1398-01-30
دانستنی‌های سلامتی

تپش قلب نامنظم یا فیبریلاسیون چیست و چه ارتباطی با افسردگی دارد؟

تپش قلب نامنظم افسردگی و فیبریلاسیون

فیبریلاسیون یا تارلرزه یا تپش قلب نامنظم به معنای انقباض ضعیف و موضعی و غیرارادی ماهیچه های قلب است که معمولا پس از استرس و اضطراب در شخص بروز می کند.

فیبریلاسیون یا تپش قلب نامنظم که می تواند به سکته های مغزی یا قلبی منجر شود در نتیجه افسردگی امکان بروز بیشتری در فرد پیدا می کند. تحقیقات نشان داده است افرادی که دچار افسردگی هستند یا از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند یک سوم بیشتر از دیگران به فیبریلاسیون دچار می شوند. ارتباط بین تپش قلب نامنظم و افسردگی و اهمیت درمان آن را در نت نوشت امروز بخوانید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم

ارتباط مستقیم بین بیماری های روحی و تپش قلب نامنظم

هر چند مطالعات قبلی ارتباط بین اضطراب و عدم سلامت قلب را نشان داده است ولی در تحقیقات اخیر محرز شده است در صورتی که فرد دچار افسردگی و اضطراب باشد قلب سلامت خود را از دست می دهد. دکتر پروین گارگ Dr. Parveen Garg استاد دانشگاه پزشکی کالیفرنیای جنوبی در این باره این طور می گوید: «اکنون ثابت شده است در صورت ابتلای فرد به ناراحتی های روحی قلب نیز سلامت خود را از دست می دهد.»

بیشتر بخوانید: تفاوت حمله پانیک و حمله قلبی 

فیبریلاسیون یا تپش قلب نامنظم چیست؟

فیبریلاسیون یا تارلرزه یا تپش قلب نامنظم به معنای انقباض ضعیف و موضعی و غیرارادی ماهیچه های قلب است که معمولا پس از استرس و اضطراب در شخص بروز می کند. در مواقع عادی وقتی شخص دچار استرس می شود معمولا چند لحظه ای تارلرزه قلب اتفاق می افتد ولی اگر استرس و اضطراب مدام اتفاق بیفتد یا ادامه پیدا کند، ضربان قلب نظم خود را از دست می دهد، خون به طور طبیعی در کل بدن جریان پیدا نمی کند، اکسیژن کمتری به اعضا بدن می رسد و حتی امکان بروز لخته خون و در نتیجه سکته چندین برابر می شود. دکتر راسل لوپکر Dr. Russel Luepker از دانشگاه مینه سوتا که خود در تحقیق شرکت نداشته است تاکید می کند که تغییرات هورمونی در نتیجه استرس و اضطراب باعث می شود تا قلب ضربان منظم خود را از دست بدهد که در طولانی مدت نتایج نامطلوبی بر سلامت قلب فرد دارد.

بیشتر بخوانید: حمله پانیک (عصبی) چیست؟

استرس و بیماری قلبی

استرس یکی از شایع ترین بیماری های روحی روانی قرن اخیر است. استرس با به هم زدن تعادل هورمونی و بروز التهابات تغییرات شدیدی در بدن به وجود می آورد. عوارض جانبی بر سلامت بدن در نتیجه استرس با تحقیق بر روی ۶۰۰ر۶ نفر داوطلب نشان داد در افرادی که به افسردگی مبتلا بودند نسبت به افراد سالم حتی ۱۰ سال پس از شروع تحقیق به فیبریلاسیون مبتلا شده بودند. محققان حتی متوجه شدند در صورتی که فرد چاق نباشد، و به الکل و سیگار هم اعتیاد نداشته باشد فقط در صورت ابتلا به افسردگی باز هم در معرض تپش قلب نامنظم یا فیبریلاسیون قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: افزایش احتمال سکته قلبی در زنان با اندام سیبی شکل

توجه بیشتر به درمان افسردگی

هم اکنون تحقیقات نشان داده است که فرد مبتلا به افسردگی باید بیماری خود را درمان کنند تا خطر ابتلا به تپش قلب نامنظم بخصوص با بالارفتن سن کاهش یابد. با این تحقیق از کلیه پزشکان درخواست شده است تا توجه بیشتری به وضعیت روحی روانی بیماران خود داشته باشند. در این تحقیقات از پزشکان درخواست شده است در صورتی که بیمارانشان مبتلا به بیماری های دوره ای و مزمن هستند توجه بیشتری به وضعیت درمان او داشته باشند تا علاوه بر درمان بیماری های جسمی، ناراحتی های روحی نیز تحت درمان قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: چقدر علائم خطر سکته قلبی را دارید؟ راه های پیشگیری از سکته قلبی

نتیجه این تحقیقات در جلسه سالیانه پزشکان در نیواورلئان به طور رسمی اعلام گردید تا مورد استفاده پزشکان در مداوای بیماران قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: زمان جراحی قلب بعدازظهر است یا صبح؟

منبع: WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا