دانستنی‌های سلامتی

شامپو خشک بسازید و بدون نیاز به حمام موهایتان را بشویید و تقویت کنید!

شامپو خشک
۳+

شامپو خشک خانگی در روزهای پرمشغله که وقت کم است و باید در کوتاه ترین زمان ممکن به کارهایتان برسید کمک تان خواهد کرد. باید در یک مهمانی یا جلسه شرکت کنید و موهایتان آشفته و کثیف است. مادری شاغل هستید و وقت سر خاراندن هم ندارید. چاره کار استفاده از شامپو خشک است تا بدون نیاز به حمام، موهایی تمیز و خوش حالت داشته باشید. در نت نوشت امروز نحوه درست کردن شامپوی خشک را با استفاده از مواد گیاهی را به شما آموزش خواهیم داد.

شامپو خشک

شامپوها بخش مهمی از شوینده‌های شخصی را تشکیل می‌دهند. شامپو خشک یکی از جدیدترین شامپوهایی است که چند سال اخیر جایگاه ویژه‌ای بین شوینده‌ها به خصوص شامپوها پیدا کرده است.

قیمت این شامپوها بسیار بالا می‌باشد و معمولا خرید آن‌ها کمی مقرون به صرفه نیست. روش‌های نام برده به شما کمک می‌کند تا شامپو خشک خانگی را کاملا به صرفه در منزل تهیه کرده و به راحتی هر زمان که نیاز بود استفاده کنید.

همان طور که می‌دانید برای شستشوی موها نیاز است که از شوینده‌ای به نام شامپو همراه با آب استفاده کنیم. این شامپو‌ها معمولا هنگامی که با آب مخلوط می‌شوند کف بسیاری می‌کنند و تمامی شوینده‌های به کار رفته در آن‌ها برای تمیز کردن موها به کار گرفته می‌شوند.

این شامپوها مستلزم این هستند که حمام کنید و تمام بدن و موهای خود را شسته و خیس کنید. مسلما افراد بسیاری هستند که همان میزان که موهایشان چرب و کثیف می‌شود به همان میزان بدن‌شان کثیف نمی‌شود و زمان استحمام موها و بدن‌شان کاملا متفاوت است. به همین دلیل گاهی ناچار به استحمام می‌شوند تا فقط موهای خود را بشویید.

البته بعد از استحمام نیز نیاز است که موها کاملا خشک شده و حتی گاهی از سشوار نیز استفاده شود. این است که تمیز کردن موها با کمک شامپوهای قدیمی همیشه کارایی ندارد و گاهی بهتر است که یک شوینده خشک استفاده شود تا در کوتاه ترین زمان موها تمیز شوند و هر گونه چربی و دوده را که در بین تارهای مو جمع می‌شود را از بین ببریم.

چند سالی است که شامپوهایی با نام شامپو خشک در بازار شوینده‌ها خود نمایی می‌کند. این شامپو‌ها نیازی به آب و استحمام ندارند و مانند یک پودر به روی سر و موها ریخته شده و با کمی ماساژ دادن موها و ریشه موها، هر مقدار چربی و آلودگی که در بین موها باشد را از بین می‌برند.

شامپو خشک طرفداران بسیاری دارد ولی قیمت بالایی داشته و مملو از مواد شیمیایی می‌باشد. چند روش برای تهیه شامپو خشک خانگی وجود دارد. بسیاری از مواد طبیعی هستند که می‌توان با مخلوط کردنشان شامپو خشک تهیه کرد.

خوبی شامپو خشک این است بدون مصرف آب و مجبور شدن به حمام در زمان بسیار کوتاهی می‌توانید موهایی تمیز و در عین حال خوش حالت داشته باشید.

استفاده از این شامپو حتی وقتی فرصت کافی دارید روشی برای پیشگیری از خشک شدن و صدمه دیدن مو در نتیجه شست و شوی مکرر است. ریزش مو از دیگر نتایج شست و شوی زیاد مو است.

شامپو خشک برای هر سن و سالی ایده آل است. از طرف دیگر شامپوی خشکی که خودتان در خانه درست می‌کنید هیچ ماده شیمیایی ندارد که نگران تان کند. برعکس نوعی درمان برای تقویت موها محسوب می‌شود.

مزایای شامپو خشک

بسیاری از افراد کمی از روغن‌های طبیعی نیز در شامپو خشک استفاده می‌کنند. روغن‌هایی مانند روغن زیتون یا روغن بادام و نارگیل را می‌توان به شامپو خشک اضافه کرد ولی دیگر به خشکی و پودری شامپو خشک نخواهد بود

بسیاری از افراد کمی از روغن‌های طبیعی نیز در شامپو خشک استفاده می‌کنند. روغن‌هایی مانند روغن زیتون یا روغن بادام و نارگیل را می‌توان به شامپو خشک اضافه کرد ولی دیگر به خشکی و پودری شامپو خشک نخواهد بود

تنها یک شامپو مرطوب و خیس نیست که می‌تواند موها را تمیز کند و شادابی و طراوت برساند. بسیاری از مواد طبیعی هستند که می‌توانند در جذب چربی و آلودگی‌های موی سر مفید باشند.

بسیاری از شامپوهای مرطوب از الکل و مواد شیمیایی بسیاری تشکیل شده اند که استفاده زیاد از آن‌ها می‌تواند مضر باشد. علاوه بر این شامپو‌های خشک تجاری هم بسیار گران قیمت هستند و هم این که از مواد مانند ایزوبوتان و بوتان پروپان تشکیل شده اند که برای پوست سر و مو‌های شما زیاد مناسب نیستند.

شما می‌توانید با مواد طبیعی که در منزل دارید یک شامپو خشک بسیار ارزان قیمت و مفید برای خود تهیه کنید و هر زمان که اراده کنید موهایتان را تمیز کنید.

انواع شامپو خشک

می توانید شامپو خشک بدون پودر کاکائو تهیه کرده و شب قبل از خواب آن را به موهایتان بزنید و بخوابید. صبح روز بعد هیچ اثری از رنگ روشن پودر بر روی موهای شما باقی نخواهد ماند.

می‌توانید شامپو خشک بدون پودر کاکائو تهیه کرده و شب قبل از خواب آن را به موهایتان بزنید و بخوابید. صبح روز بعد هیچ اثری از رنگ روشن پودر بر روی موهای شما باقی نخواهد ماند.

از مخلوط کردن چند ماده طبیعی مانند جوش شیرین، پودر کاکائو و . . . می‌توان شامپو خشک تهیه کرد. هر کدام از موادی که برای تهیه شامپو خشک به کار گرفته می‌شود یک خاصیت ویژه در این شوینده دارند.

به عنوان مثال جوش شیرین در خشک نگه داشتن موها کمک می‌کند. پودر کاکائو در تیره سازی شامپو خشک برای موهایی که تیره رنگ هستند مناسب است. برای تهیه یک شامپو خشک برای موهای معمولی به این مواد نیاز داریم :

 • نشاسته ذرت
 • جوش شیرین
 • پودر کاکائو شیرین
 • یک ظرف کاسه مانند برای مخلوط کردن
 • قیف
 • پیمانه

بسیاری از افراد کمی از روغن‌های طبیعی نیز در شامپو خشک استفاده می‌کنند. روغن‌هایی مانند روغن زیتون یا روغن بادام و نارگیل را می‌توان به شامپو خشک اضافه کرد ولی دیگر به خشکی و پودری شامپو خشک نخواهد بود و بیشتر مانند یک ماسک مو می‌توان از آن استفاده کرد. بهتر است که شما هم این کار را انجام ندهید.

شامپو خشک برای موهای معمولی

مواد لازم:

 • ¼ لیوان آرد ذرت
 • ۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین

آرد ذرت و جوش شیرین را در یک ظرف با هم مخلوط می‌کنیم . این پودر را برای مدت زمان زیادی می‌توانید در یک ظرف در بسته برای مدت زمان زیادی نگهداری کنید.

شامپو خشک برای موهای تیره

افرادی که موهای تیره رنگ دارند نیاز است که کمی پودر کاکائو به دستور العمل شامپو خشک خود اضافه کنند.

افرادی که موهای تیره رنگ دارند نیاز است که کمی پودر کاکائو به دستور العمل شامپو خشک خود اضافه کنند.

افرادی که موهای تیره رنگ دارند نیاز است که کمی پودر کاکائو به دستور العمل شامپو خشک خود اضافه کنند.

مواد لازم:

 • ¼ لیوان آرد ذرت
 • ۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین
 • ۲ قاشق غذا خوری پودر کاکائو

همه مواد خشک را با هم مخلوط کنید. این شامپو خشک عطر به خصوصی دارد. بوی کاکائو در این شامپو بسیار خوشایند است. پودر کاکائو را بیشتر از این میزان اضافه نکنید چرا که رنگ شامپو شما بسیار تیره می‌شود و بر روی موهایتان تاثیر می‌گذارد.

همیشه میزان پودر کاکائو می‌بایست کمتر از مجموع جوش شیرین و آرد ذرت باشد. در صورتی که موهای تیره دارید و نمی‌خواهید از پودر کاکائو در این دستور العمل استفاده کنید می‌توانید شامپو خشک بدون پودر کاکائو تهیه کرده و شب قبل از خواب آن را به موهایتان بزنید و بخوابید.

صبح روز بعد هیچ اثری از رنگ روشن پودر بر روی موهای شما باقی نخواهد ماند.

یک نوع متفاوت از شامپو خشک

در صورتی که بخواهید می‌توانید یک مدل شامپو دست ساز در خانه تهیه کنید که به کمک اسپری به موهایتان بزنید و موها را تمیز و براق کنید. این شامپو کمی با دستورهای قبلی متفاوت است و به خشکی قبلی نیست ولی شما می‌توانید آن را بدون استفاده از آب به موها بزنید.

مواد لازم:

 • یک فنجان آب گرم
 • ¼ فنجان آرد ذرت
 • ¼ فنجان روغن فندق یا هر روغن دیگر که حاوی عطر خوبی باشد

همه مواد را با هم خوب مخلوط می‌کنیم و در یک بطری اسپری می‌ریزیم. قبل از هر با مصرف بطری را به خوبی تکان می‌دهیم و مواد را بر روی ریشه و ساقه موها کاملا اسپری می‌کنیم.

طرز درست کردن شامپوی خانگی

خوبی شامپو خشک این است بدون مصرف آب و مجبور شدن به حمام در زمان بسیار کوتاهی می‌توانید موهایی تمیز و در عین حال خوش حالت داشته باشید.

خوبی شامپو خشک این است بدون مصرف آب و مجبور شدن به حمام در زمان بسیار کوتاهی می‌توانید موهایی تمیز و در عین حال خوش حالت داشته باشید.

بسته به رنگ مویتان از ترکیبات مختلفی استفاده کنید که همه را برایتان توضیح می‌دهیم. بهترین روغن‌ها برای درست کردن این شامپو روغن اسطوخودوس و روغن نعنا فلفلی است.

این دو روغن هم موهای تان را تمیز می‌کند، هم بوی خوبی به آن‌ها می‌دهد و هم برای کسانی که شوره سر دارند بسیار مفید است.

مواد لازم

 • برای موی روشن: پودر فلفل قرمز (تند نباشد) یا آرد ذرت ۲ قاشق غذاخوری
 • برای موی تیره: پودر دارچین یا پودر کاکائو ۲ قاشق غذاخوری
 • روغن اسطوخودوس: ۲ قطره
 • روغن نعنا فلفلی: ۱ قطره

همه مواد را در یک ظرف در دار چینی یا سرامیکی (ترجیحا پلاستیکی نباشد) مخلوط کنید. سپس مخلوط را به کف سر و موها بزنید و ماساژ دهید. دو دقیقه بعد موها را شانه کنید.

توجه : در صورتی که سابقه حساسیت یا اگزما دارید بهتر است کمی از مواد را روی پوست دست‌تان امتحان کنید. در صورتی که بعد از نیم ساعت واکنشی نشان نداد بدون نگرانی از شامپو استفاده کنید. برای کودکان زیر شش سال بهتر است از هیچ نوع شامپو خشک استفاده نشود.

چگونه از شامپو خشک استفاده کنیم؟

بعد از تهیه شامپو خشک می‌توانید آن را استفاده کنید. نحوه استفاده از آن به این صورت است:

 • مقدار کمی از پودری که تهیه کرده اید را بر روی دست خود بریزید. این مقدار چیزی در حدود نصف قاشق چایخوری است.
 • با دو دست تمامی پودر را بر روی سر و موهایتان پخش کرده و به آرامی ماساژ دهید.
 • ساقه موها را نیز به کمک شامپو خشک کاملا ماساژ دهید و اجازه دهید که موها به پودر کاملا آغشته شود.
 • در نهایت با یک شانه موها را شانه بزنید تا تمامی مواد خشک به موها برسد.

پس از پشت سر گذاشتن مراحل شامپو خشک می‌توانید از کیفیت آن لذت ببرید و عطر خوشایندی را در موهایتان احساس کنید.

بیشتر بخوانید: شامپو بدن خانگی بسازید و با شامپوهای شیمیایی مضر خداحافظی کنید

منبع +++

۳ دیدگاه

3 دیدگاه

 1. Avatar

  رضا

  ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۳:۳۰

  مطالبتون اصلا کاربردی نیست صرفا یه چیزی نوشته شده
  مثلا من دارچین ئا ارد ذرت کهتو موهام گیر می کنه رو چیکار کنم
  یا مثلا با بوی نعناع کدوم جلسه بروم در حالیکه همه عطر و ادکلن زدن
  مطلبتون فقط به درد شرایط جنگی و کویر و قطب می خوره

  ۸+
  • Avatar

   سمیرا

   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۳:۵۵

   🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣👍👍

   ۰
 2. Avatar

  ه

  ۱۴ آذر ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۵

  سلام
  به جای پودر کاکائو میشه از پودر قهوه استفاده کرد؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا