1398-06-28
حیوانات خانگی

اسهال گربه: درمان اسهال و برنامه ریزی غذایی صحیح گربه

اسهال گربه

گربه‌ها گاهی به دلیل مشکلات گوارشی دچار اسهال می‌شوند و شما باید برای درمان اسهال گربه تان زودتر اقدام کنید. معمولاً اسهال یک روز یا بیشتر طول می‌کشد اما اگر چند روز طول بکشد می‌تواند باعث کم آبی بدن، کاهش وزن و بی حالی شود. هنگامی که گربه شما این علائم را نشان می‌دهد، به احتمال زیاد شما باید دارو درمانی کنید و رژیم غذایی گربه تان را بازبینی کنید. در ادامه در نت نوشت راه‌های درمان اسهال گربه را خواهیم گفت.

اسهال گربه

اگر اسهال گربه شما بیش از چند روز طول کشید یا استفراغ کرد یا خیلی آرام به نظر رسید نیاز به ویزیت دامپزشک دارد.

برای درمان اسهال گربه با دامپزشک خود تماس بگیرید و در صورتی که دامپزشک شما بخواهد تجزیه و تحلیل نمونه را انجام دهد، می‌توانید نمونه‌ای از مدفوع را با خود همراه داشته باشید.

گربه خود را نزد دامپزشک ببرید. یک نمونه مدفوع تازه (کمتر از ۱۲ ساعت دفع شده) بردارید.

مقدار کمی خون قرمز در مدفوع ممکن است یک مسئله جزئی باشد. اگر مدفوع سیاه و چسبنده بود ممکن است نشان دهنده این باشد که خون هضم شده از معده آمده و احتمالاً گربه زخم معده داشته باشد.

دامپزشک شما احتمالاً از خون گربه آزمایش بگیرد ومدفوع را برای انگل‌های داخلی با اشعه ایکس و اولتراسوند  تجزیه و تحلیل کند.اگر دامپزشک شما انگل‌های روده‌ای را در مدفوع گربه پیدا کند، داروهای مناسب تجویز می‌کند.

اگر این انگل روده‌ای نبود، دامپزشک ممکن است یک دارو برای کاهش اسهال، مانند مترونیدازول، پیش بینیولون یا تیلوسین تجویز کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

داروی تجویز شده برای اسهال گربه را با استفاده از یک سرنگ در کنار دهان گربه بگذارید و دارو را در دهان گربه خالی کنید.

اطمینان حاصل کنید که گربه دارو را بلعیده است. اگر‌ بخواهید می‌توانید دارو را به‌ کمک آب (که هم دمای محیط اتاق است) به گربه بدهید،این کار کمک می‌کند طعم دارو را از دهانش پاک کنید.

از دامپزشک خود اطمینان حاصل کنید که اسهال گربه شما بهبود یافته است.

بعضی از بیماری‌های مزمن مانند بیماری التهابی روده ممکن است برای چند ماه، شاید برای مدت طولانی، به طول بیانجامد. اگر برنامه درمان برای گربه شما به درستی پیش رود، اسهال باید به طور کامل بهبود یافته باشد.

علائم بیماری التهاب روده (IBD) عبارتند از: کاهش وزن، کم آبی، استفراغ و اسهال. دامپزشک شما باید آزمایش‌های لازم را برای تعیین اینکه آیا گربه شما دارای IBD، اسهال مزمن مرتبط با سرطان روده یا اسهال منظم است یا خیر، انجام دهد.

بیشتر بخوانید: بیماری‌های گربه و گربه بیمار را چگونه تشخیص دهیم؟

درمان اسهال گربه

داروی تجویز شده را توسط یک سرنگ در گوشه دهان گربتان تخلیه کنید

تغییر رژیم غذایی گربه

هر گونه تغییر در غذای گربه را در نظر بگیرید

اگر اسهال در عرض یک یا دو روز اتفاق بیفتد، مشکل می‌تواند از تغییر غذاهای گربه باشد.بازگشت به غذای قدیمی درمان آن است و باعث می‌شود مدفوع به حالت عادی برگردد. هنگامی که مدفوع پایدار می‌شود، سعی کنید رژیم غذایی را به تدریج تغییر دهید.

اگر گربه شما آلرژی غذایی داشته باشد

اگر گمان می‌کنید گربه شما به مواد غذایی حساس است، سعی کنید رژیم غذایی‌اش را تغییر دهید. حساسیت غذایی (آلرژی) در گربه‌ها رخ می‌دهد و ممکن است باعث اسهال شود. بنابراین، هنگام تغییر رژیم غذایی، مطمئن شوید که محتوی تشکیل دهنده مواد غذایی جدید بسیار متفاوت از مواد غذایی قدیمی است.  دامپزشک شما همچنین می‌تواند رژیم غذایی با فیبر بالا را برای گربه شما تجویز کند.

معرفی تدریجی یک غذای جدید

نسبت خوب برای تغییر غذا: ۹۰ درصد مواد غذایی فعلی و ۱۰ درصد مواد غذایی جدید باشد. به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. اجازه دهید گربه شما به شما بگوید که چقدر سریع می‌توانید  رژیم غذایی‌اش را تغییر دهید. هیچ قانون سفت و سختی برای این کار وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: نگهداری از گربه و هر آنچه که باید برای نگهداری از گربه‌ها بدانید!

در غذای گربه از Metamucil استفاده کنید

اضافه کردن نیمی از قاشق چای خوری متاموسیل به غذای گربه یک تا دو بار در روز به مدت ۵-۷ روز می‌تواند کمک کننده باشد. کدو تنبل کنسرو شده هم همین تاثیر رامی گذارد.

هر دو‌ فیبر بالایی دارند و برای درمان موثر می‌باشند.

پروبیوتیک‌ها را به رژیم گربه اضافه کنید

پروبیوتیک‌ها “اشکالات” روده‌ای را به گاز روده‌ای برمی گردانند تا با سیستم متعادل کننده‌ای با اسهال خارج شود. یک گزینه آسان و خوشمزه FortiFlora برای گربه‌ها است.

تشخیص کمبود آب پس از اسهال گربه

اسهال مداوم می‌تواند باعث از دست دادن آب شود و حیوان خانگی شما می‌تواند از آب بیفتد. برای تشخیص کمبود آب، به آرامی پوست پشت گردن  را بکشید. هنگامی که یک گربه به طور معمول هیدراته می‌شود، پوست کشیده شده سر جای خود بر می‌گردد. اگر که غیر از این بود او را نزد دامپزشک برده و مشکل را با او در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

درمان اسهال گربه

برای تشخیص دهیدراته شدن گربتان پوست پشت گردنش را بکشید

نویسنده: شادان هاشمی

منابع: + + +

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    غزل

    22 فروردین 1397 at 20:49

    1+

    خوب بودددددددددد لایک دارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا