنند جذب کنید. مثلاً می‌توانید با انتشار مطلبی دربارۀ نحوۀ سفید‌کردن دندان‎ها، افرادی که چنین کلیدواژه‌هایی را جست‌وجو می‎کنند به وبلاگتان هدایت کنید و ترافیک سایتتان را افزایش دهید. به‌علاوه می‌توانید با تبلیغات در موتورهای جست‌وجو این افراد را با وبلاگتان آشنا کنید. البته در این نوع بازاریابی احتمال اینکه مخاطب وبلاگ شما فوراً به مراجعه‎کنندۀ مطب دندانپزشکی‌تان تبدیل شود، کمتر است. مگر اینکه شما اطلاعات تماس شخص را دریافت کنید و از آن‌ها برای جذب مخاطبان خود استفاده کنید.

دیجیتال‌مارکتینگ چگونه به جذب مخاطب کمک می‎کند؟

فرض کنید که مقاله‌ای را دربارۀ سفید‌کردن دندان‎ها در سایتتان منتشر کرده‌اید. از طرف دیگر فردی به‌صورت آنلاین اطلاعاتی را دربارۀ سفید‌کردن دندان‏ها و هزینه‌های آن جست‌وجو می‎کند و به سایت شما می‌رسد. مطلب شما به‌خوبی به پرسش‎های شخص درخصوص سفید‌کردن پاسخ می‎دهد و اولین تأثیر مثبت از برند شما در ذهن او ایجاد می‎شود. البته این به آن معنا نیست که او برای مراجعه به دندانپزشک آماده است.

حالا فرض کنید که مقالۀ شما در کنار اطلاعات جامعی که به مخاطب ارائه می‎دهد، تخفیف درخور توجهی را برای اولین مراجعۀ بیماران جدید به دندانپزشکی‌تان برای سفید‌کردن دندان ارائه می‎دهد. ازآنجاکه مقالۀ شما به پرسش‌های مخاطب پاسخ داده است، احتمالاً مایل به دریافت اطلاعات اضافی یا استفاده از کد تخفیف است. مخاطب مقاله با پرکردن فرم در سایتتان به شما نشان می‌دهد که شما تأثیر بعدی را روی او گذاشته‌‌اید و او را به یکی از بیماران جدیدتان تبدیل کرده‌اید.

 

ایمیل‌مارکتینگ

زمانی که شما آدرس ایمیل بازدیدکنندگان سایتتان را دارید، می‌توانید خط ارتباطی با آن‌ها ایجاد کنید و فرد را به استفاده از خدمات دندانپزشکی‌تان علاقه‌مند کنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که کلینیک دندانپزشکی شما یکی از گزینه‌های شخص برای انتخاب خدمات دندانپزشکی خواهد بود. بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای پیاده‌سازی این هدف است.

با بازاریابی ایمیلی می‎توانید تمامی آدرس‎های ایمیل را در فهرست پستی خود ذخیره کنید و زمانی که پیامی را ایمیل می‎کنید، تمامی اعضای فهرست شما آن را دریافت کنند. شما می‌توانید پیام‎های خود را به توصیه‎های دندانپزشکی و خدمات دندانپزشکی تقسیم کنید و این نوع بازاریابی ایمیلی می‌تواند مؤثرتر و مفیدتر باشد.

 

اتوماسیون بازاریابی

پیش‌تر در این مطلب بحث کردیم که بازاریابی سنتی در مقایسه با بازاریابی دیجیتال برای دندانپزشکان ضعیف‌تر عمل می‌کند؛ چراکه تبلیغات آفلاین این قابلیت را به شما نمی‎دهد که پیام‌های خود را متناسب با مخاطبانتان کاستومایز کنید. ایمیل‌مارکتینگ نیز دقیقاً چنین ضعفی را در سیستم خود دارد؛ ولی اتوماسیون بازاریابی می‌تواند مشکل را حل کند.

با اتوماسیون بازاریابی شما می‌توانید یک سری پیام‎های خاص را برای مخاطبانی خاص ارسال کنید. پلتفرم اتوماسیون بازاریابی پیام‎ها را به‌صورت اتوماتیک در فواصل مشخصی، مثلاً بعد از پر‌کردن فرم در ‌سایت برای بازدیدکنندگان سایت ارسال می‎کند. درواقع اتوماسیون بازاریابی با استفاده از نرم‌افزار خاصی کارهای تکراری مثل پیگیری ایمیل و کمپین‎ها را که  زمان زیادی برای آن‌ها نیاز است انجام می‌دهد.

فرض کنید می‌خواهید با استفاده از اتوماسیون بازاریابی، کمپین خاصی برای خودتان ایجاد کنید که با دانلود مقالۀ شما دربارۀ سفید‌کردن دندان‎ها کار خود را شروع می‎کند. این کمپین می‎تواند چیزی شبیه به فرایند زیر باشد:

 • روز بعد از دانلود مقاله، اتوماسیون بازاریابی عکس‎هایی از قبل و بعد سفید‌کردن دندان‎ها برای فرد ارسال می‎کند.
 • یک هفته بعد اتوماسیون بازاریابی پیامی با توضیحاتی درخصوص اینکه سفید‌کردن دندان هیچ دردی ندارد و سریع است، ارسال می‌کند. شما می‎توانید در این پیام دربارۀ حساسیت دندان بعد از سفید‌کردن صحبت کنید و توضیح دهید که بعد از چند روز رفع خواهد شد.
 • هفتۀ بعد دوباره اتوماسیون بازاریابی می‌تواند پیامی برای توصیف تکنولوژی‏هایی که در سفید‌کردن دندان‎ها به کار می‎رود بفرستد و دربارۀ آن توضیح دهد.
 • هفتۀ بعد از آن نیز این اتوماسیون می‎تواند پیامی با محتوای ۵۰درصد تخفیف سفید‌کردن دندان برای فرد بفرستد.
 • اگر فرد موردنظر بعد از دو ماه هیچ اقدامی انجام ندهد، اتوماسیون بازاریابی می‌تواند پیامی با این مضمون به فرد بفرستد که شما برندۀ خدمات رایگان سفید‌کردن دندان در کلینیک شده‌اید.
 • اگر فرد دوباره هیچ اقدامی انجام ندهد، این ایمیل می‎تواند به فهرست اصلی منتقل شود تا بعداً تلاش‎های بیشتر برای جذب مخاطب صورت گیرد.

در هر مرحله شما می‎توانید به سایتتان لینک بدهید تا برای هماهنگی‎های لازم بتوانند با شما در ارتباط باشند. همین‌طور می‌توانید نرم‎افزار خود را به‌گونه‎ای تنظیم کنید که در هریک از مراحل بالا فرستادن پیام را متوقف کند.

آیا شما هم از بازاریابی دیجیتال استفاده می‎کنید؟

بازاریابی دیجیتال برای دندانپزشکان می‎تواند به رشد سریع کسب‌وکار و صرفه‌جویی در هزینه‎هایشان منجر شود.

 

منبع: Crystal Clear Digital Marketing

نیما شفیع زاده

من علاقۀ بسیاری به تولید محتوای کاربردی، ارزشمند و تأثیرگذار دارم. محتواهایی که بتوانند مخاطبان را شگفت‌زده و مشتاق کنند. حوزۀ مورد علاقۀ من برای تولید محتوا حوزۀ کسب‌وکار، تکنولوژی و فناوری اطلاعات است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا