دانستنی‌های سلامتی

نوروپاتی دیابتی: علل، علائم و راه‌های درمان اختلالات عصبی ناشی از دیابت

درمان نوروپاتی دیابتی یا اختلالات عصبی ناشی از دیابت یکی از آسیب‌های دستگاه عصب در بیماران دیابتی است که بیشتر در زانوها و انگشتان پا احساس می‌شود. با درمان و کنترل بیماری دیابت می‌توانید از رشته‌های عصبی خود محافظت کرده و درد ناشی از اختلالات عصبی ناشی از دیابت را بهبود ببخشید. پس تا پایان مقاله همراه نت نوشت باشید تا همه چیز را درباره این بیماری بدانید.

نوروپاتی دیابتی

درمان نوروپاتی دیابتی (اختلالات عصبی ناشی از دیابت)

 • میزان گلوکز موجود در خون و انسولین بدن را کنترل کنید.
 • از ریشه گیاه کاکنج استفاده کنید.
 • غذاهای با ویتامین B12 بخورید.
 • ورزش یوگا تمرین کنید.
 • استعمال دخانیات را متوقف کنید.

اگر شما بیماری دیابت دارید، این احتمال وجود دارد که دچار اختلال در رشته‌های عصبی و یا آسیب به بافت عصب‌ها شوید. این عوارض در ۶۰ تا ۷۰ درصد از کسانی که دیابت دارند، ظاهر شده است. اختلالات عصبی ناشی از دیابت بیشتر به دلیل میزان بالای قند خون ایجاد می‌شود. وقتی که عصب‌های شما آسیب‌هایی ببینند؛ ممکن است دچار درد، کرختی و بی حالی، و کم شدن توان در دست‌ها و پاها و حتی سیستم گوارش، اندام‌های جنسی و قلب شوید.

وقتی در این شرایط قرار داشته باشید، همواره نیاز به اطلاع رسانی و آگاهی دارید، که یکی از راه‌هایی است که به وسیله آن می‌توانید بیماری خود را کنترل و مدیریت کنید. در این راستا درمان‌های خانگی، طبیعی و رهنمودهای آسانی وجود دارند که می‌توانند عوارض‌های ناشی از بیماری را به حداقل رسانده و بیماری را کنترل کنند.

 • برای کنترل اختلالات عصبی ناشی از دیابت این دو راه را همواره به خاطر بسپارید:
 1. خود را از خطر جراحات و آسیب‌هایی که ممکن است بر اثر تحرکات بیش از حد به وجود آیند، دور نگه دارید.
 2. بیماری خود را هر چه بهتر کنترل کنید تا شدت اختلالات دستگاه عصبی را تا حد ممکن کم کنید.
برای درمان نوروپاتی دیابتی اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که بیماری دیابت را کنترل کنید
برای درمان نوروپاتی دیابتی اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که بیماری دیابت را کنترل کنید

دیابت را کنترل کنید

اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که بیماری دیابت را کنترل کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، حتی می‌توانید دیابت را شکست دهید. با کنترل میزان قند خون تان بهتر می‌توانید عوارض ناشی از اختلالات دستگاه عصبی را کم کنید. در ادامه از چند راه ساده و طبیعی صحبت می‌کنیم:

 • غذاهای سالم بخورید. غذای شما باید از لحاظ تازه و طبیعی بودن در سطح بالایی قرار داشته باشد. حاوی حبوبات و فیبر باشد، به علاوه مقدار کمی نیز چربی، قند، نمک و چربی‌های ترانس داشته باشد.
 • ورزش کنید. اگر می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید؛ حتی اگر به اندازه یک پیاده روی کوتاه باشد.
 • مدیتیشن کنید؛ تنفسی عمیق داشته باشید؛ پیاده روی کنید؛ و یا حتی جهت کم شدن استرس و نگرانی‌های روزمره به موسیقی گوش دهید. چرا که استرس، میزان قند خون را افزایش می‌دهد.

از ریشه گیاه عروسک پشت پرده استفاده کنید

برای درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی گیاه دارویی هندی عروسک پشت پرده (کاکنج) (Ashwagandha (Withania somnifera می‌تواند کمک کننده باشد. ریشه این گیاه از پیشرفت دیابت جلوگیری کرده و علائم اختلالات عصبی ناشی از دیابت را کنترل می‌کند. همچنین باعث بالا رفتن سرم انسولین و کنترل میزان گلوکز خون و پایین آمدن آن می‌شود و پایداری گلوکز و حساسیت انسولین را افزایش می‌دهد.

علائم ناشی از اختلال دستگاه عصبی ممکن است پیشرفت کنند و یا حتی بسیار شدت یابند. در یک مطالعه، افرادی که تجربه احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در دست و پا را تجربه کرده بودند مقدار ۵ گرم از ریشه کاکنج را به همراه شیر، روزی دوبار به مدت دو ماه متوالی استفاده کردند. بی حسی و سوزش این افراد به طور قابل توجهی کم شد.

روغن گل پامچال (گل مغربی)

برای درمان نوروپاتی دیابتی روغن گل پامچال را در نواحی به کار ببرید که تحت تاثیر علائم بیماری باشند. اگر از خواص آن به خوبی بهره بگیرید، حتی عملکرد عصب‌های شما بسیار بهتر خواهد شد.

مطالعات نشان می‌دهند که ترکیب ویتامین E و محصولاتی که در آن از روغن پامچال استفاده شده، به کنترل اختلالات عصبی ناشی از دیابت کمک می‌کند. طی یک تحقیق، ۸۸% کسانی که دچار احساس سوزش ناشی از این اختلال بودند، طی دو هفته با مصرف این روغن درمان شدند.

زنجبیل بخورید

اگر بدن شما دچار قند خون بالا است، به دنبال آن ممکن است عصب‌ها و عملکرد ماهیچه‌ها در سیستم گوارش آسیب دیده و حتی مشکلات معده و گوارش نیز به وجود آیند. زنجبیل یکی از راه‌های درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی است که در بهبود این مشکلات معده که در ارتباط با اختلالات دستگاه عصبی هستند (مانند بیماری فلج معده که در این وضع، غذا به کندی از معده خارج می‌شود) به شما کمک می‌کند.

آروماتراپی برای درمان نوروپاتی دیابتی

برای درمان نوروپاتی دیابتی استفاده موضعی از اسانس‌های مخلوط شده در روغن‌های گیاهی، می‌تواند درد ناشی از بیماری دستگاه عصبی را کاهش دهد. طی یک تحقیق، در گذشته مخلوطی از روغن‌های اسطوخودوس، گیاه شمعدانی، برگ درخت چای، اکالیپتوس و نارنج، جهت کم کردن درد پاها، ناشی از اختلالات عصبی، به کار برده می‌شد.

این ترکیب کمک می‌کند تا درد، پس از ۳۰ دقیقه استفاده از آن به طور چشمگیری کاهش پیدا کند و به این معنی است که شما می‌توانید مخلوط این روغن‌های گیاهی را روزانه برای مقابله با درد و ناراحتی ناشی از این بیماری استفاده کنید. همچنین رایحه این گیاهان می‌تواند به از بین بردن نگرانی و استرس شما کمک شایانی کند. برای مثال رایحه روغن اسطوخودوس کیفیت خواب را افرایش می‌دهد، استرس را از بین برده و روحیه شما را بهتر می‌کند.

غذاهای حاوی ویتامین B12 بخورید.

در شرایط این بیماری، داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند کمک کننده باشد. ویتامین B12 نقشی اساسی در پایدار نگه داشتن شرایط نرمال عملکرد عصب‌ها دارد. نرسیدن مقدار کافی از این ماده سبب کم شدن نقش حفاظتی غشای میلین در اطراف عصب و مختل شدن عملکرد عصب‌ها می‌شود. پس مواد غذایی حاوی ویتامین B12 را در وعده‌های خود بگنجانید. مواد غنی از این ویتامین در لیست زیر قابل مشاهده هستند:

 • گوشت اندام‌های داخلی بدن (همچون کبد، قلب و…)
 • گوشت قرمز
 • گوشت مرغ
 • حلزون
 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی
 • غلات صبحانه (برای اطمینان از دارا بودن ویتامین، روی بسته را بخوانید.)
 • مخمرهای غذایی (همانند مورد بالا عمل کنید.)

یوگا را امتحان کنید

یوگا به بالا بردن حساسیت انسولین و پایداری گلوکز کمک کرده و همچنین از شما در برابر oxidative stress محافظت می‌کند که عوارض آن همانند اختلال عصبی است. حرکات یوگا همچون حرکات خمیده، خوابیده، نشسته و خمیده به طرف جلو، پیچش نیمه نخاعی و پیچش در حالت خوابیده به طور موثری در جهت کنترل بهتر بیماری دیابت کمک می‌کنند. همینطور حرکات یوگا می‌توانند اختلالات دستگاه عصبی را بهبود ببخشند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] عوارض دیابت: بیماری های ناشی از دیابت که همه باید از آنها آگاه باشند!

سیگار را ترک کنید

اگر دچار این اختلال هستید، به طور قطع نباید سیگار بکشید. این کار نه تنها عوارض بیماری را تشدید می‌کند، بلکه ریسک ابتلا به بیماری‌های پا، مرتبط با اختلال دستگاه عصبی را نیز بالا می‌برد.

برای درمان نوروپاتی دیابتی از پاهایتان مراقبت کنید

اگر به دلیل اختلال دستگاه عصبی مستعد بیماری‌های پا هستید، یک سری راهکارها به شما در جهت کم کردن عوارض آن کمک می‌کنند:

 • آزمایشات معمول برای پا مانند عکس برداری از شکل استخوان، شکستگی‌ها و جراحت‌ها را انجام دهید. این کار کمک می‌کند که در صورت بروز مشکل، به موقع از آن آگاه شده و معالجه شوید؛ قبل از اینکه عوارض بیشتری ظاهر شوند.
 • کفش‌های مناسبی را که سبب از بین رفتن فشار اضافی روی پا می‌شوند و آن‌ها را در موقعیت مناسبی قرار می‌دهند، بپوشید. از کفش‌های پوشیده استفاده کنید تا از پاهای شما در برابر جراحات و آسیب‌های خارجی محافظت کنند.
 • گاهی اوقات برای جلوگیری از ترک برداشتن و زخم شدن پا، آن را مرطوب کنید اما در کل، سطح آن خشک باشد.
 • ناخن‌های پا را کوتاه کنید و کناره‌های آن را سوهان بکشید تا در اثر گیر کردن به لباس‌ها و یا به دلیل بلند بودن، نشکنند.
 • اگر شما ریسک ابتلا به مشکلات پا را دارید، از بالا رفتن وزنتان جلوگیری کرده و تمرینات ورزشی سنگین انجام ندهید. زیرا در این صورت خطر بروز جراحات افزایش پیدا می‌کند. در عوض به ورزش‌هایی همچون شنا و دوچرخه سواری بپردازید.

از کپسایسین به عنوان علاجی برای درد استفاده کنید

یکی دیگر از درمان‌هایی که می‌توانید انجام دهید، استفاده از کرم کپسایسین تهیه شده از ماده capsicum موجود در فلفل است. محققان دریافتند که استفاده از این کرم برای افرادی که دچار اختلال دستگاه عصبی هستند، مفید بوده و درد ناشی از آن را تسکین می‌بخشد.

ماساژ درمانی کنید

علاوه بر راه‌های درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی Diabetic neuropathy یک ماساژ خوب کمک می‌کند تا از این درد مزمن خلاصی یابید و شدت آن را کم کنید. این کار عملکرد عصب‌ها را بهتر می‌کند، استرس و نگرانی را از بین می‌برد، کیفیت خواب شما را بالا برده و به طور کلی شرایط سلامت بدن را بهبود می‌بخشد. همچنین نشاط جسمی را افزایش می‌دهد. دقت کنید که به یک ماساژور متخصص و آموزش دیده مراجعه کنید که از وضعیت بیماری شما نیز آگاه باشد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] خواب رفتن دست و پا: علت و راه‌های درمان نوروپاتی که باید بدانید!

منبع + + +

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا