دانستنی‌های سلامتی

تفاوت زنان و مردان: تفاوت مغز زنان و مردان از نظر علمی چگونه است؟

تفاوت‌های جنسیتی موجود در انسان‌ها و تفاوت زنان و مردان بسیار دقیق است. برای پی بردن به این نکات یک نگاه موشکافانه و دقیق نیازمند است. یک تیم تحقیقاتی دانشمندان از دانشگاه کوئین مری لندن به تفاوت هایی در نوع نگاه و عملکرد چشم در زنان و مردان پی برده اند که بسیار جالب می‌باشد.

همچنین دانشمندان با وجود تحقیقات متعدد در مورد مغز و نحوه عملکرد آن به تازگی متوجه شده‌اند بین مواد شیمیایی مغز، جنسیت و رفتارهای اجتماعی مثل بخشندگی ارتباط مستقیمی وجود دارد. چیزهایی که پیش از این در مورد سلامت مغز و عملکردهای بهتر آن نمی‌دانستیم. علاوه بر این بویایی زن و مرد نیز با یکدیگر متفاوت است!

ماه گذشته محققان بریتانیایی آخرین نتایج از مطالعات مربوط به تفاوت مغز زنان و مردان را منتشر کردند. حدود ۵۰۰۰ نفر در این تحقیق شرکت داشتند تا به یکی از بحث برانگیزترین پرسش‌های تاریخ بشر یعنی تفاوت مغز زنان و مردان از نظر علمی پاسخ داده شود.

بحثی که قرن‌ها است در مورد تفاوت‌های ساختاری و کارکردی مغز زنان و مردان و نحوه تاثیرگذاری بر رفتار آنها ادامه دارد و بعضا برداشت‌های اشتباهی هم از آن شده است.

تفاوت زنان و مردان

تفاوت مغز زنان و مردان

هر چند مردان و زنان به تفاوت‌های زیستی بین دو جنس باور دارند ولی حداقل در مورد تفاوت مغز زنان و مردان همیشه بحث‌های داغی بین مردان و زنان در جریان بوده است. به طوری که بیشتر وقت‌ها حتی تفاوت‌های رفتاری در یکدیگر را به مغز طرف مقابل ربط داده اند.

طرفداران جنبش‌های جدیدی مثل فمینیست‌ها هم معتقدند تفاوتی در مغز زنان و مردان وجود ندارد و تفاوت‌های رفتاری در نتیجه فرهنگ جامعه و نحوه تربیت بروز می‌کند.

دو نظر کاملا متضاد که یا از این سوی بام می‌افتد یا آن سوی بام و حتی سعی کرده است با وارد شدن به جزئیات از تفاوت‌های رفتاری گرفته تا رنگ‌های مورد علاقه هر دو جنس را توضیح دهد.

علم درباره تفاوت‌های رفتاری میان زنان و مردان چه می‌گوید

به هر حال علم و آزمایشات و بررسی‌های مختلف علمی تفاوت مغز زنان و مردان را پیدا کرده است. هر چند توضیح علت این تفاوت‌ها برای علم هم مشکل است. مثل مطالعاتی که نشان داد مردان بیشتر جذب اشیا می‌شوند و زنان بودن در اجتماع را ترجیح می‌دهند. جالب تر این که این تفاوت رفتاری حتی در دوران نوزادی بین دو جنس وجود دارد.

علم همچنین نشان داده است مغز مردان در تجسم فضایی اشیا قدرتمند تر از مغز زنان عمل می‌کند و البته علم ثابت هم کرده است که مهارت‌های زبان آموزی در زنان قوی تر از مردان است. مردان از نظر علمی سریع تر یاد می‌گیرند ولی تحقیقات علمی نشان می‌دهد حافظه بلند مدت زنان و یادآوری اطلاعات قلبی در زنان قوی تر است. مردان حس جهت یابی و تخمین مسافت‌ها را بهتر انجام می‌دهند در حالی که زنان نشانه‌ها را بهتر به خاطر می‌آورند.

علم در باره تفاوت‌های ساختاری و کارکردی چه می‌گوید

اهمیت تحقیق اخیر راجع به تفاوت مغز زنان و مردان این بود که تفاوت‌های رفتاری زنان و مردان را که پیش از بارها آزمایش شده است بررسی نکرد بلکه ساختار و کارکرد مغز زنان و مردان را مورد تحقیق قرار داد.

تفاوت امواج مغزی زنان و مردان
تفاوت تراکم بخش‌های مغزی زنان و مردان

در تصویر بالا رنگ آبی نمایه تراکم و حجم مغز مردان و رنگ صورتی نمایه تراکم مغز زنان را نشان می‌دهد. هر جدول نشان دهنده تفاوت ساختاری بین بخش‌های مختلف مغز زنان و مردان است.

در سمت چپ سه جدول می‌بینید که جدول بالایی حجم کلی مغز، جدول وسط تفاوت ماده خاکستری (سلول هایی که مربوط به تفکر است)  و جدول پایین تفاوت ماده سفید ( سلول هایی که مربوط به ارتباطات بین نقاط مختلف مغز است) را بین مغز مردان و زنان نشان می‌دهد.

جدول‌های کوچک تر نماینده ساختار هر بخش از مغز بین دو جنس است. هر چند مردان مغزهای بزرگتری دارند همان طور که کبد، دست‌ها و پاهای بزرگتری دارند ولی قسمت‌های صورتی نماینده مغز زنان در کلیه بخش‌های مغز انحنای بیشتر و بلندتری دارد.

این احتمال وجود دارد که اندازه مغز و حجم هر بخش مغز در رفتارها و تفکر تاثیر گذار باشد، ولی همان طور که ملاحظه می‌کنید در کلیه موارد بیشتر کارکردها و ساختار هر دو جنس با هم همپوشانی دارد.

یعنی در بیشتر موارد که در شکل‌های بالا مشاهده می‌کنید رنگ صورتی و رنگ آبی در هم ادغام شده اند و نشان دهنده کارکرد و ساختار یکسان مغز در زنان و مردان است. فقط تفاوت‌های جزیی وجود دارد که در شکل به صورت رنگ صورتی و رنگ آبی بدون تداخل نشان داده شده است.

این جدول که توسط دانشگاه آکسفورد تهیه شده است تفاوت مغز زنان و مردان میانسال را بررسی کرده است. به هر حال در سنین مختلف کارکرد و ساختار مغز متفاوت است.

جدول بالا چه می‌گوید

این تحقیق نشان داد تفاوت‌های ساختاری در مغز مردان و مغز زنان وجود دارد. به طوری که محققان این تحقیق اعتقاد دارند همین تفاوت‌ها باعث تغییرات رفتاری و احساسی بین مردان و زنان می‌شود.

هر چند آموزش را نمی‌توان نادیده گرفت. چنانکه در سال ۲۰۱۱ محققان متوجه شدند در راننده‌های تاکسی بخش هیپوکامپ مغز که مربوط به حافظه طولانی مدت و ناوبری فضایی است رشد بیشتری یافته است و دلیل آن تمرین در مورد به یادآوری فضاها و مسیرهای شهری است.

در واقع تمام قسمت‌های مغز مردان بزرگتر از همان قسمت‌ها در مغز زنان است. هر چند با اطمینان کامل نمی‌توان گفت ولی به نظر می‌رسد کارکردها و ساختارهای مغز مردان در بخش‌های بزرگتری کار می‌کند. به عنوان مثال قشر اوربیتوفرانتال، چین و شکن طولانی انسولا و چین‌های برجسته در مردان بزرگ تر است که با هوش هیجانی در ارتباط است.

به این دلیل مردان هوش هیجانی بهتری دارند و به راحتی از پس کنترل آن بر می‌آیند. در حالی که در زنان غشا مغزی ضخیم تر است که با هوش عمومی ارتباط مستقیم دارد.

دیوید فریدمن David Freedman پروفسور عصب شناسی دانشگاه شیکاگو که در این تحقیق بریتانیایی‌ها شرکت داشت می‌گوید: «نمی توان آزمایشات کنترل شده‌ای انجام داد. چرا که باید افرادی را انتخاب کنیم که دقیقا همان شرایط زندگی و تجربیات یکسانی را داشته باشند که تقریبا غیر ممکن است. در عین حال باید اسکن‌های مغزی در شرایط مشابه تهیه کرد که باز هم کار مشکلی است. چیزی که تا به امروز امکان پذیر نشده است.»

دانشمندان به بررسی علت تفاوت مغز زنان و مردان ادامه می‌دهند تا به این جنگ پایان دهند. ولی هنوز راه درازی در پیش داریم. شاید بهتر باشد در حال حاضر زیاد درباره تفاوت‌های جزئی مغز زنان و مردان سخنی نگوییم و رفتارهای طرف مقابل را به مغز او ربط ندهیم.

بلکه با تفاوت هایی که علم کشف کرده است بتوانیم رفتارهای بهتری با یکدیگر داشته باشیم و چه بسا به خودمان و دیگری کمک کنیم تا رشد مغزی بهتری داشته باشد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] زنان جذاب چه ویژگی‌هایی دارند؟ مردان جذب چه زنانی می‌شوند؟

تفاوت نگاه مردان و زنان

نگاه زنان

تفاوت نگاه مردان و زنان

محققان چشم با ردیابی نگاه‌ها در یک دوره پنج هفته‌ای بین تماشاچیان به یک چهره بر روی صفحه کامپیوتر متوجه شدند که زنان بیشتر به سمت چپ چهره نگاه می‌کنند که این نشان دهنده قوی بودن چشم چپ می‌باشد و خیلی بیشتر از مردان به بررسی جزئیات صورت می‌پردازند. می‌توان گفت زنان در نگاه کردن به یک چهره ۸۰ درصد دقت عمل داشتند.

این مطالعات اولین اظهار نظرها در مورد تفاوت جنسیتی و تفاوت نگاه مردان و زنان به یک چهره می‌باشد. این آزمایشات بین افرادی از  ۶۰ ملیت با نگاه کردن به چهره بازیگران و چهره‌های شناخته شده و نشده انجام گرفته است.

تفاوت بصری

نوع نگاه کردن زنان و مردان به تصویر یک انسان کاملا متفاوت می‌باشد. ردیابی چشم به دنبال یک تصویر در جنس زن و مرد متفاوت است که این نشان دهنده تفاوت اطلاعات بصری می‌باشد.

این تفاوت نگاه مردان و زنان می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را در افراد تشخیص دهد. تشخیص اوتیسم یا حتی رفتار‌های روزمره مانند تماشای یک فیلم یا رانندگی در یک جاده را می‌توان از طریق اسکن اطلاعات بصری به دست آورد.

از آنجایی که تفاوت‌های رفتاری در عملکرد جنسیت‌ها متفاوت است یکی دیگر از کشفیات دانشمندان، تفاوت سطح بصری می‌باشد که این تفاوت نگاه مردان و زنان می‌تواند آشکار کننده بسیاری از بیماریهای روحی روانی باشد.

زنان بخشنده تر و مهربان تر از مردان هستند

تاکنون به ارتباط میان جنسیت و بخشندگی فکر کرده‌اید؟ دوپامین پیام‌رسان عصبی مغز است که تاثیر مستقیمی بر کنترل مراکز پاداش و لذت در مغز دارد. این سیگنال عصبی همچنین تحرک و واکنش‌های عاطفی را نظم می‌دهد، و ما را قادر می‌سازد تا مهربان تر شویم، از خود گذشتگی کنیم، خودخواه نباشیم یا همه ما را به عنوان آدم دست و دل باز یا بخشنده‌ای بشناسند.

دانشمندان تاکنون می‌دانستند کارکردهای مغز در زنان و مردان با هم تفاوت دارد ولی این که چرا زنان رفتار نوع دوستانه‌تری نسبت به مردان دارند را این بار پاسخ داده اند.

تفاوت در رفتارهای اجتماعی

فیلیپ توبلر Philippe Tobler مسوول تحقیقات می‌گوید: “به طور کلی زن‌ها ارتباط بهتری با جمع برقرار می‌کنند در صورتی که مردان به رفتارهای خودخواهانه  گرایش بیشتری دارند.”

دانشگاه زوریخ که تحقیقات در آن انجام گرفت یک نتیجه را مشخص کرد : “پیام‌ها یا کد گذاری‌های دوپامین عامل اصلی این تغییر نگرش و رفتار در هر دو جنس است.”

فیلیپ توبلر اعتقاد دارد احساسی که داریم و نوع ارزش گذاری رفتارهای اجتماعی، در بخش‌هایی از مغز تغییراتی را بوجود می‌آورد.

این آزمایش که با حضور ۵۶ داوطلب مرد و زن سالم انجام گرفت هدف آن مشخص کردن چگونگی نقش دوپامین در تاثیرگذاری تصمیم‌گیری در مردان و زنان بود.

پس از مصرف نوعی دارونما Placebo هنگام تصمیم گیری زنان کمتر از مردان خودخواهانه رفتار می‌کردند و پول خود را با بقیه تقسیم می‌کردند. این دارونما عملکرد دوپامین را بیشتر و رفتاری را که فرد داشت تشدید می‌کرد.

بعد باهدف به هم ریختگی دوپامین داروی آمی سولپراید Amisulpride به شرکت کنندگان داده شد. این دارو که برای درمان شیزوفرنی از آن استفاده می‌شود باعث شد این بار زنان خودخواهانه‌تر از مردان تصمیم گیری کنند. این آزمایش نشان داد اگر در نحوه عملکرد دوپامین تغییراتی داده شود رفتار فرد هم تغییر می‌کند.

تاثیر دوپامین بر رفتار اجتماعی

محققان مغز ۹ مرد و ۸ زن را هنگام تصمیم گیری از طریق دستگاه ام آر آی MRI بررسی کردند و مشخص شد در زنان بخش جسم مخطط Striatum مغز هنگام تصمیم‌گیری برای یک رفتار اجتماعی مثبت فعال‌تر عمل می‌کند.

دکتر آنه مورفی Anne Z. Murphy پروفسور دانشگاه جورجیا با انجام تحقیقات بیشتر اکنون با قطعیت می‌گوید: ” زنان رفتار مهربانانه تر و مردان رفتار خودخواهانه تری دارند. با تغییر در سیگنال‌ها یا پیام‌های دوپامین می‌توان کاری کرد که زنان کمی خودخواه و مردان کمتر خودخواه باشند. ” این یافته جدید مهم از نظر آنه مورفی ممکن است کمک کند تا جهان جای بهتری برای زندگی کردن شود.

تفاوت زنان و مردان در بویایی

باور نمی‌کنید اما بویایی زنان و مردان  هم تفاوت دارد. زن و شوهر بعد از تعطیلات با هم به خانه برمی گردند. زن از بوی نامطبوع خانه فورا گلایه می‌کند و می‌خواهد پنجره‌ها را باز کند، یا حتی دستگاه تهویه هوا را، فرقی نمی‌کند چه فصلی باشد فقط این بوی بد که مثل لاشه مرده حیوانات است باید هر چه زودتر از خانه بیرون برود.

ولی مرد می‌گوید: من چیزی حس نمی‌کنم. تو زیادی حساسی. هر دو درست می‌گویند. ولی علت تفاوت زیاد بین حس بویایی زنان و مردان چیست؟ معمایی که امروز در نت نوشت حل می‌شود و به احتمال زیاد به اختلافات خانوادگی در این مورد پایان می‌دهد.

چرا حس بویایی زنان و مردان فرق دارد؟

تیم پزشکی متشکل از برخی از عصب شناسان آمریکایی صدها زن و مرد را طی آزمایشی تحقیقی در معرض بوهای مختلف قرار دادند و پس از اتمام به نتایج جالبی در مورد تفاوت بویایی زنان و مردان رسیدند. پس از مدتی زنان قادر به تشخیص بیش از ۰۰۰ر۱۰۰ بوی مختلف بودند در صورتی که در بویایی مردان تغییری حاصل نشده بود.

چه طور چنین چیزی ممکن است؟

اجازه بدهید ابتدا کمی با نحوه کار سیستم بویایی بدن مان آشنا شویم. گیرنده‌های حسی بینی، بوها را دریافت می‌کند و از طریق گیرنده‌های عصبی مستقیم به مغز می‌فرستد.

در واقع بویایی تنها حسی است که به طور مستقیم با مغز در ارتباط است. سیگنال بوهای دریافت شده برای مدتی در مغز برای بررسی اطلاعات متوقف می‌شوند. همین توقف باعث می‌شود که بخوبی بتوان بوها را شناسایی و از هم تشخیص داد.

در واقع سیستم عصبی مرکزی بدن انسان که مغز هم شامل آن می‌شود دارای دو نوع سلول است. سلول عصبی یا نرون‌ها که نقش مهمی در بدن به عهده دارد زیرا کلیه اطلاعات دریافتی از محیط اطراف به وسیله سیگنال الکتریکی بین این سلول‌ها به مغز می‌رسد.

دسته دیگر سلول‌های گلیال (Glial) هستند که یکی از وظایف شان ساخت و مدل سازی اطلاعات در مغز است. از دیگر وظایف سلول‌های گلیال، حفاظت از سلول‌های عصبی یا همان نرون‌ها است. همین نقش اخیر است که باعث می‌شود تا ارتباط بین سلول‌های عصبی یا نورون‌ها بهتر صورت گیرد.

آن چه دانشمندان با بررسی‌های خود به آن رسیده اند این است که زنان  ۱۶/۲ میلیون و مردان ۹/۲ میلیون سلول عصبی دارند. با بررسی یک گروه ۱۸ نفره متشکل از زنان و مردان بین ۵۵ تا ۹۴ ساله در سال ۲۰۱۴ دانشمندان دریافتند در دوران سالمندی با وجود کاهش حس بویایی این تعداد در زنان ۹/۶ میلیون و در مردان ۵/۳ میلیون سلول عصبی است.

در مورد سلول‌های گلیال هم زنان گوی رقابت را از مردان ربوده اند. زنان ۹/۳ میلیون و مردان ۷/۵ میلیون سلول گلیال دارند. با این اعداد کشف شده توسط دانشمندان متوجه می‌شویم که حس بویایی زنان و تشخیص بوها در آن‌ها قوی تر از مردان است.

در مورد زوجی که بعد از تعطیلات به خانه برگشته بودند حق با زن بود. بعد از تمیزکاری معلوم شده دو موش مرده بودند و بوی تعفن جسد آن‌ها بود که توسط زن حس شده بود.

حال اگر شیر بوی ترشیدگی بدهد، حمام بو گرفته است یا خانم خانه در مورد بوی پا به شما غر می‌زند بهتر است به بویایی زنان اعتماد کنید و به دنبال منبع بوی بد بگردید و آن را سریع از بین ببرید.

تفاوت زنان و مردان در انتخاب همسر

احتمالا با شنیدن تاثیر موسیقی بر زنان در انتخاب همسر متعجب می‌شوید  اما یکی از جالب ترین موضوعات جذب جنس مخالف تاثیر موسیقی بر این امر است.

” چرا موسیقی در جامعه بشری ما اهمیت دارد؟ ” چارلز داروین در کتاب ” نابودی انسان ” در سال ۱۸۱۷ تلاش بسیاری کرد تا به پاسخ مناسب برای این سوال دست یابد. او بر این باور بود که انسان به کمک موسیقی ممکن است بهتر به سمت باروری هدایت شود.

داروین اشاره کرد: ” واقعیت این است که وقتی یک شخص با موسیقی ارتباط برقرار می‌کند ممکن است شاخص ظریف شناخت و توانایی‌های جسمی او افزایش پیدا کند.” موسیقی به عنوان یک نشانه از ویژگی‌های یک فرد جذاب به صورت بیولوژیکی عمل می‌کند. در ادامه از نتایج تحقیقاتی که از تاثیر موسیقی بر زنان در انتخاب همسر می‌گوید خواهیم گفت.

تاثیر موسیقی بر زنان در انتخاب همسر

تاثیر موسیقی بر زنان

ایده‌های داروین هرگز به مرحله اثبات نرسیدند اما در حال حاضر محققان دانشگاه وین و دانشگاه اینسبروک، تصمیم گرفته اند که فرضیه داروین را مورد تحقیق و آزمایش قرار دهند تا متوجه شوند که چه میزان از این فرضیه می‌تواند واقعیت داشته باشد و آیا ریشه روان شناسی و مکانیسم بیولوژیکی دارد یا خیر ؟

این مطالعات توسط دکتر مانوئلا مارین از دانشگاه وین در حال بررسی است. و این موضوع که آیا موسیقی می‌تواند توانایی‌های بالقوه یک مرد را جذاب تر نشان دهد یا خیر، نیز در حال تحقیق می‌باشد.

درک جذابیت

پرفسور هلموت لدر دانشیار دانشکده روانشناسی دانشگاه وین، توضیح می‌دهد که جذابیت یکی از ویژگی‌های مهم فیزیکی است که می‌تواند در انتخاب شریک زندگی تاثیر گذار باشد. حال باید متوجه شد که چگونه موسیقی می‌تواند درک این ویژگی را تغییر دهد.

موسیقی دارای یک عنصر اجتماعی بسیار قوی است.

گوش دادن به موسیقی می‌تواند بر چگونگی دیدن چهره‌های افراد تاثیر بگذارد. بنابراین می‌تواند میزان درک جذابیت را تغییر دهد.

در ادبیات روانشناختی برخی از شواهد نشان می‌دهند که اگر دو محرک به صورت متوالی مورد پردازش قرار گیرند، اثرات انتقال تغییر می‌کند یا به اصطلاح عامیانه تحریک می‌شوند. معمولا یک مکانیزم ناخودآگاه می‌تواند بر روی اعمال ما تاثیر بگذارد. این حالت سبب می‌شود که فرد در انتخاب جفت خود فعال تر شود.

طی تحقیق و آزمایشات این پزشک درباره تاثیر موسیقی بر زنان ،  ۹۶ همجنس گرا ( از هر دو جنسیت ) ۶۴ نفر زن و ۳۲ نفر مرد که بر اساس چرخه قاعدگی، مرحله باروری و . . . انتخاب شدند، به دو گروه تقسیم بندی شدند. در این دو گروه مردان و زنانی که در یک رابطه به سر می‌بردند سلیقه مشابهی در انتخاب موسیقی و یا آموزش موسیقی داشتند.

به منظور یکپارچگی نتایج و بررسی تفاوت زنان و مردان ، عکس جنس مخالف را به شرکت کنندگان نشان دادند، زنان در معرض موسیقی قرار نگرفتند و مردان در معرض موسیقی قرار گرفتند.

محققان اعلام کردند زنانی که به موسیقی گوش دادند، تماشای موهای مردان برایشان جذاب تر بود و احتمال می‌دادند که قدمتی در تاریخچه ذهن آن‌ها داشته اند.

باقی زنان صرف نظر از وضعیت باروری آن‌ها و موقعیت‌های خاص، نتایج یکسانی داشتند.

با این حال نتایج در مردان به این صورت بود که پخش موسیقی برای مردان تغییرات قابل ملاحظه‌ای در ادراک چهره آن‌ها ایجاد نکرد. همچنین مشخص شد که موسیقی‌های کمی پیچیده تر و احساسی تر، تاثیرات بیشتری بر روی شرکت کنندگان داشته است.

به دنبال این آزمایشات محققان علاقمند شدند در زمینه این که آیا موسیقی می‌تواند کاستی‌های ظاهری را جبران کند یا خیر تحقیقاتی داشته باشند که شاید از این طریق بتوانند با موسیقی به کمک فیزیک افراد بروند و انتخاب همسر را راحت تر کنند. ممکن است از طریق موسیقی بتوانند ظاهر و مشکلات فیزیکی را تا حدی از دید افراد پنهان کرد و جذابیت فرد را افزایش داد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] از نظر زنان این مردها جذاب هستند؛ هیکل عضلانی راز جذابیت مردان نیست

منابع + + + +

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا