دانستنی‌های سلامتی

سرطان چشم کشنده و جدید به نام اکولار ملانوما !

سرطان چشم

بیماری خطرناک و بسیار نادر نوع خاصی از سرطان چشم به نام اکولار ملانوما که به تازگی در امریکا مشاهده شده است!

۱+

سرطان بیماری مرموزی است که هر چند در سال های اخیر موارد درمانی موفق تری داشته ولی به دلیل تشخیص دیر هنگام بیشتر بیماران جان خود را از دست می دهند. اخیرا سرطان چشم بسیار نادر در دو ایالت آلاباما و کارولینای شمالی مشاهده شده که پزشکان آمریکایی و محققان را وادار به بررسی کرده است.

درباره این نوع نادر سرطان چشم ocular melanoma در نت نوشت امروز بخوانید.

سرطان چشم اکولار ملانوما

در هر یک میلیون نفر ممکن است فقط شش نفر به سرطان چشم مبتلا شوند. ولی مشاهده همزمان این نوع نادر سرطان چشم در دو ایالت آمریکا سبب ساز حضور بیماران در دانشگاه Auburn و تحقیق در این باره شد. ملانوما نوع شایع سرطان پوست است که با تغییر رنگ و بافت پوست به سرعت قابل شناسایی و درمان است. ولی در این نوع سرطان، ملانوما می تواند هر سه بافت اصلی چشم را مبتلا کند. سرطانی بسیار نادر که به راحتی قابل شناسایی نیست و نشانه های خاصی هم ندارد. نوع خطرناکی از سرطان که گرچه از چشم شروع می شود ولی ممکن است به سرعت متاستاز داده به ارگان های دیگر بدن هم برسد.

خانم اشلی مک کری یکی از این بیماران است. با جست و جو در فیسبوک متوجه شد ۳۶ بیمار دیگر نیز به دانشگاه رجوع کرده اند. او به شبکه خبری CBS چنین گفت: « وقتی هم در کارولینای شمالی و هم در دانشگاه بیماری ما مورد تحقیق قرار می گرفت حس همدلی داشتم از این که در کنار بیمارانی مثل خودم بودم.»

بیماران بوسیله انکولوژیست دکتر سرطان شناس Dr. Marlana Orloff و Sidney Kimmel  از بخش سرطان دانشگاه Thomas Jefferson فیلادلفیا معاینه شدند. دکتر اورلوف می گوید بیشتر بیماران چیزی در مورد این بیماری نمی دانند و به دلیل نشانه های اولیه ای که احساس و دیده نمی شود و عدم مراجعه به موقع ممکن است جان خود را از دست بدهند.

این که در دو ایالت آمریکا این بیماری مشاهده شده است نیازمند بررسی جدی این مکان ها و علت بروز بیماری است. تقاضایی است که دکتر اورلوف از جامعه پزشکی آمریکا و اداره بهداشت دو ایالت دارد. یکی از شهرهای ایالت کارولینای شمالی به نام هانترزویل Huntesrville  از نقاطی است که این سرطان نادر در آن بیشتر مشاهده شده است.

هر چند بررسی این نوع سرطان چشم در مراحل اولیه تحقیق و بررسی است ولی دکتر اورلوف اعتقاد دارد ابتلای همزمان چند نفر به این بیماری در دو ایالت نکته مهمی است که جامعه پزشکی آمریکا نباید بی تفاوت از کنار آن بگذرد.

منبع:

WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا