دانستنی‌های سلامتی

نظافت وان و حمام قبل از استحمام ضروری است ، حمام آلوده تر از سطل زباله!

اگر نظافت وان و حمام را به خوبی انجام ندهید به مکانی تبدیل می شود که نه تنها به شما آرامش و سلامتی نمی دهد بلکه هر بار که دوش می گیرید خودتان را به بیماری نزدیک و نزدیک تر می سازید. در پایان یک روز طولانی، حتی در شروع یک روز پر کار، حمام گرفتن یکی از بهترین کارهایی است که به خصوص در فصل گرما می تواند آرامش و شادابی بیشتری به ما بدهد. مهم نیست که شش ساله یا شصت ساله باشید. فقط کافیست یک دوش کوتاه مدت بگیرید تا بدن شما شادابی پیدا کند و کاملا تمیز شود. حمام ها فقط محلی برای آرامش و انرژی گرفتن ما نیستند.  این بار نت نوشت در مورد حمام هایی می نویسد که اگر نظافت وان و حمام انجام ندهیم می توانند به جای نظافت، سبب آلودگی و بیماری شوند.

بیشتر بخوانید: سم زدایی بدن در حمام

نظافت وان و حمام : حمام آلوده تر از سطل زباله

مرکز مطالعات بهداشت و سلامت کالج سیمونز در بوستون اعلام کرده است که یک وان حمام می تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از یک سطل زباله حاوی باکتری های گوناگون باشد. هر چند که این باکتری ها و میکروب ها وارد بدن شما نخواهند شد اما بعید می دانم کسی علاقمند باشد که وارد همچنین حمامی شود. کارشناسان اعلام کرده اند که معمولا دو مرتبه در هفته می بایست حمام ها را به خوبی نظافت کنید چرا که سلول های مرده پوست پس از آخرین دوش گرفتن در تمام سطح حمام باقی می مانند. شما می توانید به نحوی حمام را تمیز کنید که دوش گرفتن و یا استفاده از وان آب گرم برایتان کاملا آرامش بخش باشد. حتی وان حمام نیز می تواند یکی از بخش های بسیار آلوده در حمام باشد که منجر به عفونت پوست شود. در صورتی که وان کاملا تمیز نباشد حمام کردن برای کودکان نیز می تواند حساسیت های پوستی به بار آورد.

بیشتر بخوانید: راه های نظافت حوله و استفاده از انواع حوله در منزل

آلودگی های موجود در حمام

آلودگی حمام
آلودگی حمام

این آلودگی ها معمولا در حمام ها وجود دارد :

  • وان حمام مکانی است که سلول های مرده پوست و البته صابون های استفاده شده باقی می ماند. برای نظافت وان و حمام قبل از این که از وان حمام استفاده کنید ابتدا آن را کاملا بشویید. سری های دوش، کاشی ها، کف حمام مکان هایی هستند که به راحتی آلوده می شوند و می توانند آلودگی را در خود نگه دارند و در هنگام استحمام فرد را آلوده کنند. قبل از استفاده از این قسمت ها تمامی آن ها را به خوبی بشویید و تمیز کنید.
  • بعد از هر مرتبه استحمام صابون های باقی مانده در پوست می توانند آلاینده هایی باشند که پوست شما را به جای این که تمیز کنند، آلوده کرده باشند.
  • سر دوشی نیز از قسمت هایی است که می تواند هنگام شستن موها به جای این که با آب تمیز موها را شستشو دهد آلودگی باقی مانده در سر دوش را به موها منتقل کرده و تمام بدن را با این آب آلوده بیمار کند. برای نظافت وان و حمام حتما این قسمت ها را به خوبی بشویید.
  • بهتر است برای نظافت وان و حمام هنگام استحمام از پرده های حمام استفاده کنید تا آب و کف به اطراف حمام پخش نشود این کار از انتشار باکتری ها جلوگیری می کند.
  • بیشتر بخوانید: سم زدایی پوست بدن قبل از حمام

خواص حمام آب گرم و تمیز

همیشه حمام کردن بهترین راه حل جهت تمیز کردن بدن نیست زیرا اگر تمام نکات بهداشتی در حمام رعایت نشود حمام می تواند به یک مکان آلوده تبدیل شود که با هر بار استحمام تنها بدن خود را کاملا آلوده کرده و از آن خارج می شویم. حمام علاوه بر نظافت می تواند آرامش زیادی را به ما برساند. یک حمام آب گرم به راحتی می تواند فشارهای روانی و استرس را کاهش دهد و حتی گاهی حس تنهایی را تا حد زیادی بهبودی می بخشد. با استحمام می توان تنش عضلات را کم کرد و جریان گردش خون را بهبودی بخشید حتی استحمام قبل از ورزش بسیار مفید است. زمانی که به حمام می روید به سلامت و شادابی پوستتان کمک بزرگی می کنید. تا زمانی که آب در دمایی متوسط باشد پوست شما در حال استراحت کردن و نظافت است در غیر این صورت پوست دچار آسیب می شود جهت سلامت پوست و درمان آفتاب سوختگی و حتی اگزما می توانید مقداری بلغور جو دوسر همراه با شیر و عسل را در هنگام استحمام به پوست خود بزنید. نمک اپسوم نیز گزینه مناسبی است که می تواند هنگام استحمام درد های بدن را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: خواص بخور اکالیپتوس ، اکالیپتوس را به دوش حمام آویزان کنید تا شگفت زده شوید

منبع : curiosity.com

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا