حیوانات خانگی

سگ دوبرمن: آشنایی با نژاد Doberman و ویژگی آن‌ها!

دوستداران و طرفداران سگ دوبرمن Doberman به خوبی می‌دانند که این نژاد یکی از مهربان ترین  و در عین حال وحشی ترین سگ‌های دنیا می‌باشد. بدن براق و عضلانی سگ دوبرمن جذابیت خاصی دارد که بیشتر افرادی که دوستدار سگ هستند از این نژاد خوششان خواهد آمد. برای این که اطلاعات دقیق تری از این سگ تنومند داشته باشید با نت نوشت همراه شوید.

سگ دوبرمن Doberman

گروه کاری – اشرافی
قد ۲۶-۲۸ اینچ (مرد) ۲۴-۲۶ اینچ (زن)
وزن ۷۵-۱۰۰ پوند (مرد) ۶۰-۹۰ پوند (زن)
طول مدت زمان زندگی ۱۰- ۱۲ سال
توان زندگی در آپارتمان %۱۰۰
ارتباط با کودکان به طور معمول با کودکان میانه خوبی دارند ولی جثه بزرگ آن‌ها برای کودکان کمی ترسناک و مشکل ساز خواهد بود مگر این که از دوران تولگی با بچه‌ها بزرگ شوند
زندگی با دیگر حیوانات با گربه‌ها میانه خوبی نخواهند داشت ولی با دیگر سگ‌ها تا حدودی می‌توانند سازگار باشند.
فعالیت‌های روزانه حتما می‌بایست در طول روز ورزش کند
نیاز‌های بهداشتی بیماریها و مشکلات ژنتیکی در این نژاد زیاد است که همگی می‌بایست تحت مراقبت و درمان قرار گیرند
نیاز‌های مراقبتی به دلیل موهای کوتاهشان نیاز به نگهداری خاصی ندارند
ریزش مو %۱۰
بازی‌های مورد علاقه آموزش و یادگیری بهترین بازی برای این نژاد است
میزان یادگیری و هوشمندی بهتر است برای مهار کردن حالت پرخاشگر آن حتما آموزش ببیند
توانایی نگهبانی %۱۰۰
ویژگی ها تهاجمی، شناگر، مغرور
رفتار‌های مخرب در برابر غریبه‌ها بسیار تهاجمی و پرخاشگر است
اصلیت نژاد آلمان
تعدادی از این نژاد رنگ سفید دارند که معمولا این سگ‌ها مشکلات ژنتیکی در آن‌ها رخ داده است. گوش‌های Doberman کمی کشیده و بلند است و صورتی استخوانی دارد که پوزه قوی این سگ را نمایان می‌کند.
تعدادی از این نژاد رنگ سفید دارند که معمولا این سگ‌ها مشکلات ژنتیکی در آن‌ها رخ داده است. گوش‌های Doberman کمی کشیده و بلند است و صورتی استخوانی دارد که پوزه قوی این سگ را نمایان می‌کند.

ویژگی‌های ظاهری سگ دوبرمن

Doberman یک سگ عضلانی و قوی است. شاید در نگاه اول به نظر کمی لاغر بیاید ولی عضلات قدرتمندی بدن این سگ را تشکیل داده اند. موهای این سگ بسیار کوتاه و پرز مانند می‌باشد ولی رنگ بیشترین سگ‌های این نژاد سیاه و قهوه‌ای می‌باشد که معمولا تیره هستند.

تعدادی از این نژاد رنگ سفید دارند که معمولا این سگ‌ها مشکلات ژنتیکی در آن‌ها رخ داده است. گوش‌های Doberman کمی کشیده و بلند است و صورتی استخوانی دارد که پوزه قوی این سگ را نمایان می‌کند. صدای این سگ بلند و رسا می‌باشد.

به طور کلی تمامی سگ‌های Doberman تهاجمی و پرقدرتی هستند. اما زمانی که شروع به پارس کردن کنند شما نمی‌توانید او را آرام کنید. Doberman نسبت به غریبه‌ها بسیار خطرناک عمل می‌کند. سگ‌های Doberman از رده سگ‌های کاری هستند و به راحتی مورد تربیت و آموزش قرار می‌گیرند. این سگ کلا ۴۲ دندان دارد. ۲۲ دندان در فک پایین و ۲۰ دندان در فک بالایی او جای گرفته است.

 • قد: ۲۶-۲۸ اینچ (نر) ۲۴-۲۶ اینچ (ماده)
 • وزن: ۷۵-۱۰۰ پوند (نر) ۶۰-۹۰ پوند (ماده)
 • طول مدت زندگی: ۱۰-۱۲ سال
Doberman یک سگ عضلانی و قوی است. شاید در نگاه اول به نظر کمی لاغر بیاید ولی عضلات قدرتمندی بدن این سگ را تشکیل داده اند.
Doberman یک سگ عضلانی و قوی است. شاید در نگاه اول به نظر کمی لاغر بیاید ولی عضلات قدرتمندی بدن این سگ را تشکیل داده اند.

سگ  Doberman با چه کسانی راحت است؟

سگ‌های نژاد Doberman بسیار پر انرژی می‌باشند. کسانی که می‌خواهند از یک سگ دوبرمن نگهداری کنند می‌بایست توانایی پیاده روی‌های طولانی مدت داشته باشند. این سگ‌ها می‌بایست روزانه مسافت زیادی را پیاده روی کند.

معمولا سگ دوبرمن در آپارتمان می‌توانند زندگی کند. زندگی در یک خانه که حیاط بزرگی دارد برای سگ دوبرمن مناسب تر از آپارتمان است. اگر می‌خواهید سگ دوبرمن داشته باشید می‌بایست به فکر فضایی بزرگ مانند یک حیاط یا باغ کوچک باشید. علاوه بر این سگ دوبرمن می‌بایست تحت آموزش قرار گیرد.

این نژاد نیاز دارد که تربیت شود در غیر این صورت می‌تواند کمی تهاجمی و گاهی بسیار خطرناک شود. کسانی که Doberman را دوست دارند می‌بایست به فکر یک مربی برای آموزش سگ خود باشند و یا این که خودشان زمان کافی برای تربیت این سگ صرف کنند.

در صورتی که فرزند کوچک در خانه دارید اصلا نباید این سگ را با کودک تنها بگذارید. بهتر است که توله سگ دوبرمن را از همان ابتدا با کودک خود آشنا کنید تا با فرزند شما بزرگ شود. به این ترتیب در بزرگسالی برای کودک شما مشکل ساز نخواهد شد.

اگر تصمیم دارید از یک Doberman نگهداری کنید و آن را به عنوان سگ خانگی انتخاب کنید حتما در نظر داشته باشید که سگ‌های Doberman نیازمند شخصی فعال و انرژیک هستند که هر روز با آن‌ها ورزش کرده و پا به پایشان پیاده روی کنند و بدوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن‌ها!

این نژاد نیاز دارد که تربیت شود در غیر این صورت می‌تواند کمی تهاجمی و گاهی بسیار خطرناک شود
این نژاد نیاز دارد که تربیت شود در غیر این صورت می‌تواند کمی تهاجمی و گاهی بسیار خطرناک شود

ویژگی‌های رفتاری سگ دوبرمن

سگ دوبرمن معمولا تند می‌دود و هنگام راه رفتن غرور خاصی دارد. این سگ ورزشکار است و ورزش کردن و جست و خیز را بسیار دوست دارد. Doberman‌ها بسیار باهوش هستند و زود می‌توانند تمامی آموزش هایی که به آن‌ها داده می‌شود را یاد بگیرند.

در صورتی که یک سگ دوبرمن به درستی تربیت نشود می‌تواند سگ خطرناکی باشد. به طور کلی Doberman یک سگ تهاجمی است که هرگز نباید با دیگر حیوانات تنها بماند. بنابراین بهتر است که آموزش‌های لازم را ببینند تا کارایی بیشتر و بهتری داشته باشند و خطری نزدیکانشان را تهدید نکند. به طور کلی این صفات را می‌توان برای  Doberman انتخاب کرد :

 • مغرور
 • بی تفاوت
 • کاری
 • ورزشکار
 • با وفا
 • نیرومند و قوی
 • شناگر قهار

روش زندگی سگ دوبرمن

به طور کلی تمامی سگ‌های نژاد Doberman ورزشکار و انرژیک هستند که بیشتر در خانواده‌های اشرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سگ‌ها قدرت زیادی دارند و علاقمند هستند که این قدرت را صرف ورزش کنند. سگ‌های Doberman حتی قادر به غواصی و شنا کردن نیز هستند.

با این حال این نژاد نسبت به سایر نژاد‌ها بیشتر دچار مشکلات سلامتی و بیماری می‌شوند. در صورتی که سگ‌های Doberman آموزش کافی ببینند کارهای بسیاری مانند ردیابی، تمرینات ذهنی، ورزش‌های مشکل را می‌توانند انجام دهند.

سگ‌های این نژاد در رده سگ‌های کاری می‌باشند که با تمرین و آموزش‌های کافی به خوبی می‌توانند در کنار انسان کمک کنند. صفت تهاجمی بودن این سگ شاید به درستی بین مردم جا نیوفتاده است ولی به صورت کلی اگر این سگ را تربیت کنید یکی از بهترین سگ‌های همراه و البته نگهبان شوند.

فعالیت‌های بدنی سگ دوبرمن

سگ‌های Doberman از جمله سگ هایی هستند که حتما می‌بایست در طول روز پیاده روی و ورزش داشته باشند. این سگ‌ها نیازمند ورزش هستند و در صورتی که فعالیت بدنی کافی نداشته باشند به سرعت بیمار می‌شوند و مشکلات بدنی در آن‌ها پدیدار می‌گردد. پس سعی کنید هر روز حتی مدت زمان کوتاه هم که شده زمانی را برای پیاده روی و آموزش‌های بدنی این سگ اختصاص دهید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ اشپیتز: آشنایی با نژاد Spitz و ویژگی آن‌ها!

سگ‌های Doberman از جمله سگ هایی هستند که حتما می‌بایست در طول روز پیاده روی و ورزش داشته باشند.
سگ‌های Doberman از جمله سگ هایی هستند که حتما می‌بایست در طول روز پیاده روی و ورزش داشته باشند.

شرایط نگهداری سگ دوبرمن

تغذیه یکی از مهم ترین پارامتر‌های نگهداری از سگ دوبرمن است. این سگ در طول عمر خود می‌بایست از بهترین مواد غذایی تغذیه کند. معمولا این سگ‌ها زیر نظر یک دامپزشک رژیم غذایی سالم دریافت می‌کنند. در صورتی که غذای نادرست به این سگ‌ها  داده شود دچار چاقی شده و مشکلات بسیاری پیدا خواهند کرد.

معمولا سگ‌های Doberman میزان بسیار زیاد آب نیز می‌نوشند. نژاد Doberman نیاز به شستشوی زیادی ندارد و با یک سری مراقبت‌های معمولی می‌تواند به خوبی زندگی کند. چند روز یک مرتبه با برس موهای کوتاه بدن را می‌توانید تمیز کنید اما ناخن هایشان را می‌بایست هر ماه کنترل و کوتاه کنید.

دندان‌های Doberman نیز می‌بایست مرتبا کنترل شده و تمیز گردد. از آن جایی که فرم گوش‌ها نیز به صورت بزرگ و باز می‌باشد این عضو هم باید تحت نظارفت و نظافت قرار گیرد. حتی می‌توانید با کمی پنبه آغشته به روغن بچه گوش‌های Doberman را تمیز کرد و بعد با دستمال خشک کرد.

علاوه بر این‌ها می‌بایست این سگ‌ها را به خوبی تربیت کنید. آموزش دادن به سگ دوبرمن یکی از مهم ترین کارهایی است که صاحبان آن‌ها می‌بایست انجام دهند. این سگ در صورتی که آموزش‌های لازم را نبیند می‌تواند برای اطرافیان و حتی صاحب خود خطرناک محسوب شود.

بازی‌های مورد علاقه سگ دوبرمن

سگ‌های نژاد Doberman نیاز دارند که از زمان توله سگی اشان مدام تحت آموزش و کنترل باشند. در غیر این صورت این سگ را نمی‌توان به عنوان یک سگ همراه و یا خانگی نگهداری کرد. بهترین ورزش‌ها برای سگ دوبرمن همان آموزش‌های تربیتی می‌باشد. این سگ به دویدن علاقه شدیدی نشان می‌دهد همچنین شنا کردن را بسیار دوست دارد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ پودل: آشنایی با نژاد Poodle و ویژگی آن‌ها

سگ‌های نژاد Doberman نیاز دارند که از زمان توله سگی اشان مدام تحت آموزش و کنترل باشند. در غیر این صورت این سگ را نمی‌توان به عنوان یک سگ همراه و یا خانگی نگهداری کرد.
سگ‌های نژاد Doberman نیاز دارند که از زمان توله سگی اشان مدام تحت آموزش و کنترل باشند. در غیر این صورت این سگ را نمی‌توان به عنوان یک سگ همراه و یا خانگی نگهداری کرد.

آزمایش‌های لازم برای سگ دوبرمن

سگ دوبرمن می‌بایست تحت نظارت برخی از مشکلات و بیماری‌های قرار گیرد. این سگ در چند بیماری مستعد است و اگر می‌خواهید یک سگ سالم خریداری کنید بهتر است قبل از این که وارد مشکلاتی در مورد سلامتی این سگ شوید این چند آزمایش را به درستی کنترل کنید :

 • آزمایش‌های مربوط به قلب
 • آزمایش‌های تیروئید
 • آزمایش DNA
 • آزمایش‌های مربوط به چشم
در صورتی که یک سگ دوبرمن به درستی تربیت نشود می‌تواند سگ خطرناکی باشد. به طور کلی Doberman یک سگ تهاجمی است که هرگز نباید با دیگر حیوانات تنها بماند

طبقه بندی انواع سگ دوبرمن

نژاد Doberman ترکیبی از دو نوع سگ می‌باشد. تلفیق این دو نژاد هنوز به طور کامل شناخته نشده است. دانشمندان حدس زده اند که به احتمال بسیار قوی سگ‌های Doberman از یک نژاد آلمانی و یک نژاد انگلیسی به وجود آمده اند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label]: سگ پیت بول: آشنایی با نژاد Pit bull و ویژگی آن‌ها!

بیماری‌های رایج سگ دوبرمن

اگر چه سایر سگ‌های نژاد Doberman قوی و سالم هستند ولی این نژاد در برخی از بیماری‌های مستعد می‌باشد. Doberman‌ها نسبت به سایر سگ‌های نژادهای دیگر بیشتر دچار اختلالات سلامتی می‌شوند.

مشکلاتی مانند نفخ و مشکلاتی در مورد هضم و گوارش همواره سگ دوبرمن را آزار می‌دهد. شرایط بهداشتی و همچنین ژنتیکی می‌تواند بر روی این حالت تاثیر گذار باشد. بیماری هایی که ممکن است یک سگ دوبرمن به راحتی به آن مبتلا شود به این ترتیب است:

 • صرع و غش
 • تنگی نفس
 • کاردیومیوپاتی DCM( یک بیماری نارسایی قلبی)
 • Von Willebrand
 • مشکلات ریزش مو و اختلالات پوستی
 • کم خونی
 • دیسپلازی لگن
 • نفخ
 • بیماری‌های دندان
 • دیسک بین مهره ای
 • چاقی
 • کم کاری تیروئید
 • بیماری‌های چشم و شبکیه

بیماری کم کاری تیروئید در سگ دوبرمن

یکی از بیماری هایی که معمولا سگ‌های نژاد Doberman به آن مبتلا می‌شوند مشکلات و اختلالات مربوط به تیروئید است. کم کاری تیروئید را می‌توان با غذاهایی مانند ذرت، گندم، گوشت قرمز و . . . بر طرف  کرد. این بیماری نشانه هایی مانند چاقی دارد که می‌بایست توسط دامپزشک درمان شود.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ باکسر: آشنایی با نژاد Boxer و ویژگی آن‌ها!

دندان‌های Doberman نیز می‌بایست مرتبا کنترل شده و تمیز گردد. از آن جایی که فرم گوش‌ها نیز به صورت بزرگ و باز می‌باشد این عضو هم باید تحت نظارفت و نظافت قرار گیرد.
دندان‌های Doberman نیز می‌بایست مرتبا کنترل شده و تمیز گردد. از آن جایی که فرم گوش‌ها نیز به صورت بزرگ و باز می‌باشد این عضو هم باید تحت نظارفت و نظافت قرار گیرد.

بیماری آلرژی در سگ دوبرمن

یکی دیگر از مشکلاتی که سگ‌های این نژاد کم و بیش به آن مبتلا می‌شوند آلرژی‌ها مختلف است. علائم آلرژی در سگ‌های Doberman بثورات پوستی، خارش و سوزش پوست بدن است. آلرژی بر طبق غذا و ماده خوراکی که استفاده شده است می‌تواند متفاوت ظاهر شود. برای درمان آلرژی معمولا از هیستامین‌ها استفاده می‌کنند. برخی از عفونت‌های باکتریایی نیز می‌توانند به برخی از آلرژی‌ها بیانجامد.

بیماری‌های دندان در سگ دوبرمن

سلامت دندان‌ها در سگ شما بسیار حائز اهمیت است که به کمک معاینه دهان قابل شناسایی است. معمولا سگ هایی که از مشکلات دندان و دهان رنج می‌برند دهانشان بوی نامطبوعی دارد.

بهتر است که یک یا دو مرتبه در هفته دندان‌های سگ را به کمک خمیر دندان مخصوص حیوانات کاملا تمیز کنید. مسواک‌های کودک که بسیار نرم هستند برای این کار مناسب است. در صورتی که عفونت پریودنتال در سگ رخ دهد می‌تواند به سایر نقاط بدنش منتقل شود.

بیماری دیسپلازی در سگ دوبرمن

دیسپلازی در انواع مختلف از دیگر بیماری هایی است که معمولا سایر نژاد‌های سگ به خصوص Doberman‌ها به آن مبتلا می‌شوند. دیسپلازی یک بیماری وراثتی به شمار می‌آید و زمانی رخ می‌دهد که استخوان ران دچار اختلال شده و بین استخوان ران و لگن مشکلاتی پیش می‌آید که نحوه کارکرد آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

هر چه توده بدنی یا BMI بدن بیشتر باشد احتمال ابتلا به دیسپلازی در سگ بیشتر می‌شود. اضافه وزن و عدم فعالیت‌های روزانه در این نژاد می‌تواند به دیسپلازی لگن منجر شود. علائمی که می‌تواند نشان دهنده بروز این بیماری باشد به این ترتیب هستند:

 • اختلال در راه رفتن
 • مشکلات ظاهری لگن
 • ناتوانایی سگ در بالا رفتن از پله

بیماری سنگ‌های ادراری در سگ دوبرمن

از دیگر بیماری هایی که معمولا در این نژاد به وفور یافت می‌شود بیماری مشاهده سنگ‌های ادراری است. در صورتی که رژیم غذایی سگ مناسب نباشد سبب می‌شود که ادرار به حالت قلیایی در آمده و سنگ هایی در مسیر مجاری ادراری تشکیل شوند که هنگام دفع ادرار مشاهده شوند.

کم نوشیدن آب از جمله مشکلاتی است که معمولا دلیل این بیماری می‌شود. در صورتی که سگ شما به اندازه کافی آب نمی‌نوشد می‌توانید آب را در غذای آن بریزید و غذای خشک را به این صورت تازه تر کرده و آب مورد نیاز بدن سگ را تأمین کنید.

ادرار کردن مکرر را به سگ خود آموزش دهید تا میزان ادرار جمع شده در مثانه کمتر از حد میزان باشد. در صورتی که علائمی مانند خون ریزی در ادرار، ادرار کردن به سختی، ظاهر شدن هر گونه سگ در ادرار می‌تواند نشان دهد که سگ دچار مشکلاتی در مجاری ادراری است و می‌بایست هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ قفقازی: آشنایی با نژاد Caucasian و ویژگی آن‌ها!

در ابتدا سگ‌های این نژاد را Doberman Pinscher صدا می‌زدند اما بعد‌ها به Doberman کوتاه و ساده شد.
در ابتدا سگ‌های این نژاد را Doberman Pinscher صدا می‌زدند اما بعد‌ها به Doberman کوتاه و ساده شد.

تاریخچه سگ دوبرمن

سگ دوبرمن با نام دقیق و کامل Doberman Pinscher شناخته شده است. این سگ به این دلیل با این نام خوانده می‌شود که شخصی با نام Karl Friedrich Louis Dobermann در اواخر دهه ۱۸۰۰ نقش بسیار مهمی در رشد این نژاد سگ داشته است.

در ابتدا سگ‌های این نژاد را Doberman Pinscher صدا می‌زدند اما بعد‌ها به Doberman کوتاه و ساده شد. افسانه هایی در مورد این نژاد وجود دارد که هنوز واقعیت یا دروغین بودن آن مشخص نشده است. برخی می‌گویند که این نژاد  به دستور هیتلر در آزمایشگاه‌ها به کمک محققان به وجود آمده است.

هیتلر قصد داشته است که سگی با نژاد تهاجمی تولید کند که به این ترتیب دانشمندان این نژاد را تولید کرده اند. در آن زمان فردی با نام کارل فردریش لوئیس دوبرمن وظیفه انجام این کار را به عهده گرفت که توانست از عهده آن برآید و بعد از تولد این نژاد سگ نام دوبرمن را بر روی آن نهاد. سگ‌های Doberman در جنگ جهان اول به شهرت رسیدند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ سیبرین هاسکی: آشنایی با نژاد Siberian Husky و ویژگی آن‌ها! 

Doberman
Doberman

سگ‌های معروف با نژاد Doberman

در دوران قرن نوزدهم در کشور آلمان برای جمع آوری مالیات به درب منازل مراجعه می‌کردند. سگ دوبرمن در آن زمان یکی از گزینه هایی بود که جهت امنیت بیشتر همراه کارمندان بازدید کننده فرستاده می‌شده است. در واقع این سگ در طول تاریخ آلمان به عنوان ” سگ مالیات جمع کن” شناخته می‌شده است. نژاد اولیه Doberman به آلمان باز می‌گردد.

این سگ کاری توانست پس از دوران جمع آوری مالیات شهرت بالایی پیدا کند و به عنوان یک سگ کاری و فعال شناخته شود. از آن پس سگ دوبرمن به عنوان یک سگ فعال در اداره پلیس، ارتش و همراه تیم‌های جستجوگران و افراد معلول و حتی در نیروی دریایی به کار گرفته شد. Doberman در ایالت متحده امریکا طرفداران بسیاری دارد و از این نژاد در امور بسیاری استفاده می‌شود.

منابع : +++

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا