حیوانات خانگی

بی حوصلگی سگ را چگونه رفع کنیم ؟

بی حوصلگی سگ را چگونه رفع کنیم ؟

بی حوصلگی سگ یکی از رایج ترین دلایل اشکالات رفتاری در سگ­ ها است، سگ ها دارای تمایل ذاتی برای یک زندگی فعال هستند و هزاران سال است برای عمل به این میل ذاتی پرورش یافته اند

۷+

بی حوصلگی سگ یکی از رایج ترین دلایل اشکالات رفتاری در سگ­ ها است، سگ ها دارای تمایل ذاتی برای یک زندگی فعال هستند و هزاران سال است برای عمل به این میل ذاتی پرورش یافته اند (مانند کار کردن همراه با انسان ها در شکار و زراعت). امروزه انجمن جلوگیری از خشونت علیه حیوانات در آمریکا (ASPCA) گزارش می ­کند که اغلب سگ های خانگی کاری انجام نمی­ دهند، یعنی نوعی از سبک زندگی است که در آن سگ هیچ فعالیتی ندارد. این مقاله راه های متعددی ارائه می­ دهد که شما می­ توانید سگ خود را از حالت ناخوشایند و گاهی مخرب که ناشی از خستگی و کسلی در سگ است به سمت یک شیوه­ زندگی فعال پیش ببرید. برای یادگیری روش های رفع بی حوصلگی سگ با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

بی حوصلگی سگ را چگونه رفع کنیم ؟

روش اول برای رفع بی حوصلگی سگ

: کاری را باهم انجام دهید.

۱- با سگ خود وقت بگذرانید.
هنگامی که سرکار نیستید، فعالیت های خود را با سگ خود هماهنگ کنید تا بتوانید او را از خستگی و کسلی دور نگه دارید. این فعالیت ها می­ تواند از بازی کردن تا تمرینات خارج از خانه باشد، وقت گذراندن با سگتان هم می­ تواند شما را از نظر جسمی آماده کند و هم سگتان از سبک زندگی طبیعی که میل به زندگی فعال دارد، لذت می­ برد.

۲- با هم پیاده روی کنید.
سعی کنید حداقل برای یک بار در روز با سگ خود پیاده روی کنید. این کار باعث می ­شود هر دوی شما فعالیت جسمانی داشته باشید و سگتان طبیعتاً اشتیاق به این کار دارد و همچنین با این کار سگ را بیرون از خانه نیز برده­ اید، ASCPA تشویق می ­کند که راه های متنوع و جاهای جدیدی بروید، تا سگتان بتواند بو­ها و جاهای جدید را تجربه کند. این کار بی حوصلگی سگ را به مقدار بسیار زیادی کاهش خواهد داد

بیشتر بخوانید: سگ از کودکان در برابر برخی عفونت ها محافظت می کند!

۳- با سگ خود سفر کنید.
سفر کردن نیز از بی­ حوصلگی سگ جلوگیری می­ کند، که بسته به وقتی است که شما دارید، مثل یک دور زدن کوتاه با ماشین (سگ ها عاشق آن هستند) تا رفتن به سوپرمارکت یا سفر تعطیلات.
– قبل از اینکه به تعطیلات بروید سگتان را پیش دامپزشک ببرید و مطمئن شوید که همه واکسن های او به روز شده اند، سوابق تزریق را نگه دارید و به یاد داشته باشید که قبل از سفر هوایی سگتان یک گواهی سلامت احتیاج دارد.
– یک جعبه نگهداری سگ بخرید تا هنگام سفر با ماشین امنیت داشته باشد. به هنگام سفر با هواپیما نیز این جعبه مورد نیاز است.
– اطمینان حاصل کنید که سگتان توانایی شناسایی مناسب در صورت گم شدن در طول سفر را داشته باشد.
– اگر با ماشین سفر می ­کنید، مطمئن باشید که سگ سلامتی لازم را دارد، این بدان معنی است که سگ دچار بیماری ماشین نشود، نگذارید معده سگ خالی باشد، نگذارید سگ سرش را از پنجره­ ماشین خارج کند و سگ خود را در ماشین بسته رها نکنید، مخصوصاً در تابستان که دمای داخل ماشین بسیار بالا می ­رود.
– به قوانین مربوط به سفر سگ ها با شرکت های هواپیمایی یا کشتی یا خطوط قطار توجه کنید. چون ممکن است اجازه ورود ندهند یا قوانین خاصی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: چگونه سگ مسموم را وادار به استفراغ کنیم؟!

۴- با سگ خود بازی کنید.
بازی کردن با سگ باعث می ­شود که هردوی شما فعالیت داشته باشید همچنین به تقویت روابط شما با سگتان کمک می­ کند.

۵- مسابقه طناب کشی انجام دهید.
این بازی مفید است زیرا گرفتن و کشیدن طناب با دهان توسط سگتان، حس گوشتخواری طبیعی او را تحریک می ­کند، چگونگی انجام صحیح این بازی در آرشیو ASCPA موجود است.

۶- سگتان را با پرتاب کردن اشیا به دویدن و تحرک وادارید.
این یک بازی خوب است وقتی که شما می­ خواهید کاری انجام ندهید و به جای آن سگتان فعالیت کند. راهنمایی های کمک کننده نیز در مورد این بازی موجود است.

بیشتر بخوانید: بهترین غذا برای سگ ، مغذی ترین سبزیجات و میوه ها کدامند؟

۷- با سگ خود قایم باشک بازی کنید.
این بازی علی رغم رفع ربی حوصلگی سگ به ذهن سگ شما این تمرین را می ­دهد که شما را جستجو کند، همچنین این بازی فرصتی برای تمرین حس بویایی سگتان است. راهنمایی لازم برای این بازی نیز موجود است.

۸- با سگتان بازی بگرد و پیدا کن انجام دهید.
این بازی شبیه قایم باشک است اما سگتان دنبال چیزی می ­گردد که شما آن را از او مخفی کرده اید، و در جاهای پنهانی که انتخاب می­ کنید آن را مخفی کنید، مثل پشت مبلمان، دستور دهید که آن را پیدا کند. این بازی حس بویایی سگتان را نیز تقویت می ­کند.

بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم که سگ باردار است؟

۹- بازی تعقیب انجام دهید.
با وصل کردن یک طناب به اسباب بازی مورد علاقه سگ، اجازه بدهید که اسباب بازی را تعقیب کند و آن را در هوا بچرخانید یا روی زمین بکشید. شما می ­توانید اسباب بازی ها را از نزدیک­ ترین فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کنید.

 

روش دوم برای رفع بی حوصلگی سگ : تشویق به فعالیت سگ در زمان تنهایی

۱- فعالیت های سالمی را برای سگتان تعیین کنید که خودش آن را انجام دهد.
یکی از بهترین راه هایی که به شما اطمینان می ­دهد سگتان دچار رفتار مخرب نمی­ شود، وقتی است که که خودش به تنهایی وظایفی را که تعیین شده است، انجام دهد، درست وقتی که شما در منزل نیستید. انجام این کار این اطمینان را می ­دهد که سگتان میل طبیعی خود را برای فعالیت دارد. در همین حال سگ دچار رفتار مخرب نیز نمی ­شود.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

۲- پازل غذایی بخرید.
یک راه خوب برای ایجاد محیطی که سگ بتواند غذا شکار کند، خرید یک پازل غذایی است، این پازل، غذا را نگه می ­دارد و همچنین پنهان می­ کند که به دست آوردنش برای سگ کار راحتی نیست. تلاش برای غذا به این روش تمایل طبیعی سگ برای شکار غذا را تحریک خواهد کرد. مثلا در سگ های وحشی که برای به دست آوردن غذا تلاش می­ کنند.
– پازل غذایی به خاطر این که سگ باید دارای مهارت هایی برای رسیدن به غذا باشد، یک روش سالم برای به دست آوردن غذا است و همچنین حس آرامشی را به سگ به خاطر جویدن و لیس زدن آن می ­دهد.
– به سگتان وقت بدهید تا بازی کردن با پازل غذایی را یاد بگیرد، این کار علی رغم رفع بی حوصلگی سگ به تدریج میزان سعی و تلاش برای به دست آوردن غذا را افزایش دهید. اگر بگذارید سگتان غذایش را در یک کاسه بخورد، وقت کافی برای بازی و لذت بردن از پازل غذایی را نخواهد داشت، صبور باشید و او را مجبور به یادگیری سریع نکنید.
– برای آگاهی از جزئیات دستورالعمل هایی که چه نوع خاصی از پازل غذایی را استفاده کنید، پازل غذایی KONG شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: تربیت سگ ، چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

۳- غذای سگ را مخفی کنید تا یک محیط شکار ایجاد کرده باشید.
با مخفی کردن پازل غذایی باعث شوید که سگ برای وعده­ غذایی خود حالت شکار کردن بگیرد. ASCPA پیشنهاد می ­کند که وعده­ غذایی سگ را درست قبل از وقتی که می ­خواهید از خانه خارج شوید مخفی کنید تا او سرگرم شکار آن شود. وقتی خانه نیستید، می ­توانید این فعالیت را خارج از خانه و در حیاط انجام دهید، بنابر­این سگ شما می ­تواند هم در خانه و هم بیرون از خانه در حیاط به شکار غذا بپردازد، اکثر سگ ها به جستجوی تکه های غذا روی چمن علاقه دارند.

۴- زمانی برای جویدن فراهم کنید.
همه­ سگ ها نیاز ذاتی به جویدن دارند، ASCPA نشان می ­دهد جویدن به سگ ها در قوی شدن فک و تمیز کردن دندان هایشان کمک می­ کند که هم سگ های وحشی و هم خانگی به آن نیاز دارند. علاوه بر قوی کردن فک و تمیزی دندان ها، این کار از جویدن سایر وسایلی که در خانه است و شما هم نمی­ خواهید که سگ آن ها را بجود، جلوگیری می ­کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

روش سوم برای رفع بی حوصلگی سگ : تشویق به فعالیت همراه با سایر سگ ها

۱- فرصتی برای تعامل با سایر سگ ها فراهم کنید.
سگ ها نیز مانند انسان ها حیوانات اجتماعی هستند که از وقت گذراندن با سایر افراد هم گونه خود لذت می­ برند. به سگ هایتان اجازه دهید با سایر سگ ها بازی کنند و فرصتی را برای تعامل اجتماعی ایجاد کنید.

۲- یک حیوان همراه برای سگ خود بگیرید.
حیوان همراه (مانند سگ آموزش دیده) می­ تواند برای سگتان مجموعه ­ای از مزایا را داشته باشد. مانند تشویق به تمرین و فعالیت های فیزیکی، از بین بردن تنهایی، داشتن رابطه دوستی.

بیشتر بخوانید: نگهداری از ماهی گلی یا گلدفیش برای رسیدن به هفت سین سال آینده!

۳- برنامه های خود را با دوستان و خانواده ­هایی که سگ دارند هماهنگ کنید.
یک راه خوب برای رفع بی حوصلگ سگ ها  این که سگتان از وقت گذراندن با سایر سگ ها لذت ببرد، تنظیم کردن زمانی برای بازی با دوستان و فامیل هایی است که سگ دارند. این کار هم به سگتان اجازه می ­دهد که با سایر سگ ها در ارتباط باشد و هم شما به خانواده و دوستان خود می ­رسید.

۴- سگ خود را به پارک یا مهد ببرید.
می ­توانید سگتان را به پارک یا مهد ببرید تا با سگ های دیگر ارتباط برقرار کند، اگر شما وقت و یا امکان مالی برای نگهداری و مراقبت روزانه ندارید، حداقل برای چند بار در هفته این کار را امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از رفتن به این اجتماعات، واکسیناسیون سگتان به طور کامل به روز شده باشد.

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

نویسنده: عبدالرئوف صابری

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا